EVDE OYUN OYNAYARAK PARA KAZANMAK!

Evde oyun oynayarak ve bunu yayınlayarak para kazanmak son zamanlarda birçoğumuzun görmüş olduğu duyduğu hatta izlediği popüler mesleklerinden birtanesi. Youtuberlerin bile yöneldiği birçok gösterim ortamı üstünden canlı yayınlar la seyirci kitlesine ulaşarak para kazanabiliyorsunuz. Bu mevzuda gelen mesajlardan sizlere güzel bir yazı hazırlamak istedik. Son dönemlerde pandeminin de verdiği tesir ile insanoğlu evlerinde bilgisayar tablet ve mobil cihazlarının başlangıcında daha çok zaman geçirmekte. Bu tesir ile web sitelerinin ve internetteki bilgilere oyunlara videolara talep arttı. Sözgelişi web sitemizde pandemiden öncesine kıyasla ziyaretçi sayılarımızda gözle görülebilir değişikler mevcut. İnsanlar evde durdukça araştırıyorlar izliyorlar ve bir çok da bu fırsatı bir bilgisayar alarak değerlendiriyor. Peki bu oyun oynamak terimleri falan bu seyirci kitlesine ulaşmak falan iyi mi oluyor diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. 

 

Şu şekilde düşünelim bilgisayar üstünden oyun oynamayan yada zaman geçirmeyen yok şeklinde birşey. Son zamanlarda popüler olan oyunları milyonlarca şahıs oynuyor ve hakkında konuşuyor bunlar içinde LOL , PUBGMOBİLE , CALLOFDUTY  , CS GO , EURO TRACK SİMULATOR  şeklinde birçok oyun yer ediniyor. İnsanlar bu oyunu oynarken bir de yayınlayarak kesime erişim sağlıyor. Bu kitle oyun hakkında iyi fena izlenimler ediniyor. Bu da videoların rağbet görmesi anlamına geliyor. Artık youtube de saçma sapan deli videolar izlemekten hamburger yiyen insanın iyi mi yediğini seyretmek istemeyen genç nesil oyun videoları ile eğlenmeye devam ediyor. 

 

Peki iyi mi para kazanıyorlar diyorsunuz. Bununla ilgili feysbuk’un bile aralarında yer almış olduğu canlı gösterim platformları canlı gösterim meydana getiren kişinin kazanması mevzusunda destek sağlıyor ve sayfasına girip izleyen seyirciler tarafınca destek olarak yıldız para şeklinde yardımlarda bulunmalarında izin veriyor bunun yanı sıra sponsor ve tanıtımlardan da para kazanması mümkün. En yakın örnek için derhal youtube de mithrain , doch , mezarcı , kozmik karınca , sulh bra yazarak sizde bu örnekleri seyredebilirsiniz. Bu dostlar pubg oynayarak sizlere izlettiriyor. Oyunu iyi de oynuyorlar ve seyirciler videoları beğeniyor. Paylaşıyor ve destek amaçlı hediyeler gönderebiliyor. Ek olarak youtube üstünden videolarını da canlı gösterim harici yayınlıyor ve izlenme üstüne para kazanabiliyorlar. Bu mevzuda rahat rakamlar dışından seyrettiğimiz kişilerin yalnız saatlerce aygıt başlangıcında pc başlangıcında zaman harcadıkları ve oyun oynadıklarını gözlemleyebilirsiniz.  Bu şekilde geçiniyorlar mı diye soruyorsunuz ya yalnız videolarının izlenme rakamlarını araştırın ve kazancını azca oldukça hesaplayabilirsiniz.

