Ev (Konut) Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bir ev satın almak daima iyi bir yatırım aracıdır. Bu yüzden Bir ev al detaylı araştırma gerektirir. İyi bir araştırma yapmadan ev almak ileride ciddi sorunlara yol açabilir. Ev satın alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birçok unsur vardır. Ev alırken doğru sonucu verebilmek için bu faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir.

ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev almaya karar verdiyseniz ilk olarak iyi mi bir ev almak istediğinizden güvenli olmalısınız. Mesela, satın almak istediğiniz evin kaç odası olacağına, hangi katta olacağına yada bahçesinin olup olmayacağına karar vermelisiniz. Bununla beraber ev alırken ev almak mı yoksa kredi ile ev almak mı mantıklı sorularına yanıt verebilmelisiniz. Ev satın almadan ilkin, istediğiniz ev ile ilgili tüm ihtiyacınız olan şeyleri göz önünde bulundurmalısınız. Iyi mi bir ev almak istediğinizi belirledikten sonrasında alacağınız evi araştırmaya başlayabilirsiniz.

Ev alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan pek oldukça husus bulunmaktadır. Alacağınız evin iş yerinize ve çocuklarınızın okuluna yakın olması, ulaşımının kolay olması, pazara yada hastaneye yakın olması bunlardan bir tek birkaçı. Ev satın alırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan unsurlardan bazıları direkt ihtiyaçlarınız ile ilgilidir. Bazıları, herhangi bir ev satın alırken dikkate alınması ihtiyaç duyulan temel unsurlardır. Bunlar içinde ev almak için kredi çekmek, evinizin bütçesini ayarlamak, evin tapusunu almak şeklinde birçok değişik mevzu içeriyor. Siz de ev almayı düşünüyorsanız, ev alırken nelere dikkat etmeniz icap ettiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Konut Almak Mantıklı mı?

Bir ev satın almak, bugünlerde yatırım uzmanları tarafınca en iyi yatırım olarak kabul ediliyor. Bugün alınan bir ev, averaj 15 yıllığına kiralayarak kendini amorti ediyor. Zaman içinde, mülkün kıymeti de arttı. Bugün ev alan şahıs, evini kiraya vererek 15 yıl sonrasında yeni bir ev alabilmektedir. Bu yüzden Bir ev al oldukça mantıklı. Bir ev satın almak, yatırım yapmak için en iyi seçeneklerden biridir. Bu yüzden son yıllarda konut yatırımları artmaktadır. Sadece uzun vadeli bir yatırım düşünmüyorsanız ev almak sizin için iyi bir yatırım olmayabilir. Bir ev alUzun solukta oldukça karlı bir yatırım olsa da kısa vadede aynı şey söylenemez. Gene de ev almak öteki yatırım araçlarına gore oldukça güvenlidir. Mesela, hisse senedi alarak yatırım yaptığınızda, satın aldığınız hisse senedinin yükselişi yada düşüşü üstünde hiçbir kontrolünüz yoktur. Sadece, bir ev satın aldığınızda, tam denetim sizdedir, bu yüzden yatırımınızdan para kaybetmeniz pek ihtimaller içinde değildir. Bu yüzden yatırım aracı olarak ev satın almak size esneklik ve denetim sağlar. Bir ev satın almanın en büyük avantajları şunlardır:

Kira kazancı: Satın aldığınız evi kiralayarak tertipli bir gelir elde edebilirsiniz. Kira geliriniz evinizin konforuna ve konumuna gore değişim gösterecektir. Kent merkezine, hastaneye ve okula yakın ulaşım problemi olmayan bir ev, size oldukça yüksek ve tertipli bir kira getirisi elde edecektir. Kira gelirinizi arzu ettiğiniz şeklinde kullanabilirsiniz. Alacağınız evin kira gelirini de yatırım için kullanabilirsiniz.

Maddi (Fizyolojik) Varlık: Ev, öteki yatırım araçlarından değişik olarak maddi bir varlık yatırımıdır. Yatırım için alınan bir ev, hisse senedi şeklinde geleceği belirsiz bir yatırım değildir. Mesela bir hisse senedine yatırım yaptığınızda aldığınız hissenin kıymeti değişik nedenlerle düşebilir. Oysa bir ev satın aldığınızda, fizyolojik bir varlık satın alıyorsunuz. Satın alacağınız evin kıymeti belirli koşullara gore değişse de hisse senetlerinde olduğu şeklinde yatırımınızı yitirme ihtimaliniz oldukça düşüktür. Üstelik konut fiyatlarının artmasıyla beraber alacağınız ev her yıl kıymet kazanıyor.

