İpek Böceği Yetiştiriciliği | Kazancı ve Başlangıç Maliyeti

İpek, dünya genelinde kullanılan ve son aşama mühim olan maddelerden biri olarak bilinmektedir. İpek böceği larvalarının koza örmek amacı ile salgıladıkları ince salgı yardımıyla ortaya saydam ve ince teller çıkmaktadır. Bu tellerin de işlenmesi sonucunda günümüzde oldukça pahalı bir ürün olarak satışa sunulan ipek elde edilmektedir. Sizler için ipek böceği yetiştiriciliği hakkında detaylı bir araştırma yaptık.

İpek Böcekçiliği

İpek Böcekciliği

İpek böceği yetiştiriciliği ile sağlanan ipek, son dönemlerde büyük rağbet görmeye adım atmıştır. Bilhassa bu alanda Türkiye genelinde de emekler yapılmaktadır. Devlet desteğinin de sunulmuş olduğu ipek böceği yetiştiriciliğinde pek oldukça aile de geçimini sağlayabilmektedir. Hatta Türkiye’de kırsal kesimde yaşayan pek oldukça aile evlerinde ipek böceği yetiştirerek kazanç elde edebilmektedir. İpek böceği yetiştirebilmek için bazı noktaları bilmek ve buna nazaran hareket etmek gerekmektedir. Sebebi ise son aşama kırılgan bir iş olması ve bakımı için lüzumlu şartların en kırılgan şekilde sağlanması gerektiğidir.

 

Gece kelebeği olarak vasıflandırılan bu hayvanlar dut yaprakları ile beslenmektedir. Bir kozadan ise en fazla 800 metre uzunluğa haiz ipek teller elde edilebilmektedir. ipek böcekleri ortalama 2 ay yaşadıktan sonrasında kozalarını örmekte ve sonrasında kelebek olarak hayatlarının geri kalan kısmını tamamlamaktadır. 2 aylık süreleri süresince bir tek dut yaprağı ile beslenmekte ve ipek kozası örmektedirler.

 

Açık krem renginde olan bu hayvanlar tombul ve yumuşak tüylü hayvanlar olarak bilinmektedir. Kelebeklerin yumurtlaması ile ortaya çıkan ipek böcekleri ortalama olarak 300 civarında yumurta bırakmaktadır. Bu yumurtalar Türkiye’de pek oldukça ipekböceği fabrikasından temin edilebilmektedir. Sıcaklığın artış göstermesi ile beraber kelebeklerin bırakmış oldukları yumurtalar 10 gün içinde çatlar ve minimum 3 milimetre uzunluğunda olan ipek böceklerinin doğumu gerçekleşir.

Not: İpek böceği yetiştiriciliği haricinde En Karlı Ziraat Ürünleri başlıklı yazımızı okuyarak değişik fikirler edinebilirsiniz.

İpek Böceği Yetiştiriciliği

İpek Böceği Yetiştiriciliği

İpek Böceği Yetiştiriciliği

İpek böceği yetiştiriciliği yapabilmek için öncelikli olarak detaylı informasyon sahibi olmak gerekmektedir. İpek böceği yetiştiriciliği çoğu zaman ılıman iklimin yaygın olduğu alanlarda sağlanmaktadır. Kuluçka, yetiştiriciliği gerçekleştiren kişiler için en mühim noktalardan biridir. Yetiştiriciliğe çoğu zaman 20.000 tane yumurta ile başlanmaktadır. Bu yumurtaların toplam ağırlığı ise maksimum 13 gram kadardır. Son aşama kırılgan bir halde davranılması ihtiyaç duyulan bu kuluçka evresinde kişiler herhangi bir hata gerçekleştirirler size ipek böceklerinin dayanıksız ve hasta olarak doğması mümkün olabilmektedir. Bu yüzden kuluçka evresine başlanmadan ilkin ne olursa olsun kuluçka alanının temizliğinin tam olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 

İpek böcekciliği ile ilgilenen kişilerin belli unsurlara dikkat etmesi gerekmektedir. Yumurtaların korunması için odada ısısının sağlanması ve belli ısıtıcıların kullanılması gerekmektedir. Kullanılan ısıtıcıların ise minimum 2 metre uzaklığa konumlandırılmış olması gerekmektedir. Bir öteki mühim unsur ise kullanılan ısıtıcıların zehirli gaz salgılamadığından güvenilir olunması gerekmektedir. Kuluçkanın da boyalı eşyalar, spreyler ya da ilaç kutuları kesinlikle yer almamalıdır.

