Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği | Nerede Yetişir 2023

mantar yetiştiriciliği Birkaç mantar türünden daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Sadece mantarlar içinde morel mantarı yetiştiriciliği En karlı mantarlardan biridir. Kuzu Göbek Mantarı morchella ailesine Zehirli olmayan bir mantardır. Avrupa’da morel adıyla görünür. Bilhassa Fransız mutfağında kullanılır. Peki Morel mantarı nerede yetişir, tohum bulunur mu?

morel mantarı yetiştiriciliği

morel mantarı yetiştiriciliği

Bu soruya kati olarak evet yanıtını verebiliriz. Birçok şefin mutfağında vazgeçemediği ürünler arasındadır. Avrupa’da bilhassa kurutulmuş formu kullanılmaktadır. Kuzu göbeği mantarının fiyatı 200 TL ile 1500 TL içinde değişmektedir. Bu makaleyi detaylı olarak okuduğunuzda, morel mantarı yetiştirme hakkında detaylı bilgiye haiz olacaksınız.

Not: Morel mantarı yetiştiriciliği beklentilerinizi karşılamıyorsa, En Karlı Ziraat Ürünleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Kuzu Başı Mantar Yetiştiriciliği

morel mantarı Orman yangınlarından sonrasında tek başlarına yada gruplar halinde ağaçların dibinde bulunurlar. Aksi halde çürümüştür. çam yada kavak ağaçların dibinde bulunur. Vatanımızda ise ihracatta büyük paya haizdir.

morel mantarı 2

morel mantarı 2

Normal olarak mantar yetiştiriciliği yalnız organik haliyle yapılmamaktadır. İstenilen ortamı sağladığınızda morel mantarı yetiştirebilirsiniz. Hem hazır turba hem de miselyum satın alarak lüzumlu adımları tamamladıktan sonrasında mantar yetiştiriciliğine başlayabilirsiniz. Şimdi Morel mantarı yetiştiricisi iyi mi kazanıyor? maddelere bakalım.

1-Kuzu Göbek Mantarı Nerede ve Hangi İl ve Bölgelerde Bulunur?

Morel mantarı nerede bulunur?

Morel mantarı nerede bulunur?

Kuzu göbek mantarı en fazlaca Muğla’da bulunur. Şu demek oluyor ki yalnız Muğla mı? Aslen kavak ve çam ormanlarının olduğu her yerde bulmak mümkündür. Bu sebeple Muğla, Tokat, Çorum, Akseki, Kastamonu, Çanakkale, Ege ve Akdeniz Köylüler geçimlerini bu bölgelerdeki ormanlarda bulunan ağaç diplerinden topladıkları Kuzu Göbek Mantarlarından sağlamaktadır.

2-Kuzu Kaburga Mantarının Yararları Nedir?

Kuzu Göbek Mantarının Yararları sayılmaz. Bu mantarı yiyenlerin herhangi bir hastalığa yakalanmayacağı yöre halkı tarafınca belirtilmektedir. Morel mantarı dedikleri şeklinde mutfak haricinde ilaç sektöründe de kullanılıyor. Kuzu göbeği mantarında B1, B2, C Vitamini, Kalsiyum, Potasyum ve Demir yüksek oranlarda bulunmaktadır. Ek olarak kansere, kansızlığa, yorgunluğa, mide ve bağırsaklara iyi geldiği söylenmektedir.

Okuyun: Yüksek Verimli Ziraat Ürünleri

3-Kuzu Mantarı Üretimi ve Yetiştiriciliği

morel mantarı üretimi

morel mantarı üretimi

Öteki mantar türleri şeklinde sporlar yardımıyla sera ortamında da üretimi mümkündür. hazır durumda morel mantarı miselyum satıldı. Yada bu mantarlardan spor alabilirsiniz. Doğal ki hazır almanız sizin için daha ekonomik olacaktır. Normalde bahar aylarında toplanan morel mantarını sera ortamında devamlı yetiştirme olanağına haiz olacaksınız.

Ekim kısmı ise istiridye mantarı Üretirken talaş kullanmak zorundaydınız. Kuzu göbeği mantarında Eğer öyleyse, toprak ve talaş kullanmanız gerekir. Sporları 5 santimetre aralıklarla toprak ve talaş karışımına koyup ıslanmaya bırakmalısınız. Doğal bunu kapalı bir naylon poşet içinde yapmanız gerekiyor. Saksıda da yetiştirebilirsiniz.

Okuyun: Topraksız Ziraat Iyi mi Yapılır

4-Maymun Mantarı Yetiştirme Videosu

Aşağıdaki videoyu izleyerek detaylı data alabilirsiniz. Morel mantarı yetiştiriciliği hakkında Youtube’da değişik videolar bulmak mümkün.

5-Kuzu Göbek Mantarı Alan Firmalar

Morel mantarı toplandığı ilçelerde tüccarlar tarafınca satın alınmaktadır. Doğal mevsime ve üretime nazaran bir borsa oluşuyor. morel mantarı 100 gram Avrupa’da 50 Euro iken vatanımızda ağırlığı 40-100 TL arasındadır. Netice olarak çiftçilerimiz başka firmalara yönelmek istiyor. Bunun için Marmara Mantar Ltd. ŞTİ. tavsiye edebilirim.

6-Kuzu Göbek Mantarı Ne Vakit ve Hangi Aylarda Çıkar?

Kuzu göbeği mantarlarını hasat zamanı değişik bölgelerde farklılık gösterir. Bununla beraber jandarma genel komutanlığı tarafınca da denetimler yapılıyor. Sebebi ise daha erken toplanan mantarların sporlarının düşmemesi sebebiyle bir sonraki yıl mantar üretiminin azalmasıdır. Sadece özet olarak Nisan-Mayıs ayları içinde toplandığını söyleyebiliriz.

7-Kuzu Yürek Mantarı Serada Yetişebilir mi?

Serada morel mantarı

Serada morel mantarı

Bu sual vatanımızda uzun senelerdir sorulmakta ve cevabı bulunamamıştır. Sadece son yıllarda bu mantar çeşidi için üretilen sporlar yardımıyla serada da üretilmesi mümkündür. Muğla’da bir köylünün saksıda yetiştirdiği mantarlar da bunun örneğini kanıtlamıştır.

Okuyun: Ginseng Yetiştiriciliği

8-Kuzu Göbek Mantarı Fiyatı

Kuzu Göbek Mantarının borsa şeklinde bulunduğunu söylemiştik. Sadece şu anda tazeleri 80-150 TL içinde toplanıyor. Kuru olanlar 300 TL’ye kadar alıcı bulabiliyor. Doğal bunu satmanız için’‘CNAEM ışınım raporu’‘Almanız koşul. Ek olarak her yıl Nisan ayında Muğla’da kuzu göbeği şenliği bitti. Katılmanızı tavsiye ederiz.

Morel mantarı yetiştiriciliği ” başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan mevzular için yorum kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Morchella

“Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği | Nerede Yetişir 2023” üzerine bir yorum

Yorum yapın