Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Her geçen gün insanların teknolojik gelişmelerle beraber hayata bakış açıları ve yaşam tarzları da değişikliğe uğramıştır. Yeni yaşam tarzlarına ayak uydurabilmek ise insanların beklentilerini karşılayarak daha çok para kazanarak mümkün olmaktadır. Ek gelir elde edilebilecek alanlar her geçen gün fazlalaşmakta ve hatta insanoğlu ek gelir elde etmek amacıyla giriştikleri işlerde gününü büyük çoğunluğunu ayırarak kazandıkları işlere kıyasla oldukça daha çok para dahi kazanabilmektedir. Günümüz trendlerinde yüksek gelir hedeflerine ulaşabileceğiniz iş kollarından birisi de Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak olarak bilinmektedir. Bu mevzuda girişim hedefiyle yola çıkanların başarı göstermiş olabilmeleri için dikkat etmeleri ihtiyaç duyulan hususları yazımız devamında paylaşacağız.

Para Kazandıran Mantar Türleri

Mantar Satarak Para Kazanmak her tür mantar için mümkün şeklinde gözükse de bizim hedeflerimiz yüksek rakamlar elde etmektir. Bundan dolayı yetiştiriciliğini yapacağınız ve kolay paraya çevirebileceğiniz mantar türü ehemmiyet arz etmektedir. Sıhhatli ve leziz yiyeceklere olan ilginin artması mantar yetiştiriciliğinden para kazanmak konusunu daha oldukça gündeme getirmiştir. Marketlerde satılan ve yemeklerin lezzetlendirilmesi için kullanılan, kimi zaman ana yiyecek olarak tercih edilen kültür mantarları satış noktasında sıkıtı yaşamayacağınız türler içinde yer almıştır. Fakat ufak işletme olarak işe koyulduğunuzu düşündüğümüzde düşük sermayeler ile kültür mantarı yetiştiricisi olarak büyük firmalar ile rekabet edebilmeniz bir fazlaca zor olsa gerek. Rekabet ederek iyi kazançlar elde edebilmek ise mantar yetiştiriciliği için eğer olmazsa olmaz koşulların lüzumlu yatırımların yapılarak sağlanması ile mümkündür.

Kültür Mantarı Yetiştirmek istediğinizde uygun bir alan bulmalısınız. Haricinde mantar yetiştirme noktasında sorun yaşamamak adına ısı, havalandırma ve rutubet şeklinde koşulları sağlamalısınız. Kompost ve mantar örtü toprağı ihtiyacınız da olacaktır. Maliyet hesabı için örnek vermemiz gerekirse 1000 kilogram kompost satın aldığınızda uygun şartları sağlayabilirseniz 200 – 250 kilogram aralığında mantar yetiştirebileceğinizi söyleyebiliriz. Kültür mantarı haricinde İstiridye Mantarı Satarak Para Kazanmak da mümkündür. Kültür mantarı ile kıyasladığımız süre oldukça düşük sermayeler ile sürece dâhil olabileceğinizi söyleyebiliriz. Düşük sermayeler ile girişim imkânı bulabileceğiniz istiridye mantarı için satış rakamlarının kültür mantarı kıyasla oldukça daha yüksek bulunduğunu söylediğimizde mevzu daha oldukça ilginizi çekecektir. Yetişme süresinin kısa olması sebebiyle ürünleriniz oldukça daha kısa sürelerde kazanç elde ettirmeye başlayacaktır. Satış için büyük firmalarla antak kalma yoluna gidebileceğiniz şeklinde daha oldukça kazanç elde edebilmek adına kendi pazarınızı da oluşturabilirsiniz.

Trüf mantarı yetiştiriciliği de oldukça kazançlı iş kolları içinde yer almıştır. Trüf mantarı oldukça lezzetlidir. Ağaç köklerinde ve meşelik alanlarda yetişmektedir. İnsanların organik ürünlere olan ilgilerinin artmasına bağlı olarak organik orman alanlarından toplanan trüf mantarları her geçen gün popüler olmaktadır. Lüks otellerde ve restoranlarda da yüksek tüketim oranına haiz olması sebebiyle ticari potansiyeli yüksektir.

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Mantar yetiştiriciliği yeni kazanç kollarının ardında koşan girişimcilerin ilgisini çekmektedir. Mantar Yetiştiriciliği yaparak para kazanmak istediğiniz süre hedeflerinize yetişebilmek noktasında dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan en mühim nokta hangi tür mantar yetiştireceğiniz olacaktır. Kültür mantarı yetiştirerek büyük firmalar ile ufak yatırımlar ile baş edemezsiniz. Fakat düşük yatırımlar ile istridye mantarı yetiştirerek oldukça daha kısa sürelerde yetişiyor olmasının da etkisiyle kısa sürelerde hayallerinizdeki kazanç miktarlarına erişebilirsiniz. Trüf Mantarı Yetiştirmek için de kültür mantarı yetiştirmek ile kıyaslandığı süre oldukça daha avantajlı bulunduğunu söyleyebiliriz. Detaylı araştırmalar yaptığınızda kültür mantarını önermiyor olsak da trüf ve istridye mantarları ile düşük bütçeler ile dahi yüksek kazançlar elde edebileceğinizi sizler de görmüş olacaksınız.

Yorum yapın