Kış İndirimleri İle E-Ticaret Satışlarını Artırmak

Pandemi sonrasında e-ticaret satış rakamlarında ülkemizde ciddi bir artış gözlenmiştir. Ülkenin en ücra ilinin bir ilçesindeki nalbur dahi e-ticaret sayesinde tüm Türkiye’ye hizmet veriyor olması nedeniyle doğru adımlarla kendisini geliştirmeyi başarmıştır. Teknolojiyi takip edemeyen küçük işletmeler ise A101, ŞOK, BİM ve türevi market zincirlerine yenilmeye mahkûm olmuştur. Elbette e-ticarete her giriş yapanın başarıya ulaşma garantisi yoktur. Ticaretin her aşamasında olduğu gibi doğru yerde, doğru zamanda hareket etmek gerekmektedir. Kış İndirimleri İle E-Ticaret Satışlarını Artırmak atılabilecek doğru adımlardan sadece bir tanesidir.

İnsanların e-ticarete yöneliyor olmasının en önemli sebebi fiyat kıyaslamalarını saniyeler içerisinde yapabiliyor olmalarıdır. Elbette aynı markanın, aynı özellikteki bir ürününü en uygun fiyata satan yerden almak mantıklıdır. Bunu yaparken güven veren e-ticaret sitelerini önceliğinizi almanız mağdur olmamak adına önemlidir. Fiyat kıyaslamalarının yapılıyor olması, insanların bilinçli tüketici olmaları genç nesil sayesinde gün geçtikçe artmaktadır. Bu da avantajlı olmak, rekabette bende varım demek isteyen e-ticaret sitelerinin dönemsel indirim kampanyalarına kayıtsız kalmamaları sayesinde başarıyı yakalamaları anlamına gelmektedir.

İnsanlarda Aciliyet Hissi Oluşturun

Kış indirimlerinden yararlanmak isteyen müşteriler ne kadar çok indirimle karşılaşırsa karşılaşsınlar bütçelerini aşan harcamalar yapmak istemeyeceklerdir. Siz de bunu bilerek bütçelerinde kendi ürünlerinizi satabileceğiniz rakamları sizin mağazanız için ayırmalarını sağlamalısınız. Bunun için tüketicilerin satın alma psikolojisini etkilemek gerekmektedir. Kişi indirimi, ürünün stokta kalmasını kaçıracağını düşünecek ve daha hızlı harekete geçecektir. Bahsettiğimiz duyguları tetiklemek için internet sitenize, kampanyalarınıza bir geri sayın aracı entegre edebilirsiniz. E-posta ile mailing yapıyor olmanız durumunda içeriğe geri sayım sayıcı eklemek de aciliyet hissini uyandıracaktır.

Kendi e-ticaret siteniz ile dahi büyük kitlelere ulaşmak için çaba sarf etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Bunun için müşteri profilinizin gün içerisinde fazlasıyla vakit geçirdiği sosyal medya platformlarından yararlanabilirsiniz. Sosyal medya platformları üzerinde açacağınız hesaplarda veya fenomen hesaplardan destek alarak çeşitli yarışmalar düzenlemeniz e-ticarette aciliyet hissi oluşturmak açısından fazlasıyla avantaj sağlayacaktır. Düzenlediğiniz yarışmalarda birinciyi belirlemek için çeşitli kriterler belirlemeli ve bunu şeffaf bir şekilde yarışma öncesinde duyurarak, sonuçlandırmayı yaparken kriterlere riayet ederek hareket etmelisiniz. Kazanç elde edeyim, satışlarımı artırayım derken insanlarda güven problemi oluşturmak hem kısa vadede hem de uzun vadede büyük ciro kayıpları yaşamanıza neden olabilir. Yarışma sayesinde tüketicilerde oluşturacağınız rekabet ortamı kişilerin satış fırsatlarınızı değerlendirmesini tetikleyecektir.

E-Ticarette Kargo Seçenekleri

İnsanların e-ticaret sektöründe yaşanan rekabet ortamının etkisiyle daha bilinçli olduklarını biliyoruz. Yaşadıkları kötü tecrübelerin de bilinçli hareket etmeleri gerektiğini ortaya koyması da malumunuz. Ülkemizde hizmet veren kargo firmaları özellikle pandemi döneminde insanların alışveriş alışkanlıklarının değişmesi sonrasında yeterli alt yapıya sahip olmadıklarını kötü tecrübelerle bizlere kanıtladılar. Bu nedenle her ne kadar kendileri ile alakalı olmasa da sanal platformlar üzerinde satış yapan kişi ve kurumların ekstra almaları gereken aksiyonlar oluştu.

Tüketicilerin sanal platformlarda alışveriş yaparken kararlarını kargo gönderim seçeneklerinin doğrudan etkilediğini bilerek hareket etmeniz gerekiyor. Ücretsiz kargo seçeneği olan bir A ürünü ile, ne kadar kargo ücreti ödeyeceği belli olmayan A ürünü arasında seçim yapan kullanıcı elbette pahalı olsa bile garanti olarak ücret ödemeyeceği seçeneği değerlendirecektir. Hızlı ve aynı gün gönderim yapılıyor olması da özellikle yoğun kampanya dönemlerinde kullanıcıların satın alma kararlarını etkileyen kriterler arasında yer almaktadır. Yoğun dönemlerde dahi hızlı kargo gönderimi yapabiliyor olmak yeterli çalışanla, çalışanların bilinçlendirilmesiyle ve kontrollü stok yönetimiyle kolaylıkla sağlanabilir.

“Kış İndirimleri İle E-Ticaret Satışlarını Artırmak” üzerine bir yorum

Yorum yapın