 

İpek böceği yumurtaları son aşama kırılgan olduklarından dolayı kesinlikle kuluçka alanında sigara içilmemelidir. İpekböceği yetiştiriciliği sağlanırken kişilerin oda ısısını da ne olursa olsun ayarlamaları gerekmektedir. Kuluçka alanındaki oda ısısı en fazla 26 aşama iken rutubet oranının da en fazla %75 civarında olması gerekmektedir. İpek böceklerinin kozadan sıhhatli bir halde çıkabilmesi için aydınlık kâfidir. ipek böceği kozaları belli bir süre sonrasında renk değiştirmeye başlamaktadır. Bu durum gözlendiğinde ise ne olursa olsun ışık oranının artırılması ve 18 saat kesintisiz Işık temininin sağlanması gerekmektedir.

 

İpek Böceği Yetiştiriciliği Iyi mi Yapılır?

İpek Böceği Yetiştiriciliği

İpek Böceği Yetiştiriciliği

İpek böceği yetiştiriciliği iyi mi yapılır? sorusu bu işi ile ilgilenmek isteyen kişilerin devamlı olarak araştırdıkları faktörler içinde yer verilmiştir. Bu mevzuda tecrübesiz olan kişiler de ipek böceği yetiştiriciliği gerçekleştirebilmektedir; sadece kuluçkadan çıkan ve bakımının sağlanması ihtiyaç duyulan ipek böcekleri için kırılgan bir dönem de kişileri beklemektedir. Bu sebeple Türkiye’de İpek böcekciliği kursu verilmektedir. Bu sayede kişiler yetiştiricilik alanında kendilerini geliştirmekte ve oldukça daha yüksek gelirler elde edebilmektedir. Sıhhatli bir yetiştiricilik sağlayabilmek için kursa katılmak ya da bu alanda tecrübeli olan kişilerden destek talep etmek kişilere oldukça daha büyük bir avantaj elde edecektir.

 

İpek Böceği Yetiştiriciliği Kursu

İpek böcekçiliği kursu, Besin, Ziraat ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafınca hanım girişimcilerin istihdam edilebilmesi adına bir proje kapsamında yürütülmektedir. 18 ile 65 yaş arası çiftçilik meydana getiren hanımefendilere hitap eden bu kurs kapsamında İpek ürünlerinin geliştirilmesi ve ipek böceğinin yetiştirilmesi alanında kurs hizmeti sunulmaktadır. Bu kurs ise Besin, Ziraat ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafınca yürütülmektedir. Dokumanın yanı sıra ipek kozası ürünlerine ilişkin tüm detaylar kurs kapsamında verilen dersler içinde da yer verilmiştir.

 

İpek böceği yetiştiriciliği kursu devlet tarafınca desteklendiğinden dolayı daha oldukça kırsal kesimlerde ki çiftçilere sunulmaktadır.

İpek böceği yetiştiriciliği kursu günümüzde Halk Eğitim Merkezleri tarafınca verilmektedir. Kursa katılım sağlamak isteyen kişiler kimlik belgeleri ile halk eğitim merkezlerine başvuruda bulunmakta ve oluşturulan sınıflar doğrultusunda kurslara katılım gerçekleştirebilmektedir. Merkezlere nazaran farklılık gösteren kurs kapsamında kursu başarı ile tamamlayan kişilere ipekböceği yetiştiriciliği sertifikası verilmektedir. Bu kişiler ipek böceği yetiştiriciliği alanında herhangi bir faaliyette bulunmak istiyorlar ise projelerini hazırlayarak KOSGEB’e başvuruda bulunabilmektedir. Bayanların istihdam edilebilmesi ve iş hayatına dahil edilebilmesi adına yürütülen bu proje kapsamında 2018 yılına kadar pek oldukça ipek böceği yetiştiricisine sertifika verilmiştir.

 

İpek Böceği Yetiştiriciliği Maliyeti

İpek Böcekçiliği maliyeti

İpek Böcekçiliği maliyeti

İpek böceği yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler bu işin maliyetini de araştırılmaktadır. 2018 yılı itibari ile 1 kilogram yaş Koza 55 TL üstünden satışa sunulmaktadır. Ortalama olarak 100 kilogramlık yaş koza ile üretime başlamış olan kişiler 5500 TL şeklinde bir rakamı bir tek yaş koza için ayırmak durumundadır. ipek böceği yetiştiriciliği gerçekleştirilirken oda ısısının ayarlanması ve yetiştiriciliğe uygun ısıtıcıların satın alınması gerekmektedir. Bu ürünlerin gaz salgılamayan ve kazalara sebep vermeyecek özellikte olmaları gerekmektedir. ipek böceği yetiştiriciliği için lüzumlu olan alan ise minimum 70 metrekare olmalıdır. Yetiştiriciliğe adım atmak isteyen kişiler ise bu alanda daha çok informasyon verebilmek adına kurslara katılım sağlamalıdır.

 

100 kilogram ipek böceği kozasından 40 gün içinde 5000 TL kazanabilmek mümkündür. Damızlık ipek böceği temin etmek isteyen ipek böceği yetiştiricileri, Kozabirlik tarafınca yaş kozaları temin edebilmektedir.Bu rakamlar değerlendirilmeye alınacak olursa 100 kilogramlık yaş koza ile üretime başlamış olan kişiler yılda 60 bin TL şeklinde net kârlılık elde edebilmektedir.

 

İpek Böceği Yetiştiriciliği Kazancı

İpek böceği yetiştiriciliği ile ilgilenen kişiler kısa vadede yüksek gelirler elde edebilmektedir. Bu sektörde mühim olan unsur ise ipek böceği yetiştiriciliği alanında herhangi bir donanıma haiz olunması gerekmediğidir. Kişiler kurslara katılım sağlayarak işin püf noktasını öğrendikten sonrasında yetiştiriciliğe evde de başlayabilmektedir.

 

İpek böcekleri bir tek dut yaprakları ile beslenen hayvanlar olduklarından dolayı yetiştiriciliğe başlandığı noktada öncelikli olarak ipek böceklerinin gıda deposu olan dut yapraklarının temin edilmesi gerekmektedir.

 

İpek böcekçiliğinde bir öteki mühim unsur ipek üretimidir. İpek böcekleri ortalama olarak 40 gün içinde ipek örmeye başlamaktadır. 100 kilo ile başlanan ipek böceği yetiştiriciliğinde ipek böcekleri ayda 200 kilograma kadar ipek üretimi gerçekleştirebilmektedir. İpek satışı gerçekleştirilirken ise 1 kilo ipek ortalama olarak 50 TL’den satışa sunulmaktadır. Bu da aylık 10.000 TL şeklinde net bir kazancın elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

