Hostes Nasıl Olunur | Hostes Olma Şartları 2023

Hosteslik mesleği hem maaşları hem de statüsü sebebiyle ilgi çekmektedir. Hem bayanların hem de erkekler için hostes olma şartları birbirinden farklıdır. Bu doğrultuda hostes iyi mi olunur diyen adaylar için tüm süreci ayrıntıları ile işleyeceğiz. Doğal olarak açıklanan sınavlar haricinde belirli bir eğitimden geçmeniz gerekiyor. Bu doğrultuda hostes olmak isteyenler için açılmış olan okullar mevcut. Lüzumlu eğitimleri alıp, mülakatlarda başarı göstermiş olduğunuz taktirde, eşi olmayan bir kariyer fırsatı sizleri bekliyor olacaktır.  Bu yazımızda 2022 yılı için hostes olma şartları, maaşları ve okunacak bölüm benzer biçimde A’dan Z’ye bir oldukça detaya değindik.

Hostes Nasıl Olunur

Hostes Iyi mi Olunur

Hostes olmak isteyenlerin merak etmiş olduğu soruları yanıtlamadan ilkin değinmemiz ihtiyaç duyulan bir kaç mevzu mevcut. Ilk olarak bir oldukça şahıs tarafınca hosteslik imtihanlarından torpil olduğu öne sürülmektedir. Bu mevzuda yansız bir yorum yapmak mümkün değil. Sadece siz lüzumlu yeterlilikleri sağlıyorsanız, bir tek THY değil, bir oldukça hava yolu şirketinden iş bulma olanağına haiz olabilirsiniz. Bilhassa yurtdışı hususi havacılık şirketleri İngilizce bilen hostes iş ilanları paylaşmaktadırlar.

Hosteslik uzun dönemlerden beri en prestijli ve geliri yüksek meslekler içinde yer almıştır. Hatta pek oldukça şahıs bu mesleği iyi mi icra edebileceğini araştırmakta ve sınavları ile ilgili detaylı informasyon talep etmektedir. Hostes olmak için kişilerin belli kriterleri taşımaları ve bu kriterleri tam olarak da yerine getirmeleri gerekmektedir. Peki hostes iyi mi olunur?

 

Hostes Iyi mi Olunur?

Hosteslik mesleği, çoğu zaman hava limanının bulunmuş olduğu şehirlerde yaşayanlar tarafınca icra edilmektedir. Hava limanına yakın olmanın yanı sıra normal olarak değişik özelliklerin de bu meslek için olması gerekmektedir. Hostes olabilmek için kişilerin öncelikli olarak hangi havayolu şirketinde çalışmak istediğine karar vermesi gerekmektedir. Türkiye’de ya da dünya genelinde uçuş elde eden pek oldukça havayolu şirketi bulunmaktadır. Bu havayolu şirketlerinin de uçuş gerçekleştirdiği ülkeler de farklılık göstermektedir.

Hostes iyi mi olunur sorusunu soran kişiler bununla beraber ne benzer biçimde yollardan geçerek bu mesleğe başlayacaklarını da bilmek istemektedir. Normal olarak hosteslik mesleğine haiz olabilmek için öncelikli olarak kişiler sınavlara doğal olarak tutulmakta ve eğitimlere gönderilmektedir. Eğitim esnasında başarı göstermiş olan ve eğitimlerini başarı ile bitiren kişiler ise hostes olmaya hak kazanmaktadır.

Okuyun: Önü Açık Olan Geleceğin Meslekleri

 

Hostes Olma Şartları 2022

Hostes iyi mi olunur sorusunu soran kişiler bununla beraber hostes olmak için aranan şartları da merak etmektedir. Hostes olabilmek için belli bir yaş aralığı ve mesleğe uyumluluk gerekmektedir. Bu şartlar ise aşağıda detaylı bir halde yer almıştır.

Hostes olmak isteyen kişilerin 18 ile 30 yaş içinde olması gerekmektedir.Bu mesleği başarı göstermiş bir halde yerine getirebilmek için kişilerin yükseklik korkusu ya da kapalı alan korkusu benzer biçimde fobilerinin bulunmaması gerekmektedir.Hostes olmak isteyen kişilerin oldukça iyi derecede yüzme biliyor olması gerekmektedir.Hosteslik mesleğine başvuracak olan kişiler iletişimi güçlü, sabırlı ve nazik kişilerden oluşmalıdır.Hostes olabilmek için bir öteki mühim koşul ise yabancı dil bilgisinin olmasıdır. Kişilerden temelde iyi derecede İngilizce talep edilmektedir. Ek diller de adaylara oldukça daha büyük avantajlar sağlamaktadır.Hostes olmak isteyen kişilerin herhangi bir ruhsal problemi olmaması gerekmektedir.Evli ya da çocuklu olan kişilerden ziyade, esnek emek verme saatlerine uygun olan bekar kişiler hosteslik için tercih edilmektedir.Hostes iyi mi olunur sorusundan oldukça kriterleri merak eden kişiler için bir öteki mühim unsur ise bakımlı ve kendilerine güvenen kişiler olmaları gerektiğidir.Devamlı yolcular ile yazışma halinde olan hostesler diksiyonu muntazam olan kişilerden seçilmektedir.

 

Hostes Maaşları 2022

Hostes Maaşları Ne kadar

Hostes Maaşları Ne kadar

Hostesler, devamlı havada olduklarından ve herhangi bir can güvenlikleri olmadığından dolayı yüksek maaşlar kazanmaktadır. Bilhassa mesleğe yeni başlayanlar da gene yüksek rakamlar ile maaşlarını almaktadır. Emek verme saatleri öteki sektörlere gore değişik olan hosteslikte, uçuşun ertesi günü dinlence verilmekte, sonraki gün tekrardan mesai başlamaktadır.

Havayolu şirketleri, uçuş mesafeleri ve yurt dışı seferlerine gidilip gidilmediği de gene hosteslerin maaşlarını etkilemektedir. Hostes iyi mi olunur sorusundan oldukça maaşların ne kadar bulunduğunu soran kişiler için havayollarına gore hostes maaşları aşağıda detaylı bir halde yer almıştır.Türk Hava Yolları’nda çalışan bir hostes maaşları 2022 yılı için  12 bin TL’den başlamaktadır. Bu sayı normal olarak 1 senelik hostesler için geçerlidir. 5 yıl ve daha üstü zamandan beri hosteslik meydana getiren kişiler ise 17 ile 18 bin TL içinde maaş almaktadır. Yılda 4 kere 1 maaş ikramiye alan hostesler bununla beraber harcırah, fazla mesai ve prim de almaktadır. Doğrusu Türk Hava Yolları’nda çalışan bir hostesin averaj aylık geliri 12 bin TL civarındadır.

Pegasus’ta çalışan hosteslerin maaşları 4000 TL’den başlamakta ve kıdeme gore artış göstermektedir. Yıl arttıkça, hosteslerin maaşları da artmaktadır. Prim, fazla mesai ya da ikramiye benzer biçimde uygulamalar Pegasus’ta da bulunmaktadır. Aylık geliri 12000 TL’yi kabul eden hostesler kıdemi arttıkça daha çok gelir elde etmektedir.

Sun Express’te çalışan hosteslerin maaşları ise 14000 TL civarından başlamaktadır. Gene kıdeme gore artan bu maaşlara prim, harcırah ve ikramiye de eklenmektedir. Hosteslerin Sun Express’teki averaj geliri gene 15000 ile 16000 TL içinde değişim göstermektedir.

Hostes iyi mi olunur sorusunu soran kişiler bununla beraber hosteslerin emek verme saatlerini de merak etmektedir. Hostesler, bir tek uçuş saatleri içinde çalışmakta, kalan sürelerde ise dinlenmektedir. Harcırah, uçuş meydana getirilen ülke ya da şehirler için hosteslerin hesaplarına yatırılmaktadır. Maaş haricinde yatırılan bu tutarlar ise uçuş sağlanan şehirlerde ya da ülkelerde hosteslerin otel ve yiyecek gereksinimlerini karşılamaları için verilmektedir.

Bir öteki mühim husus ise hosteslerin ne süre izinli olduklarıdır. Uçuş elde eden ve rotaya ulaşan hostesler ertesi günü izin kullanmakta ve sonraki gün tekrardan uçuşa geçmektedir. Son aşama bakımlı olmaları ihtiyaç duyulan hosteslerin tüm kuaför ve bakım harcamaları da gene şirket tarafınca karşılanmaktadır.

Okuyun: Haber Spikeri Iyi mi Olunur

 

Hosteslik Okulu Var Mıdır?

hostes nasıl olunur

hostes iyi mi olunur

Hostes iyi mi olunur sorusunu soran kişiler bununla beraber hosteslik okulu olup olmadığını da merak etmektedir. Bu mesleği yürütmek isteyen kişiler için belli kurslar bulunmaktadır. İstanbul, İzmir, Ankara ya da Antalya benzer biçimde büyük şehirlerde yer edinen bu kurslarda hostes adaylarına hem yabancı dil hem de hostesliğe dair eğitimler verilmektedir.

Hosteslik okulları mezun olunduktan sonrasında sertifika vermektedir; sadece bu sertifikaların mesleki anlamda bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu sertifikalar bir tek kursun başarı ile tamamlandığını göstermektedir. Tüm bunların yanında kurslara giden kişilere belli firmalar tarafınca iş imkanı da sunulmaktadır. Kursta oldukça başarı göstermiş olan ve ilk 3’e giren kişiler hususi hava yolu şirketlerine yerleştirilmektedir.

Türkiye’nin pek oldukça şehrinde bulunan ve adayların ilgi gösterdiği kurslar ise aşağıda detaylı bir halde yer almıştır.

 

Deulcom Hosteslik Okulu

Hostes iyi mi olunur sorusunu soran kişiler bu kursların nerelerde bulunduğunu da merak etmektedir. Deulcom.com.tr İzmir’de ve İstanbul’da şubeleri olan hosteslik okulları içinde yer almıştır. Bu kurslara isteyen hepimiz kayıt olabilmekte ve belli tutarlar karşılığında eğitim alabilmektedir. Hosteslik kurslarında en mühim unsur ise bu mesleğe yatkın olan kişilerin kurslarda başarı göstermesidir. Ortalama 2 ay kadar devam eden bu kurslar sonunda kişiler minik sınavlara doğal olarak tutulmakta ve sonrasında sertifika alarak kursu tamamlamaktadır. Deulcom.com.tr pek oldukça kişiye hususi hava yolu şirketlerinde iş imkanı da sunmaktadır.

 

Normacademy Hosteslik Okulu

Hostes iyi mi olunur sorusunu soran kişiler hangi kursa gitmeleri gerektiği mevzusunda büyük kararsızlıklar da yaşamaktadır. Normacademy de gene kişileri hosteslik için hazırlamakta ve bu doğrultuda eğitim imkanı sunmaktadır. Kurstan başarı göstermiş olan kişiler için iş imkanları da sunulmaktadır. İş imkanları doğrultusunda kişiler bekleyebilmekte ya da derhal bir pozisyona da yerleştirilebilmektedir.

Hosteslik mesleğinde mühim kriterlerden birisi de yabancı dil bilgisidir. Bilhassa istihdam edilecek olan hosteslerin iyi derecede İngilizce biliyor olması gerekmektedir. Bundan dolayı hosteslik okulunda adaylara İngilizce kursu da verilmektedir. Kafi seviyede İngilizce bilgisine erişilebilmesi için kişilere ihtiyaç duyulan destek de kurs tarafınca sağlanmaktadır.

 

Hosteslik Sınavları Iyi mi Oluyor?

Hostes iyi mi olunur sorusunu soran kişiler bununla beraber sınavlar ile ilgili bilgileri da merak etmektedir. Pek oldukça havayolu şirketi yazılı imtihan, mülakat ve eğitim şeklinde imtihan sunmaktadır. Bu sınavlardan başarı göstermiş olan kişiler meslek hayatına başlamaktadır. Hosteslik imtihanlarının aşamaları ve açıklamaları aşağıda detaylı bir halde yer almıştır.

 

Yazılı Imtihan

Hostes iyi mi olunur sorusuna verilecek ilk cevaplardan birisi yazılı sınavdır. Hostes olabilmek için imtihan başvurusu meydana getiren kişiler öncelikli olarak hangi hava yoluna başvuruda bulunduysa o firmanın yazılı sınavına doğal olarak tutulmaktadır. Imtihan kontrol şeklinde uygulanmakta ve kişilerin İngilizce bilgisini ölçmektedir. İsteyen kişiler değişik bir dil biliyor ise fazladan dil seçenekleri ile de sınava girebilmektedir. Her iki imtihan notunun averajı alınmakta ve puan hesaplaması yapılmaktadır.

Yazılı imtihan neticeleri ortalama 3 gün içinde kişilerin e posta adreslerine gönderilmekte ve telefon aracılığı ile de bilgilendirme sağlanmaktadır. Sınavdan başarı göstermiş olan kişiler ise ikinci bir aşama olan mülakata girmeye hak kazanmaktadır. Yazılı imtihan için baraj pek oldukça firmada 100 üstünden 60’tır. 60 puanı geçemeyen kişiler ise sınavdan başarısız sayılmakta ve elenmektedir.

 

Sözlü Imtihan

Hostes iyi mi olunur sorusunu soran kişiler bununla beraber sözlü sınavın ne aşamalardan oluştuğunu da merak etmektedir. Bu aşamada yazılı sınavdan başarı göstermiş olan kişiler İngilizce sözlü sınava girmektedir. Dilbilgisi bilgisi kontrol edilen kişilerin bu sınavda pratikte iyi mi oldukları ölçülmektedir.

Komisyon eşliğinde meydana getirilen bu sınavda kişilere İngilizce bilgisini ölçen sorular sorulmaktadır. Bu sınavdan başarı göstermiş olan kişiler ise psikoloji sınavına girmeye hak kazanmaktadır. Sözlü sınavın başarı göstermiş geçip geçmediğinin bilgisi belli firmalar tarafınca anında verilirken, belli firmalar birkaç gün içinde e posta ya da telefon ile bilgilendirme sağlamaktadır. Sözlü sınavın derhal peşinden uygulanacak olan psikoloji imtihanı için ise yer ve süre komisyon tarafınca belirlenmektedir.

 

Psikoloji Imtihanı

Hostes iyi mi olunur sorusunu soran kişiler psikoloji imtihanı ile ilgili bilgileri da merak etmektedir. Psikoloji sınavında kişilerin ne kadar sabırlı oldukları ve vakalara ne şekilde tepki verdikleri ölçülmektedir. Sınavın en sıkıntılı kısmı ise psikoloji sınavıdır. Pek oldukça şahıs burada kalmakta ve sınavdan elenmektedir.

 

Boy Kilo Ölçümü

Hostes olabilmek için kişilerin belli bir kilo ve boy orantısına haiz olması gerekmektedir. 1.60’tan kısa ve 1.80 santimetre’den uzun olan bayanlar hostesliğe kabul edilmemektedir. Bundan dolayı boy kilo ölçümü yapılmakta ve kişiler sınavlardan başarı göstermiş olsalar dahi boy ve kilo ölçümü kafi gelmez ise elenebilmektedir. Bundan dolayı de kriterleri taşıyan kişilerin sınavlara müracaat yapması sonradan hayal kırıklığı yaşanmaması için tavsiye edilmektedir. Iyi mi hostes olunur sorusunu soran kişiler bu aşamadan da başarı göstermiş bir halde geçtikleri takdirde eğitim için eğitim merkezlerine yönlendirilmektedir. Boy kilo ölçümünde mühim faktörlerden biri de vücudun görünen bölgelerinde dövme olmaması gerektiğidir. Dövmesi olan kişiler komisyon tarafınca elenmekte ve sınavlarda başarı göstermiş olsalar dahi hosteslik için kabul edilmemektedir.

 

Eğitim

Hostes olmak isteyen kişiler eğitimi tamamladıktan ve mesleğe başladıktan sonrasında sözleşmeli personel niteliği taşımaktadır. Bundan dolayı eğitim döneminde de elemeler devam etmektedir. Kişilerin eğitim esnasında ne kadar başarı göstermiş oldukları ve ne kadar kendilerini gösterdikleri de önemlidir. Eğitim aşamasında kimlerin sözleşmeli olarak alınacakları belirlenmekte ve firmanın belirlemiş olduğu eğitim süresi tamamlandıktan sonrasında meslek yaşamı başlamaktadır.

Hostes olmak isteyen kişilerin bilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki mühim unsur ise sözleşmelerin uzun soluklu olduğu ve kişilerin sözleşmeyi feshedip işten ayrılmaları durumunda yüksek tazminatlar ödediğidir. Bundan dolayı hosteslik yeniden yeniden düşünülmesi ve iyice tartıldıktan sonrasında icra edilmesi ihtiyaç duyulan bir meslektir.

Hostes iyi mi olunur başlıklı yazımızın sonuna geldik. Aklınıza takılan mevzularda yorumlar bölümünden bizlere ulaşarak detaylı informasyon edinebilirsiniz.

Kaynak: https://web.shgm.gov.tr/tr/havacilik-personeli/2138-kabin-memuru

Yorum yapın