Hes Kodu Sms Olarak Almak

Son günlerde Coronavirüsün varyantlarının da ülkemizde artması sonucunda coronavirüs önlemlerinde artış gözükmekte. Bu önlemler arasında hes kodu ile kapalı alanlara giriş de uygulanmaya başladı. Bu konuda hes kodu ile kişinin aşı durumu hastalık durumu gibi kritik konularda mekanlar tarafından bilgi alınabiliyor. Bu uygulama ile hes kodu olmayan vatandaşlar kapalı mekanlara giremiyor ve ilerleyen günlerde daha da sıkılaştırılacağı söyleniyor.

Bu yazımızda bilmeyen vatandaşlarımız Hes kodunu nasıl alacak anlatmaya çalışacağız.

HES Kodu Nasıl ve Nereden Alınır?

HES kodu SMS üzerinden, E-Devlet üzerinden ya da akıllı telefonunuzun uygulama mağazasından ücretsiz olarak indirebileceğiniz “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden ücretsiz olarak alınabilmektedir. HES kodu almak ücretsizdir.

SMS ile HES Kodu Alma

Uygulama olmadan HES kodu almak için SMS ile HES kodu alma yöntemini deneyebilirsiniz.

Türk Vatandaşları için;
Telefonunuzun mesaj kısmına HES yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı, kimliğinizin seri numarasının son 4 hanesini ve HES kodunu kullanmak istediğiniz süreyi (en fazla 45 gün) aralarında birer boşluk bırakarak yazıp 2023’e gönderiniz.

Örnek HES Kodu Mesajı:
42857485859 G274 45

Mavi Kartlı veya T.C. kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler için;
Telefonunuzun mesaj kısmına HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek HES kodu alabilirsiniz.

Örnek HES Kodu Mesajı:
99123456789 1980 45

T.C. Kimlik numarası bulunmayan kişiler için;
Telefonunuzun mesaj kısmına HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek HES kodu alabilirsiniz.

Sınırsız Süreli HES Kodu Alabilir miyim?
Evet alabilirsiniz. Sınırsız süreli HES kodu yalnızca uygulama üzerinden alınabilmektedir. Akıllı telefonunuza “Hayat Eve Sığar” uygulamasını yükleyip giriş yaptıktan sonra sınırsız süreli HES kodu alabilirsiniz. SMS yoluyla en fazla 45 gün geçerli bir HES kodu alabilirsiniz. 45 gün geçtikten sonra yeniden HES kodu almanız gerekmektedir.

Başkasının Adına HES Kodu Alabilir miyim?
Evet alabilirsiniz. Yukarıdaki kısa mesaj örneğinde olduğu gibi kimlik bilgilerine sahip olduğunuz kişilerin adına, kendi mobil hattınızdan HES kodu alabilirsiniz.

HES Kodumu Unuttum Ne Yapmam Lazım?
HES kodunuzu kaybettiyseniz ve hatırlamıyorsanız yukarıda bahsettiğimiz HES kodu alma yöntemlerinden biri ile yeni bir HES kodu alabilirsiniz.

Tek Bir HES Kodu Birlikte Yolculuk Yapacak Bütün Bir Aile için Yeterli mi?
Hayır yeterli değil. HES kodu kişiye özel olup herkes için ayrı ayrı alınması gereklidir. 0-2 yaş arası çocuklar için HES kodu almak zorunlu değildir.

Kendi Arabamla Şehir Dışına Çıkacağım. HES Kodu Almam Gerekiyor mu?
HES kodu kullanımı yalnızca toplu ulaşım araçları için zorunludur. Kendi aracınızla yapacağınız seyahatlerde HES kodu almanıza gerek yoktur.

Telefonum yanımda değil, nasıl HES Kodu alacağım?
Telefonunuz yanınızda değilken HES kodu almak istiyorsanız bir başkasının telefonu üzerinden yukarıdaki SMS yöntemini deneyerek HES kodu alabilirsiniz.

Bir Kere Kullandığım HES Kodunu Yeniden Kullanabilir miyim?
Aldığınız HES kodunu kaç günlük aldıysanız o süre içerisinde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Sahip olduğunuz HES kodunun süresinin dolması durumunda yeniden HES kodu almanız gerekir.

HES Kodu İstanbul Kart Eşleştirmesi
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararla İstanbul’da şehir içi ulaşımda HES kodu zorunluluğu getirildi. Eşleştirme yapılmayan kartlarla toplu ulaşım araçlarına binmek yasaklanıyor.

Yorum yapın