Okuyun: En Karlı İş Fikirleri 

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği

ipek böceği yetiştiriciliği devlet desteği

ipek böceği yetiştiriciliği devlet desteği

İpek böceği yetiştiriciliği ile ilgilenen kişilere devlet tarafınca belli destek sunar sağlanmaktadır. Kişiler bu sayede yatırım işlemleri gerçekleştirirken devlet tarafınca bağışlama sağlayabilmekte ve bütçe ayarlamalarını da buna nazaran gerçekleştirebilmektedir. 2015 senesinde 2572 aileye 5576 kutu tohum desteği 133.707 kilogram yaş koza ve 2.841,422 TL devlet desteği sağlanmıştır. İpek böcekçiliği yaygın olarak dut ağaçlarının yaygın olduğu alanlarda gerçekleştirilmektedir. Hatta çoğu zaman Marmara bölgesinde İpek böcekçiliği sağlanmaktadır. Türkiye’nin belli bölgelerinden üretilen ipek böceği kozaları ise Bursa’da bulunan Kozahan’da talep eden kişilere satılmaktadır. Dut bahçesi olan ya da ipek böceği besleyebilecek alana haiz olan kişiler için devlet tarafınca belli destek sunar sağlanmaktadır.Bağışlama alabilmek ve devlet yardımı ile ipek böceği yetiştiriciliği gerçekleştirebilmek için 3 yıl aralıksız olarak bu işi ile uğraşmış olmak gerekmektedir. İpek böcekçiliği alanında bağışlama desteği sağlamak için tüzel kişilerin ya da gerçek kişilerin il ya da ilçe müdürlüklerine dilekçe vermeleri gerekmektedir kişilerin bu aşamada belli evrakları temin etmeleri ve il ilçe müdürlüklerine bu evrakları teslim etmeleri gerekmektedir. Kişiler ya da kurumlar gerçekleştirmiş oldukları başvuruları 10 yıl için sağlamaktadır.İpek böceği yetiştiriciliği alanında devlet desteği sağlayabilmek için belli evrakların tamamlanması gerekmektedir. Bu evraklar ise aşağıda detaylı bir halde yer verilmiştir.Kişilerin öncelikli olarak ikamet belgesi temin etmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte bağışlama için müracaat formu doldurulmalı ve evraklar içinde yerleştirilmelidir.Tüzel kişiler ipekböcekçiliği için başvuruda bulunuyor ise yetkilendirme sonucu almaları ve bu evrakları ibraz etmeleri gerekmektedir.Hem gerçek hem de tüzel kişilerden nüfus cüzdan fotokopisi talep edilmektedir. Tüzel kişiler için noter tarafınca onay edilmiş imza sirküsü gene bağışlama alabilmek için talep edilen evraklar içinde yer verilmiştir. Plan tabloları ve tahmini yatırım tutarı ile yatırımın yapılmış olduğu arazilerin ilinti belgesi de talep edilen evraklar içinde yer verilmiştir. İpek böcekçiliği yapılacak olan İnşaat alanının ne olursa olsun yatırımı gerçekleştirecek olan kişiye ilişkin olması gerekmektedir. Eğer yatırımın sağlanacağı alan, kişinin 1. dereceden akrabalarına ya da kardeşlerini ilişkin ise noter tarafınca onaylanmış muvafakat aracılığı ile İnşaat işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Hisseli olan arazilerde izle hisse sahibi olan kişilerin noter aracılığı ile yetki vermesi gerekmektedir. Gene tüzel kişilerden müracaat gerçekleştirecek olan kişilerin Türkiye Tecim Sicili Gazetesi örneğini noterden onay ederek evraklar içinde ibraz etmesi gerekmektedir. Hem gerçek hem de tüzel kişiler il proje yürütme birimine başvuruda bulunarak tüm dökümanları ve müracaat formlarını ücretsiz bir şekilde temin edebilmektedir.İpek böcekçiliği alanında teşvik almak isteyen kişiler rehber yayınlandıktan 10 gün sonrasında müracaat gerçekleştirebilmektedir. Ziraat ve il bakanlıklarının web sitelerinde müracaat zamanları detaylı bir halde yer verilmiştir. Kişiler başvurularını gerçekleştirip evraklarını teslim ettikten sonrasında ne olursa olsun evrak numaralarını temin etmelidir. Tarihler açıklandıktan itibaren 30 gün içinde evrakların temin edilmesi ve başvuruların şahsen gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Kişilere ya da kurumlara devlet tarafınca sağlanan bağışlama %100’dür ve 250.000 TL den daha çok bağışlama desteği sağlanmamaktadır. Bağışlama programı içinde dut bahçesi tesisi, alet makine ve ekipman alımı ile besleme evi yapımı yer verilmiştir.Kişilerde herhangi bir noksan evrak durumunun ortaya çıkması halinde yazılı olarak bilgilendirme gerçekleştirilememektedir. Bu yüzden kişilerin ya da kurumların müracaat tarihinden itibaren tüm evraklarını eksiksiz olarak teslim etmeleri ve bağışlama sonucunu beklemeleri tavsiye edilmektedir.

İpek böceği yetiştiriciliği başlıklı yazımızın sonuna geldik. Bu sektörde yer almak istiyorsanız, ne olursa olsun devlet tarafınca verilen bağışlama ve teşviklerden faydalanmalısınız.

Yorum yapın