Etsy’de Satış Yapmak ve Dükkan Açmak 2023

Etsy 2005 senesinde kurulmuş ve güncel olarak 57 milyon üyesi bulunan bir alışveriş sitesi. Etsy üstünde bir tek el işçiliği ve bireysel tasarımlar ile yapılmış ürünler satılabilir. Sanatçılar, zanaatkarlar, hobi tutkunları ve tasarımcıların yakından tanığı bir site. Güzel olan yanı bir tek bu ürünleri yapanların dükkan açabilmesi. Doğrusu toptan ürün alıp Etsy’de satış yapmak yasak. Dükkan sahibinin ne olursa olsun satılan ürün için emek harcanması koşul. Alıcılar ise bu sayede orijinal ürünlere ulaşabilir. Bu yazıda sizlere sıfırdan Etsy’de satış yapmak ve dükkan açmak için yapmanız gerekenleri anlatacağım. Ebay, Amazon, Aliexpress, N11 vb. siteler varken niçin Etsy’de satış yapmak mevzusunda size ısrar eden davrandığımı yazıyı okuyunca anlayacaksınız.

Etsy de satış yapmak

Etsy’de satış yapmak

Not: Etsy’de dükkan açmak ile ilgili bilgisi olanlar 2. maddeden sonrasını okuyabilir. İlk bölüm sıfırdan asla bilmeyenler için üyelik ve dükkan açma konusunu içermektedir. Yazının ilerleyen bölümlerinde ödeme çözümleri, satış teknikleri, reklam, ETY SEO emek vermesi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Etsy’de Satış Yapmak

Ilk olarak sizlere Etsy’de satış yapmak mevzusunda niçin ısrar eden olduğumu izah edeyim. El yapımı ürünler yapıyorsanız, Etsy bir tek bu ürünlere yönelik bir site. Amazon, Ebay ve N11 benzer biçimde sitelerde milyonlarca ürün var. Bu ürünler arasından sizin kıymetli olan el emeği ürünlerinizin sıyrılma şansı yok benzer biçimde.Ek olarak rekabet o denli fazla ki yaptığınız satış ile maliyetinizi kurtarsanız şanslısınız. Etsy ise bu mevzuda biçilmiş bir kaftan.

 

Ilk olarak yaptığınız ürünleri hak ettiğiniz değerde pazarlayabilirsiniz. Etsy ziyaretçileri el emeği ürünler arayan insanlardan oluşur. Doğrusu direkt hedef kitlesine ulaşmış olmuş olursunuz. Etsy’de satış yapmak için minimum bir kerelik bile olsa site yönetimine ürünü yaptığınıza dair bir video atmanız koşul. Bu sayede site toplu satış, dropshipping yada al sat yapanların önüne geçmiş oluyor. Rekabet ise öteki sitelere nazaran oldukça azca. Büyük satıcılar hariç bir satıcının listelenmiş maksimum 250 ürünü var. Orijinal olan ürünler ise oldukça acele sıyrılabiliyor.

Etsy de satış yapmak

Bu yastık kılıfı Etsy sitesinde 58 dolara satılıyor. Son 1 yıl içinde 100 tane sipariş almış. Türkiye de şu yastığa 350 TL deyin, satmayı bırakın dayak yersiniz.

 

Etsy Üyelik ve Etsy’de Dükkan Açmak

Etsy’de satış yapmak için dükkan açmanız koşul. Bunun için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Bir tek ürün listelemek için ürün başına 0.20 $ ödemeniz gerekiyor. Eğer referans kodu ile üye olursanız ilk 40 ürünü listelemek parasız. Şimdi etsy’de satış yapmak için aşağıdaki adımları takip edin.

Not: Site dili İngilizce. Satış yaparken İngilizce bilmeniz avantaj. Sadece İngilizce bilmiyorsanız bu dünyanın sonu değil. Google Chrome kullanarak siteyi devamlı Türkçe diline çevirebilirsiniz. Tercüme kalitesi ise muhteşem.