 

Zenginin parası züğürdü yorar misali bırakalım kazançlarını konuşmayı da biz iyi mi kazanacağız bunu konuşalım. Şimdi ilk olarak ortamımızı ve yolumuzu çizelim. Buna kabiliyetlerimiz ile başlamış olalım fakat öncesinde sizlere bu oyunu ben iyi oynayamıyorum beni kim izler diye düşünmeyin oyunu oldukça iyi oynayamayabilirsiniz. Fakat videolarda keyifli şeyler yapabilirsiniz. Bu sizin oyununuzun aniden keyifli hale gelmesine sebep olur. Sözgelişi düşmandan kaçmak yada tipinizi kullanarak garip şeyler yapabilir yaptığınız işi garip hale getirebilirsiniz. Bu sizin yapınıza da bağlı. Peki iyi mi nereden başlamalıyım. Ilk olarak oyun oynamak için illa bilgisayara ihtiyacımız yok sadece telefon üstünden birçok oyunu oynamak için kafi becerimiz yada donanımımız olmayabilir. Biz bilgisayar olarak değerlendirelim. Ilk olarak oyunları oynamak için bir bilgisayar toplamamız gerekiyor ve iyi özellikler içermesi gerekiyor. Bunun için internette araştırma yapabilirsiniz bu mevzuda size ve bütçenize uygun bir bilgisayar toplayabilirsiniz. Yada çevrenizde bir bilgisayarcı var ise tanıdık ve tanıdık olmayan danışabilirsiniz. Sadece iyi bir bilgisayarım olsun oyun oynarken sorun yaşamayayım diye düşünürken minimum 6 bin lira şeklinde bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor ve size hep söylediğim şeklinde her iş kolunda ana para gerekir. Bununla beraber mikrofon , kulaklık , facecam , şeklinde takıları da almayı ihmal etmeyin. Bilgisayar mevzusunda tavsiye isterseniz yorumlarda bizlere iletin destek olmaya çalışalım.

 

Evet sizlere bir gösterim yapmak için bazı ortamları önermek isterim. Bunlar dan bir tanesi herkesinde bilmiş olduğu bir ortam twitch. Ve öteki bazı ortamlar :

Ocak ayında kullanıma sunulan DLive, platformu üstünden canlı gösterim meydana getiren içerik oluşturucuları Lino puan kazanabiliyor. Rakiplerinden değişik olarak içerik oluşturucularına meydana getirilen ödemeleri kripto para olarak meydana getiren DLive uygulaması, Android platformunda ücretsiz bir şekilde da mevcut durumda.

Rakip platformlar ile benzer bir emek harcama mantığına haiz olan DLive’da izleyenler beğendikleri yayınlara bağış yaparak yayıncıların puan kazanmalarını sağlıyor. Puan kazanan yayıncılar ise Lino Network üstünden kazandıkları puanları paraya çevirebiliyorlar. Bilhassa oyuncular tarafınca tercih edilen bir canlı gösterim platformu olan DLive, ödüller ve armağan puanlarla rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Yayıncılar kazançlarının tamamını 3 gün öncesinde talep etmek koşuluyla haftada iki gün alabiliyorlar. DLive’ın Pazar ve Perşembe günleri yayıncılarına ödeme yaptığını da belirtelim. Ödemelerini kripto para aracılığı ile yapmış olduğu için rakip platformlara oranla daha yüksek kazançlar sağladığını iddia eden DLive, oyun, söyleşi, yaşam seçimi, sanat, kodlama, haberler, eğitici & öğretici, bilim ve teknoloji, gezi & açık hava, spor ve fitness ve webshows kategorileri altında yayınlar yapılmasına olanak tanıyor. 3 milyon dolar değerinde kripto para dağıttı Vatanımızda de kullanıma sunulan ve Türkçe dil desteğine de haiz olan DLive, vatanımızda görmüş olduğu yoğun ilgi sebebiyle ülkemizdeki çalışmalarını hızlandırdığını da paylaştı. Türkiye’nin platformda en süratli büyüyen ülke bulunduğunun da altını çizen DLive, Türkiye’deki kullanıcılarının 15 – 30 yaş grubunda yoğunlaştığını ve 18.00 – 24.00 saatlerinin en yoğun saatler bulunduğunu da belirtti. DLive’ın paylaşmış olduğu bilgilere bakılırsa platform, günlük minimum 1000 etken yayıncıya haiz ve bu kullananların yüzde 50‘si ise Türkiye’den gösterim yapıyor. Aylık 1 milyon etken kullanıcıya haiz olan DLive, 7 ayrı ülkede içerik geliştirme ekiplerine de haiz durumda. Son olarak DLive’ın bugüne dek 3 milyon dolar değerinde kripto para dağıttığını da belirtelim.

Feysbuk, Twitch rakibi oyun platformu olan Fb.gg’yi duyurdu

Feysbuk, gözünü oyun yaşamına dikti.

Feysbuk’un oyun gösterim platformu Fb.gg, oyun içerikleri mevzusunda önder olan Twitch‘e rakip olarak geliştirildi. Oyun odaklı canlı yayınların bulunacağı Fb.gg (Feysbuk Gaming) platformunda kullanıcılar favori yayıncılarını kolaylıkla takip edebilcekler. E-spor yarışmaları ve oyun konferansları yayınlanacak İçinde Feysbuk’ta gösterilen tüm videolu oyun içeriklerini bulunduracak olan Fb.gg platformu, video içeriklerininin yanı sıra kullananların takip ettikleri yayıncılar, beğendikleri grup ve sayfalarla ilgili içeriklere de haiz olacak. Bu içeriklerin yanı sıra e-spor yarışmaları ve oyun konferanslarını da yayınlayacak olan platform, oyun dünyası ile ilgili yaratıcı içerikler üreten kullanıcıları da paylaşacak. Fb.gg’nin temel amacı ise oyun içeriklerininFacebook haber akışı içinde kaybolmaması. Kısacası Feysbuk, oyun içeriklerini değişik bir platforma taşıyarak hem Twitch’e rakip olacak hem de kendi platformu içindeki oyun içeriklerinin kaybolmasına engel olacak. Fortnite ve Playerunknown’s Battlegrounds şeklinde oyunların giderek popülerleşmesi ile oldukça büyük bir pazar haline gelen oyun canlı yayınları tüm büyük firmaların ilgisini çekiyor. Temelde YouTube Gaming ve Twitch’e rakip olan Fb.gg platformunun başarı göstermiş olup olamayacağını ise süre gösterecek.

Twitch’e Rakip Olarak Geliştirilen Canlı Gösterim Platformu Microsoft Mixer

Twitch benzeri bir canlı gösterim platformu olan Mixer, benzer özellikler ilave ederek rakibiyle rekabetini arttırmaya çalışıyor. Microsoft’un tarafınca geliştirilen Mixer, 2017’de bu yıl için yeni planları bulunduğunun müjdesini vermişti. Sadece durum beklenenden birazcık daha değişik çıktı. Mixer sitesinde gösterim izlerken bağış yapmak isteyen kullanıcılar canlı gösterim akışından farklıbir siteye yönlendirilip buradan isteklerini gerçekleştiriyorlardı. Sadece Twitch’te canlı yayınakışını izlemeye devam ederken aynı sayfa üstünden bağış işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Alınan karar doğrultusunda Mixer de aynı özelliği eklemeyi düşünüyor. Twitch’in değişik bir özelliğinden anlatmak gerekirse, direkt Amazonla bağlantı kuran oyun mağazası yardımıyla canlı yayında izlediğiniz ve ilginizi çeken oyunları satın alabiliyorsunuz. Mixerde benzer bir özellik getirerek alınan oyunlardan belirli bir gelir yüzdesi elde etmeyi amaçlıyor. Mixer platformuna birazcık sert davrandık sadece üstünlüklerininde bulunduğunu söyleyebilirim. Twich canlı gösterim akışı esnasında kullanılan botlar, gösterim içi bildirimler, ses efektleri şeklinde özellikler için 3. parti uygulamalara gerekseme duyuluyor. Sadece Mixer platformunda bu özellikleri kullanmak için uğraş vermenize gerek yok, profilinizi özelleştirmeniz kafi. Aslına bakarsanız işin aslolan sıkıntılı yanı sektöre kendi adını vermeyi başaran bir firmayla rekabet etmek. Örnek olarak Türkiye’deki kola ve pepsi rekabetini verebilirim. Twitch, Mixerdeki özellikleri getirirse çalmış olması oldukça fazla gündeme gelmez.

“EVDE OYUN OYNAYARAK PARA KAZANMAK!” üzerine 4 yorum

Yorum yapın