Durgun Suda Marul Yetiştiriciliği

Hava, iklim ve toprak sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız dikey tarıma geçmelisiniz. televizyonda yada internette durgun suda marul yetiştiriciliği Düzgüsel tarımdan hem daha verimli hem de daha süratli netice alabilirsiniz şeklinde haberlere rastladınız. Genel anlamda bu durum ziraat mühendisleri tarafınca açıklanır. Birkaç kimyasaldan bahsedilmiştir. Fakat bunların seni korkutmasına izin verme. Bu makaleyi okuduğunuzda evde, balkonda ve serada kolayca marul yetiştirebilirsiniz.

Suda Marul Yetiştiriciliği

Suda Marul Yetiştiriciliği

Durgun suda marul yetiştiriciliği Bahsedilen maliyetler gözünüzü korkutmasın. Bunlar tamamen boş rakamlar. Sistemin iyi mi çalıştığını biliyorsanız, maliyetleri istediğiniz kadar düşürebilirsiniz. Tutum etmemeniz ihtiyaç duyulan birkaç araç-gereç var. Bu malzemeler hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Not: Suda büyüyen marul dışarıda En Karlı Ziraat Fikirleri Yazımızı okuyarak değişik fikirler edinebilirsiniz.

Durgun Suda Büyüyen Marul

suda büyüyen marul

suda büyüyen marul

Şimdi size dikey ziraat kısaca topraksız tarımın mantığını anlatayım. Nebat kökleri topraktan aldıkları mineraller yardımıyla büyür ve meyve verir. Bu mineraller azot, fosfor, potasyum ve kalsiyum şeklinde elementleri ihtiva eder. Bu unsurlardan biri noksan olsa bile nebat sararma yada gelişme sorunları yaşar. Bundan dolayı çiftçiler gübre kullanarak bu eksiklikleri gidermeye iş yapmaktadır.

Dikey tarımda, tüm bu unsurların kolayca bulunabildiği bir gıda çözümü vardır. Gıda solüsyonu yardımıyla nebat gereksinim duyan tüm mineralleri alır. Netice olarak, geliştirme aşamasını fazlaca süratli bir halde tamamlar. Bu, dikey tarımı düzgüsel ziraat şekillerinden %44 daha verimli hale getirir.

Yapmanız ihtiyaç duyulan şey satın aldığınız gıda solüsyonunun marul kökleriyle buluşmasını sağlamaktır. Bunun için kullanacağınız en mühim araç-gereç su altı motorudur. Bu motor yardımıyla gıda solüsyonunun nebat köklerine ulaşmasını ve dolaşmasını sağlayacaksınız.

Gıda solüsyonunda kullanmanız ihtiyaç duyulan minerallerin oranlarından bahsetmiyorum. Hobi amaçlı ufak bir sera yetiştirecekseniz bu çözümü kendiniz hazırlamanıza gerek yok. 25 TL ile 40 TL içinde bir fiyata online olarak hazır olarak satın alabilirsiniz. Kendiniz hazırlamak isterseniz, maliyet daha yüksek olacaktır. Fakat gene de öğrenmek istiyorsanız ziraat mühendislerinin internet sayfasında bu mevzuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Not: Topraksız ziraat iyi mi yapılır? Bu mevzu hakkında daha detaylı bilgiyi başlıklı makalemde bulabilirsiniz. Üstelik resimlerle iyi mi yapılacağına dair görseller de ekledim. Öteki ziraat ürünlerini de bu şekilde yetiştirebilirsiniz.

Marul Yetiştirme Malzemeleri ve Yapımı

Suda marul yetiştiriciliği PVC borular çoğu zaman bunun için kullanılır Sadece bu yöntemin haricinde marul yetiştirmek şeklinde başka imkanlarınız da bulunduğunu ihmal etmeyin. En yaygın olarak malum yöntem, marulun taş yünü yada izinde yetiştirilmesidir. Ilk olarak PVC boru yardımı ile iyi mi yapıldığını anlatayım.

Suda marul yetiştiriciliği

Suda marul yetiştiriciliği

Yukarıdaki resimde sistem en rahat haliyle anlatılmıştır. Yapmanız ihtiyaç duyulan gıda çözeltisinin PVC borudan geçerek nebat köklerine ulaşmasını sağlamaktır. Nebat kökleriyle temas eden gıda solüsyonu hemen sonra solüsyon kutusuna geri düşer. Bir pH metre yardımıyla çözelti oranını devamlı olarak ölçmeniz gerekir. Belli bir süre sonrasında çözeltideki mineraller azalacaktır. Azaldıkça takviye yapmanız gerekir.

a) PVC boru sayısını arzu ettiğiniz şeklinde artırabilirsiniz. Bunun için boruları “S” şeklinde birleştirmeniz gerekiyor. Takviye ettiğiniz gıda solüsyonu kutuya geri düşmezse sistem çalışmayacaktır. Maruldan su çıkmaya adım atar. Normal olarak sistem büyüdükçe dalgıç motor enerjisini de arttırmalısınız.

b) Suda marul yetiştiriciliği için marul fidelerini hazır almanız gerekir. Kısaca sıfırdan tohumla topraksız ziraat yapamazsınız. Oval olarak açmış olduğunuz PVC borunun içine minimum 1 haftalık bir fideyi yerleştirerek bunu yapabilirsiniz. Marul fideleri 0,15 kuruşa satılmaktadır.

c) Marul fidelerini yerleştirmek için ufak bir saksıya ihtiyacınız olacak. Bu saksılardan tutum etmek istiyorsanız plastik bardaklar kullanabilirsiniz. Yalnız bitkiyi durağan(durgun) tut. Köklerde gıda çözeltisi ile buluşmasına izin verin.

D) Suda marul yetiştirirken ortam sıcaklığına dikkat etmeniz gerekir. Marul için ideal ısı 15 ile 21 aşama arasındadır.

ile) Dikey ziraat ile buklelerin gelişme periyodu 1 ile 1 buçuk ay içinde değişmektedir. Dikey tarımın en büyük pozitif yanları hastalık riskinin fazlaca düşük olmasıdır. Bir marul fidesine bulaşmışsa, derhal ondan kurtulun. Aksi takdirde, başkalarına hızla bulaşacaktır.

Okuyun: Para Kazanan Bitkiler

Taş Yünü ile Büyüyen Kıvırcık

durgun suda büyüyen marul

durgun suda büyüyen marul

Volkanik kayaların ısıtılmasıyla elde edilmiş bir elementtir. Hem yalıtım hem de su tutma açısından fazlaca avantajlıdır. Taş yünü içinde marul yetiştirmek için bir su kabına ihtiyacınız olacak. Taş yünü ile suda marul yetiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Her şeyden ilkin, bir su kabı ayarlayın. Bu kabın yüksekliği 20 CM’yi geçmemelidir. Hemen sonra taş yününü su kabına girecek şekilde kati. Kestikten sonrasında gıda solüsyonunu taş yünü içine dökün ki taşmasın. Taş yünü bu çözeltiyi uzun süre tutacaktır. Sünger şeklinde düşünebilirsiniz. Taş yünü üstünde açtığınız ufak deliklere marul fidelerini yerleştirin. Bu kadar. Isı, ışık ve mineral ihtiyacınız olan şeyi karşıladığınız sürece verim almaya başlayacaksınız. Taş yünü çoğu zaman dikey ziraat alanlarında kullanılmaktadır.

Evde ve Balkonda Marul Yetiştirmek

Marul yetiştirmek için sera şeklinde bir ortam kurmanıza gerek yok. Yalnız marul bile değil. Başka bitkiler de yetiştirebilirsiniz. Marul öteki bitkilerden daha verimli ve daha dayanıklıdır. Bundan dolayı evde marul yetiştiriciliği ile başarı göstermiş olma şansınız yüksektir.

Normal olarak kuracağınız ufak ölçekli sera için görsel tasarıma ehemmiyet verebilirsiniz. Bunun için Pinterest uygulamasında binlerce tasarım bulabilirsiniz. Yada tercihinize bağlı olarak hazır kitleri online olarak da bulabilirsiniz. Büyük bir sera oluşturmayı planlıyorsanız, ilk olarak evden adım atmak daha mantıklıdır. Bu şekilde tecrübe etme yanılma işlemi yapmış olmuş olursunuz. Bu işin mantığını çözmeniz fazlaca zamanınızı almayacaktır.

Suda marul yetiştiriciliği Topraksız ziraat hakkında daha detaylı informasyon için yazımızı okuyabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz var ise, yorum bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın