Gerçek Altın Nasıl Anlaşılır 2023 | Altın Testi 12+ Yöntem

Altın, doğada görebileceğiniz en olağanüstü elementtir. Kütle olarak demirden 6 kat, sudan 18 kat daha ağırdır. Bundan dolayı yumuşak bir metal olması onu kıymetli kılmaktadır. Tarih süresince çeşitli savaşlara yol açmıştır. doğrusu düzmece ya gerçek altın iyi mi anlaşılır? Kuyumcular altının gerçek olup olmadığını kontrol etmekte zorlanmazlar. Sadece evde gerçek altını idrak etmek için bazı yöntemler denemelisiniz.

Altın test yöntemleri

Altın kontrol şekilleri

Bu yöntemler, haiz olduğunuz altının karat ayarına nazaran değişim göstermektedir. Haiz olduğunuz 24 ayar altın saf iken, 14 ayar altın bazı elementlerle birleştirilmiştir. Bunun en güzel örneği beyaz altındır. Altın rengi, yüksek gümüş içeriğine haiz olduğundan beyaza yakındır. Hatta karıştırıldığı bakır oranına nazaran rengi kırmızı bile olabilir. Şimdi altın iyi mi anlaşılır Sizlerle birkaç yöntem paylaşmak isterim.

Okuyun: Doğada Altın Iyi mi Bulunur?

Gerçek Altın Iyi mi Anlaşılır?

Sahte altın nasıl anlaşılır

Düzmece altın iyi mi anlaşılır

Bazı şekilleri evde tecrübe etmek mümkün değildir. Tüm bu yöntemler bir tek bilgilendirme amaçlı paylaşılmaktadır. Asit ve Nitrik asit benzer biçimde kimyasallar çoğu zaman tokmaklar tarafınca kullanılır. Evde denerseniz zehirlenmeye niçin olabilir. Kolay yöntemlerle altın iyi mi anlaşılır diyorsanız kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

1.Seramik Sac Altın Testi

gerçek altın iyi mi anlaşılır En rahat yöntem. Kil içermeyen seramik bir yüzeye altın sürün. Seramik yüzeyde siyah bir kir belirirse altının düzmece olduğundan güvenli olabilirsiniz. Kil içermeyen seramikler için evinizde bulunan tabakları kullanabilirsiniz.

2. Mıknatıs Altın Testi

Altın yapısından dolayı mıknatıs ile etkileşime girmez. Karşılaşabileceğiniz en rahat testtir. Fakat güvenli olun, bir çok imitasyon mücevher altın benzer biçimde mıknatıslanmaz. Kasıtlı olarak düzmece altın üretilirse, kimse bu mevzuda açık olmayacaktır. Elbet, denemeye kıymet. Kolye, bilezik ve yüzük benzer biçimde takıların altın olup olmadığını öğrenmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

3. Su ile Altın Testi

Altın iyi mi anlaşılır diyenler için en kolay yöntemlerden biridir. Yazının başlangıcında altının sudan 18 kat daha ağır olduğundan bahsetmiştik. Dikey uzunluğu yüksek bir kabı suyla doldurun. Bu kabın uzunluğu 40 santimetre’ye kadar olabilir. Elinizdeki altınla aynı hacme haiz bir demir kütlesini suya bırakın. Gerçek altın, kabın altına bir kaya kadar acele çarpacaktır. Ütünün dibe batması daha uzun sürer. Elinizdeki altın düzmece ise birazcık yüzdükten sonrasında suyun altına batacağından güvenli olun.

4. Vakıf ile Altın Testi

Bu kontrol yöntemini daha ilkin hiçbir yerde duymamış olabilirsiniz. Sadece yurtdışında iyi malum bir yöntemdir. Yüzünüze sıvı fondöten uygulayın. Peşinden altın ile uyguladığınız bölgeye minik bir çizgi çizin. Elinizdeki altın düzmece ise bu bölgede siyahlık oluşmaya başlayacaktır. Vücutta demir eksikliği olan kişilerde cilt siyahlığı daha belirgindir. Demir, düzmece altının uygulanmış olduğu alanda yoğunlaşmaya başlamış olacak ve siyah bir çizgi oluşturacaktır.