Düşük Enflasyon Riski: Bir ev satın aldığınızda, evinizin kıymeti enflasyon riskine karşı korunur. Mesela 500 bin TL’ye ev aldığınızda evinizden her ay kira geliri elde edecek ve evinize yatırdığınız parayı 15-20 yıl içinde geri alacaksınız. Bu yüzden Bir ev alenflasyon riskine karşı sizi korur. Uzun solukta evlerin kıymeti artacağı için kira geliriniz tertipli olarak artacaktır. Evinizin iç dekorasyonuna yatırım yapmış olursanız kira geliriniz daha yüksek olacaktır.

Krediyle Ev Alınabilir mi?

Bugün Bir ev al Bunun için devasa yükseklikte fiyatlar ödeniyor. Bu yüzden ev satın alırken çoğunlukla konut kredisi kullanılır. Kredi ile ev almanın bazı püf noktaları vardır. Alacağınız evin aylık kira geliri kredi taksitlerini karşılamaya yetecekse kredi ile ev almak oldukça mantıklıdır. Sadece alacağınız evin kira getirisinin yüksek olması için seçeceğiniz evin özelliklerine ve konumuna dikkat etmelisiniz. Alacağınız evin kira geliri kredi taksitlerini karşılamıyorsa maddi sorun yaşayabilirsiniz. Günümüzde bir çok insan şeklinde siz de ev kredisi çekerek ve kredi taksitlerini kira ödüyormuş şeklinde ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz. Burada aslolan sorun, seçeceğiniz ev için ödemeniz ihtiyaç duyulan taksitlerin bütçenize uygun olmasıdır. Bunun için krediye uygun evler hakkında detaylı bir araştırma yapmalısınız. Bununla beraber çeşitli kooperatiflerin konut projelerini araştırarak kendinize en uygun evi seçebilirsiniz.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ev satın alırken dikkate alınması ihtiyaç duyulan birçok unsur vardır. Ev almak isteyen hepimiz ileride mesele yaşamamak için ev alırken nelere dikkat etmesi gerektiği mevzusunda titiz davranmalıdır. Bir ev al Ilk olarak nereden ev alacağınıza karar vermelisiniz. Bilhassa yatırım için ev almak istiyorsanız evin konumu oldukça önemlidir. Bir evin kıymeti bulunmuş olduğu yere gore kıymet kazanır. Kent merkezine yakın evlerin kıymeti daha yüksek, kent merkezine uzak evlerin kıymeti daha düşüktür. Ev alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu ise evin fiyatıdır. Ev almak aceleye getirilmemeli, ev tutarları iyi araştırılmalıdır. Ev alırken evin tapusu dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim konulardan biridir. Satın almak istediğiniz evin tapusu belediye tarafınca denetim edilmelidir.

Okuyun: Yeni iş fikirleri

Tapu Tapulu Ev Alabilir miyim?

Tapusuz ev, tapusuz evdir. Tapulu evler belediyede eksikleri olan şeklinde görünen evlerdir. Arsa tapusu olan bir ev, yapı kullanma izin belgesini aldıktan sonrasında kat mülkiyeti alabilir. Tapu ile ev satın almadan ilkin belediyeye giderek ev ile ilgili çeşitli bilgileri öğrenmek gerekiyor. Mesela tapulu bir evin kat tapusuna dönüştürülüp dönüştürülemeyeceği belediyeden öğrenilmelidir. Tapu ile ev satın almak çeşitli sorunlara niçin olabilir. Mesela tapu senedi Bir ev al Birçok banka konut kredisi vermiyor. Bununla beraber tapulu evlerin su ve elektrik abonelikleri de şantiye aboneliğinden verilmektedir. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için alacağınız evin kat mülkiyeti tapusu olduğundan güvenli olmanız gerekmektedir.

ev almak isteyenlere tavsiyeler

Ev almadan ilkin bazı noktalara dikkat etmeniz sizi birçok sorundan kurtaracaktır. ev almadan ilkin dikkat edilmesi gerekenler ev alacaklara tavsiye şunlardır:

Almak istediğiniz evin fiyatını belirleyin. Satın almak istediğiniz evleri karşılaştırarak doğru evi seçin. Ev kredisi kullanacaksanız kredi taksitlerini ve evin kira getirisini karşılaştırın. Satın almak istediğiniz evin fiyatını evin etrafındaki evlerin tutarları ile karşılaştırın. Satın almak istediğiniz evin borcu olup olmadığını deneyin. Isı yalıtımı olup olmadığını ve nemli olup olmadığını araştırın. Evin market, okul, hastane şeklinde bölgelere yakın olup olmadığına dikkat edin.

Yorum yapın