Getir Hangi Ülkede, Ne Kadar Maaş Veriyor?

Geçtiğimiz yıl yurt dışına açılarak Avrupa ve ABD’de birçok şehirde ve ülkemizin tüm şehirlerinde hizmet vermeye süregelen popüler teslimat şirketi Getir, başarılarının yanı sıra emek verme politikalarıyla da sık sık gündeme geliyor.

Getir kuryelerinin aldıkları maaşlar ülkemiz standartlarına bakıldığında görece yüksek olduğundan pek oldukça şahıs için alternatif bir iş kolu olarak görülüyor. Sadece bu maaşların alınabilmesi için de günlük 12-15 saatlik bir iş gücü gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda bir Getir kuryesinin röportajından sonrasında firmanın emek verme şartları, gündemi uzun bir süre meşgul etmişti.

Ülkelere gore Getir kuryelerinin maaşları:

Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve ABD’de hizmet veren teslimat şirketi Getir gene emek verme şartları ve maaşlarıyla gündeme geldi. Avrasya Araştırma şirketinin CEO’su Kemal Özkiraz, Getir’in Almanya’daki bir iş ilanını “Getir Almanya’da kurye arıyor. Saatlik 18 Euro ücretle. Asgari ücretin 2 katı” notuyla paylaştı. Özkiraz’ın tweetine kısa sürede birçok tepki geldi. Getir’in Almanya’da asgari ücretin iki katı maaşla kurye arayışına birçok kullanıcı niçin Türkiye’de de aynı oranda ödeme yapılmadığına dair pek oldukça tweet attı.

Getir kuryelerinin maaşlarının ülkelere gore değişim göstermesi, tamamen piyasa farklılığından kaynaklanıyor. Birim cinsinden bakıldığında öteki ülkelere yakın oranlarda ödeme yapıldığı görülüyor. Bir Amerikan iş ilanları sitesi Indeed’teki bilgilerden yararlanarak Getir kuryelerinin ABD, İngiltere, Almanya ve Türkiye’deki saatlik ücretlerini bir araya getirdik.

Indeed verilerine gore:

  • ABD Birleşik Devletleri’ndeki bir Getir kuryesinin saat başına almış olduğu averaj ücret: 15 $
  • İngiltere’deki bir Getir kuryesinin saat başına almış olduğu averaj ücret: 10 €
  • Almanya’daki bir Getir kuryesinin saat başına almış olduğu ücret: 18 €
  • Türkiye’deki bir Getir kuryesinin saat başına almış olduğu ücret: 11 ₺

Getir kurye maaşları; saatlik ücret, paket başı ücret ve müşterilerden alınan bahşişlerin toplanmasıyla hesaplanıyor. Türkiye’de Getir kuryeleri saat başı 11 TL ve öteki ödemelerle averaj 2.500-4.000 TL kazanç sağlıyor. Sadece maaşlar bölgeden bölgeye gore değişerek daha yüksek olabiliyor.

“Getir Hangi Ülkede, Ne Kadar Maaş Veriyor?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın