EVDE OYUN OYNAYARAK PARA KAZANMAK!

Evde oyun oynayarak ve bunu yayınlayarak para kazanmak son zamanlarda birçoğumuzun gördüğü duyduğu hatta izlediği popüler mesleklerinden birtanesi. Youtuberlerin bile yöneldiği birçok yayın ortamı üzerinden canlı yayınlar la izleyici kitlesine ulaşarak para kazanabiliyorsunuz. Bu konuda gelen mesajlardan sizlere güzel bir yazı hazırlamak istedik. Son dönemlerde pandeminin de verdiği etki ile insanlar evlerinde bilgisayar tablet ve mobil cihazlarının başında daha fazla vakit geçirmekte. Bu etki ile web sitelerinin ve internetteki bilgilere oyunlara videolara talep arttı. Mesela web sitemizde pandemiden öncesine kıyasla ziyaretçi sayılarımızda gözle görülebilir değişikler mevcut. İnsanlar evde durdukça araştırıyorlar izliyorlar ve çoğu da bu fırsatı bir bilgisayar alarak değerlendiriyor. Peki bu oyun oynamak terimleri falan bu izleyici kitlesine ulaşmak falan nasıl oluyor diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. 

 

Şu şekilde düşünelim bilgisayar üzerinden oyun oynamayan veya vakit geçirmeyen yok gibi birşey. Son zamanlarda popüler olan oyunları milyonlarca kişi oynuyor ve hakkında konuşuyor bunlar arasında LOL , PUBGMOBİLE , CALLOFDUTY  , CS GO , EURO TRACK SİMULATOR  gibi birçok oyun yer alıyor. İnsanlar bu oyunu oynarken bir de yayınlayarak kitleye erişim sağlıyor. Bu kitle oyun hakkında iyi kötü izlenimler ediniyor. Bu da videoların rağbet görmesi anlamına geliyor. Artık youtube de saçma sapan çılgın videolar izlemekten hamburger yiyen adamın nasıl yediğini izlemek istemeyen genç nesil oyun videoları ile eğlenmeye devam ediyor. 

 

Peki nasıl para kazanıyorlar diyorsunuz. Bununla ilgili facebook’un bile aralarında yer aldığı canlı yayın platformları canlı yayın yapan kişinin kazanması konusunda destek sağlıyor ve sayfasına girip izleyen izleyiciler tarafından destek olarak yıldız para gibi yardımlarda bulunmalarında izin veriyor bunun yanı sıra sponsor ve tanıtımlardan da para kazanması mümkün. En yakın örnek için hemen youtube de mithrain , doch , mezarcı , kozmik karınca , barış bra yazarak sizde bu örnekleri izleyebilirsiniz. Bu arkadaşlar pubg oynayarak sizlere izlettiriyor. Oyunu iyi de oynuyorlar ve izleyiciler videoları beğeniyor. Paylaşıyor ve destek amaçlı hediyeler gönderebiliyor. Ayrıca youtube üzerinden videolarını da canlı yayın harici yayınlıyor ve izlenme üzerine para kazanabiliyorlar. Bu konuda basit rakamlar dışından izlediğimiz kişilerin sadece saatlerce cihaz başında pc başında vakit harcadıkları ve oyun oynadıklarını gözlemleyebilirsiniz.  Bu şekilde geçiniyorlar mı diye soruyorsunuz ya sadece videolarının izlenme rakamlarını araştırın ve kazancını az çok hesaplayabilirsiniz.

