Hes Kodu Sms Olarak Almak

Son günlerde Coronavirüsün varyantlarının da devletimizde artması sonucunda coronavirüs önlemlerinde artış gözükmekte. Bu önlemler içinde hes kodu ile kapalı alanlara giriş de uygulanmaya başladı. Bu mevzuda hes kodu ile kişinin aşı durumu hastalık durumu benzer biçimde eleştiri mevzularda mekanlar tarafınca data alınabiliyor. Bu uygulama ile hes kodu olmayan vatandaşlar kapalı mekanlara giremiyor ve ilerleyen günlerde daha da sıkılaştırılacağı söyleniyor.

Bu yazımızda bilmeyen yurttaşlarımız Hes kodunu iyi mi alacak anlatmaya çalışacağız.

HES Kodu Iyi mi ve Nereden Alınır?

HES kodu SMS üstünden, E-Devlet üstünden ya da akıllı telefonunuzun uygulama mağazasından ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz “Yaşam Eve Sığar” uygulaması üstünden ücretsiz bir şekilde alınabilmektedir. HES kodu almak parasızdır.

SMS ile HES Kodu Alma

Uygulama olmadan HES kodu almak için SMS ile HES kodu alma yöntemini deneyebilirsiniz.

Türk Vatandaşları için;
Telefonunuzun ileti kısmına HES yazıp bir boşluk bıraktıktan sonrasında T.C. kimlik numaranızı, kimliğinizin seri numarasının son 4 hanesini ve HES kodunu kullanmak istediğiniz süreyi (en fazla 45 gün) aralarında birer boşluk bırakarak yazıp 2023’e gönderiniz.

Örnek HES Kodu Mesajı:
42857485859 G274 45

Mavi Kartlı yada T.C. kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlamış olan kişiler için;
Telefonunuzun ileti kısmına HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek HES kodu alabilirsiniz.

Örnek HES Kodu Mesajı:
99123456789 1980 45

T.C. Kimlik numarası bulunmayan kişiler için;
Telefonunuzun ileti kısmına HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; Uyruk, Geçişlik Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek HES kodu alabilirsiniz.

Sınırsız Süreli HES Kodu Alabilir miyim?
Evet alabilirsiniz. Sınırsız süreli HES kodu yalnızca uygulama üstünden alınabilmektedir. Akıllı telefonunuza “Yaşam Eve Sığar” uygulamasını yükleyip giriş yaptıktan sonrasında sınırsız süreli HES kodu alabilirsiniz. SMS yöntemiyle en fazla 45 gün geçerli bir HES kodu alabilirsiniz. 45 gün geçtikten sonrasında tekrardan HES kodu almanız gerekmektedir.

Başkasının Adına HES Kodu Alabilir miyim?
Evet alabilirsiniz. Yukarıdaki kısa ileti örneğinde olduğu benzer biçimde kimlik bilgilerine haiz olduğunuz kişilerin adına, kendi mobil hattınızdan HES kodu alabilirsiniz.

HES Kodumu Unuttum Ne Yapmam Lazım?
HES kodunuzu kaybettiyseniz ve hatırlamıyorsanız yukarıda bahsettiğimiz HES kodu alma şekillerinden biri ile yeni bir HES kodu alabilirsiniz.

Tek Bir HES Kodu Beraber Seyahat Meydana getirecek Tüm Bir Aile için Kafi mi?
Hayır kafi değil. HES kodu kişiye hususi olup hepimiz için ayrı ayrı alınması gereklidir. 0-2 yaş arası çocuklar için HES kodu almak mecburi değildir.

Kendi Arabamla Kent Dışına Çıkacağım. HES Kodu Almam Gerekiyor mu?
HES kodu kullanımı yalnızca toplu ulaşım araçları için zorunludur. Kendi aracınızla yapacağınız seyahatlerde HES kodu almanıza gerek kalmamıştır.

Telefonum yanımda değil, iyi mi HES Kodu alacağım?
Telefonunuz yanınızda değilken HES kodu almak istiyorsanız bir başkasının telefonu üstünden yukarıdaki SMS yöntemini deneyerek HES kodu alabilirsiniz.

Bir Kere Kullandığım HES Kodunu Tekrardan Kullanabilir miyim?
Aldığınız HES kodunu kaç günlük aldıysanız o süre içinde istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Haiz olduğunuz HES kodunun süresinin dolması durumunda tekrardan HES kodu almanız gerekir.

HES Kodu İstanbul Kart Eşleştirmesi
Koronavirüs tedbirleri kapsamında Sıhhat Bakanlığı tarafınca alınan kararla İstanbul’da kent içi ulaşımda HES kodu zorunluluğu getirildi. Eşleştirme yapılmayan kartlarla toplu ulaşım araçlarına binmek yasaklanıyor.

Yorum yapın