5.Altın Ses Testi

Gene, ağırlığı sebebiyle altını anlamanıza destek olacak bir kontrol. Düzgüsel bir demirden 6 kat ve öteki metallerden daha ağır olduğundan yüzeye fırlattığınızda çıkardığı ses değişik olacaktır. Altın sağlam bir ses, doğrusu tek bir ses çıkarıyorsa; o vakit gerçek diyebilirsin. Metalde ses dağılımı vardır. Bunu en iyi kuyumcular anlayabilir. Iyi mi ki taze karpuz sesi ile eski karpuz sesi farklıysa, alt tarafı da aynıdır. Tam bir ses duyacaksınız.

6.Damga ve Ayar Yöntemi

Neredeyse tüm altın prodüksiyonlarının ayırt edici özellikleri olması gerekir.”9K, 14K, 18K, 22K ve 24K”. Bazıları o denli küçüktür ki onları bir tek büyüteçle görebilirsiniz. Bu yazıları kolye uçlarında, bilezik ve yüzüklerin iç kısımlarında bulabilirsiniz. Doğal olarak bu düzmece ve imitasyon altınlarda olmayacak bir durum değil. Bundan dolayı fazlaca güvenilir bir yöntem değildir. Kısaca altın olduğuna bu yöntemle karar veremezsiniz.

7. Dibini Isırarak Kontrol Etme

Bu yöntemin uygulamasına eski Türk filmlerinden rastlamış olmalısınız. Sana altının dövülebilir, yumuşak bir element bulunduğunu söylemiştim. Altını dişlerinizle ısırdığınızda, üstünde diş izi var ise ona altın kabul edebilirsiniz. Şundan dolayı düzgüsel bir demir üstünde diş izi bırakmak mümkün değildir. Ufak bir ısırık ile altındaki diş izini çıkarmak mümkündür. Bu testi bilhassa düz düzmece çeyrek altınlar üstünde deneyebilirsiniz.

8. Altını Yere Sürtmek

Altınla iyi mi başa çıkılacağı mevzusunda her insanın bilmiş olduğu yöntemlerden biridir. Düzmece altın çoğu zaman kaplanır. Hatta ucuz olan altın suyuna bile daldırılır. Altının en mühim özelliği saf parlak sarı bir renge haiz olmasıdır. Altını yere koyduğunuzda kolayca çizilebilir yada şekillendirilebilir. Sonuçta yumuşak bir element. Sadece renginde en küçük bir deformasyon olması imkansız. Kısaca hafifçe bir demir yada gümüş görünümü var ise düzmece yada karışım olduğundan güvenli olabilirsiniz.

9. Altın Deformasyon ve Oksidasyon

Binlerce senelik altından sonrasında bile rengini korumaya devam ediyor. Su altında yada herhangi bir mineral altında bozulma olması mümkün değildir. Bazı metallerde meydana gelen yeşilimsi küflü renk oksidasyonunu görmüş olabilirsiniz. Yada pilleri düşünebilirsiniz. Altın için bu deformasyon imkansızdır. Bu yöntemi çoğunlukla antika sayılan öğeler üstünde kullanabilirsiniz. Altının devamlı parlak ve saf sarı bir renge haiz bulunduğunu ihmal etmeyin. Altın, iyi mi tespit edileceğine dair en rahat ifade rengidir.

10. Bir Ölçü Taşı ile Kontrol Etme

altın nasıl tespit edilir

gerçek altın iyi mi anlaşılır

Kuyumcuların çoğunlukla kullandığı bir yöntemdir. Doğal ki bu yöntem büyük altın külçeleri için kullanılıyor. Aksi takdirde altının gramında miligram düşüş olabilir. Altın mihenk taşı bir çizgi şeklinde uygulanır. Bu hatlara hususi bir solüsyon damlatılır. Bu çözelti asit ihtiva eder. Altın düzmece ise bu çizgi kaybolur. Saf altında yitik olmaz. Satır ilk olduğu benzer biçimde kalır. Sadece, ayar düşükse, minik kayıplar olacaktır.

