Karton Bardak İmalatı Bilinmeyen Yönleri Yapılan Hatalar!

Karton bardak imalatı ve imalata her geçen gün ilgi artıyor.

Devlet tarafınca da teşviklenen imalat sektörü artık büyümeye gelişmeye başladı. Türkiye de malesef talebi karşılanmayan bir sektör olan bardak imalat sektörü ile ilgili yanlış ataklar yatırımcıyı batırma noktasına getiriyor. Bu yazımızda bilinmeyen yanlış meydana getirilen noktalara değineceğiz.

İlk Etapta yanlış meydana getirilen noktalar maliyet hesaplaması. Biliyoruz ki bardak baskı makine maliyetleri yüksek olduğundan dolayı ilk etapta baskı ve kesme işlemlerini dışarıdan fason olarak yapmak zorundayız. Bununla ilgili ihtiyaç duyulan yardımı da halletmeye hazırız bağlantılar sağlayabiliriz. Peki yanlış nerede diyecek olursanız. Dolar bazlı kağıt tutarları ve yanlış maliyet hesaplamaları. İlk etapta maliyet hesabı yapmak için istanbul ankara benzer biçimde şehirlere uzak iseniz birincisi nakliye maliyeti. Bu mevzuda nakliye firmaları ile anlaşmak en mantıklısı olacaktır. Ne kadar düşürürseniz o denli artış gösterecektir.

İkinci yanlış ise yanlış işçi maliyeti. Bu mevzuda işe kendiniz başlamanızı devamlı önerdik ve bu mevzuda iş talebinin artması ve sonrasında elaman ihtiyacınız size en doğru yolu gösterecektir. Hesaplamaya şu şekilde bakabilirsiniz. İşçi maaşı + sigortası + stopajı + yiyecek ve içme maliyeti ve toplamını maliyete aylık olarak eklemelisiniz.Daha ince maliyet hesabı için tanıdık muhasebeciden destek alabilirsiniz.

Üçüncü yanlışımız üretim maliyeti. Malı aldığımız fiyata kâr koyarak işe başlıyoruz ucuza geldi diyerek düşük fiyat ile rekabet etmeme çalışıyoruz. Dostlar ihmal etmeyin makine sayısı arttıkça maliyet düşecektir. O yüzden tek yada iki makine ile büyük firmaların fiyatlarına sakın inmeyin zarar edersiniz. Ki biz hep 2 makine ile işe başlamayı öneriyoruz. Malı depomuza getirdik. Bu maliyeti 1 ton kağıt üretim  çıkan bardak ile hesaplayıp üzerine işçi ve işyeri gider maliyetini de eklemek zorundasınız. Örnek ile gösterelim.

1 Ton kağıdı 8000 tl ye aldık 400 tl nakliye verdik. Depomuza indirdik. şuanda maliyet 8400 tl. Bir ay süresince bu kağıttan 80 koli bardak aldık bu en yüksek üretim kapasitesi demek 1 ton düzgüsel gr kağıttan aşağı yukarı 74 80 koli arası alabilirsiniz. devam edelim. işyeri ve işçi giderimiz 5000 tl olsun. ay sonunda toplam alacağız. bu mütevazı maliyet olarak hesaplıyoruz. kolay hali olduğundan ince hesap mühim. evet sonuçta 8400+ 5000 =  13400 averaj maliyet bulduk. ürettiğimiz bardak ile bölüştürdükden sonrasında ortaya ortalama 167,5 liralık koli maliyeti bulduk yetti mi hayır. koli harcaması ambalaj harcaması ile tek makine ve dakikada 60 atımlık makine ile saatte ortalama 72 tane 50 li paket yaptık 1 kolinin birazcık daha üstünde biz 1,5 koli olarak hesaplayalım. 100 saat mesai ile 15 koli bardak ürettik 26 günde 290 400 koli yapar.  şimdi maliyete devam edelim 167,5 + koli maliyeti en düşük averaj 4 tl ambalajlı olarak ekleyelim.171,5 tl. Toplam maliyet çıkardık. şimdi buna kâr ilave ederek kdv ilave ederek satış fiyatımızı çıkarabiliriz.. Burada meydana getirilen hesaplar farazi hesaplardır. Unutmayalımki fiyatlar hergün değişiyor.

