İsviçre İşçi Alımı ve İş İlanları

İsviçre, Avrupa’nın en oldukça ziyaret edilen ülkeleri içinde yer alır. Ziyaret edilme amaçları ise kişiden kişiye değişmiş olur. İsviçre işçi alımı genel anlamda ziyaret edilmesinin en mühim sebeplerinden biridir. Son yıllarda bilhassa yurtdışında çalışmaya yönelik olarak ilginin artması kişileri İsviçre benzer biçimde ülkelere yönlendirmektedir. Sadece İsviçre benzer biçimde ülkeler dışarıdan işçi almadan ilkin birçok mevzuda mühim şartlar öne sürer.

İsviçre İşçi Alımı

İsviçre İşçi Alımı

Kişilerin İsviçre iş başvurusu yapmadan ilkin ne olursa olsun bu şartları detaylıca araştırması gerekir. Bu süreçte işlerin gerektirdiği koşullar yanında ülkenin genel durumu hakkında da informasyon edinmek ehemmiyet taşır. Ülkenin kültürel ve toplumsal yapısı hakkında informasyon edinmek burada uzun süre yaşayabilmeniz için önemlidir. Bunların yanında dil kriterleri de dikkat edilen hususlar içinde bulunur. Bir iş başvurusu esnasında tecrübe, işe olan ilgi, eğitim, dil becerisi ilk sıralarda arananlardır.

İsviçre işçi alımı her anlamda geniş bir kesime hitap eder. Zira personel gereksinimi duyulan sektör son aşama fazladır. Standartları son aşama yüksek olan işler yanında vasıfsız işçi aranan sektörler de bulunur. Üniversite, ön lisans, ortaöğretim mezunları koşulları değerlendirerek oluşturulan ilanlara başvurularını gerçekleştirebilirler.

 

İsviçre İşçi Alımı

Avrupa’da yaşama fikri son yıllarda birçok gencin hayalleri içinde yer ediniyor. Bilhassa iyi bir eğitim sürecini tamamlayarak yüksek kariyer isteyen kişiler bu mevzuda daha girişimci bir ruha haiz. Bu süreçte kişiler ilk olarak Avrupa’daki işçi alımları mevzusunda araştırmalar yapıyor. İlk sırada gelenlerden birisi de İsviçre işçi alımı oluyor. İsviçre’de yaşamak ve çalışmak istiyorsanız ülke hakkında ne olursa olsun şu detayları bilmeniz gerekir:

İsviçre’nin resmi adı İsviçre Konfederasyonu’dur.
26 kantondan oluşu. Federal bir yapıya haizdir.
Denize kıyısı olmayan bir ülkedir.
Ülkede konuşulan diller İtalyanca, Almanca, Fransızca ve Romansçadır.
Ülkenin başkenti Bern şehridir.
Bulunmuş olduğu kıta Batı Avrupa’dır.
Para birimi İsviçre Frank’ıdır.
En oldukça gelişen sektörleri içinde bankacılık, gezim, tecim ve sigortacılık bulunur.
En mühim şehirleri içinde Bern, Basel, Cenevre, Lozan, Zürih yer alır.

Son aşama iyi standartlarda yaşam imkanları bulunan ülke dünyanın en varlıklı ülkeleri içinde bulunur. Ekonomik açıdan kuvvetli olması sebebiyle şahıs başına düşen ulusal gelir de yüksektir. Bunların yanında Avrupa’daki birçok ülke benzer biçimde dışarıdan işgücüne gerekseme duyan bir ülke olduğu söylenebilir. Bu bakımdan da birçok değişik ülkeden göçmen alımı gerçekleşir. Sadece halkın geçim kaynaklarının azalmaması için de bu işçi alımlarında belirli kriterlere ehemmiyet verilir.

 

İsviçre İş Başvurusu

İsviçre birçok kişinin çalışmak bununla beraber yaşamak istediği ülkelerden biridir. Bundan dolayı de her yıl meydana getirilen işçi alımlarına birçok şahıs müracaat gerçekleştirmektedir. Sadece bu süreçte İsviçre iş başvurusu şartları tam olarak sağlanmalıdır. Günümüzde birçok göçmen işçi İsviçre’de bulunuyor. Bu süreçte nitelikli, nitelikli, vasıfsız birçok çalışana gereksinimden bahsedilebilir. Bu süreçte iş ilanlarını değerlendirerek kendi şartlarınıza uyan ilanlara müracaat yapabilirsiniz.

İsviçre işçi alım sürecinde ilk olarak aranan niteliklere dikkat etmek gerekir. Bazı işler için usta aranırken bazı işlerde kalfalık düzeyinde personel aranabilir. Bilhassa nitelikli işçi her ülkede gereksinim duyulan kesimdir. Sadece bunun yanında fabrikalarda ve öteki işletmelerde çalışacak vasıfsız personellerin de arayışı oldukça yoğundur. Bu süreçte ne olursa olsun detaylı hazırlanmış bir özgeçmişiniz olması gerekir. Bununla beraber dil becerilerinizi de geliştirmeniz önemlidir. Başvuruları web üstünden gerçekleştirebilirsiniz. Vize alarak İsviçre’ye gidebilir, burada iş arama sürecine dahil olabilirsiniz.

Isterseniz Türkiye’deyken İsviçre’deki bir şirket ile anlaşabilirsiniz. Firmanın sizlere göndereceği bir çağrı mektubu ile vize işlemlerinizi tamamlayarak emek harcama fırsatları bulabilirsiniz. Günümüzde birçok şahıs yurtdışı fırsatlarını araştırırken İsviçre’nin sunmuş olduğu olanaklar oldukça yüksek düzeydedir. Göçmenler için şartlara uyulduğu sürece sektör kısıtlaması bulunmaz. Eğer nitelikleri taşıyorsanız her sektörde rahatça emek harcama imkanı elde edebilirsiniz. Herhangi bir firmada çalışmak istemezseniz minik, orta ya da büyük çaplı bir iş kurma fikrini de değerlendirebilirsiniz.

 

İsviçre‘de Iyi mi İş Bulunur?

İsviçre’de iş bulmak eskiye oranla günümüzde oldukça daha kolay. Her şeyden önemlisi web yardımıyla dünyanın her yerindeki iş ilanlarından kolaylıkla haberdar olabilme imkanı var. Sadece kişiler bu süreçte iş ilanlarına iyi mi ulaşmaları icap ettiğini bilmek durumundadır. İsviçre’deki iş imkanları mevzusunda informasyon edinmek için ilk olarak ülkedeki resmi ve hususi tüm web iş duyuru sitelerini araştırmalısınız. Bu sitelerde her firmanın ilanları detaylı olarak belirtiliyor. İş bulabilmek için şu kariyer sitelerini deneyebilirsiniz:

Bunların yanında İsviçre iş başvurusu formlarını web üstünden yayınlamaktadır. Yurtdışından işçi alımı gerçekleştirilecek ise bunun da ilanları web üstünden paylaşılır. Bu ilanlara kişiler şartlara uyum sağladıkları seviyede müracaat gerçekleştirebilirler. Eğer ilanlara müracaat mevzusunda kafi bilginiz yoksa insan kaynakları danışmanlık şirketleri yardımıyla da bu ilanları değerlendirebilirsiniz.

İnsan kaynakları danışmanlık şirketleri hem yurt içi hem de yurtdışındaki tüm ilanlardan haberdar olan şirketlerdir. Müracaat süreci hakkında en detaylı detayları sizlere sunan firmalardır. Eğer müracaat sürecini daha ustalaşmış bir halde kovuşturmak isterseniz rahatça bu firmalardan destek alabilirsiniz. İsviçre iş başvurusu yanında vize ve öteki işlemler mevzusunda da detaylı olarak informasyon edinme şansınız bulunur.

 

İsviçre İş İmkanları

paragraftan ilkin 18

İsviçre’de işe girmek isteyen kişilerin ilk olarak sektörler hakkında informasyon edinmesi gerekir. Birçok sektörde başarı göstermiş gelişmeler gösteren ülkede çalışabileceğiniz sayısız sektör bulunur. Sadece her sektörün işe alım süreci, şartları değişik olabilir. Bundan dolayı her sektörü yakından tanımak iş müracaat sürecini daha da kolaylaştırır. İsviçre iş imkanları bakımından sektörler şu şekilde açıklanabilir:

Ziraat ve Hammadde Sektörü

Ziraat ve hammadde sektörü oldukça mühim bir sektördür. Sadece günümüzde bu sektörde çalışan sayısı %4’ün altındadır. Buna karşın belirli ürünlerin üretiminde devlet birçok destek sağlar. Yurtdışından gelen işçiler için iş bulmada mühim olabilecek sektörlerdendir. Bunların yanında ziraat üretimi ülkenin değişik bölgelerine gore değişebilir.

Endüstri ve Tecim Sektörü

Endüstri ile tecim sektörü İsviçre ekonomisinde mühim bir yere haizdir. Geleneksel olarak gösterilen sektörler içinde kırılgan aletler, saat endüstri, kimya ve ilaç önemlidir. Bunların yanında gelişen sektörler içinde ise biyomedikal ile ilaç sektörü bulunur. Emek harcama çağlarında olan kişilerin ortalama olarak %24 kadarı bu sektördedir.

Hizmet sektörü çalışan nüfusun ortalama olarak %73 kadarını oluşturur. Bu sektör ülkede oldukça gelişme gösteren bir alandır. Bununla beraber yurtdışından gelenler de gene bu sektörde mühim bir yer edinir. Bununla beraber dünya üstündeki en mühim bankalardan iki tanesinin İsviçre merkezli olduğu söylenebilir.

Bunların yanında birçok değişik küçük ve orta ölçekte sektörler de bulunur. İş müracaat sürecinde bu sektörleri değerlendirmeye büyük bir ehemmiyet vermeniz gerekir. Zira bazı sektörlerde üniversite mezuniyet belgesi ya da dil kabiliyeti benzer biçimde kriterler aranmayabilir. İsviçre’de annelere tam ve yarı zamanlı fark etmeksizin 14 hafta ücretli doğum izni verilir. 20 yaş altında çalışanların ise 5 hafta dinlence hakkı bulunur. Öteki çalışanların yılda 4 hafta tatili vardır.

 

İsviçre‘de Aranan Meslekler

İsviçre’de birçok değişik alanda personele gerekseme bulunur. Bu kapsamda kendi mesleğiniz ya da değişik bir alanda oluşturulan ilanlara müracaat yapmak mümkün olabilir. Bazı meslekler diplomalı bir müracaat gerektirirken bazısında tecrübe öne çıkar. İsviçre’de aranan meslekler içinde şunlar oldukça öne çıkar:

Avukat
Ayakkabı tasarımcısı
Bankacılık mensupları
Basın ve gösterim mensupları
Aşçı
Garson
Tabip
Elektrik mühendisi
İnşaat mühendisi
Ağır araç şoförü
Bilgisayar mühendisi
Biyomedikal mühendisi
Bulaşıkçı
Çocuk bakıcısı
Oldukça gelişim uzmanı
Depo görevlisi
Deri mühendisi
Diş doktoru

Bunların yanında dönerci ustası, iktisat ve finans uzmanı, gazeteci, insan kaynakları yöneticisi benzer biçimde mesleklere de yer verilir. Birçok değişik kategoride işçi alımı meydana getiren İsviçre nitelikli vasıfsız birçok kişiye kapılarını aralamaktadır. Kişiler oturma ve emek harcama izni alarak uzun seneler bu ülkede geniş haklara haiz olarak yaşama şansı bulabilmektedir.