11. Sirke ile Altın Testi

Sirke asetik asit ihtiva eder. Bu asit yardımıyla bazı metallerin yüzeyini temizleyebilir ve parlatabilirsiniz. Aynı kaide altın için de geçerlidir. Altının yüzeyindeki lekeler kolayca çıkar. Sadece altında kaplama doğrusu metal üstü kaplama var ise durum değişmiş olur. 20 dakika süresince altın bulunduğunu düşündüğünüz nesneyi sirke dolu bir kaba koyun. Peşinden nesneyi kaldırın ve yeniden bakın. Yüzeyde çukurlaşma benzer biçimde minik pürüzler var ise bunun altın olmadığından güvenli olabilirsiniz. doğal olarak gerçek altın iyi mi anlaşılır Kati bir yöntem değildir.

12. Nitrik Asit Testi

Her şeyden ilkin, nitrik asidi soluduğunuzda zehirlenebilirsiniz. Bunun için lüzumlu önlemleri aldığınızdan güvenli olun. Altın bulunduğunu düşündüğünüz elementi bir cam behere koyun. Peşinden nitrik asit ilave edin. Elinizdeki altın düzmece ise sütlü yada yeşil duman çıkacaktır. Bununla beraber sıvı içinde bu rengi alacaktır. Gerçek altın ise nitrik asit ile asla reaksiyona girmez. Düzgüsel konumunu koruyacaktır.

Hatta bu mevzuda size elektronik cihazlardan bir örnek verebilirim. Nitrik asit, bir cep telefonundan altın çıkarmak için kullanılır. Altın içeren dönem parçaları tamamen nitrik aside daldırılır. Asit ise altın hariç her şeyi yok eder. Sonrasında saf altın elde edersiniz. Satılabilir hale getirmek için bu altını eritebilirsiniz.

13. Altın Kontrol Aleti

Altın Test Cihazı

Altın Kontrol Aleti

Her kuyumcunun haiz olması icap ettiğini düşündüğüm bir aygıt. Fiyatı averaj 300 dolardan başlıyor. Alibaba.com’da kolayca bulabilirsiniz. Vatanımızda pırlanta ve pırlanta karat kontrol cihazları bulunmaktadır. Sadece, bu aygıt hemen hemen mevcut değil. Bir ihtimal bunu kullanan büyük firmalar vardır. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan elinizdeki altını cihaza yerleştirmek. Aygıt, altının gerçek mi yoksa düzmece mi bulunduğunu 1 dakika içinde size söyler. Bununla beraber kaç tane ayar bulunduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gerçek Altın Testi

Gerçek Altın Testi

Altın kolyeler, bilezikler, bilezikler, küpeler ve kaplamaların imitasyonları son zamanlarda hediyelik eşya olarak satılmaya başlandı. İşletmeyi yasal tutmak için herhangi bir damga yada ayar numarası işlenmez. Sadece bu numaranın evde kolayca yapılabileceğini ihmal etmeyin. Bu yöntemle üçüncü kişiler tarafınca dolandırıcılık yapılabilmektedir. Üstünde altın iyi mi anlaşılır Sizlerle 12 yöntem paylaştım. Bu yöntemlerden uygun olanlarını sırasıyla kontrol ediniz.

Derede Altın Iyi mi Bulunur? Yazımızı okumayı unutmayınız. Bu yazı yardımıyla altının oluşumu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Güvendiğiniz yerlerden alışveriş yapın. IAR benzer biçimde altın sertifikalara güvenebilirsiniz. (İstanbul altın rafinerisi) Değerinin altında satılan altından şüphelenebilirsiniz. Altının gerçek bulunduğunu idrak etmek için herhangi bir kuyumcuya danışın. Altın eritme yöntemiyle saflaştırılır. Sadece bu yöntemle gümüş, bakır ve platin ilave edilebilir. Elmas ve gümüş benzer biçimde elementler için meydana getirilen testler altın için geçerli değildir.

Yorum yapın