Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak

Gün geçtikçe insanların teknolojik gelişmelerle birlikte hayata bakış açıları ve yaşam tarzları da değişikliğe uğramıştır. Yeni yaşam tarzlarına ayak uydurabilmek ise insanların beklentilerini karşılayarak daha fazla para kazanarak mümkün olmaktadır. Ek gelir elde edilebilecek alanlar gün geçtikçe fazlalaşmakta ve hatta insanlar ek gelir elde etmek amacıyla giriştikleri işlerde gününü büyük çoğunluğunu ayırarak kazandıkları işlere kıyasla çok daha fazla para dahi kazanabilmektedir. Günümüz trendlerinde yüksek gelir hedeflerine ulaşabileceğiniz iş kollarından birisi de Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Para Kazanmak olarak bilinmektedir. Bu konuda girişim hedefiyle yola çıkanların başarılı olabilmeleri için dikkat etmeleri gereken hususları yazımız devamında paylaşacağız.

Para Kazandıran Mantar Türleri

Mantar Satarak Para Kazanmak her tür mantar için mümkün gibi gözükse de bizim hedeflerimiz yüksek rakamlar elde etmektir. Bu nedenle yetiştiriciliğini yapacağınız ve kolay paraya çevirebileceğiniz mantar türü önem arz etmektedir. Sağlıklı ve lezzetli yiyeceklere olan ilginin artması mantar yetiştiriciliğinden para kazanmak konusunu daha çok gündeme getirmiştir. Marketlerde satılan ve yemeklerin lezzetlendirilmesi için kullanılan, bazen ana yemek olarak tercih edilen kültür mantarları satış noktasında sıkıtı yaşamayacağınız türler arasında yer almaktadır. Fakat küçük işletme olarak işe koyulduğunuzu düşündüğümüzde düşük sermayeler ile kültür mantarı yetiştiricisi olarak büyük firmalar ile rekabet edebilmeniz bir hayli zordur. Rekabet ederek iyi kazançlar elde edebilmek ise mantar yetiştiriciliği için olmazsa olmaz koşulların gerekli yatırımların yapılarak sağlanması ile mümkündür.

Kültür Mantarı Yetiştirmek istediğinizde uygun bir alan bulmalısınız. Haricinde mantar yetiştirme noktasında sıkıntı yaşamamak adına sıcaklık, havalandırma ve nem gibi koşulları sağlamalısınız. Kompost ve mantar örtü toprağı ihtiyacınız da olacaktır. Maliyet hesabı için örnek vermemiz gerekirse 1000 kilogram kompost satın aldığınızda uygun şartları sağlayabilirseniz 200 – 250 kilogram aralığında mantar yetiştirebileceğinizi söyleyebiliriz. Kültür mantarı haricinde İstiridye Mantarı Satarak Para Kazanmak da mümkündür. Kültür mantarı ile kıyasladığımız zaman çok düşük sermayeler ile sürece dâhil olabileceğinizi söyleyebiliriz. Düşük sermayeler ile girişim imkânı bulabileceğiniz istiridye mantarı için satış rakamlarının kültür mantarı kıyasla çok daha yüksek olduğunu söylediğimizde konu daha çok ilginizi çekecektir. Yetişme süresinin kısa olması nedeniyle ürünleriniz çok daha kısa sürelerde kazanç elde ettirmeye başlayacaktır. Satış için büyük firmalarla anlaşma yoluna gidebileceğiniz gibi daha çok kazanç elde edebilmek adına kendi pazarınızı da oluşturabilirsiniz.

Trüf mantarı yetiştiriciliği de oldukça kazançlı iş kolları arasında yer almaktadır. Trüf mantarı çok lezzetlidir. Ağaç köklerinde ve meşelik alanlarda yetişmektedir. İnsanların doğal ürünlere olan ilgilerinin artmasına bağlı olarak doğal orman alanlarından toplanan trüf mantarları gün geçtikçe popüler olmaktadır. Lüks otellerde ve restoranlarda da yüksek tüketim oranına sahip olması nedeniyle ticari potansiyeli yüksektir.

Mantar Yetiştiriciliği Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Mantar yetiştiriciliği yeni kazanç kollarının peşinde koşan girişimcilerin ilgisini çekmektedir. Mantar Yetiştiriciliği yaparak para kazanmak istediğiniz zaman hedeflerinize ulaşabilmek noktasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi tür mantar yetiştireceğiniz olacaktır. Kültür mantarı yetiştirerek büyük firmalar ile küçük yatırımlar ile baş edemezsiniz. Fakat düşük yatırımlar ile istridye mantarı yetiştirerek çok daha kısa sürelerde yetişiyor olmasının da etkisiyle kısa sürelerde hayallerinizdeki kazanç miktarlarına erişebilirsiniz. Trüf Mantarı Yetiştirmek için de kültür mantarı yetiştirmek ile kıyaslandığı zaman çok daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Detaylı araştırmalar yaptığınızda kültür mantarını önermiyor olsak da trüf ve istridye mantarları ile düşük bütçeler ile dahi yüksek kazançlar elde edebileceğinizi sizler de göreceksiniz.

Yorum yapın