İşletmeniz İçin En İyi Marka Görüntüsünü Nasıl Oluşturursunuz?

Markanızı büyük bir bulmaca olarak düşünün; Mükemmel bir marka yaratmak için birden fazla parça bir araya geliyor. Bir girişimci olarak, yapbozlardaki noksan parçaları saptamak ve verimli sonuçlar için bu tarz şeyleri eklemek sizin sorumluluğunuzdadır. Marka imajı da marka yaratmada mühim rol oynayan faktörlerden biridir. Marka imajı, bir marka tarafınca tüketicilere temel mesajını yada sloganını temsil etmek için kullanılan görsel unsurların birleşimidir. Ek olarak marka imajı, seyirciler tarafınca algılanan bir duyguyu teşvik eder.

İşletmeler için Marka Görünümü Oluşturma

İşletmeler için Marka Görünümü Oluşturma

Basitçe söylemek gerekirse marka imajı, markaların tüketicileriyle görsel olarak yazışma kurmasını elde eden bir araçtır. Bir marka olarak, bu mecranın yardımıyla müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize işinizi ve değerinizi ifade edebilirsiniz. Herhangi bir marka resmi, reklamlar, videolar, logolar, tipografi, renk paletleri, animasyon ve daha fazlası için kullanılan resimler şeklinde birden fazlaca görsel öğeden oluşur. Markanızla ilgili ve tüketiciler tarafınca görülebilen her şey marka imajınızın bir parçasıdır. Sadece marka imajınızı oluşturmadan ilkin, daha iyi sonuçlar almanıza destek olacak birkaç şey üstünde çalışmalısınız.

Bu tür faktörleri göz ardı etmek markanız için istenmeyen sonuçlara yol açabilir. İşletmeniz için çekici bir marka imajı oluşturmanıza destek olacak bu faktörleri tartıştık. Daha çok data edinmek için okumaya devam edin.

Rakiplerinizi İnceleyin

Marka imajınızı oluştururken, iyi mi olduklarını denetlemek için ilkin rakip analizi üstünde çalışmanız gerekir. İlk olarak, fikir süreçlerini ve ürün neticelerini idrak etmek için sitelerine göz atın ve reklamlarına göz atın. Peşinden, bu faktörleri averaj tüketicinin bakış açısından değerlendirin. Bunu yapmak, rakiplerinizin marka imajındaki kusurları belirlemenize olanak tanır.

Bu amaçla görsel arama yardımı da alabilirsiniz. Bunu yapmak, marka imajı hakkında yeni fikirler keşfetmenize destek olacaktır. Görselle yeni fikirler aramak ve keşfetmek için başka bir markanın görselinin parçası olan bir görsel şeklinde görsel bir öğeyi referans olarak kullanabilirsiniz. İstisnai bir görsel arama destek programının URL’si: https://www.duplicchecker.com/en/reverse-image-search.php.

Rakiplerinizin marka imajının artılarını ve eksilerini iyice anladığınızda, marka imajlarını oluştururken yaptıkları hatalardan kaçınmanız daha ihtimaller içindedir. Ek olarak öteki marka görsellerinde gördüğünüz kusurların üstesinden gelmek için bazı eklemeler yapacaksınız. Marka imajınızı oluştururken müşterilerinize bakmak, onların pozitif yönde taraflarını uyarlamanıza ve negatif taraflarını ortadan kaldırmanıza destek olacaktır. Böylece etkili bir marka imajı geliştirebileceksiniz.

Kalabalık Merkezli Bir Yaklaşımla Gidin

Herhangi bir marka imajının etkinliği, hedeflenen kitlenin onu iyi mi algıladığına bağlıdır. Bir marka olarak, bir çok tüketiciyi tanımlamalı ve onların gereksinimlerine ve psikolojilerine hitap eden marka imajları oluşturmalısınız. Pepsi-Cola ve Coca-Cola örneğini alın; bu markalar, dünya çapındaki tüketiciler için alkolsüz içecekler ürettikleri için direkt rakiplerdir. Sadece her iki markanın marka imajında ​​yer edinen görsel varlıklar birbirinden tamamen farklıdır.

Pepsi-Cola, yemeğinize eşlik etmesi ihtiyaç duyulan bir içecek olarak kendini tanıtıyor. Öte taraftan Coca-Cola, dünyada bir fark yaratmak ve onu daha iyi bir yer haline getirmek için kendisini bir marka olarak tanıtmaya çalışıyor. Bundan dolayı yaşadıkları dünyada fark yaratmak isteyenler tarafınca daha fazlaca beğenilmektedir. Her iki markanın da marka imajı aynı şeyi temsil etmektedir. Bundan dolayı hedef kitlenize meydan okuyan etkili marka imajları geliştirmek istiyorsanız onların psikolojilerine uyum sağlamanız ve bu tarz şeyleri görsel, reklam şeklinde görsel varlıklarınıza yansıtmanız gerekir.

Marka İmajınızı Anlamlı Tutun

Daha ilkin de belirtildiği şeklinde marka imajı, markaların tüketicileriyle görsel olarak yazışma kurmasının bir yoludur. Bundan dolayı işletmeniz için oluşturduğunuz marka imajının bir amacı olduğundan ve işletmenizle ilgili olduğundan güvenli olmalısınız. Marka imajınızdaki her unsurun amaca uygun olduğundan güvenli olmalısınız. Bu mevzuda yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey marka imajınızda kullandığınız görsel unsurun amacını belirlemektir. Ek olarak bu unsurun markanıza kıymet ve kıymet katacağından güvenli olmalısınız.

Son olarak marka imajınıza eklediğiniz unsurun anlamlı olup olmadığını da değerlendirmelisiniz. Bunu yapmak, marka imajınızdaki görsel öğelerin amacını anlamanıza destek olacaktır. Yukarıda belirtilen tüm ifadeler tipografi ve renk paletleri için geçerlidir. Marka imajınızı amaca uygun hale getirmenin yanı sıra, içindeki tüm unsurların markayla eşleşmesini ve daha ustalaşmış görünmesini sağlamanız gerekir.

Benzeri olmayan Marka İmajı Amaca Hizmet Edecek

Bu günlerde seyirciler benzersiz içerik görmek istiyor ve aynı şey herhangi bir marka imajı de ilgilendiriyor. Bundan dolayı, markanız için en iyi marka imajını oluşturmak istiyorsanız, ihtiva ettiği tüm unsurların benzersiz göründüğünden güvenli olun. Benzersiz derken, garip değil, değişik görünme eğilimini kastediyoruz. Halihazırda çevrimiçi olarak mevcut olan görselleri kullanmak istiyorsanız, bunların başka bir marka tarafınca kullanılmasını önlemek için telif haklarını talep ettiğinizden güvenli olun.

Yorum yapın