KÂRLI İŞ FİKRİ SÜT BESİCİLİĞİ !

Süt ve besicilik yaparak çok kârlı bir iş fikri ile sizlerin karşınızdayız.

 

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın her geçen gün gerilemesi ülkemizde bu işle uğraşmak isteyen sayısının azalması yükselen maliyetler gibi birçok etkenin bulunduğu sektörde artık gerileme başladı. Bu sektörde krizi fırsata çevirmek gerektiğini anlayanlar ise fırsatlar için düşünmeye başladı. Ülkemizde yeterli kriz yönetimi olmaması birçok sektörde sıkıntı yaşanmasına sebep oluyor. Devletin hayvancılıkta verdiği destekler size ilaç gibi gelebilir. Öncelikle konu ile alakalı birçok kalkınma ajansına başvurabilirsiniz. Ayrıca tarım ve hayvancılık bakanlığına da başvurabilir destekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

İş fikrimize gelince biliyorsunuz ki her geçen gün doğallıktan uzaklaşan bir yaşantımız var ve doğal olana ulaşmak zor bulmak daha da zor. Daha önce aramızda hayvancılık ile uğraşmış olanlarımız var ise konu ilgilerini çekebilir. Belki bildiğiniz yöntemlere bir yenisini ekleyerek sizin için bir fikrimiz olabilir. Öncelikle işe tabi ki hayvan alarak başlayacağız. Birçok yörede hayvan var ama nasıl bir hayvan alacağız. Süt veren ve verim sağlayan bir hayvan seçmekte fayda var. Yurtdışından gelen sementer cinsi inekler süt verimliliği ile tanınıyorlar. Veyahut da yerli inek almak da mantıklı olabilir. İşimizi duyanlar eee bunu biz biliyoruz ama satamıyoruz veya uğraşamıyoruz diyenler olacaktır ama sonuna kadar okuyun. İşe 2 hayvan ile başlayabiliriz. Küçük bir ahır yeterli olacaktır. Başlangıç için varsa bir arazimiz kullanabiliriz ki ülkemize çoğumuzun köyü bulunmakta. Unutmamakta fayda var bu iş gerçekten zaman isteyen ve ilgi gerektiren bir iştir.

Ahırımıza aldığımız inekler ile süt sağarak satarak para kazanacağız. Peki sütümüzü kime nasıl satacağız ?

Öncelikle artık apartmanlar her yerde ve çevremizde birçok apartman mevcut. Bizim öncelikle bir apartman ile çalışarak para kazanmamız mevcut. En düşük bir apartmanda 40 daire bulunmakta. Biz aşağı yukarı ineğimiz 15 lt süt verdiğini düşünerek işe başlayacağız. Pazarlama kolaylığı olsun diye 1 lt lik cam şişeler alarak günlük süt sağıp cam şişeye koyacağız. Anlaştığımız apartmanda günde 30 lt süt satarak sabah vereceğiz akşam boşları almaya gidip tahsilat yapacağız. sütün lt ‘si şuan da 5 tl organik doğal süte bu parayı vermeyen de yok. Her gün kapımıza günlük taze süt gelse kimse hayır demez eminim. Günlük bu 15lt süt ile 75 tl yapar bu iki inek ile 150 tl yapar. haftanın 5 günü satış gerçekleştirerek ayda toplamda 3000 tl ye tekabül etmiş olur. 2 ineğin aylık maliyeti samanı veya diğer giderleri 500 tl yi geçmez ayrıca tezeğinide kullanmalıyız. Bağ bahçe yaparak doğal ürünler üretebiliriz.

Ayrıca teşviklerle mal sayımızı arttırabilir sağım veya diğer ekipmanları geliştirebiliriz. Konu hakkında merak ettiklerinizi bize iletebilirsiniz.

“KÂRLI İŞ FİKRİ SÜT BESİCİLİĞİ !” üzerine bir yorum

Yorum yapın