 

Adım 1 : Etsy sitesine giriş yapın. Sağ üstte yer edinen ”Sell On Etsy” linkine tıklayın. Ondan sonra ekranın ortasında yer edinen ”Open Your Etsy Shop” sekmesini seçin. Karşınıza aşağıdaki benzer biçimde bir ekran çıkacak.

E-mail adresinizi girin ve devamında istenen bilgileri doldurun.

E-mail adresinizi girin ve devamında istenen detayları doldurun.

 

Adım 2: Ondan sonra kendiniz için bir dükkan adı belirlemeniz gerekiyor. Bu adı daha sonradan değiştirebilirsiniz. Sadece ihmal etmeyin ki dükkan adı oldukça önemlidir. Yaptığınız iş ile ilgili bir isim sizi avantajlı kılacaktır. En azından insanoğlu ne sattığınızı anlamış olur. Bu isim ne olursa olsun İngilizce olsun. Ben ”VisionStoreTR” olarak belirledim.

Aynı isimde başka bir mağaza var ise, sizin için otomatik isim önerilir.Ben TR olarak seçtim.Türklere el yapımı ürünlerde güvenilir.Bunu bir avantaj olarak görebilirsiniz.

Aynı isimde başka bir mağaza var ise, sizin için otomatik isim önerilir. Ben TR olarak seçtim. Türklere el yapımı ürünlerde güvenilir. Bunu bir avantaj olarak görebilirsiniz.

 

Adım 3 : Dükkan isimlendirme işleminden sonrasında ”mağaza tercihleri” adımına geçmeniz gerekiyor. Bu adım oldukça rahat. Aşağıdaki benzer biçimde yapmanızı tavsiye ederim.Doğal olarak en alt sekmede bulunan bu işi yarı zamanlı mı, yoksa tam zamanlı mı yaptığınızı kendinize nazaran seçin.

Bilgilerinizi mutlaka doğru yazın.Özellikle mağaza ülkesi kısmı önemli.Yanlış bilgi verirseniz hesabınız direkt kapatılır.

Bilgilerinizi ne olursa olsun doğru yazın. Bilhassa mağaza ülkesi kısmı mühim. Yanlış data verirseniz hesabınız direkt kapatılır.

 

Adım 4 :stock your shop” şu demek oluyor ki mağaza ürün listeleme kısmı. Üyeliğinizi tam olarak etken etmek için direkt satış halletmeye başlamanız gerekiyor. Bu yüzden üye olmadan ilkin ürün görsellerini hazırlayın. Doğal olarak bekleyip sonrasında da yükleyebilirsiniz. Oldukça bir şey fark etmeyecek.

 

Ürün ekleme sayfasının Türkçe karşılıkları yer almaktadır.Bunları gerçekleri yazarak doldurun.Fotoğraf ekleme, fiyat belirleme, kargo seçenekleri hepsi bu sayfa yer almaktadır.

Ürün ekleme sayfasının Türkçe karşılıkları yer almıştır. Bu tarz şeyleri gerçekleri yazarak doldurun. Fotoğraf ekleme, fiyat belirleme, kargo seçenekleri hepsi bu sayfa yer almıştır.

 

Adım 5 : Ürün ekleme kısmını geçtikten sonrasında iyi mi ödeme almak istediğimizi belirteceğiz. Ödeme yöntemi Etsy’de satış yapanların en oldukça zorlandığı kısım. Devletimizde Paypal kullanımı yasak. Bu mevzuyu daha detaylı olarak yazı içinde ayrı bir başlıkta anlatacağım.

Güncelleme: Esty sitesi Türkiye’deki satıcılar için Etsy Payments hususi durumunu açmıştır. Artık paypal hesabı açmak için bin bir türlü zahmete girmenize gerek kalmamıştır.

 

Adım 6 : Son olarak kısım ise Faturalandırma kısmı. Burayı boş bırakabilirsiniz. Eğer işletme sahibi iseniz bilgilerinizi doldurum. Aksi taktirde doldurmanıza gerek yok. Etsy’de satış yapmak için normalde vergi mükellefi olmanız lazım. Fakat ilk olarak kendinizi tecrübe etmek için bu mevzuda acil etmeyin. Vergi konusunu da yazı sonunda ayrı bir alt başlık ile açıklayacağım sizlere.

Okuyun: En Yeni İş Fikirleri Sıralaması

Etsy de Ne Satabilirim? Avantajlı Ürünler Neler?

Etsy satış yapmak, dükkan açmak ve ürün ekleme kısmı işin en kolay olan kısmı. Bu mevzuda herhangi bir sorun yaşayan olmadı. Bu bölümde Etsy’de satış yapmak isteyenlerin en oldukça ikilemde kalmış olduğu konulardan bahsedeceğim.

 

a) Etsy de el yapımı olan, emek harcadığınız tüm ürünleri pazarlayabilirsiniz. Doğal olarak site kuralları çerçevesinde olmalı. Sattığınız ürünlerin %90’ı Amerikalılar, %10’luk kısmı ise öteki ülkelerde yaşayan müşteriler tarafınca alınır. Burada yaşayacağınız en büyük sorunlardan birisi kargo. Çin’den 1 dolara parasız kargo seçeneği ile ürün alabiliyoruz. Sadece aynı şekilde 1 dolara parasız kargo seçeneği ile ürün gönderemeyiz. Kargo maliyetimiz minimum 10 dolar ile 15 dolar içinde olacak.

 

Asla kimse almış olduğu ürünün üstünde kargoya para ödemek istemez. Mesela bir takı yaptınız ve 5 dolara satışa çıkardınız. Bunun için 15 dolar kargo tutarı ödemek saçmalıktan başka bir şey değil. Bunu bizim düşündüğümüz benzer biçimde Amerikalılarda düşünür. Bu yüzden o şekilde bir ürün satın ki minimum fiyatı 30 dolar olsun.T abi bu fiyatlar 100-200 dolara kadar çıkabilir.30 dolarlık ne satabilirim diyorsanız Etsy sitesinde ürünlere filtre koyup inceleyin.

 

Not: Ürünün satış fiyatı 20 dolar ise, parasız kargo seçeneği ilave ederek 35$ benzer biçimde bir fiyat koyun. Parasız kargo satış ve pazarlama açısından büyük avantaj. Bir çok satın alan parasız kargo seçeneği ile ürün araması yapar. Bu sayede ürünleriniz ön plana çıkar.

 

b) Ürettiğiniz ürünlerin ağırlık ve boyut açısından ufak olsun. Yukarıda size bahsettiğim kargo tutarları minimum gönderiler içindir. Ürününüz ne kadar büyük ve ağır olursa, kargo tutarı de o denli artacaktır. Peki hem boyutu ufak, hem de fiyatı 30 doların üstünde Etsy de ne satabilirim diyorsanız, daha çok araştırma yapmanızı tavsiye ederim.Pinterest, Amazon, Ebay, Etsy, Aliexpress v.b bir oldukça site size bu mevzuda kaynak olabilir. Ürün kopyalamak ayıp değil. Kopyaladığınız ürünlerde tasarımı zenginleştirme benzer biçimde katkınız da olacak.

 

c ) Kişiye hususi ürünler üretme şansınız var ise oldukça büyük avantaj kazanırsınız. Etsy de en oldukça kişiselleştirilmiş ürünler satılmakta. Ek olarak kişiye hususi ürünler yukarıda yazdığım iki maddeyi de kolaylıkla karşılıyor. Kendinizi de müşterilerin yerine koyun. Etsy sitesine girenlerin bir çok eşine dostuna armağan almak için o sitede dolaşıyor. Kişiye hususi hediyeden daha hususi bir şey yoktur. Bunu gerçekleştirebilirsiniz, kısa zamanda başarı göstermiş olmuş olursunuz. Etsy’de satış yapmak sizin için daha kolay olur. Rekabet sıkıntısı yaşamazsınız.

 

 

d ) Kişiye hususi üretim yapacaksanız bile takı-boncuk tasarımı işinden uzak durun. Takı tasarım ürünlerinin satışı oldukça zor. Üstelik o şekilde bir rekabet var ki sıyrılmanız olanaksız. Üstelik takı ürünlerini 30 $’ın üstünde satmanız zor. Takı ve boncuk tasarımları ile Etsy’de satış yapmak olanaksız. Yapsanız bile  para kazanamazsınız. ABD’li tasarımcılar 4-5$ benzer biçimde fiyatlara bu ürünleri satıyor. Üstelik mağazalarında 5000’in üstünde ürün var. Kargo ücretleri ise bir tek 2 dolar.

Takı tasarım ürünleri Etsy de en çok satılan ürünlerin başında geliyor.Ancak rekabet fazla olduğu için büyük satıcıların arasından sıyrılmanız çok zor.

Takı tasarım ürünleri Etsy de en oldukça satılan ürünlerin başlangıcında geliyor.Sadece rekabet fazla olduğundan büyük satıcıların arasından sıyrılmanız oldukça zor.

 

Etsy Satış Teknikleri

Etsy’de satış yapmak istiyorsanız; Etsy SEO, fotoğraf ekleme, ürün açıklamaları, reklam verme, toplumsal medya, Pinterest benzer biçimde pazarlama yöntemlerini bilmeniz gerekir. Ürününüz ne kadar dikkat çekici olursa olsun, bu biçim göze küçük gelen bilgileri atlarsanız başarısız olmuş olursunuz. Başarı göstermiş olmak için aşağıda belirttiğim formülleri her ürün için uygulamayı dikkatsizlik etmeyin.

Okuyun: İnternette En Oldukça Satılan Ürünler Sıralaması

Etsy Ürün Fotoğrafları

Satış teknikleri içinde en mühim olanı ürün fotoğraflarıdır. Daima olduğu benzer biçimde kendinizi müşterinin yerine koyun. Online alışveriş icra eden müşteriniz ürüne dokunamadığı için bir tek fotoğraflarına ve açıklamalarına bakmakla yetinir. Sattığınız ürün müşterinin gözüne hitap ediyorsa, satın alan o süre ürün ile ilgilenmeye adım atar. Direkt açıklamaları okur. Peki ürün fotoğraflarınız iyi mi olmalı? Iyi mi kaliteli fotoğraf çekebilirsiniz?

 

İdeal ürün fotoğrafları 1000 px ve jpeg formatında olmalı.Cep Telefonu yada Dijital kamera ile ürün çekimi yapabilirsiniz. Mühim olan ürünü tüm açılardan yakalamanız. Müşteriniz fotoğraflar yardımıyla ürünü tamamen görebilsin.Fırsatınız var ise ne olursa olsun ürün çadırı kullanın. Telefon ile çekseniz bile muhteşem bir görüntü yakalamanızı sağlar. Eğer büyük bir ürün satıyorsanız güzel bir arka plan bulun.Asla kendinize ilişkin olmayan bir fotoğraf kullanmayın. Fotoğrafları kendiniz çekmek zorundasınız. Bu durum açığa çıkarsa direkt üyeliğiniz dondurulur.Ürünler için minimum 4 fotoğraf ilave edin. Mümkünse Video eklemesi de yapın.Photoshop ile fotoğraflarınızda düzenleme yapabilirsiniz. Sadece ürün niteliğini bozacak bir oynama olmasın.Ekstra ışık almak yerine, ışıklı bir ürün çadırı alabilirsiniz.

Extra ışık almak yerine, ışıklı bir ürün çadırı alabilirsiniz. Etsy’de satış yapmak için ne olursa olsun ihtiyacınız olan ürünlerden birisi.

 

Etsy Ürün İçeriği Açıklaması

Fotoğraflardan sonrasında en mühim ikinci kısım. Alan kişi ürünü fotoğraflar üstünden beğendikten sonrasında açıklamaları okumaya adım atar. Yazdığınız içerik satışın gerçekleşmesini sağlar. Peki en iyi içerik iyi mi olmalı?

Candan ve içten bir izahat metni oluşturun. Bu ürünü yan komşunuza satacak olsanız, iyi mi izahat yapardınız. Aynısını sitede ki açıklamalar bölümünde de yapın.Gerçek dışı, müşteriyi yanıltmaya yönelik, abartılı sözlerden uzak durun.Siz bir sanatçısınız bunu ihmal etmeyin .Acındırma, yalvarma seçimi içerik yazmaktan kaçının.Ürünle ilgili A’dan Z’ye tüm bilgileri yazın. Öyleki bir izahat yapın ki satın alan size sual sormak zorunda kalmasın.Açıklamanız net ve kısa olsun. Güvenli olun uzun içeriklerin bir tek %20’lik kısmı okunması mümkün. Yazının başı ve sonu. Gerisi çöp niteliğindedir. Mühim olan ürün görselinin kendisini açıklaması.

 

Etsy Alan kişi Yorumları

Ürün fotoğrafları ve ürün içeriğinden geçer not aldınız. Müşterinin bakacağı son kısım yorumlar kısmı. Eğer buradan da tam not alırsanız %99 o ürünü sattınız. Doğrusu hedefiniz her müşteriden tam not almak olmalı. Bunu çoğumuz yapıyoruz. Yorumlara bakmadan kimse bir şey almaz. Peki Etsy’de satış yapmak için pozitif yorum iyi mi alınır?

Müşterileriniz almış olduğu üründen memnun kalırsa pozitif not verir. Ilk olarak ürün paketlemesini en iyi şekilde halletmeye çalışın.Ürünün yanında renkli kağıda küçük bir not  bırakın. ”Ürünümü beğendiyseniz, oldukça kıymetli yorumlarınızı umuyorum” yazabilirsiniz.Ürünün yanında  küçük sürpriz hediyeler düşünebilirsiniz.Yorum karşılığında %10 indirim kodu verebilirsiniz.Ürün müşterinize ulaştığında Etsy üstünden bildiri gönderebilirsiniz.Ürünün gönderilmesi, ABD’ya yetişmesi benzer biçimde durumlardan müşteriye bahsederek ilgili satıcı imajı çizebilirsiniz.

Okuyun: Evde Sabun Yapımı Detaylı Ifade

Etsy Parasız Kargo Tekniği

Bazısına nazaran seçenek olabilir sadece bana nazaran bir taktik. Mümkünse tüm ürünlerinizi ”free shipping” olarak listeleyin. Hem SEO açısından hem de satış sonlandırma mevzusunda size destek olacaktır. Müşterilerin büyük bir çoğunluğu ürünleri ararken parasız kargo seçeneğine tıklar. Eğer kargo tutarı alıyorsanız ürünleriniz gözükmeyecek. Ilk olarak buradan kaybedeceksiniz.

 

Bir çok satıcılar ürün gönderimi için 2 dolar ile 6 dolar içinde kargo tahsilatı yaparken, siz 10 dolar yada 15 dolar tahsilat yapmak zorunda kalacaksınız. Sinek ufak olsa da mide bulandırır. Müşteriler ürünü oldukça beğenmediyse, sırf bu kargo ücretinden dolayı ürünü almayacaktır. Bu durumda Etsy’de satış yapmak sizin için zor olacak. Yapmanız ihtiyaç duyulan iyi seçenek kargo fiyatını, ürün fiyatının içine ilave ederek parasız kargo seçeneği sunmak. Bu sayede satın alan kargo için ondan ne kadar öğrenim edildiğini bilmemiş olur.

Etsy de satış yapmak için kargoGo şirketi ile anlaşabilirsiniz.

Etsy’de satış yapmak için kargoGo şirketi ile anlaşabilirsiniz.

 

Etsy Toplumsal Medya ve Pinterest Pazarlaması

Feysbuk, İnstagram ve Twitter da takipçi sayınız yüksek değilse bu mecraları etkili olarak kullanamazsınız. Bir tek uygun fiyatlı olan Feysbuk reklamları yardımıyla müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Ürününüz bulunmaz bir Hint kumaşı değilse bu reklamlardan da verim almanız zor. Sadece Pinterest hepsinden değişik. Niçin mi?

 

Pinterest üstünde el yapımı değişik tasarımlar yer alır. Doğrusu direk hedef kullanıcıya erişme potansiyeliniz var. Pinterest üstünden yaptığınız tanıtımları satışa yönlendirme ihtimaliniz yüksek. Bunun için hususi fotoğraflar hazırlayın. Pinterest için tasarım yapabileceğiniz siteler var. Hatta snappa sitesini size önerebilirim. Bu site tamamen parasız. Pinterest için yüzlerce şablon bulabilirsiniz. Yaptığınız Pinterest tasarımlarını paylaşıp, altına Etsy satış linkini bırakın. Takipçi sayınız arttıkça satışlarınız da artacaktır.

 

Etsy Sitesinde Reklam Verme

Etsy’de satış yapmak için site içinde yada Google ADS üstünden reklam verebilirsiniz. Reklam ücretleri birazcık maliyetli olabilir. Sadece sitede satış halletmeye yeni başladıysanız, reklam vermenizi tavsiye ederim. Bu sayede ürünleriniz ön plana çıkmış olur. İlk 20 satışa ulaşana kadar günlük 5 dolarlık reklam verebilirsiniz. Site içinde asla satışınız yoksa müşteriler alışveriş yaparken tereddüt edebilir. Yorumların ne kadar mühim olduğundan yukarıda bahsettim. Yorumlarınız artana kadar reklam emek vermesi yapın ne olursa olsun.

 

Etsy Fake Alışveriş Yapma

Etsy’de satış halletmeye yeni başladıysanız, ilk 20 satışınızı  kendiniz oluşturun. Satışınız olmadığı için müşteriler alışveriş yaparken size tereddütle yaklaşacak. Hatta Feysbuk gruplarında denk gelmişsinizdir. ”İlk 2 ay fazla satış yapamadım, ondan sonrasında satışlarım artmaya başladı” diye. Bu tamamen yorumların artması ile doğru orantılı. Ne kadar oldukça yorum o denli oldukça satış.

 

Doğal olarak bu mevzuda dikkatli olmalısınız. Site bunu anlarsa hesabınızı askıya alınır. Tanıdık arkadaşlarınız var ise onlar bu alışverişleri sizin adınıza yapsın. Bilhassa yurt haricinde yaşayanların yapacağı alışverişler daha yararlı olur. Eğer tüm siparişler Türkiye’den gelirse Etsy ne olursa olsun bundan şüphelenip hesabınızı askıya alacaktır. Eğer bu fake satın almaları yapabilirseniz, 2 ay süre kazanmış olmuş olursunuz. Etsy’de satış yapmak daha kolay olacaktır.

 

Youtube ile Etsy’de Satış Yapmak

Yurtdışında el yapımı ürünlerin iyi mi yapıldığına dair meydana getirilen videolar yüksek seyirci kitlesine haiz. Yaptığınız ürünlerin videolarını İngilizce olarak ne olursa olsun Youtube sitesine yükleyin. Yapabiliyorsanız alt yazı ile bu videoları destekleyin. Youtube üstünde tutulan videonuz kısa zamanda 2 milyon seyirci sayısına ulaşabilir. Doğal olarak açıklamalar kısmına etsy satış linkini koymayı ihmal etmeyin.2 milyon seyirci yardımıyla sattığınız ürün 50 bin tık alabilir. Bu sayede hem ürünlerinizi pazarlamış olmuş olursunuz, hem de Etsy tarafınca üst sıralara çıkarılmış olmuş olursunuz. Youtube Etsy’de satış yapmak için en etkili pazarlama yöntemidir.

 

Etsy Ürün Kargolama Iyi mi Yapılır?

Kargo ücretlerinin oldukça yüksek olduğundan bahsettim yukarıda. Devletimizde en ucuz kargo gönderebileceğiniz şirket PTT. Sadece PTT ile yaptığınız gönderiler kimi zaman 1 ayı geçen sürede müşteriye ulaşabiliyor. Çinli satıcılar yüzünden Amerikalılar kargo bekleme süresinden bıkmış. Doğal olarak durum bizde de aynı.

Size 2 gün ile 4 gün içinde ürünlerinizi en uygun fiyata gönderebileceğiniz ”KargoGO” şirketini tavsiye ederim.Doğal olarak şimdilik bu şirketi tavsiye ediyorum.İlerleyen zamanlarda daha uygun fiyatlara gönderi icra eden firmalar çıkabilir. Siz devamlı araştırmaya devam edin. Kargo Go şirketi ABD’ya 15,90 dolara ürün gönderebilirsiniz. Aylık gönderi sayınız fazla ise site yönetimi ile pazarlık yapmış olup, bu tutarı 10 dolara kadar çekme ihtimaliniz var. Daha detaylı data için yurtdışı kargo gönderimi başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz. Uygun fiyatlı tüm şirketlerin sıralaması yazı içinde yer almıştır.

 

Etsy Ödeme Yöntemi ve Paypal Problemi

Bildiğiniz suretiyle Paypal Türkiye’ye hizmet vermiyor. Sadece Etsy müşterilerinin bir çok Paypal kullanıyor. Sizin sunabileceğiniz tek ödeme yöntemi ”Shopier”.Sadece bazı müşteriler ”Shopier”i bilmediği için ödeme yapmaktan kaçınıyor. Sırf bu yüzden satışı iptal olan yüzlerce satıcı var. Ek olarak ”Shopier” üstünden ödenen komisyonlarda cabası. Şuan zorunlu hepimiz bu sistemi kullanıyor. Müşteriler ürünü satın aldığında direkt Shopier üstünden ödeme linki müşteriye gider. Bir çok satıcı Paypal’ın Türkiye de kullanılmadığını bu yüzde Shopier kullandığından bahsederek linki gönderir. Doğal olarak kabul eden de var, etmeyen de.

Yurtdışı Paypal hesabı iyi mi açılır başlıklı makaleyi okuyarak, paypal sorununa kati çözüm bulabilirsiniz.

Etsy Vergi Mükellefi Olma

Etsy de yaptığınız satışlar için Türkiye de vergi ödemek zorundasınız. İlk başlangıçta tecrübe etme amaçlı satışlar yapmak istiyor olabilirsiniz. Sadece yakalandığınızda ceza yersiniz. Etsy de vergi mükellefi olmadan satış icra eden yüzlerce dükkan var. Kimisi vergiden muafiyet belgesi almış, kimisi ise riskli bir halde yoluna devam ediyor.

 

Burada tercih tamamen size ilişkin. Ben size kuralları hatırlattım. Sadece şunu ihmal etmeyin. Başarı göstermiş bir Etsy satışçısı olacaksanız vergi mükellefi olmanız büyük bir avantaj. Devletin ihracat yapanlar için teşvikleri var. Bunlardan faydalanıp daha oldukça kazanabilirsiniz. Eğer kar ediyorsanız şirket oluşturmak sizin için oldukça maliyetli olmayacaktır.

Not: E-ticaret yapanlar için ihracat teşvikleri başlıklı yazı üstünden, devletin size sunmuş olduğu avantajlara ne olursa olsun bir göz gezdirin. Mikro ihracat teşviği  ile uğraşmadan KDV indiriminden faydalanabilirsiniz.

 

Etsy Seo Emek vermesi Iyi mi Yapılır?

Etsy’de satış yapmak için bir ekip SEO taktiklerini bilmeniz gerekir. Araştırma yaptığınız süre ürün başlığının oldukça mühim olduğu söylenir. Güvenli olun ürün başlığı oldukça mühim değil. Bir tek ürününüzü açıklasın yeter. Mesela; cep telefonu kılıfı sattığınızı varsayalım. Atacağınız başlık ”Mavi İphone 13 Pro Max Cep Telefonu Kılıfı” şeklinde olmalı. Doğrusu ”inanılmaz, şok şok, gerçek dışı” benzer biçimde haber yazar benzer biçimde başlık girmenize gerek yok.

Etsy’de satış yapmak için yapabileceğiniz en iyi SEO yöntemi öteki satıcıları ve istatistikleri kovuşturmak olacaktır. Bunun için Etsyrank sitesini ziyaret edebilirsiniz. En oldukça satılan ürünler, en oldukça satışa haiz satıcılar, Türk mağaza sahipleri benzer biçimde detaylı istatistik verilerine ulaşabilirsiniz. Onları başarı göstermiş kılan ne? Bu suali kendinize sorup, cevaplarınızı tek tek kendi işiniz için uygulamalısınız. Doğal olarak kıyaslamayı sizinle aynı olan satıcılar için yapın. Mesela; 250 bin ürün listeleyip 1. sıraya oturmuş olan satıcı ile kendinizi kıyaslamayın. Siz daha yolun başındasınız.

Sadece 50 tane ürün ile kilim satışı yaparak 2500 tane satışa ulaşmış bir Türk mağaza sahibi ile kendinizi kıyaslayabilirsiniz. Ben şahsen gördükçe gurur duyuyorum ve oldukça seviniyorum. Türkiye den yurtdışına satış yapmak zor. Önünüzde ödeme seçenekleri, kargo fiyatı, gümrük benzer biçimde 10’larca engel var. Buna karşın başarı göstermiş olmak gurur verici. Güvenli olun bunu sizde başarabilirsiniz.

Okuyun: Evde Yapılıp Satılabilecek Ürünler

Etsy de En Oldukça Satılan Ürünler 2020 Sıralaması

Takı Tasarım Ürünleri – Satışı ne kadar zor olsa da en oldukça satılan ürünler listesinin başlangıcında yer almıştır.Naturel Taşlardan Yapılmış Ürünler – Bununla beraber en oldukça meydana getirilen aramalarda 2. sıradadır.Kişiye Hususi Meydana getirilen Hediyelik ÜrünlerKumaş ve Ev Tekstil Ürünleri TasarımıEtiket ve Arma TasarımlarıParti ve Kutlama ÜrünleriTekstil Takıları – Atkı, bere, şapka vb.Ahşap Tasarımı ÜrünlerT-shirt  Tasarım ÜrünleriVintage Ürünler

 

Etsy de En Oldukça Satış Icra eden Türkler

Etsy’de satış yapmak için, Türklere ilişkin mağazaları ne olursa olsun incelemelisiniz. Onların başarısı size de esin vermeli. Etsy sitesinde 10 yıl öncesinden satış halletmeye başlamış olan Türkler dahi var. Ne olursa olsun mağazaları incelemenizi tavsiye ederim.

 

 Yakutum – 401.263 Satış KjewelryMetal – 232.197 Azsupplies – 164.845 Lylasupplies – 80.969Decolickilimpillows – 44.134 Sfdizayn – 34.557 Fatwoman – 34.421 ShiShisBotique – 34322 OzBrasshop – 27.423 Themetal – 21.572

 

Etsy Benzeri Siteleri

Cargoh.comCafepress.comZazzle.comZet.comArtfire.comZibbet.comRubylane.comBonanza.comArtfulhome.comIcraftgifts.com

 

Yukarıda yer edinen sitelerin çoğunda Etsy de olduğu benzer biçimde satış yapabilirsiniz. Doğal olarak bu siteler Etsy kadar büyük değil. Bunun en büyük sebebi seri üretim ürünlere karşı kendilerini koruyamaması. Sadece bu sitelerde Etsy sitesine nazaran daha kolay satış yapabilirsiniz. Tüm sitelerden aylık 20 tane sipariş alsanız bile sizin avantajınıza olacaktır.

Etsy'de Satış Yapmak

Etsy’de Satış Yapmak

Etsy’de satış yapmak ile ilgili tüm bildiklerimi size anlattım. Aklınıza takılan mevzularda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı devamlı günceldir. Beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.

kaynak: Etsy el kitabı

Yorum yapın