ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) Nedir?

ABD Birleşik Devletleri’nde iş meydana getiren kişilerin vergi beyannamesi vermeleri gerekmektedir. Vergi beyannamesi vermek için ABD Birleşik Devletleri hükümetine kayıtlı bir “Toplumsal Güvenlik Numarası” olması gerekir. Toplumsal Güvenlik Numarası alma koşulları sırasıyla aşağıda belirtilmiştir:

ITIN numarası alma

ITIN numarası alma

ABD Birleşik Devletleri vatandaşı olmak, sürekli oturma iznine haiz olmak, süresi dolmamış bir emek verme iznine haiz olmak gerekir.

ABD Birleşik Devletleri, Toplumsal Güvenlik Numaranız olmadan vergi bildiriminde bulunabilmeniz için ITIN (Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası) sunmaktadır. Vergi Kimlik Numarası ITIN olarak da bilinir, 9 ile süregelen 9 karakterli bir sayıdır (örn. 923-37-2563). ITIN numarası ile ABD’de tecim meydana getiren girişimciler, şirketlerini kolayca kurabilir ve drop shipping yapabilirler. ITIN numarası alabilmek için kişilerin belirli özelliklere haiz olması gerekir. ITIN numarası almak için lüzumlu özellikler sırasıyla alttadır:

Toplumsal Güvenlik Numarası olmayan ve alamayacak olan ve ABD’de vergi beyan etme yükümlülüğü bulunan yabancı uyruklular ABD vatandaşlarının yada federal vergi beyannamesi vermesi ihtiyaç duyulan yabancı uyrukluların eşleri yada bakmakla yükümlü oldukları kişiler, Eşleri yada bakmakla yükümlü oldukları kişiler -Vergi beyannamesi vermesi ihtiyaç duyulan ABD vizesi sahipleri, ITIN numarası almaları gerekmektedir.

ITIN Alma Yolları

İç Gelir Servisi (IRS), ITIN numarasını sağlar. Girişimciler ITIN numarası alabilmek için aşağıdaki adımları takip etmelidir. gereklidir:

Hangi Durumlarda ITIN Alınır?

Bir ITIN numarası almak için belirli koşullar dikkate alınmalıdır. ITIN numarasının alınabileceği durumlar sırasıyla şunlardır:

ABD’de vergi beyannamesi vermesi ihtiyaç duyulan ve orada ikamet etmeyen yabancılar ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin ITIN numarası almaları gerekmektedir.

ITIN Başvurusu Ne Vakit Yapılır?

ITIN numarası almak için yıl içinde herhangi bir zamanda vergi bildirimi yapılır. kolayca elde edilebilir. Ek olarak vergi için ödenecek tutarın ITIN numarası alınmadan ilkin ödenmesi gerekmektedir. Vergi için lüzumlu miktarın ödenmemesi yada son ödeme tarihinin ertelenmesi durumunda mali cezalar uygulanır.

ITIN Yenileme Süreci

ITIN numarasını 3 yıl üst üste vergi beyannamesi vermek için kullanmayanlar geçersiz sayılacak ve süresi dolacak. Bu durumda kişilerin vergi beyannamesi verebilmesi için yine ITIN numarasına haiz olması gerekir, sadece vergi beyannamesinde ITIN numarasını kullananların yine ITIN numarası almasına gerek kalmamıştır.

EIN ve ITIN Arasındaki Farklar Nedir?

EIN ve ITIN arasındaki belirli farklılıklar mevcut. EIN numarası, ABD Vergi Dairesi tarafınca şirketlerin vergi ile ilgili işlemlerinde kullanılması amacıyla verilmektedir. EIN numarası aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmek için kullanılır:

ABD’de şirketlerin yasalara uygun olarak etkinlik gösterebilmesi, şirket banka hesaplarının açılması, yeni personel alımı, şirkete ilişik ödemelerin yapılması benzer biçimde işlemler için kullanılmaktadır.

ITIN numarası ise Amerikan vatandaşı olmayan ve ABD Birleşik Devletleri’nde şirket oluşturmak isteyen girişimcilerin alması ihtiyaç duyulan numaradır.

“ITIN (Individual Taxpayer Identification Number) Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın