ETLİK TAVŞAN YETİŞTİRİCİLİĞİ

Tavşan eti yetiştiriciliği belki duymadığınız bir sektör olabilir ancak büyük oteller ve farklı restoranlar için tavşan eti çok meşhur. Menülerde yerleri olan tavşanları yetiştirmek farklı besi hayvanlarını yetiştirmek için daha kolay olsa bile zorluğu olduğunu söylemeliyiz. Etlik tavşan tıpkı küçük baş büyükbaş hayvanlar daki mantık gibi besleyip istediğiniz kiloya verime ulaşınca etinin satılması ile ortaya çıkıyor. Sizler için biraz araştırma yaptık ve etlik tavşan yetiştiriciliğini sizlerle paylaşmak istedik. Eğer sizler de hobi olarak gelir olarak bu tarz bir iş arıyorsanız yazımızı okumanızı tavsiye ediyorum.Ayrıca damızlık tavşan alıp 45 günde bir kolaylıkla yavrulatabilirsiniz. Buda size 4-5 ayda 2 3 katı tavşan anlamına geliyor.

Etlik Tavşan Yetiştiriciliği Nedir ?

Etlik tavşan demek etinden faydalanan yani eti yenilebilir olan tavşanların beslenmesi demek anlamına geliyor. Yavru iken aldığınız tavşan büyüdü beslediniz ve 3 kg 4 kg arasında oldu. Sıra geldi satmaya diyebiliyorsunuz. Genelde etlerini toplamaya geliyorlar. Bu konuda merak edenler için bizler araştırdık kullanılan tavşanlar yenizelanda tavşanı oluyor. Daha çok kilo alma özelliği olduğundan bu tavşanlar daha çok kullanılıyor. Öğrendiğimize göre zaten alıcılar 3 kg olunca topluyorlar. Peki bu tavşanlar ne kadar yem yiyor?

Genele olarak Tavşan ağırlığının %4 ü kadar yem yer. Örnek verecek olursak 4 kg lık bir tavşan 160 gr yem yer.

Yavru tavşanlarda, Damızlık tavşanlarda, Hamile ve Emziren tavşanlarda yem tüketimi farklılık göstermektedir…

Hamile ve Emziren tavşanlarda yem tüketimi 3 katına kadar çıkmaktadır.

1- Sütten kesilmiş genç hayvanlar ==> 110 – 130 gr

2- Dinlenmede ki erkek veya dişi damızlık tavşanlar ==> 140-160 gr

3- Hamile ve Emziren damızlık tavşanlar ==> 350-400 gr

Yem kilosunu anlamanız için normal öküz yemi ile aynı yemi yiyorlarmış. Tabi ki kilo yaptırıcı yemler vermek daha iyi olur. Bu konuda piyasayı araştırmak gerekiyor.

Tavşanlar hakkında bilgiler verecek olursak :

Etlik için en uygun hayvan ırkının Yeni Zelanda olduğunu söylemiştik. Etlik tavşanda en ideal kesim kilosu 2,5 kg ile 3 kg arasındadır. Yeni Zelanda tavşanı beslemeye bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 4 ayda bu kiloya gelmektedir. Alıcılar kesilmiş etin kilosunun  1,250 kg  – 2 kg arasın olmasını isterler. Bunun içinde Derisi, bağırsakları, bacakları ve  kellesi  derken ortalama 1,250 kg dara çıktığını düşündüğümüzde hayvanın canlı ağırlığı 2,5 kg – 3.250 kg arası olması gerekmektedir.
Alıcılar  Tavşanı canlı veya kesilmiş olarak alabilmektedirler..Bildiğimiz kadarıyla
Canlı ağırlık kg  ==> 15 TL
Kesilmiş et kg   ==> 30 TL
Tavşanımızın 3 kg geldiğini düşünürsek:
Canlı Tavşan ==> 45 TL
Kesilmiş Tavşan ==> 52,5 TL

Etlik Tavşan Tedarik etmek için gerekli bilgilere bizlere yorumlardan ulaşarak öğrenebilirsiniz. Hem tedarikçi hemde et almak isteyen kişilere ulaştık. Bu konuda yorumlarda bizlere sorabilirsiniz.

 

 

“ETLİK TAVŞAN YETİŞTİRİCİLİĞİ” üzerine 20 yorum

 1. İzmirde olurmu Hem tedarikçi hemde et almak isteyen kişilere ulaştık demişsiniz alan firma kesinlikle varmı yani

  Cevapla
  • Tavşan eti konusunda genelde tavşanı aldığınız kişiler talip oluyor çünkü ırkı biliyorlar

   Cevapla
 2. Merhaba bende tavşan alıp bu işe girmek istiyorum neden tavşan alabilirim bana yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 3. Mrb ben uzun zamandir tavsan cifligi kurmak istiyodum ve yerim olmadigindan tedarikci bulamama korkusundan giremedim ama kararimi verdim yapicam sizce etlim tavsan mi yapmaliyim yoksa yavru uretip petsoplarami satmaliyim bilgi verirmisiniz rica etsen

  Cevapla
  • Merhaba bu konuda karar sizin olmalı ikisi farklı üretim teknikleri ister et olayınıa daha sonra girmek daha mantıklı olur ama pazar varsa etlik tavşan daha güzel olur

   Cevapla

Yorum yapın