Bu kolay bir maliyet hesabı daha derinlerde daha büyük maliyetler var sadece ilk etapta doğru bir maliyet için üretimin sürekli ve devamlı olması gerekir ki. Onarım harcamaları benzer biçimde şeyler eklenecek fakat bunlar gözünüzü korkutmasın. Piyasada açık büyük ve talebi fabrikalar karşılamıyor.Bu mevzu ile ilgili sorunlarınızı yorumlarda iletin sizlere elimizden geldiği kadar destek olalım.

MAKİNE SATIŞ BİLGİ İÇİN  0544 279 86 81

Karton Bardak İle ilgili Data ve düşünce edinmek için yeni kitabımız çıktı. Sizler bu eşi olmayan kitabından yararlanmak için derhal satın alabilirsiniz.

 

N11 üstünden satın almak için bağlantı aşağıda :

https://urun.n11.com/kaynak-kitaplar/karton-bardak-imalati-kilavuzu-P453330295

“Karton Bardak İmalatı Bilinmeyen Yönleri Yapılan Hatalar!” üzerine 75 yorum

 1. Merhaba, açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederiz. Hesaplamanızda taban kağıdı maliyetini belirtmemişsiniz. Bu sektöre adım atacak üretici adayları taban kağıdı hesabını yapmayarak fiyat çıkartmakta üretimden sonra bu maliyeti göz önünde bulundurmadan satış yapmaktadır.
  Bilginize.
  Aycup ®

 2. Admin sizde haklısınız, bu dışa bağımlılığımız yüzünden karton bardak sektörü ciddi şekilde trend kaybetti. Çok farklı fiyatlar ile üreticiler satış yapmaktadır şu an için, derinlemesine fiyat farkı ve maliyet söz konusu.
  Değerli bilgileriniz için tekrar teşekkür ederiz.
  Saygılarımızla

 3. Yazı için teşekkürler benim bilmek istediğim konu bu işe sıfırdan başlamak için ne kadar bir sermaye gerekiyor 10 senedir satış temsilciliği yapmaktayım çeşitli firmalarda pazardan yana sıkıntın olmadığını düşünüyorum ama bu işin maliyeti bana ne olur ne önerirsiniz şimdiden tesekkurler

  • Öncelikle makine ve teçhisat kısmında şuanda sadece fiyat verebilirim ortalama ikinci el makine fiyatları kore makineleri için 70 atımlı dakikada 70 bin lira gibi düşünün iki makine 140 bin ek masraflar hammadde gibi birçok etken ile 200 bin lira gibi en düşük bir sermaye gereksinimi duyuyor ama ben ek iş yavaş yapacağım derseniz yarısı olarak düşünün.

 4. Merhaba,
  250.000 tl civarında sermayeyle sektöre girmek istiyorum. Ek iş olarak bu işi yapmak istiyorum ve talep arttıkça da hızlıca makine arttırma konusunda finansal olarak sıkıntım yok. Sizden sürecin her aşamasıyla ilgili danışmanlık alabilir miyim?

   • Merhabalar, bende kagit bardak uretimi veya tabagi uretimi yapmak istiyorum, ben Hollandada yasiyorum ama Turkiyede boyle bi is yapmak istiyorum halen talep varmi yoksa yeterince uretici varmi artik? Parasal problem yok en az 4 makineyle girmek istiyorum. Bana biraz bilgi verebilirmisiniz?

    • önemli olan hangi bölgede yapacağınız. Piyasadaki açığın şuan da dolmak gibi bir şansı yok. Çünkü her geçen gün kullan at sektörü büyümeye devam ediyor hele ki şu an da virüs konusunda etkili olduğunu takdir edersiniz. Mevki ve konumu iyi seçmeniz gerekmektedir. İş konusunda sorun olacağını düşünmüyorum. Bu işi reel de yapan birisi olarak da bunu size söylemek isterim. Eğer böyle bir düşünceniz var ise sizlere seve seve yardımcı olurum. İletişim için 05326183161

    • Eskisehirde dusunuyorum bi isi piyasa cok hizli burada karton bardak tedarigi zorluk cekiyor pandemiden dolayi ortaklik dusunurseniz 00905304944928
     Sifirdan girmeyi hedefliyorum bende bardak musteri bakimindan sıkıntı yok surekliligimiz olabilir

 5. yazınızdanda anlaşıldığı üzere bu konuda bilgili birisisiniz
  uzun zamandır benimde aklımda olan bu iş için yardımcı olabileceğinizi yazmışsınız
  05492848733 sizden nasıl bir yardım alabilirim müsait bir zamanınızda görüşmek isterim

   • Merhaba iki makine için üretim alanının büyüklüğü yani iş yerinin büyüklüğü ne kadar olmalıdır birde toptancılara satmakmı daha kolay yoksa kendi imkanlarımızla dolaşıp satmakmı hem hızlı satış açısından hem kar marjı açısından

    • en güzeli perakende satıştır. kar olarak da en karlısı bu şekilde satılmasıdır. ilk zamanlarda toptancılara mal satmak mantıklı olmayacaktır. Kendi müşteriportföyünüzü oluşturmanız en güzeli olacaktır

     • Çalışma alanı olarak ne kadar yer gerekir iki makine için birde iş yeri açılışı için prosedürler çokmu birde sizin üretim alalnınız nerede gelip ziyaret etsek detaylı konuşma şansımız nedir yol göstere bilirmisiniz

     • İMALATHANE HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE ANAHTAR TESLİM İŞLERİMİZ DE VAR BİLGİ İÇİN ARAYABİLİRSİNİZ

     • İki makine için ne kadar bir üretim alanına sahip olmak gerekir birde üretimi sadece sanayii sitesindemi yapabiliriz yoksa kira açısından daha uygun sokak arası boş dükkanda yapabilirmiyiz ruhsat hangi şartlarda çıkar son olarak ilk etapta sadece hazır alıp satsak Pazarı görmek için nerelerden daha uygun bulabiliriz ?

     • işyeri işlemleri basit işlemler. önemli olan satış için gerekli ortam. evet hazır alı satmak lazım

     • Bende Vanda pet bardak işi yapmak istiyorum. Yardımcı olabilirmisiniz.

 6. Merhabalar,
  Ben de bu işe girmek istiyorum şu an araştırma yapıyorum ama teknik bilgiler hakkında bilgim yok mesela hangi makineler alınır fiyatları neler Bi makine günde kaç saat çalışırsa sıkıntı olmaz. Verdiğiniz numaradan gün içinde size ulaşabilir miyiz?

 7. Mehabalar ben de bu işe girmek istiyorum ama işi kurmadan önce malı satabileceğim pazarı nasıl ayarlayabilirim acaba Güneydoğu’da kurmayı düşünüyorum imalathaneyi.bilgilendirirseniz çok sevinirim anlayışınız için teşekkürler….

  • merhabalar öncelikle yorumunuz için teşekkürler. pazar konusunda bölgenizde bulunan stadyum , üniversite kantinleri , petrol ofisleri ,hastahaneler , büfeler , çay ocakları ki şuan revaçta olan bir pazar tek kullanımlık bardaklar artık çok tüketiliyor bu koronavirüs sebebi ile. ayrıca güzel bir örnek verecek olursak bardaklarınızı 10 lu paketleyerek kolayca satabilirsiniz daha iyi bir kâr bırakacaktır. Son olarak da toptancılarda elinizde ürün kalırsa satabilirsiniz.

 8. Sekamunaleykum
  Saygideger ustadim ben ve esim bu sektore girmek istiyoruz Mancap makinasi dak 80 adet ureten ile 1 makina ile kosgep destekli toplamda 97 bin destek alip uzerinede 200 bin oz sermaye ile girmek isteriz bize degerli fikrinizi sunarmisiniz.dukanimiz var 400 mt kare Ankara merkezde kurmak isteriz samimi oldugim.2 veya 3 toptan satis firmasi mevcut 1 makina ile ne dersiniz makinayi sifir alacagiz bu isle hic ugrasmis degiliz esim.mubasebeci ben kamuda calisanim tesekurederim.

  • merhaba öncelikle girişimci ruhunuzu tebrik ediyorum. adım atmak gerçekten zor bir hal aldı. sonrasında sizlere bir makine almak istediğinizi benimde 2 makine önerdiğimi bilmenizi isterim. Önerimdir. 400 mt kare yer fazla bile bir makine için 25 mt kare yer de yeterlidir. anlaşmalı olduğunuz yer var ama tek makine ile yetişemezsiniz talebi karşılayamazsınız. o yüzden iki makine almak daha güzel olur

 9. Merhabalar, gıda ambalajı üreten bir firmada uzun yıllardır ihracatta çalışmaktayım. İç piyasadan ziyade ihracata yönelik karton dondurma kutuları ( 4 oz ağırlıklı ), hatta bunların kağıt kapaklarını da üretmek istiyorum sanırım Türkiyede sınırlı sayıda üretici var belki de hiç yok. Kosgep destekli işe başlamak için ayrıca ne Kadar sermaye olması gerekmekte. Kısa zamanda bir kaç ihracat müşterime ürün verebileceğimi düşünmekteyim. Özellikle kağıt kapak konusunda fikirlerinizi almak isterim.
  Saygılar,

  • merhabalar öncelikle dediğiniz sektörde işletmeler var. araştırmanızı daha iyi yapmanızı tavsiye ediyorum. Ülkemizde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kapak ve bardak fabrikası mevcut. ancak her sektörde olduğu gibi bir işte de farklılık her zaman adım fazlası demektir. Rekabet önemli bir unsur ancak öncelikle kağıt tedarik tarafını halletmeniz gerekmekte. Çünkü kağıtla ilgili sıkıntı mevcut.

 10. Merhabalar Hasan Bey,
  Oncelikle bizlere zaman ayirip yardimci oolduğunuz için cok tesekkur ederim. 12 oz DW sicak içecekler için uretime başlamayı planliyoruz. Ilk etapta 2 makina ile.. sizden ogrenmek istediğim avrupa standartlarinda 12 oz DW icin kullanmamiz gereken gramaj ne olmali yaklasik? Ve 1 ton ham maddeden yaklasik olarakkac bin adet 12 oz dw uretebiliriz? Degerli tecrübelerinizi paylaşırsanız cok makbule gececek.. makina, ham madde konusunda sizden yardim alabiliriz ayrica..

 11. Merhaba hasan bey, telefonlqr yogun dediğiniz için buradan yazıyorum. Bu karton bardak isine karar verdim. 05302606878 nolu telefondan ulaşarak görüşebiliriz. Ben sizi kaydettim. Proforma fatura almam gerekiyor. Kosgep bunu istiyor.

 12. Selamu aleykum Üstad kolay gelsin. Ben kütahya ilçesinde bu projeyi düşünüyorum aile bireyleri ile beraber ilk etapda tek makina ile pazarı biraz oturtturdan sonra 2 inci makinayı almayı düşünüyorum. Hesaplama olayında işlem yapmak şuan zor. Kosgeb üzerinden makinayı almayı düşünüyoruz. Hangi marka makina ve kosgeb üzerinden işlemlerin nasıl daha hızlı olacak şekilde bilgi edinmek isterim. Şu an aklıma takılan bunlar diğerlerini artıştır dim.hammadde olayında turkiyede ulaşma imkanımız nekadar rahat. 05446806487.. Bu konularda yardımcı olursanız sevinirim

 13. Merhabalar ben konya da bu isi yapmak istiyorum 750 metre kapalı yerim var finansal sorun yok bardak çeşitliliği ayni makinelerde yapılıyormu karlılık oranları nedir 1 kolide ne kadar kazanılıyor 1 makina günde kaç koli bardak yapar teşekkürler

 14. Merhabalar. Bu iş için araştırma içerisindeyim. Kosgep destekli yapcaz inşallah. Bardak boyutlarını nasil oluyor. Tek makinada bütün boyutlarını basabiliyormuyuz. Yoksa bardak boyutunu belirleyip ona göremi makina almalıyız Teşekkürler

 15. Merhaba ben Çanakkale Biga dan bu işe girmek istiyorum 1ton karton dan kaç bardak çıkar 1 ton karton 8000 TL olarak hesaba göre nekadar getirisi olur bana yardımcı olursanız sevinirim slmlr

 16. Hocam biz kosgep aracılığı ile bu sektöre girmeyi düşünüyoruz. %90 makine destegi olacak. 18 ay işçi masrafı olmayacak işkur karşılayacağı için. Ve 1 yıl boyunca kiraya 1.000 tl destek olacak. En azından 1 yıl içinde hem pazarlamayı hemde işi oturtmayı düşünüyoruz. Sizce mantıklımıdır. Teşeklürler

 17. Selamın aleykum , Bursa da bu işe girmeyi düşünüyoruz başlangıç olarak ne kadar sermayemiz olması gerekiyor hangi makine firması ve modeli en uygun olur bizim için piyasada talep gören hangi boyut , ham madde tedariğinde hangi firma ile çalışmamızı tavsiye edersiniz ve son olarak en çok merak ettigim ortalama kalitede bir bardak ürettiğimizde adet başına net ne kadar kar edilebilir , şimdiden teşekkür ediyorum ilginiz için herkeze hayırlı işler dilerim.

Yorum yapın