Okuyun: Türkiye’de Olmayan iş Fikirleri

 

İsviçre‘de İşçi Maaşları

İsviçre’de çalışan kişiler maaşlarını sektörlerine gore alırlar. Her sektörde değişik maaş uygulaması bulunur. Maaş düzeyini mesai saatleri, emek harcama koşulları, işteki verimlilik etkisinde bırakır. İsviçre’de işçi maaşları genel olarak asgari ücret üstünden belirlenir. Asgari ücret son güncellemelerle beraber 4000 İsviçre Frangı olmuştur. Bu asgari ücret düzeyi 3936,59 Euro’ya denktir. Saatlik asgari ücret 22 İsviçre Frangıdır. Sadece ülke genelinde uygulanan bir asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. Ülkedeki kantonlardan yalnızca birkaçı kendi asgari ücret şartlarını yerine getirmektedir. Maaşlar ise şu şekildedir:

MESLEK
MAAŞ DÜZEYİ
Avukat
6000- 12000 Euro
Aşçı
8000- 12000 Euro
Otomobil Tamircisi
7000-10500 Euro
Biyolog
6000-12000 Euro
Biyomedikal Mühendisi
8000 – 16000 Euro
Bulaşıkçı
4000 – 6000 Euro
Çevre Mühendisi
5000 – 1000 Euro
Çocuk Bakıcısı
4000- 6000 Euro
Çocuk Gelişim uzmanı
5000- 10000 Euro
Diş Doktoru
8000- 16000 Euro
Tabip
8000- 16000 Euro
Dönerci Ustası
6000- 9000 Euro
Elektronik
5000- 7500 Euro
Elektronik Mühendisi
7000- 14000 Euro
Finans ve Bankacılık
6000- 12000 Euro
Kasiyer
3200- 4800 Euro
Kurye
4000- 6000 Euro

 

İsviçre Emek harcama İzni ve Vize Başvurusu

İsviçre’de çalışabilmek için ne olursa olsun oturma ve emek harcama iznine gereksinim bulunur. Kişiler İsviçre’de 3 aydan daha çok duracak ise oturum iznine müracaat yapmalıdırlar. Bu izinler kanton göçmenlik merkezleri tarafınca verilir. İzinler 1 yıl olacak şekilde verilir. Sadece hemen sonra uzun soluklu oturum iznine de başvurabilirsiniz. İsviçre emek harcama izni ve vize başvurusu için bazı evraklar hazırlamanız gerekir. Bu evrakların sıralaması şu şekildedir:

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ya da Almanca olarak doldurulan vize müracaat formu. Üç tane olması gerekir. El yazısıyla büyük harfler kullanılarak doldurulmalıdır.
Son olarak mezun olunan okul mezuniyet belgesinin fotokopisi gerekir.
Daha ilkin çalıştığınız şirketlerden referans mektupları olmalıdır.
Minimum iki tane yaprağı boş olan güncel pasaportunuz olmalıdır.
3 tane geçişlik fotokopiniz olmalıdır.
4 tane güncel 35x 45 mm boyutlarında Biyometrik fotoğraf dosyanıza eklenmelidir.
Müracaat sahipleri şahsen müracaat yapmalıdır.
Orijinal iş sözleşmesi ve bunun 2 tane fotokopisi yanınızda olmalıdır.

Bu belgelerin ne olursa olsun yetkili olan kantondaki göçmenlik ofisine götürülmesi gerekir. Göçmenlik ofisi eğer belgelere onay vermez ise emek harcama izni almak mümkün olmaz. Evraklarınızın tamamının ne olursa olsun İsviçre resmi diline çevrilmesi gerekir. Her belgeyi 3 nüsha olarak hazırlamanız önemlidir. Emek harcama vizesi averaj olarak 8- 10 hafta içinde çıkar.

