Çorbacı Açarak Para Kazanın

Gıda sektörü üzerine araştırmalar yaptığınız sektörde hizmet veren pek çok firmanın geçmişinin bir hayli eski olduğunu göreceksiniz. Bu bilgi bardağın ne tarafından baktığınıza göre değişecek şekilde sizlere ilham verebilir. Başarılı olmak için köklü bir firma olmanız gerekliliği, yani geç kaldığınız düşüncesine kapılabilirsiniz. Bardağın diğer tarafından bakarsak sektörde başarıyı yakaladığınızda sizden sonra çocuklarınızın dahi devam ettireceği, yüksek gelirler elde edebileceği bir sektörü keşfetmiş olacaksınız. Biz iyimser taraftan bakarsak yeni bir iş kolu arayışında olanlar için Çorbacı Açarak Para Kazanın konusunu en ince ayrıntısına kadar ele alacağız. Girişiminizin başarılı olmasını direkt olarak etkileyecek unsurlardan bahsedeceğiz.

Çorbacı Açılış Maliyetleri

Maliyetler elbette çorbacıyı açacağınız yere, dükkânın konseptine, hitap edeceği kitleye göre değişecektir. Bunların her birini farklı senaryolar üzerinden ele almamız mümkün olmadığı için ortalama bir Çorbacı Açma Maliyeti ele alacağız. Cironuzun yüksek olması için dükkân yerine çok önem vermeniz gerekiyor. Her ne kadar internet üzerinden yemeksepeti gibi uygulamalar ile insanlar size nerede olursanız olun ulaşıyor olsa da dükkan kirasından kaçarken kurye masrafları ile karşılaşacağınızı göz ardı etmeyin. Kurye masrafının haricinde firmanızı temsil edecek, teslimat esnasında sorun yaşatmayacak insanlarla karşılaşmak ve onları çalışma arkadaşı olarak bünyenize katmak da sektör yapısı gereği bir hayli zordur. İnsanların sizleri her zaman görebileceği bir dükkân ilerleyen süreçte çok daha avantajlı konumda olmanızı sağlayacaktır.

İşletmenizi açmak için gerekli sermaye az önce belirttiğimiz detaylara göre değişiklikler gösterecek olsa da genel olarak 40.000 – 400.000 TL aralığında rakamlar yeterli olacaktır. Açılış maliyetlerini düşük tutmaya çalışsanız dahi aşçı ve yamak maliyetlerini maksimum seviyelerde tutmaya çalışmanız yararınıza olacaktır. Sonuçta dekorasyon çorbaların tadı ile kıyaslandığında insanların ikinci planda önemsedikleri detay olacaktır. İşletme maliyetini bir kenara bırakarak çorba maliyetine geçebiliriz. Çorba ev yemekleri arasında en düşük maliyeti olan ürünlerin başında gelmektedir. Şöyle ki; 1 kazan çorbanın maliyeti 100 – 200 TL aralığında olacaktır.

Çorbacıda Ürün Çeşitliliği

1 – 2 çorba türünde uzmanlaşarak sadece o kesime hitap edilebileceği gibi çok fazla çorba çeşidi sunarak müşteri kitlenizi büyük tutmayı da tercih edebilirsiniz. 1 – 2 çeşit özel çorba yapmak istediğiniz zaman işkembe ve kelle paça çorbalarına odaklanabilirsiniz. Fakat 4 kişinin çorba içmeye geldiğini düşündüğümüzde hepsinin bu çorbaları sevebileceğini düşünmek düşük bir olasılık olacaktır. Bu nedenle mercimek, tavuk suyu, ezogelin gibi genel kitlelere hitap eden çorbaları da menünüzde bulundurmak avantaj sağlayacaktır. Bu sayede insanlar değişik tatlar almak istediklerinde de sizi ve dolayısıyla dükkânınızı ziyaret ediyor olacaklardır. Çorbacıya gelen müşterilerin iki tip olduğunu unutmamanız başarıyı getirecektir. Bunlardan ilki sadece lezzet arayan, lezzetli bir çorba ile karşılaştıkları zaman ne kadar ücret ödediklerini önemsemeyen kitledir. Diğeri ise düşük fiyatlı çorba tüketerek sadece açlığını gidermek yönünde odaklanan müşteri tipidir. Hangi tip müşteriye hitap edeceğinizi henüz işletme maliyetlerini çıkarırken belirlemeli ve bu yönde masraflarınıza yön vermelisiniz.

Çorbacılara KOSGEB Desteği

KOSGEB tarafından verilen destekler sermaye konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin imdadına yetişmektedir. KOSGEB tarafından gıda ürünlerine ve lokantalara destek veriliyor olması Çorbacı Açarak Para Kazanmak isteyenleri avantajlı kılmaktadır. Hibe veya sıfır faizli destek kredileri hakkında bilgi almak için KOSGEB şubelerine başvurmanız sektöre çok daha avantajlı bir giriş yapabilmenizi sağlayacaktır. İlgili hibe ve desteklerden yararlanabilmek adına iyi bir iş planı hazırlamalı ve bunu sunmalısınız.

“Çorbacı Açarak Para Kazanın” üzerine bir yorum

Yorum yapın