Evde Yemek Yapıp Satmak | Yemeksepeti Evden Satış

Mutfakta zaman geçirmeyi seviyor ve elinizin zevkine güveniyorsanız, evde yiyecek yap ve sat sizin için ideal iş olabilir. Son zamanlarda ev yapımı yiyeceklere talep artıyor. Sıhhatli beslenmek isteyenler; sadece yiyecek pişirmek için kafi zamanı olmayan insanoğlu evde yiyecek yapma eğilimindedir. Her gün dışarıda yiyecek yiyecek mümkün olmadığı için evde sipariş verilmesi tercih edilir. Ev yemeği siparişleri arttıkça yüzlerce kişiye yeni bir iş yaratılıyor.

Evde Yemek Pişirmek ve Satmak

Evde Yiyecek Pişirmek ve Satmak

Besin sektöründeki iş fırsatını değerlendirerek evden para kazanmak mümkündür. Bunun için kendi ortamınızı kullanarak mahalli bir iş yapabilir yada yiyecek platformları üstünden işinizi büyütebilirsiniz. İkinci yöntemle satış yapacaksanız, Yemeksepeti’nde yiyecek satmak İyi geribildirim sağlayabilir.

Evde yiyecek yaparak satış yapmak isteyenlerin en fazlaca merak etmiş olduğu konulardan biri de işin hukuki yönüdür. Besin ve besin sektörü direkt sağlığımızla ilgili olduğundan bazı düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemelere uyarsanız evde yiyecek yapmış olup satmanın cezası hiçbiri yok. Lüzumlu belge ve izinleri alamadığınız takdirde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Evde ne yapmış olup satabilirim?

Evden para kazanabilen işletmeler içinde yer edinen yiyecek satmak her ne kadar keyifli olsa da nelerin satılabileceğini araştırmak vakit alabilir. sana yardım etmek evde yiyecek yap ve sat Aşağıdakiler şeklinde birkaç risksiz ürün sayabiliriz:

Hamur harcı işi

Hamur harcı işleri, kekler ve kurabiyeler şeklinde hamur harcı işleri daima talep görmektedir. Hakikaten leziz yapmış olursanız, fazlaca popüler olacak. Aynı anda birden fazla ürün üretmesi açısından da maliyeti düşüktür.

Zeytin Yağları

Sıhhatli ve doyurucu zeytinyağı yiyecekleri sebze severlerin baş tacıdır. İçli zeytin, kereviz, enginar şeklinde yiyecekler, dışarıdan yoğun talep olduğundan marketlerde bile satılıyor. Raf ömrü uzun olduğundan evde yapılıp satılmaya uygundur.

pişmeden köfte

Pişmeden köftelerin güvenilir ellerden çıkması önemlidir. Tadı el lezzeti ile yakından ilgilidir. Bilhassa evde yoğurulan ve direkt müşteriye satılanlar hususi günlerde tüketim için tercih edilmektedir.

Meze

mezeler de evde yiyecek yap ve sat Atom, Girit Ezmesi, Humus, Fava, Ezme şeklinde mezeler için uygun ürünler evde hazırlamak kolaydır. Maliyetler göz önüne alındığında birçok restoranın evde meze halletmeye başlaması da iş alanını genişletiyor.

Turşu

Turşu fazlaca tüketilen bir ürün değil, her insanın yapması vakit alan bir ürün. Son zamanlarda marketlerden satın almak yerine evde meydana getirilen turşulara talep artıyor.

Reçel

İnsanlar naturel ürünlere yöneldikçe ev yapımı reçeller daha uygun fiyatlı hale geldi. Mevsiminde naturel ürünlerden meydana getirilen reçel arayanların bir çok.

Okuyun: Güvenilir Ev Paketleme İşi

Evde Yiyecek Pişirmek ve Satmak

Hepimiz fazlaca iyi yiyecek yaptığımı söylüyor, bu işten para kazanırım demeyin. Evde yiyecek yapmak ve satmak Karar vermeden ilkin göz önünde bulundurmanız ihtiyaç duyulan birkaç şey var:

Düşündüğünüz ürün için lüzumlu donanıma haiz misiniz? Ürün, sipariş verebilecek kitlenin zevk ve taleplerine uygun mu? Ürünü hazırlamak ne kadar sürer? Ne kadar süre tüketilmelidir? Hazırlayacağınız ürün ve yapacağınız sunum nakliyeye uygun mu? Tanıtım ve pazarlama için hangi yol ve şekilleri kullanacaksınız?

Enfes lezzetler yapsanız bile bu soruları düşünmeden işe başlamayın. Aksi takdirde kısa süre içinde hüsrana uğrayabilirsiniz. Sadece, bir planı takip ederseniz, gerçek bir işe haiz olabilir ve tertipli bir gelir elde edebilirsiniz.

Yemeksepeti’nde Yiyecek Satmak

Yemeksepeti, restoranlarla ortaklaşa yiyecek siparişi alan bir platformdur. Firmanın yayınladığı rapora gore 2021 senesinde Yemeksepetine’e kayıtlı restoran sayısı 60 bin. Kayıtlı kullanıcı sayısı ise 27 milyon. Bu sayı, Türkiye’de 18-64 yaş arasındaki emek verme çağındaki nüfusun neredeyse yarısı anlamına geliyor. Öteki bir deyişle, Yemeksepeti’nde yiyecek satmak Mühim bir kesime ulaşmak anlamına gelir.

Bu geniş kesime ulaşmak için bilmenizde fayda olan birkaç mühim nokta var. Ilk olarak platformda ev yiyecekleri sipariş etme oranı da artıyor. Bu iyi haber. Öteki bir haber ise, platformda satış yapmak için resmi bir işletme olmanız gerektiğidir. Peşinden platformda bir işletme kaydederek satışa başlayabilirsiniz.

Evden Yiyecek Satmak İçin Neler Gerekir?

teknik olarak evde yiyecek yap ve sat İşletmenin resmi ve yasal yönleri için kafi alana ve donanıma ihtiyacınız var, aşağıdaki belgeler istenmektedir.

Besin Üretim İzni

Besin işi hijyen ve sıhhat açısından duyarlı bir iştir. Bundan dolayı besin üretimi icra eden her işletme besin üretim izni almak zorundadır. Buna evde yiyecek yapmış olup satmak isteyen gerçek kişiler de dahildir.

Esnaf Muafiyet Belgesi

İşletmeler için vergi kaydı zorunluyken, evden meydana getirilen işler için bazı kolaylıklar getirilmiştir. Bu işler bazı vergilerden muaftır. Bu hakkı kullanabilmek için esnaf muafiyet belgesi almanız gerekir.

Aşçılık Sertifikası

Aşçılık sertifikası daima mecburi değildir. Yalnız çalışacaksanız, sertifika almanıza gerek kalmamıştır; sadece yanınızda personel çalıştıracaksanız aşçılık belgesi almanız gerekmektedir.

Evde Yiyecek Yapmış olup Satmanın Cezası

Yiyecek yapmanın bir ceza bulunduğunu söyleme. Türkiye’de her türlü ticari kazanç vergiye tabidir. Vergisini ödemediğiniz gelir, vergi kaçırma anlamına gelebilir. Ek olarak minik tüccarlar için bazı kolaylıklar getirilmiştir. Esnaf için vergi muafiyeti Gelir Vergisi Kanunu’nun (GVK) 9. maddesinde düzenlenmiştir. 2020 senesinde meydana getirilen değişiklikle evden yiyecek yap ve sat bu muafiyete mevzu olmuştur. Maddenin onuncu fıkrası uyarınca evde bulunan makine ve aletlerde üretilen ürünlerin ayrı bir işletme kurulmaksızın web üstünden satışı vergi muafiyetine tabidir. Bu haktan yararlanmak için;

Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi alınmalıdır. Tüm gelirler Türkiye’de kurulmuş bir ticari hesaptan eğitim edilmelidir. Elde edilmiş gelirin bir takvim senesinde belirli bir tutarı geçmemesi (2021 yılı için bu meblağ 320 bin TL’dir.)

İlk iki fıkra yerine getirilmiş olduğu sürece, evde yiyecek yapmış olup satmanın cezası olmadığını söyleyebiliriz.

Ev Yiyecekleri Arayan İşletmeler

Ev yapımı yiyecek siparişi bir tek bireysel siparişe dayalı değildir. Usta ellerden yemekler, ev yiyecekleri arayan işletmeler Anlaşarak daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Ev yapımı alan kişi kitlesine aşağıdaki mekanları eklemek mümkündür.

Kurumsal Firmalar: Kurumsal firmalar çalışanları için öğle yemeği olarak ev yiyecekleri tercih edebilirler. Hem sıhhat hem de ekonomik olarak meydana getirilen bu tercihte doğru adres olmak için evinize yakın kurumsal firmaları araştırın. Şirket ile iletişime geçebilir, özetlemek gerekirse neler yaptığınızdan bahsedebilir ve görüş talep edebilirsiniz.

Restoranlar: Kafe ve restoranlar bazı hususi ürünler için personel çalıştırmak yerine dış kaynak kullanımını tercih edebilirler. Mesela bir kafe, pastane işletmek yerine kutudan kek ve kurabiye şeklinde ürünler sipariş edebilir. Bu durumda aranan şahıs olmak istiyorsanız ürününüzü pazarlayabilecek restoranlarla görüşebilirsiniz.

Organizasyonlar: Düğün, düğün, sünnet, cenaze ve benzeri toplu organizasyonlar için evde yiyecek siparişi istenebilir. Mahalli organizasyonları takip ederek, evde yiyecek yap ve sat Bu mevzuda organizasyon sahipleri ile anlaşabilirsiniz.

Okuyun: Evde ek iş yaparak ne yapabilirim?

Evde yiyecek yapmış olup satmak isteyenlere tavsiyeler

Evde yiyecek yapmış olup satarak durağan(durgun) ve tertipli bir gelir elde etmek istiyorsanız, Evde yiyecek yapmış olup satmak isteyenlere tavsiyeler bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

İyi Pazarlama: Oldukca iyi yiyecek yapsanız bile pazarlama her şeydir. Pazarlamanın temel unsuru olan görselliğe büyük ehemmiyet vermelisiniz. Servis tabağınızın fotoğrafı iyi çekilmelidir. Bu mevzuda ustalaşmış destek sizi daha iyi bölgelere getirecektir.

Hususi Ürün: İnsanlar hususi ürünleri tüketmeyi severler. Menünüzde size hususi bir ürün olduğundan güvenilir olun. Bu ürünün sunumuna ve pazarlanmasına dikkat edin. Hususi ürününüzü ve öteki yemeklerinizi de tatmak isteyeceklerdir.

Etken Alan kişi: Yemeklerinize sipariş verenin etken katılımını sağlayın. Bunun için belirli araç-gereç seçeneklerini onlara bırakabilirsiniz.

Maliyet: Nihayet, evde yiyecek yap ve sat doğru fiyatlandırma ile mümkündür. Her yemeğin bir tarifi olmalı. Bu reçetede hangi üründen kaç gram kullandığınız belirtilmelidir. Ek olarak reçete tutarına belirli bir vakit maliyeti ve kar marjı koyarak fiyatlandırma yapmalısınız.

Yorum yapın