 

Zenginin parası züğürdü yorar misali bırakalım kazançlarını konuşmayı da biz nasıl kazanacağız bunu konuşalım. Şimdi öncelikle ortamımızı ve yolumuzu çizelim. Buna yeteneklerimiz ile başlayalım ama öncesinde sizlere bu oyunu ben iyi oynayamıyorum beni kim izler diye düşünmeyin oyunu çok iyi oynayamayabilirsiniz. Ama videolarda eğlenceli şeyler yapabilirsiniz. Bu sizin oyununuzun bir anda eğlenceli hale gelmesine sebep olur. Mesela düşmandan kaçmak veya tipinizi kullanarak ilginç şeyler yapabilir yaptığınız işi ilginç hale getirebilirsiniz. Bu sizin yapınıza da bağlı. Peki nasıl nereden başlamalıyım. Öncelikle oyun oynamak için illa bilgisayara ihtiyacımız yok ancak telefon üzerinden birçok oyunu oynamak için yeterli becerimiz veya donanımımız olmayabilir. Biz bilgisayar olarak değerlendirelim. Öncelikle oyunları oynamak için bir bilgisayar toplamamız gerekiyor ve iyi özellikler içermesi gerekiyor. Bunun için internette araştırma yapabilirsiniz bu konuda size ve bütçenize uygun bir bilgisayar toplayabilirsiniz. Veya çevrenizde bir bilgisayarcı varsa tanıdık ve tanıdık olmayan danışabilirsiniz. Ancak iyi bir bilgisayarım olsun oyun oynarken sıkıntı yaşamayayım diye düşünürken en az 6 bin lira gibi bir rakamı gözden çıkarmanız gerekiyor ve size hep söylediğim gibi her iş kolunda sermaye gerekir. Bununla birlikte mikrofon , kulaklık , facecam , gibi aksesuarları da almayı unutmayın. Bilgisayar konusunda öneri isterseniz yorumlarda bizlere iletin yardımcı olmaya çalışalım.

 

Evet sizlere bir yayın yapmak için bazı ortamları önermek isterim. Bunlar dan bir tanesi herkesinde bildiği bir ortam twitch. Ve diğer bazı ortamlar :

Ocak ayında kullanıma sunulan DLive, platformu üzerinden canlı yayın yapan içerik oluşturucuları Lino puan kazanabiliyor. Rakiplerinden farklı olarak içerik oluşturucularına yapılan ödemeleri kripto para olarak yapan DLive uygulaması, Android platformunda ücretsiz olarak da mevcut durumda.

Rakip platformlar ile benzer bir çalışma mantığına sahip olan DLive’da izleyenler beğendikleri yayınlara bağış yaparak yayıncıların puan kazanmalarını sağlıyor. Puan kazanan yayıncılar ise Lino Network üzerinden kazandıkları puanları paraya çevirebiliyorlar. Özellikle oyuncular tarafından tercih edilen bir canlı yayın platformu olan DLive, ödüller ve hediye puanlarla rakiplerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Yayıncılar kazançlarının tamamını 3 gün öncesinde talep etmek koşuluyla haftada iki gün alabiliyorlar. DLive’ın Pazar ve Perşembe günleri yayıncılarına ödeme yaptığını da belirtelim. Ödemelerini kripto para aracılığı ile yaptığı için rakip platformlara oranla daha yüksek kazançlar sağladığını iddia eden DLive, oyun, sohbet, yaşam tarzı, sanat, kodlama, haberler, eğitici & öğretici, bilim ve teknoloji, seyahat & açık hava, spor ve fitness ve webshows kategorileri altında yayınlar yapılmasına olanak tanıyor. 3 milyon dolar değerinde kripto para dağıttı Ülkemizde de kullanıma sunulan ve Türkçe dil desteğine de sahip olan DLive, ülkemizde gördüğü yoğun ilgi sebebiyle ülkemizdeki çalışmalarını hızlandırdığını da paylaştı. Türkiye’nin platformda en hızlı büyüyen ülke olduğunun da altını çizen DLive, Türkiye’deki kullanıcılarının 15 – 30 yaş grubunda yoğunlaştığını ve 18.00 – 24.00 saatlerinin en yoğun saatler olduğunu da belirtti. DLive’ın paylaştığı bilgilere göre platform, günlük minimum 1000 aktif yayıncıya sahip ve bu kullanıcıların yüzde 50‘si ise Türkiye’den yayın yapıyor. Aylık 1 milyon aktif kullanıcıya sahip olan DLive, 7 ayrı ülkede içerik geliştirme ekiplerine de sahip durumda. Son olarak DLive’ın bugüne kadar 3 milyon dolar değerinde kripto para dağıttığını da belirtelim.

Facebook, Twitch rakibi oyun platformu olan Fb.gg’yi duyurdu

Facebook, gözünü oyun dünyasına dikti.

Facebook’un oyun yayın platformu Fb.gg, oyun içerikleri konusunda lider olan Twitch‘e rakip olarak geliştirildi. Oyun odaklı canlı yayınların bulunacağı Fb.gg (Facebook Gaming) platformunda kullanıcılar favori yayıncılarını rahatlıkla takip edebilcekler. E-spor yarışmaları ve oyun konferansları yayınlanacak İçinde Facebook’ta yayınlanan tüm videolu oyun içeriklerini bulunduracak olan Fb.gg platformu, video içeriklerininin yanı sıra kullanıcıların takip ettikleri yayıncılar, beğendikleri grup ve sayfalarla ilgili içeriklere de sahip olacak. Bu içeriklerin yanı sıra e-spor yarışmaları ve oyun konferanslarını da yayınlayacak olan platform, oyun dünyası ile ilgili yaratıcı içerikler üreten kullanıcıları da paylaşacak. Fb.gg’nin temel amacı ise oyun içeriklerininFacebook haber akışı içinde kaybolmaması. Kısacası Facebook, oyun içeriklerini farklı bir platforma taşıyarak hem Twitch’e rakip olacak hem de kendi platformu içindeki oyun içeriklerinin kaybolmasına engel olacak. Fortnite ve Playerunknown’s Battlegrounds gibi oyunların giderek popülerleşmesi ile oldukça büyük bir pazar haline gelen oyun canlı yayınları tüm büyük firmaların ilgisini çekiyor. Temelde YouTube Gaming ve Twitch’e rakip olan Fb.gg platformunun başarılı olup olmayacağını ise zaman gösterecek.

Twitch’e Rakip Olarak Geliştirilen Canlı Yayın Platformu Microsoft Mixer

Twitch benzeri bir canlı yayın platformu olan Mixer, benzer özellikler ekleyerek rakibiyle rekabetini arttırmaya çalışıyor. Microsoft’un tarafından geliştirilen Mixer, 2017’de bu yıl için yeni planları olduğunun müjdesini vermişti. Ancak durum beklenenden biraz daha farklı çıktı. Mixer sitesinde yayın izlerken bağış yapmak isteyen kullanıcılar canlı yayın akışından farklıbir siteye yönlendirilip buradan isteklerini gerçekleştiriyorlardı. Ancak Twitch’te canlı yayınakışını izlemeye devam ederken aynı sayfa üzerinden bağış işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Alınan karar doğrultusunda Mixer de aynı özelliği eklemeyi düşünüyor. Twitch’in farklı bir özelliğinden bahsetmek gerekirse, doğrudan Amazonla bağlantı kuran oyun mağazası sayesinde canlı yayında izlediğiniz ve ilginizi çeken oyunları satın alabiliyorsunuz. Mixerde benzer bir özellik getirerek alınan oyunlardan belirli bir gelir yüzdesi elde etmeyi amaçlıyor. Mixer platformuna biraz sert davrandık ancak üstünlüklerininde olduğunu söyleyebilirim. Twich canlı yayın akışı sırasında kullanılan botlar, yayın içi bildirimler, ses efektleri gibi özellikler için 3. parti uygulamalara ihtiyaç duyuluyor. Ancak Mixer platformunda bu özellikleri kullanmak için uğraş vermenize gerek yok, profilinizi özelleştirmeniz yeterli. Aslına bakarsanız işin asıl sıkıntılı yanı sektöre kendi adını vermeyi başaran bir firmayla rekabet etmek. Örnek olarak Türkiye’deki kola ve pepsi rekabetini verebilirim. Twitch, Mixerdeki özellikleri getirirse çalmış olması çok fazla gündeme gelmez.

“EVDE OYUN OYNAYARAK PARA KAZANMAK!” üzerine 2 yorum

Yorum yapın