En İyi Yatırım Aracı Listesi

Ülkede güncel olarak bir kriz var. Sadece parası olanlar için en iyi yatırım ortamı kriz olduğu zamanlardır. Peki krizi fırsat çevirmek ister misiniz? Yapılabilecek en iyi yatırım aracı nedir? En akıllı ve kazandıran yatırım fikirleri? Bu yazıda tüm sorularınızın yanıtını bulacağınıza güvenli olabilirsiniz. En iyi yatırım aracı sıralamasında yer edinen fikirler, sizin alacağınız risk kat sayısına göre değişiklik gösterir .Doğal olarak sizin tercihleriniz de mühim.

En iyi yatırım aracı listesi

Yatırım yapmadan ilkin ne istediğinizi belirleyin. Aylık ve senelik beklentileriniz oldukca mühim. Yatırım yapacağınız alanlar sizin beklentilerinize nazaran şekillenecek. Benim tavsiyem durağan bir yatırımdan uzak durmanız. Fırsatlar devamlı durağan(durgun) değil. Mesela; 2004 yılından itibaren arsa ve ev yatırımı yapanlar başarıya ulaşmış oldu. Sadece şuan aynı durum söz mevzusu değil. Alım gücünün olmadığı bir ortamda yarı fiyatına bile alsanız fark eden bir durum olmaz.

Not: En iyi yatırım aracı sıralaması haricinde En Yeni İş Fikirleri başlıklı makalemizi okuyarak değişik fikirler edinebilirsiniz.

 

En İyi Yatırım Aracı 

Para; tüm dünya da kabul görmüş ortak bir mit. Yatırım yapmayı bir tek ülke sınırları içinde düşünmeyin. Borsa İstanbul’un %65’i yabancıların elinde. Orta gelirli yabancı bir aile Türk şirketlerine yatırım yapabiliyorken, sizde yurtdışında yatırım yapabileceğinizi ihmal etmeyin. Mümkün olduğunca global düşünmeye çalışın. Artık her şey bir tık kadar yakınınızda. En iyi yatırım aracı sıralamasında yurt içi ve yurt dışı fırsatlar var. Bana nazaran en iyi fırsatlar şimdilik yurt haricinde. Bu fırsatları göz ardı etmeyin.

 

1.Karadağ’da Arsa Almak

Güvenli olun size zamanı bir fırsattan bahsediyorum. Tekrar kolay kolay bulamayacağınız bir fırsat. Bana nazaran en iyi yatırım aracı listesinin önderlik yapar. Karadağ tahmini olarak 2025 senesinde Avrupa Birliğine kati katılım hakkı kazanacak. Aslına bakarsanız üyeliği kabul edildi. Son yıllarda ise inanılmaz derecede göç almaya başladı. Bilhassa Türk vatandaşları tarafınca.

Herhangi bir oturum izni almanıza gerek kalmadan 15 bin Euro’ya deniz manzaralı 1 dönüm arazi alabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. 2022 yılının Haziran ayında yaptığım iş seyahatinde bu fırsatı keşfettim. Kotor, Budva, Niksic şeklinde şehirlerde bu fiyatlara arsa satın alabilirsiniz. Bu sayede oturum izni almanızda mümkün. Sadece yabancı vatandaşlar için bir 2021 Aralık ayında bir limit uygulanmaya başlandı. Bilhassa İtalya ve Rus iş adamları tarafınca bir akın var. Arsa satış limiti 5 dönüm olarak belirlendi. Doğal olarak şirket sahipleri için geçerli değil bu.

Karadağ da şirket oluşturmak başlıklı yazıları okuyarak lüzumlu detayları edinebilirsiniz. Şirket kurduğunuz taktirde arsa alım limitinde sorun yaşamazsınız. Güvenli olun şimdi 15 BİN Euro dan alacağınız arsayı 5 yıl sonrasında rahatlık 100 bin Euro’ya pazarlayabilirsiniz.

 

2.Yurtdışı Hisse Senetlerine Yatırım Yapmak

Borsa İstanbul da yer edinen firmalar üst üste Konkordato duyuru etmeye başladı. Daha da devamı gelecek şeklinde gözüküyor. Şimdilik Borsa İstanbul’a yatırım yapmak mantıklı gözükmüyor. Sadece dünya piyasalarında işler bu şekilde değil. Hepimizin bilmiş olduğu senelik %150 kazandıran hisse senetleri var.

Mesela; TripAdvisor’a ilişik hisse senedi son 1 yılda % 102 kazandırdı. Amazon hisseleri % 52, Netfilix hisseleri ise %58 kazandırdı. 3 yıllıkta bu kazanç oranları % 150’ye kadar çıkıyor. Size bahsetmediğim daha oldukca hisse senedi var. Daha detaylı sıralama için NASDAQ, NYSE, XETRA, LSE, ICE, SEHK, S&P 500 şeklinde hisse senedi piyasalarını inceleyin. Söylediklerime hak vereceksiniz.

Sizlere tavsiyem büyük şirketlerin hisse senedini taban fiyatlardan almanız. Kısaca yükselen ve daha çok yükselecek yeri kalmayan hisselerden uzak durun. Büyük firmalar hepimiz için en iyi yatırım aracı olarak gözüküyor. Bu senetleri bankalar üstünden satın alabilirsiniz. Hatta GET MİDAS isminde uygulamayu kullanarak yurt dışı hisse senedi yatırımı yapmanız mümkün.

 

3.Kripto Para Yatırımı Yapmak

Kripto para denilince her insanın aklına Bitcoin geliyor. Evet, sadece piyasa bir tek Bitcoin’den ibaret değil. Bitcoin  ile aynı özelliğe haiz yüzlerce kripto para var. Bu paralara borsalar üstünden yatırım yapabilirsiniz. 2021 senesinde dijital paralar altın çağını yaşadı. Yatırımcılarını % 9000′ kadar para kazanma fırsatı sundu. Sadece güvenli olun hala beklenen patlamayı yaşamadı. Şuan devletler tarafınca resmi bir düzenlemeye doğal olarak değil.

İsveç, Malta, Japonya, Cenup Kore şeklinde ülkelerde kripto para düzenlemeleri yapılmış oldu. Hatta ABD’nın bazı eyaletlerinde ödeme birimi olarak kabul edildi. Senato tarafınca pozitif yönde görüş bildirildi. Nasdaq, S&P ve Goldman Sacks dijital para birimlerine yatırım yapmayı düşünüyor. Kısaca patlamaya hazır bir bomba olduğuna güvenli olabilirsiniz.

paragraftan ilkin 18

Hisse senetlerinde günlük %3 artış yaşanıyorken, kripto piyasalarında bu artışlar averaj %30 civarında. Doğal olarak günlük al sat yapmaktansa, uzun dönemli yatırım yapmanızı tavsiye ederim. Mesela; VIBE isminde dijital bir para birimi var. Bu şirket sanal gerçekçilik gözlükleri üretiyor. Hedefi ise konserleri sanal gerçekçilik gözlükleri ile kullanıcılarına sunmak. Yapmış olduğu anlaşmalarla da bunu başaracak şeklinde gözüküyor. Bu biçim şirketleri inceleyip yatırım yapabilirsiniz.

Bitcoin ile yatırım yapmak mevzusunda informasyon sahibi olmayabilirsiniz. Sadece öğrenmeniz en fazla 2 gününüzü alacaktır. Binance Borsasında dijital para birimlerine yatırım yapabilirsiniz.

 

4.Dolar Üstünden Kredi Verin

ABD’li Lending Club şirketi ile bankalar şeklinde kredi verebilirsiniz. Borçlanacak kişiler hakkında size detaylı olarak informasyon sunulur. Kredi puanları, varlık değerleri, aylık gelir şeklinde detaylı dökümanlar. İhtiyacınız olan tüm destek Lending Club ile size veriliyor. Bankalar ile aynı maliyet oranlarına haiz olmadıkları için hem borçlu hem de kredi veren daha oldukca kazanır. Kredi ödenmemesi şeklinde bir durum ile karşılaşmazsınız.

Verdiğiniz krediler şirket güvencesi altındadır. ABD da oldukca süratli gelişme elde eden şirkete yurt dışından yatırım yapmak mümkün. Faiz oranları ise %6 ile %8 içinde değişiyor. Vatanımızda dolar üstünden maksimum %4,5 kazanabilirsiniz. Bu yüzden bu şirketi tercih ederek avantaj elde etmiş olmuş olursunuz. Itimat mevzusunda sıkıtı yaşamazsınız. ABD da SEC tarafınca denetimlere doğal olarak tutulmuş köklü bir şirket. Minimum 1000$ ile yatırım yapabilirsiniz.

 

5.Fundrise Emlak Yatırımı

Fundrise 500 milyon dolar yatırım almış ABD da güvenilir yatırım şirketi. Güvence para kazanmak isteyenler için en iyi yatırım aracı ürünlerinden birisi. Fundrise gayrimenkul yapımı, kiralama ve çeşitli hizmetler ile yatırımcılarına %8 ile %12 içinde para kazandırır. Forbes, Times, TechCrunch haber sitelerinde tam sayfa yer almış bir şirket. Güvenilir ve güvence bir yatırım aracı.

Siteye girdiğiniz süre kısa, orta ve uzun vadeli programlar çıkacak karşınıza. Rahat bir halde yatıracağınız paranın getirisini hesaplayabilirsiniz. Bizdeki Çiftlik Bank şeklinde piramit oluşumlar ile kıyaslamayın. ABD da SEC denetiminde olan bir şirket. Sonuçta SEC tarafınca lisans almak kolay değil. Google üstünden baktığınız süre hakkında meydana getirilen pozitif yönde yorumları görebilirsiniz.

 

6.Büyümek İsteyen Girişimlere Yatırım Yap

Wefunder yurt haricinde oldukça popüler bir şirket. İnternet üstünden hizmet veriyor. Siteye girdiğiniz süre milyon dolarlık girişimleri görebilirsiniz. Bu girişimler büyümek için extra yatırım ortaklığı veriyor. Her firmanın minimum yatırım miktarı değişik. Sadece averaj 100 dolar ile yatırım halletmeye başlayabilirsiniz.

Wefounder borsa şeklinde gözükse de borsadan değişik bir yatırım aracıdır. Girişimlerin borsaya girmeden ilkin ki aşaması olarak düşünebilirsiniz. Bu firmalar iş icra eden ve belirli bir değerlemeye haiz girişimler. En iyi yatırım aracı sıralamasında almasının sebebi oldukca kazanma fırsatınızın olması. Kısaca şirket başarıya ulaşmış olduğunda yada büyük bir şirket tarafınca satın alındığında yatırdığınız parayı 100’e katlama şansınız var.

Her şirket detaylı olarak öyküsünü anlatmış. Niçin yatırımı gereksinimleri olduklarından size bahsediyor. Başaracağına inandığınız firmalar var ise yatırım yapabilirsiniz. Size tavsiyem tek bir şirkete yatırım yapmayın. Mantıklı olan portföyünüzü dağıtmanız.1000 dolar tek bir girişime yatırmaktansa, 100 dolar şirkete yatırın. Bugüne dek 190 bin şahıs tarafınca yatırım yapılmış. Yatırımcılarınız Wefunder şirketi tarafınca güvence altındadır. ABD SEC denetimlerine tabidir.

 

7.Türk Lirası Faiz Yatırımı

Güncel olarak Türk Lirasına verilen faiz oranları %19’lara kadar çıkmış durumda. Kısaca yatırdığınız paradan 1 yılda % 19 kazanmış olmuş olursunuz. Faiz oranı yüksek olsa da dolar artıkça kazanç oranınız düşer. Kısaca kazandığınız faiz oranı gerçek gelir olarak hesaplandığında % 4 şeklinde oranlara kadar düşebilir. Sadece Kur Korumalı Mevduat (KKM) ile bu durum tam tersidir. Hem doların yükselmesinden hem de mevduat üstünden kazanç elde etmiş olmuş olursunuz.

Kısaca dolar düşüş yaşarsa kazandığınız % 19, gerçek olarak % 40 şeklinde oranlara çıkma durumu var. Bu aradaki farkı anlamanız gerekir. Size en iyi tavsiyem web üstünden bu işlemleri yapmanız olacak. En iyi yatırım aracı Enpara ve İng Turuncu Hesap. Bu iki şirket dijital bankacılık hizmeti veriyor. Paranızı günlük olarak faize yatırabilirsiniz. İki banka şirketinin sitesi üstünden günlük faiz hesaplamalarını yapmanız mümkün. Paranızı günlük yatırdığınız süre doların yükselmesi durumunda, dolar faiz hesabına kolaylıkla geçebilirsiniz. Hem paranızı 1 ay vadeli yada 6 ay vadeli olarak kilitli tutmanıza gerek yok. Sonuçta Türk parası sert düşüş ve yükseliş yaşayan bir para birimi.

 

8.İnternetten Döviz Alım Satımı

Bilgisayar başlangıcında zaman geçiriyorsanız web üstünden günlük yada haftalık alım satım yapabilirsiniz. Dolar üstündeki iniş çıkışları biliyorsunuz ki.1 ay da 11 TL’den 18 TL’ye kadar terfi etti. Sonrasında birden 10.60 TL’ye düştü. Bu biçim iniş çıkışlardan yararlanmak için web bankacılığı üstünden alım satım yapabilirsiniz.

Dolar tek başına en iyi yatırım aracı değil. Bu yüzden devamlı al sat yapmanız mantıklı. Grafik okumayı bilmiyor olabilirsiniz. Sadece şu kuralı aklınızda tutun. Hiçbir şey devamlı yükselmez yada düşmez. Dinlenme noktası ne olursa olsun vardır. Buna dolar üstünden örnek vereyim. Dolar 18 TL’ye çıktığında birazcık duraksadı. Yine 11 TL’ye düştü. Bunun sebebi 18 TL olduğunda kar satışı yapanlardır. Kısaca 18 TL’nin üstüne çıkacağını düşünmeyenler direkt olarak ellerinde bulunan doları sattılar. Sonrasında yeniden 11 TL’den almaya başladılar. Siz de duraksama noktalarında alım, tavan noktalarında satış yaparak para kazanabilirsiniz.

Okuyun: Dolar Nerede Bozdurulur?

 

9.Tahvil Yatırımı Yapmak

Tahvil firmalar ve devletler tarafınca çıkarılan borçlanma sendedir. Firmalar paraya sıkıştığı süre ana para piyasası kurulunun onayı ile borç senedi ihraç eder. Vade süresi minimum 1 senedir. Averaj olarak senelik % 20 getiri sağlar.Sadece şirket incelemesini iyi yapmanız gerekir. Ödeyemeyecek durumda olan şirketlerin tahvilini almanın bir anlamı yok. Doğal olarak bu bankalar için geçerli değil. Banka tahvillerine güvenebilirsiniz.

En güvenilir ve en iyi yatırım aracı devlet tarafınca ihraç edilen tahvil senedidir. Devletin ödeme yapmaması şeklinde bir durum olmaz. ABD bile tahvil senedi ihraç eder. Bu tahvillere bankalar aracılığı ile yatırım yapabilirsiniz. İş bankası bu açıdan kullanışlı programlara haiz .Hisse senedi şeklinde risk içermeye en iyi yatırım aracı. Genel anlamda ustalaşmış yatırımcılar: portföylerinin % 60’ını tahvil, % 40’ını da hisse senedi ile doldurur. Sizde yatırımınızı bu şekilde dağıtabilirsiniz.

 

10.Startup Yatırımı Yapın

Micro Ventures şirketi ile iş fikirlerine yada prototip olarak üretilmiş olan girişimlere yatırım yapabilirsiniz. Siteyi incelediğinizde birbirinden oldukca yaratıcı fikirler ile karşılaşacaksınız. Sadece mühim olan kısmı itimat vakası. Peki iyi mi bu iş fikirlerine güvenebilirsiniz.

Micro Ventures 2011 yılından beri hizmet veren bir şirket. Tüm yasal izinleri ve lisansı var. Şirket bünyesinde geniş bir yatırım ekibi barındırıyor. Danışmanlık, koçluk ve iş takip edeni şeklinde hizmetler. Kısacası yatırımlarınız güvence altında. Aslına bakarsanız ABD yasaları ile korunduğu sürece gözünüz arkada kalmasın.

Mesela şuan güncel bir fon toplama ilanı var. Otonom çim biçme makinesi. Robot mini bir vasıta bahçede gezerek kendiliğinden çim kesme işini yapıyor. Kısaca iş gücünden tutum elde eden bir ürün. Şirketleşme sürecine girmek için yatırıma gereksinimleri var. 60 bin dolar yatırım bedeli istenmiş. Bu para da kısa zamanda toplanmış. Girişimcilerin profilleri ile ilgili detaylı araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Linkendin profillerine ne olursa olsun bakın. Geçmişte yaptıkları işleri, çalışmış oldukları firmaları görebilirsiniz.

 

11.Forex İle Yatırım Yapmak

Forex hakkında bilginiz var mı bilmiyorum. Sadece uzun vadeli ve düşük kaldıraç oranı ile kolaylıkla para kazanabilirsiniz. Forex ile düşüşler ve yükselişler ile para kazanma ihtimali var. Mühim olan tahmin yürütmeniz. Doğal olarak piyasa koşulları ve araştırma yaparak mantıklı tahminler yapabilirsiniz.

Türkiye de Forex oynayabilmek için minimum 50 bin TL yatırmanız gerekiyor. Yasa dışı platformlarda Forex oynayan kullanıcı sayısı oldukca. Sadece tavsiye etmediğim bir yöntem.Yakınma sitelerine bakarsanız sayısızca negatif yorum görebilirsiniz. Fena olan yanı ise hiçbir hak iddaa edemiyorsunuz. Sonuçta oynadığınız sürece suçlu olan sizsiniz.

 

12.Repo Yatırımı Aracı

Repo kısa vadeli getiri elde eden yatırım aracıdır. Fiyatı ve getirisi bellidir. Bankalar tarafınca ihraç edilir. Banka size belirli bir fiyat üstünden menkul kıymet satışı yapar. Sonrasında size vaat edilen karlı fiyat üstünden geri satın alır. Aslına bakarsak tahvil, bono ve ihraç senetleri repo kapsamındadır. Belirli vade sonunda kazanç sağlanır.

Kısa vadeli en iyi yatırım aracı olarak görebilirsiniz. Gecelik, açık, ters ve karşılıksız repo olmak suretiyle çeşitleri var. Repoya mevzu olan menkul kıymetler müşteriye teslim edilmeden Borsa İstanbul hesabında bloke edilir. Kısaca devlet garantisi kapsamındadır.

 

13.Antika Yatırımı Yapmak

Yukarıda bahsettiğim yatırım araçlarından değişik. Sadece bu şekilde antikalara karşı ilginiz var ise en iyi yatırım aracı olabilir. Uygun fiyatlara bulduğunuz zamanı, antika ürünleri evinizde yada deponuzda muhafaza ederek yatırım yapabilirsiniz. Antikaların devamlı alıcısı vardır. Mühim olan uygun fiyatlara temin etmeniz.

Antika ürünler enflasyonun üstünde kıymet kazanır devamlı. Bilhassa ABD ve İngiltere de yüksek fiyatlara alıcı bulur. Genel anlamda Türkiye de antika toplayanlar yurt dışı siteler üstünden satış yapar. Doğal olarak sizin bu şekilde bir şeyle uğraşmanıza gerek yok. Yurt içi piyasada da değerinin üstünde satmanız mümkün. Mühim olan antikalar hakkında informasyon sahibi olmanız.

 

14.Kısa Vadeli Varlık Yatırımı

Kriz ortamlarında yapılacak en iyi yatırım aracı olarak görülür. Emtia ya da öteki bir adı ile varlık yatırımı. Dolar yükseliş yaşadığında bu fırsatı kaçırdım diye üzülmenize gerek yok. Emtia satın alarak bunu telafi edebilirsiniz .Ilk olarak ticari bir çevreye ihtiyacınız var. Kısaca aldığınız varlığı kısa vadede satabilmelisiniz. Bunu en iyi bir örnekle açıklayabilirim size.

Dikkat ettiyseniz dolar arttıktan 2 hafta sonrasında piyasadaki ürünler artmaya başladı. Bunun sebebi stoklardan dolayı fiyatlara derhal yansımaması. Iphone telefon modellerinde dahi aynı durum söz mevzusu oldu. Varlık yatırımını kısa vadede bu biçim ürünleri alarak yapabilirsiniz. Sadece teknolojik ürünler almayın. Yeni çıkan modeller eski modellerin aslına bakarsanız fiyatını düşürür. Dolar yükselse bile stokta olduğundan bu varlıklar pek etkilenmez. Enflasyondan en oldukca etkilenen varlık ürünleri kimyasal tabanlı ürünler olmuştur. Daha oldukca ithalat kapsamında olan varlıklar.

 

15.Gayrimenkul Sertifikası Almak

Ev alacak parası olmayanlar için oluşturulmuş  olan borç senedidir. Gayrimenkul projeleri paylara bölünür. Arz ve öğrenci bağlı olarak fiyatlarında iniş çıkış yaşanabilir.1 hisse senedi için 42,50 TL kıymet biçilmiş. Proje değerlerine nazaran toplam hisse oranı belirlenir. Bu senetler Borsa İstanbul üstünde işlem görür.

Gayrimenkul  sertifikası kati kazandırma şeklinde bir garantisi yok. Her şey gayrimenkul sektöründe yaşanacak gelişmelere bağlı. Kısaca konut satışı durduğu süre, bu hisse senetleri de düşmeye adım atar. Tamamen piyasa fiyatlaması ile ilgili bir durum. Güncel olarak KDV den muaf tutulmuştur. Bu senetler her proje sahibi tarafınca TOKİ güvencesi ile ihraç edilir. Güncel emlak piyasasında yaşanmış olan durumdan dolayı pek tavsiye etmiyorum. En iyi yatırım aracı sıralamasında yer almasının sebebi vatanımızda beklenenden fazla talep görmesi. Doğal olarak karar sizin.

 

16.Varant Yatırımı Yapmak

Varant yatırımcılar tarafınca azca malum bir yatırım aracıdır. Hatta en riskli yatırım aracı diyebilirim. Bankaların teminatta olan bir varlık üstünden işlem açması ile gerçekleştirilir. Bu işlemler seans olarak yapılır. Seans ortasında elinizde bulunan varantı bozdurma şansınız var.

Varant üstünden tek bir seansta tüm paranızı kaybedebilirsiniz. Doğal olarak paranızın bir kaç katını da kazanma şansınız var. Oldukca iyi bilmediğiniz sürece oynamanızı tavsiye etmem. Eğer adım atmak isterseniz ne olursa olsun demo hesaplar üstünden oynamaya başlayın.

 

17.Viop ile Yatırım Yapmak

Borsa İstanbul üstünden hizmet veren kaldıraçlı işlem platformudur. Aslına bakarsak Forex ile aynı mantıkta en iyi yatırım aracı fırsatlarından birisidir. Doğal olarak gerçek amacında kullanırsanız. Vadeli işlemler platformu olarak adlandırılır. Daha ilkin piyasada ”VOP” olarak bilinirdi. Borsa İstanbul çatısı altına girdiğinde viop adını aldı.

Bu platformlar üstünden kaldıraçlı olarak anlık alım satım yapabilirsiniz. Kaldıraç oranı 36 olarak belirlenmiştir. Mesela daha ilkin dolara yatırım yapmıştınız. Sadece dolar düşmeye başladı zarara gidiyorsunuz. Bu platformda doların düşüşüne para yatırarak zararınızı çıkartabilirsiniz. Kısaca Hedge etmiş olmuş olursunuz.

 

18.Eğitime Yatırım Yapmak

Son olarak size tavsiye edeceğimiz en iyi yatırım aracı eğitimdir. Para kazanmak için informasyon sahibi olmanız gerekir. Yukarıda size bahsettiğim yatırım araçları hakkında informasyon sahibi olmayabilirsiniz. Bu oldukça düzgüsel. Sadece öğrenmek için eğitim mevzusunda kendinize yatırım yapmalısınız.

Kazandığınız parayı direkt olarak bu platformlarda eritme ihtimaliniz var. Bilmeden bu platformlarda şansınızı denerseniz bu yaşanacak bir gerçek. Forex için vatanımızda ilk yıllarda yatırım limiti uygulanmadı. Simitçisinden tutunda çaycısına kadar bu platformda oldukca para kaybeden oldu. Sonrasında devlet tarafınca çözüm amaçlı limit uygulanmaya başladı. Zenginlerin tekeline alındı doğrusu.

 

Yatırım Araçları Tavsiyeleri

En iyi yatırım aracı listesini sizlerle paylaştım. Herhangi bir yatırım için tavsiyede bulunmuyorum. Bu mevzuda karar size ilişik. Bir tek kaybedenlerin yaptıkları hataya düşmeyin. Aslına bakarsak kazanmanın da kaybetmenin de kuralı net. Aşağıda yer edinen uygulamaları yatırım yaparken ne olursa olsun dikkate alın.

Uzun vadeli yatırım yapmak devamlı en mantıklı seçenektir. Kısa vadede yaşanmış olan düşüşler ile ruhsal olarak yıpranırsınız. Bu da yanlış kararlar vermenize niçin olur.
Matematiksel olarak risk içermeyen yatırım aracı yoktur. Yaptığınız her yatırım için risk analizi yapmayı dikkatsizlik etmeyin.
Tek bir yatırım aracına yatırım yapmayın. Minimum 3-4 yatırım aracı ile paranızı dağıtın. Bir platformda kaybederken, başka platformda kazanabilirsiniz.
Sabırlı olmak bu işin altın anahtarı. Piyasada oldukca malum ”FUD” ve ”FOMO” diye terimler var. Korku ile meydana getirilen alım yada satış. Bu tarz şeyleri ne olursa olsun yaşarsınız.
Her platformun kendilerine ilişik demo hesapları bulunur. İşlem yapmadan ilkin bu demo hesaplar ile kendinizi geliştirin.
Meşhur yatırımcılara ilişik kitapları ne olursa olsun okuyun. Warren Buffet dünya da görebileceğiniz en iyi yatırımcıdır.

Yorum yapın