Okuyun: Yurtdışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

 

İsviçre‘de Göçmen Olmak

İsviçre birçok bakımdan yaşamak için tercih edilen ülkelerden biridir. Bazı kişiler yüksek düzeydeki eğitimlerini tamamladıktan sonrasında bu ülkede kalmak isteyebilir. Bazıları da direkt emek harcama amacı ile İsviçre’ye gitmek isteyebilir. Bundan dolayı İsviçre’de göçmen olmak isteyen birçok şahıs olduğu söylenebilir. İsviçre kendi yasaları, mahkeme ile kuralları olan 26 kantondan meydana gelen bir ülkedir. Burada yaşamak isteyen kişiler istedikleri kantona müracaat yapabilirler.

İsviçre Avrupa Birliği’ne haiz olmayan ülke vatandaşlarına bazı mevzularda engellemeler uygular. Yüksek yaşam kalitesi olan ülkeler içinde yer alır. Ülkedeki en pahalı şehirler içinde Zürih, Bern ve Cevona başta gelir. Bunun yanında yaşam şartları oldukça iyi düzeydedir. Yaşam pahalı olsa da kişiler kazançları ile rahat şekilde geçinebilirler. Sıhhat sistemi son aşama iyi standartlardadır. Bunların yanında yüksek nitelikli doktorları ve tam teşekküllü hastaneleri bulunur.

Eğitim sistemi Avrupa genelinde en iyiler içinde yer alır. Sadece ülkede merkezi bir eğitim sistemi bulunmaz. 26 kanton kendi eğitim sistemlerinden görevli tutulmuştur. Bunlara ek olarak ülke ülkedeki göçmenler için değişik yeterlilik kuralları olan bir ülke olduğu söylenebilir. Ülkelerin gelişmişlik seviyesine gore göçmenlerden aramış olduğu bazı şartlar bulunur.

 

İsviçre‘de Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler

İsviçre’de çalışmak birçok kişinin düşsel olsa da ülkenin göçmenlik şartlarını karşılamanız büyük bir ehemmiyet taşır. İsviçre işçi alımı esnasında derhal her detay göz önünde bulundurulmalıdır. Kişiler bu ülkede çalışmak, uzun süre eğitim almak, yaşam oluşturmak istiyorsa ülkenin yeterliliklerini karşılayabilmelidir. Bundan dolayı İsviçre’de çalışmak isteyenlere tavsiyeler kapsamında şunlar göz önünde bulundurulmalıdır:

Müracaat yapacağınız iş alanında tecrübe sahibi olmaya itina göstermelisiniz.
Müracaat esnasında tüm evraklarınız yanınızda olmalıdır.
Referanslarınızın detaylı olmasına dikkat etmelisiniz.
İşteki yetkinliğinizi kanıtlayacak evraklara haiz olmalısınız.
Eğitim aldıysanız mezuniyet belgesi, sertifika müracaat dosyasında yer almalıdır.
Çalışmaya başladıktan sonrasında işinize sahiplenen bir çalışan olduğunuzu göstermeniz gerekir.
Yasal süreçleri iyi takip etmelisiniz.
Duracak yer, konaklama mevzusunda evvelinde araştırma yapmanız gerekir.
Toplumsal ve kültürel yaşantıya adapte olmalısınız.
Mahalli dilleri konuşmaya ehemmiyet vermeniz gerekir.
Sabıkanız olmaması iş bulmada önemlidir.

Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde uzun süre İsviçre’de kalabilirsiniz. Emek harcama izni ilk etapta 1 senelik olarak verilir. İsviçre’deki yaşantıya uyum sağladığınız taktirde bu izni daha sonraki yıllarda uzatabilirsiniz. Bu şekilde kolaylıkla yıllarınızı İsviçre’de geçirme imkanı bulabilirsiniz.

Yorum yapın