Kitap Mağazası Açmak | Kitapçı Açma Maliyeti

Kitaplar, insanoğlunun en büyük dostu olarak adlandırılan son aşama mühim data eserleridir. Kitaplar yardımıyla insanoğlu hayata oldukca değişik açılardan bakma şansı yakalarlar. Bu yüzden kitaplar ve kitap okumak daima oldukca kıymetli ve mühim olacaktır. Elbet kitap okuyan insan sayısı daima belli bir seviyenin üzerindedir. Bu insanoğlu organik olarak kitap satın almak isterler. Bu yüzden kitapçılara giderler. Tüm bu tarz şeyleri hesaba katarsak kitapçı aç Bugün için oldukça iyi bir iş olurdu. Bu şekilde bir mağaza açarak kendinize iyi bir meslek bulabilirsiniz.

Kitapçı Dükkanı Iyi mi Açılır?

Kitap Dükkanı Açmak

Kitap Dükkanı Açmak

Kitapçı iyi mi açılır, bu alanda inisiyatif sahibi kişilerin merak etmiş olduğu konulardan biridir. Bu sebeple bir kitapçı açmadan ilkin her detayın bilinmesi gerekecek.

Kitapçı açmak isteyenler ilkin iyi bir yer bulmalıdır. Doğrusu uygun bir iş yeri ilk dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan noktadır. Bunun haricinde bir öteki mühim durum da kitapçı için kitap nereden alınır. Toptan olarak getireceğiniz kitaplar için kitapları doğru kişilerden ve yayınevlerinden almalısınız.

kitapçı aç İsteyenler için bunlar kafi olmayacaktır. Çeşitli belgeler de mevcut olmalıdır. Bu belgeler yetkili kişiler ve belediye tarafınca onaylandıktan sonrasında herhangi bir mesele olmayacaktır. Son olarak gönül rahatlığıyla kitapçınızı açabilirsiniz.

Kitabevi Açılış Maliyeti

Kitapçı açmayı düşünenlerin kafasında birçok sual işareti var. Bunlardan biri de şüphesiz maliyet durumudur. Bir kitapçı açmanın maliyeti her insanın bilmesi ihtiyaç duyulan bir şeydir. Bu yüzden kitapçı açmak için ihtiyaç duyulan maliyet en ince ayrıntısına kadar büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Bir kitapçı açmanın maliyetini etkileyen birden fazla unsur olacaktır. Bunlardan biri mağazanın iç tasarımıdır. Fazlaca daha kaliteli ürünler, dolaplar, masalar vb. kullanımı etkili olacaktır. Bunun haricinde oluşturulan kitapçının yeri de mühim olacaktır. Şehrin göbeğinde oluşturulan bir dükkân, mahalle köşesindeki bir dükkânla aynı fiyata mal olmaz.

Averaj bir kitapçı açmak istiyorsanız 200 bin lira feda etmeniz gerekiyor. Bu, elbet, en düşük miktardır. En seçkin ve işlek caddelerde açılacak kitabevi için oldukca daha yüksek meblağlar feda etmeniz gerekiyor. Bu tür bölgeler için 350-400 bin içinde bir maliyet olacağını unutmamalısınız.

Kitapçının maliyetini etkileyen bazı mühim faktörler vardır. Bu faktörler: > Mağazanın dekoratif tasarımı > Hobi ve kırtasiye ürünleri > Müzik içerikli kitaplar > Kitap çeşitleri > Raf ve Fotokopi Sistemi > Bilgisayar ve faks makinesi sayısı > Merdivenler > Dükkandaki iskemle ve masalar > Barkod okuyucular > Yazar kasa ve benzeri > konum

Tüm bunların etkisiyle maliyetin tam olarak oluştuğu söylenebilir.

Kitapçı Aylık Kazanç

kitapçı aç Her şeye karşın isteyenlerin öncelikli hedefi kazanacakları paradır. Dünyadaki derhal her meslekte olduğu benzer biçimde burada da aslolan hedef kazanılacak paradır. Bu yüzden gelirin nasıl biteceği merak ediliyor. Kitapçının aylık geliri nedir, bu işe kim başlamış olacak her insanın aklındaki ilk sorudur.

kitapçı aç Para söz mevzusu olduğunda, maliyet benzer biçimde aylık kazancı etkileyen benzer faktörler vardır. Kitabevinin nerede açıldığı, iç tasarımı benzer biçimde durumlar maliyetin yanı sıra aylık kazancı da etkisinde bırakır. Dükkanın bulunmuş olduğu yerin aylık gelir için en etkili durum bulunduğunu söyleyebiliriz.

Genel olarak, kati bir kazanç söylenemez. Sadece, kar marjının averaj bir kıymeti vardır. Kent merkezinde ve yoğun bölgelerde kar marjı %30 civarındadır. Hatta ara sıra %50’lere kadar çıkmış olduğu bile gözlemlenebilir. Sadece işlek bir mahallede olmayan bir sokaktaki bir dükkan için durum değişik olacaktır. Bu şekilde bir yerde kar marjı %10 ile %20 içinde değişecektir. Bu yüzden tam bir kâr söylenemez.

Mesela ayda 100 bin liralık ürün alan bir insanı düşünelim. Bu şahıs işlek bir caddede ise 130k ve üstü kazanır. Sadece bir mahallede dükkanı olan bir kişinin geliri 110 bin lira ile 120 bin lira içinde değişecek. Bu, kâr durumuna gore kazanılan geliri gösterir.

Tüm bunların haricinde etkili olan birçok şey var. Bu durumlara gore ilk aylarda asla kar bile elde edemeyebilirsiniz. Bu durumda sabırlı olmak ve denemeye devam etmek gerekir. Ek olarak yatırılan ana para, kazancı en oldukca etkileyecek unsurlardan biridir.

Okuyun: Mağaza Açma Fikirleri

Kitapevi Açmak İçin Lüzumlu Belgeler

Bir kitapçı açmak kolay bir iş değildir. Bir yer bulduktan sonrasında, lüzumlu birçok belgeye haiz olmalısınız. Belgeleri vermeden kitapçı açmak mümkün olmayacaktır.

Kitapçı açmak için lüzumlu belgeler şunlardır:

> İkametgah belgesi (muhtardan alınmalıdır) > Sıhhatli olduğunuzu gösteren sıhhat belgesi > 2 tane vesikalık fotoğraf > Nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi > İmza beyannamesi (noter tasdikli) > Müracaat formu > Vergi levhası ve fotokopisi > Tapu ve fotokopisi > Öz sicil numarası

Bunlar her yerde geçerli olan belgelerdir. Bu belgelerin haricinde kitapçı aç İstediğiniz konuma hususi belgelere ihtiyacınız olabilir. Öteki bir deyişle, bazı belgeler aynı ilde ilçeden ilçeye hatta ilden ile farklılık gösterebilmektedir. Öteki lüzumlu belgeleri bulunduğunuz ilinizdeki belediyeye sorarak öğrenebilirsiniz. Bu evraklar dahil tüm evrakları belediyenize götürüp onaylattıktan sonrasında evrak işleri tamamlanmış olacaktır.

Kitapçı Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Kitapçı açmak isteyenler bu mevzuda data ve tecrübesi olan kişilere danışmak isterler. Bu sebeple hayal ettikleri iş tam olarak istedikleri benzer biçimde sonuçlanmayabilir. Bu yüzden, ansızın oldukca hayal kırıklığına uğramak zorunda kalabilirler. Bu yüzden birazcık tavsiyeye gereksinimleri var.

Kitap açmak isteyenlere tavsiye denilince ilk akla gelen güvenilir kişilerle çalışmaktır. O yüzden ne olursa olsun iş yerinizde güvenebileceğiniz kişilerle çalışmalısınız. İş yerinizde çalışacak kasiyer ve yardımcıları dikkatli ve dikkatli bir halde seçmelisiniz. Gene toptan aldığınız kitapları güvenebileceğiniz kişilerden almalısınız. Aksi takdirde asla beklemediğiniz durumlara düşebilirsiniz.

Gene verilebilecek tavsiyelerden biri de okunacak en kaliteli kitaplara haiz olmaktır. Bu yüzden getirdiğiniz kitaplar oldukca mühim. Hem gençlere, hem küçüklere hem de yaşlılara hitap edecek kitaplarınız olmalı. kitapçı aç Bu şekilde bir planınız var ise ne olursa olsun tüm kesimlere hitap etmelisiniz.

Açacağınız kitapçının yeri de büyük ehemmiyet taşıyan bir öteki husustur. Kimsenin gitmediği uzak bir yerde kitapçı açarsanız, deyim yerindeyse sinek yakalayabilirsiniz. Bu yüzden yoğun ve görünür yerlerde kitapçı açmanız yararınıza olacaktır. Ek olarak sorunlu olarak tanımlanan kişilerin olduğu bir yerde kitapçı açmamak daha doğru olacaktır. Bu kesinlikle dikkate alınması ihtiyaç duyulan bir tavsiyedir.

Kitaplar, kitap sayfaları ve her türden kitap…. kitapçı aç İsterseniz, kitaplar hakkında mümkün olduğunca oldukca data edinmeye çalışmalısınız.

“Kitap Mağazası Açmak | Kitapçı Açma Maliyeti” üzerine 2 yorum

Yorum yapın