İpotekli İhtiyaç Kredisi nedir ve masrafları nelerdir?

İpotekli İhtiyaç Kredisi nedir ve masrafları nelerdir?

Bankadan kredi talebinde bulunan gerçek kişilerin kullanabildiği ve istenilen kredi tutarının fazla olması gibi nedenlerle bankaya herhangi bir mülkü ipotek göstererek alınabilen kredilere ipotek kredisi denilmektedir. Bu ipotek kredisinde çıkan banka masrafları genelde bankalardan kredi talebinde bulunduğunda çıkan banka masraflarıyla benzer niteliktedir. Bu masraf kalemleri şöyle olmaktadır:

  • Ekspertiz Ücreti
  • Kredi Tahsis Ücreti
  • İpotek Tesis Bedeli
  • Hayat Sigortası

Tüm bu masraflar dışında her bankanın kendince belirlediği farklı masraf kalemleri olabilmektedir. Bu nedenle bankalardan kredi alındığı zaman imza işleminden önce size sunulan sözleşmeyi dikkatli okumalısınız. Hatta tüm masraf kalemlerinin kredi tutarına ekleneceğini bilerek hareket etmelisiniz.

  • Dosya Masrafı

Herhangi bir bankadan kredi alınabilmesi için bankalar kişilere birtakım dosya masrafları dahilinde yapacakları işlemler için ücret talep ederler. Bu ücreti dosya masrafları adında kredi tutarına yansıtmaktadırlar. Sizler o anki maddi yetersizliğinizden kredi almak istersiniz fakat birde bu ipotek kredisinde çıkanbanka masrafları gibi ücretleri ödemekle yükümlü olursunuz. Dolayısıyla bankadan talep ettiğiniz tutarın üzerine birde bu masraflar eklenerek siz her ay ödeyeceğiniz miktarı fazla bulabilirsiniz. Bundan dolayı tüm masraf kalemlerinin bilinmesinde fayda vardır. Genelde bankalar sizin istediğiniz kredi miktarının %1 ini dosya masrafı olarak sizden almaktadırlar.

  • Ekspertiz Ücreti

Bankalar SPK ile çalışmaktadırlar. Bu bağımsız ekspertiz kuruluşları kredi alacak kişiler için konutun gerçek değerini belirlemede önem arz ederler. Bankalarda ekspertizlerin aldıkları ücreti bankadan kredi talebinde bulunan kişiye yansıtmaktadırlar. İpotek kredisinde çıkan banka masrafları olarak bu ekspertiz ücreti de kredi ödemesine yansıtılmaktadır. Diğer oluşan kredi masraflarından farklı olarak ekspertiz ücreti peşin olarak ta alınabilir.

  • İpotek Tahsis Ücreti

Genelde bankalar konut kredisi talebinde bulunan kişilerden banka teminat olarak evin üzerine ipotek koyar. Bu ipotek işlemleri için kişiye bir miktar ücret yansıtır. İpotek tahsis bedeli denilen bu ücret kişinin kredisine yansıtılır. Kredi yoluyla alınan konutlardan herhangi bir ipotek harcı talebi olmaz. Fakat kimi bankalar çalışanların ve işlemlerde kullanılan evrakların maliyetini karşılayabilmek için bu bedeli kişilerden talep edebilir. Her bankada uygulanan bir masraf kalemi değildir.

  • Konut Sigortası

Konut kredisi talebinde bulunan kişilerin alacakları konutun başına herhangi bir yangın, doğal afet, sel, hırsızlık gibi birtakım olayların gelebilmesi ihtimaline karşı koruyan sigorta türüdür. Bu konut sigortası mutlaka yapılması gerekir. Fakat bir zorunluluğu yoktur. Konut sigortası sadece krediyi aldığınız banka tarafından değil herhangi bir sigorta şirketine de bu işlemi yaptırabilirsiniz. Fakat krediyi aldığınız banka size bu işlemlerde kolaylık sağlayacak ve ödemelerinizi ona göre belirleyecektir.

  • Hayat Sigortası

Hayat sigortaları kimi bankalar tarafından yapılması gerekliliği olsa da kimi bankalarda böyle bir sigortayı aramayabiliyorlar. Genelde konut kredisi alacak olan kişilerin yaşı ve sağlık durumuna bakılarak istenen hayat sigortası kişinin ölümü sonrasında bankanın kendini güvence altına almak istemesidir. Şöyle bir şey de söz konusudur. Bu sigorta kişinin inisiyatifine kalmıştır. Yapılması zorunlu değildir. Veya bankadan değil de farklı bir sigorta şirketinden de bu sigortayı yaptırabilir.

Kredi hakkında detaylı bilgi için: https://www.bankalar.org/krediler/ihtiyac-kredileri/ipotekli-ihtiyac-kredisi/

 

 

 

 

“İpotekli İhtiyaç Kredisi nedir ve masrafları nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın