Çok Para Kazanmak için Ne Yapmak Lazım 2023

Bugüne dek karşılaşmış olduğum en güzel sual. Çevrenizdeki yada TV’de ki insanları gördüğünüzde acaba iyi mi bu kadar varlıklı oldu diye soruyorsanız doğru yazıda olduğunuza güvenli olun. Oldukca para kazanmak için ne yapmak lazım sorusunun yanıtını en iyi varlıklı insanları inceleyerek verebiliriz. Onların gittiği yolu kovuşturmak, bir adım öne geçmenizi elde edecektir. Sadece ihmal etmeyin ki varlıklı olmak bir tercihtir.

Çok Para Kazanmak için Ne Yapmak Lazım 2022

Oldukca Para Kazanmak için Ne Yapmak Lazım 2022

Oldukca para kazanmak için ne yapmak lazım? Oldukca para kazanmak isteyebilirsiniz. Fakat günümüzde ne kadar fazlaca para kazandığınızın artık fazla bir önemi yok. Mühim olan bu parayı ne kadar kısa sürede kazandığınız.60 yaşına kadar kendinizi geliştirdiğinizi varsayın.60 ile 70 yaş içinde ise bu informasyon birikiminiz ile fazlaca para kazandınız. Peki bu sizi memnun eder mi? Buna bir çok kişinin hayır cevabı vereceğine inanırım. Gençlikte gelmeyen paranın, yiyemedikten sonrasında gelmesinin bir anlamı yok. En fazla o parayı miras bırakabilirsiniz.

Oldukca Para Kazanmak İçin Ne Yapmak Lazım

Çok Para Kazanmak İçin Ne Gerekli

Oldukca Para Kazanmak İçin Ne Lüzumlu

Şimdi aslolan mevzumuza geçelim. Ilk olarak aklınıza gelen süratli ve fazlaca para kazanmış birisini belirleyin. Doğal olarak bununla beraber bu şahıs saygı duyulacak birisi olsun. Şu demek oluyor ki çiftlik bank dolandırıcısı ”Tosuncuğu” unutun. Kazandığınız parayı istediğiniz şeklinde, istediğiniz yerde yiyemiyorsanız bir anlamı yok. Oldukca para kazanmak yalnız bir ego tatminidir. Yoksul doğduğunuz topraklarda, zenginliği yaşayarak egonuzu doygunluk edebilirsiniz.

 

Ben size Elon Musk‘tan örnek vermek isterim. Bana bakılırsa saygı duyulacak, kısa zamanda fazlaca para kazanmış bir iş adamı. Peki ne yapmış oldu da bu kadar kısa zamanda varlıklı oldu?

Elon Musk nasıl bu kadar başarılı oldu?

Elon Musk iyi mi bu kadar başarı göstermiş oldu?

12 yaşına vardığında kendi okulunun kütüphanesindeki kitapları tamamlamış oldu ve başka okul kütüphanesi aramaya başladı.Hem örnek alabileceği insanların yaşamı ile ilgili hem de yapmak istediği işlerle ilgili kitaplar okudu.Cenup Afrika da doğmasına karşın ABD’yı asla aklından çıkarmadı. Kanada’ya yerleşmişken bile tek hedefi California da bulunan Silikon Vadesine yerleşmekti.Banka da 3 ay yetişim yapmasına karşın, fark etmiş olduğu arbitraj fırsatı ile Paypal’ın altı yapısını oluşturdu. Bir tek 3 aylık yetişim olarak bakmadı. Çevresindeki fırsatları keşfetti.Genç yaşlarında 165 milyon dolar serveti olmasına karşın, emekliye ayrılmadı. Çocukluk imgesel Mars’a gitmekti. Bunun için yapması ihtiyaç duyulan işleri iyi biliyordu. Hedefinden asla bir halde sapmadı.Hedefini gerçekleştirmesi için ona destek olacak insanları bir araya getirdi. Normalde elektrikli vasıta yapmayı ve roket inşa etmeyi bilmiyordu. Bu mevzuda uzman olanlardan bir ekip kurup onları kendi vizyonu doğrultunda motive etti.Evladı öldüğünde, ağlamanın ona hiçbir şey kazandırmayacağını söylemiş oldu. Emek verme acıları bastırmak ve unutmak için en iyi yöntem.O ertesi gün işe gitti ve çalışmaya devam etti.Tesla ve SpaceX yüzünden bir fazlaca kez batma tehlikesi yaşadı. Sadece çevresinde ona inanan ve her koşulda yatırım icra eden bir kitle vardı. Komşusu gözü kapalı bir halde parasını ona emanet etti.

Yukarıda ki listeyi daha da geniş tutabilirim. Hayrete düşebileceğiniz, başarının anahtarını yakalamasına elde eden bir fazlaca özellik var. Oldukca para kazanmak için Elon Musk şeklinde olmanız beklenemez. Onun şeklinde olmak istiyorsanız çocukluğunuza geri dönerek 2 kütüphane bitirmeniz gerekiyor. Ya da devamlı size sertlik tatbik eden, üzerinizde ruhsal deneyler icra eden bir babaya haiz olmanız lazım. Şimdi aslolan soruya geçelim. Peki mevcut olarak bulunduğunuz konumu değişiklik yapmak ve para kazanmak için ne yapmanız lazım?

 

Zeka ile Para Kazanmak

Bu bir kuraldır. Oldukca para kazanmak istiyorsanız gövde enerjisinden ziyade, beyin gücünüzü kullanmanız gerekir. Boyunuzun uzun olması yada kısa olması, kilonuz, var ise bir özrünüz, konuşma bozukluğunuz yada aklınıza olabilecek bir fazlaca durum varlıklı olmanız için engel değildir. Stephen Hawking buna en iyi örnek. O sizin şeklinde bu biçim yazıları okuma fırsatına haiz olmadı. Bir tek bu dünyaya boşuna gelmediğini kendine kanıtlamak istedi. Amacı ise varlıklı olmak değildi. Bir tek başarı göstermiş olmak. Başarıya ulaşmış olduğunda tüm zenginlikler onun ayağına geldi.

Stephen Hawking bu konuda en iyi örnek

Stephan Hawking bu mevzuda en iyi örnek

Zekanızı kullanmak için ilkin onu geliştirmeniz gerekiyor. Adım atmak istiyorsanız, zihninizi en iyi konuma getirin. En iyi konum ise karar vermiş ve pozitif yönde düşünen bir beyinden oluşur. Alkol, sigara ve uyuşturucu şeklinde dış etkenlerden uzak bir zihin. Eğer beyniniz bu aşama muhteşem seviyeye gelmiş ise sizin tek yapmanız ihtiyaç duyulan karar verdiğiniz işe odaklanmak. Bir ihtimal maddi sıkıntılarınız olabilir. Sırf bu sıkıntılardan dolayı, odaklanma problemi da yaşayabilirsiniz. Sadece ihmal etmeyin bir ihtimal bu sıkıntılar size fazlaca para kazanma dürtüsü sağlıyor. Ayrıcı takıntılı olmanın ya da negatif düşünmenin sizi geriye götüreceğini bilmelisiniz.

Not: Fikir gücü iyi mi kullanılır başlıklı yazıyı okuyarak bu mevzuda destek alabilirsiniz.

Oldukca Para Kazanmak İçin Yapılacak İşler

Oldukca para kazanmak için ne yapmak lazım” diyorsanız, kendiniz için bir iş belirlemeniz gerekiyor. Bu iş size bununla beraber süratli para kazandıracak bir iş olmalı. Doğal olarak süratli para diyince, 3-5 ay şeklinde kısa periyodlar gelmesin aklınıza. Planlı bir halde ilerlenmiş 3 yada  5 yıl en ideal vakit aralığı. Yaptığınız işe bakılırsa de bu periyodlar değişebilir.

Yapacağınız işte insan faktörünü ihmal etmeyin. İnsana yararlı olmanız ve ulaştığınız insan sayısı varlıklı olmanızı belirleyecek faktördür. Çevrenizde varlıklı olmuş insanların yaşamını incelediğinizde bu kurallar doğrultusunda ilerlediğini görebilirsiniz. Ilk olarak çevrenizde bulunan bir problemi belirleyin. Bu problemi çözmek için neler yapabilirsiniz yada neler imal edebilirsiniz detaylı bir araştırma yapın. Eğer sonuca ulaştıysanız başarı göstermiş olma şansınız oldukça yüksek. Sadece belirlediğiniz problemi yaşayan insan sayısı kazanacağınız paranın miktarını belirler.

Şimdi size sevmediğim sadece başarı göstermiş olan bir üründen bahsedeyim. Adı Kuş Konmaz .Balkonlar mermerlerine kuşlar pislemesin diye üretilmiş dikenli bir ürün. Bu ürünü balkon mermerine koyduğunuz vakit kuşlar yaklaşamıyor. Son zamanlarda bir çok evin balkonunda yada penceresinin önünde görebilirsiniz. Bir tek Türkiye’de değiş, yurt haricinde da yüksek satış rakamlarına ulaşmış bir ürün. Bu ürünün mucide rahat bir düşünce ile insanların sorununu çözdü ve milyonlar kazanmıştır. Şimdi kısa zamanda fazlaca para kazanmak için yapabileceğiniz iş sektörlerine göz atalım.

Bu ürünü ilk üreten firma milyon dolarlar kazandı.

Bu ürünü ilk üreten şirket milyon dolarlar kazanmıştır.

1.Üretim Yaparak Para Kazanmak

Üretim yapmak kelime anlamı olarak yeni bir şey var etmektir. Şu demek oluyor ki aklınıza yapınak oluşturmak, elle tutulur, gözler görülür bir ürün gelmesin. Şarkı sözü yazmak, yazı oluşturmak, bir internet sayfası yapmak ya da Youtube videoları oluşturmak üretim yapmaktır. İşin özünde yeni bir şey geliştirmek var. Sadece bu tarz şeyleri icra eden fazlaca insan var. Varlıklı olan kesim ise yalnız % 2.Niçin % 98’lik kısım öteki insanoğlu şeklinde varlıklı olamıyor.

Oldukca para kazanmak istiyorsanız, ilk üreten siz olmalısınız. Ondan sonra arkanızdan kopya üreticiler gelecektir. Sizin yaptığınızı halletmeye emek harcayarak sizin şeklinde varlıklı olmaya çalışacaklar. Sadece kazanacakları yalnız sizin pastadan geriye bıraktığınız kırıntılar olacak. Bu mevzuda her işi inceleyin. Ilkin yaratıcı bir düşünce çıkar. Üretim yapar. Arkasından da onu kopyalamaya çalışanlar gelir. Hatta size güzel bir örnek vereyim.

Yemeksepeti.com en iyi örnek. Türkiye’de online sipariş alanında ilk etkinlik gösteren şirket. Başarısından kimsenin kuşkusu yok. Aslına bakarsanız kısa zamanda 590 milyon dolara alıcı buldu. Bir çok restoran ise gelirinin büyük bir kısmını yiyecek sepeti üstünden elde ediyor. Şimdi aslolan mevzuya gelelim. Karşısına onlarca rakip web sitesi çıktı. Hatta fazlaca büyük yatırımlar yapanlar oldu. Netice ise hepsi için hüsranla sonuçlandı. Bir tek yiyecek sepeti şirketinden kalan kırıntıları toplamakla yetindiler.

Başka bir örnek de ekşi lügat üstünden verebilirim. Türkiye de üretilmiş olan ilk web sözlüğüdür. Peşinden Uludağ lügat, inci lügat ve kripto lügat şeklinde alternatif siteler çıktı. Aralarında başarı göstermiş olanlar oldu. Sadece sonuca odaklandığımızda şuan ekşi sözlüğün önder ve tek bulunduğunu görebilirsiniz. Ötekiler ise pastadan kalan oranı bölüşmeye devam ediyor. Oldukca para kazanan ise ekşi sözlüğün sahibi oldu.

 

Şimdi konumuzu birazcık toparlayalım. Üretim yapmak ve yarar oluşturmak tek başına kafi değil. Toplumda bulunan problemi ve açığı belirleyin. Ondan sonra o alanda ilk olmak için kolları sıvayın. Eğer başarı göstermiş bir ürün ortaya koyarsanız ne olursa olsun kazanmaya başlarsınız. Üretim yapmak başlıklı yazıda daha detaylı örnekler bulabilirsiniz.

 

2.İnternet Sektörü ile Para Kazanmak

Hızlı Para Nasıl Kazanılır

Süratli Para Iyi mi Kazanılır

Daha azca emek ile daha süratli para kazanabileceğiniz bir sektör. Doğal olarak para kazanmak ilk başlarda olduğu şeklinde kolay değil.2008’li yıllarda Gittigidiyor.com sitesini kullanmayı bilen insan sayısı bile fazlaca azdı. Bir tek bu site üstünden satış yaparak bile güzel paralar kazanmanız mümkündü. Sadece şimdi işler değişti. Asla tahmin etmeyeceğiniz insanoğlu Çin’de üretim yaptırım Amazon FBA ile tecim yapıyor. Şimdi araştırıp Amazon FBA işine girmek isteseniz bile minimum 1-2 ayınızı alır.

Ya da Youtube üstünden yürüyüp gideyim de kabul edebilirsiniz. 2008 senesinde yüklediğiniz video ile 1 hafta içinde fenomen olabilirdiniz. Şimdi ise yüklediğiniz videonun arama sonuçlarında çıkması dahi fazlaca zor.

Aklınıza gelen fikirler ile ilgili web üstünde araştırma yapın. Mobil uygulama ya da internet sayfası fikri olabilir. Araştırdığınızda çoğunun yapılmış bulunduğunu görmüş olacaksınız. Şu demek oluyor ki size anlatmak istediğim internetten para kazanmak eskisi kadar kolay değil. Sizi geçindirecek, aylık asgari ücretten yüksek sayıları kolaylıkla kazanabilirsiniz sadece fazlaca para kazanmayı beklemeyin. Bunun için yaratıcı ve ince ayrıntılarına kadar düşünülmüş bir plana haiz olmanız gerekir.

 

Diyelim ki bu şekilde bir fikre ve plana sahipsiniz. İş burada bitmiyor. Oluşturduğunuz girişim planını binlerce girişim arasından ilk sıralara çıkarmalısınız. Bunun için reklam bütçesi, pazarlama ekibi, fuar ekibi şeklinde maliyetlere katlanabiliyor olmanız lazım. FinTech ya da start up girişimleri üstüne bir araştırma yapın. Bir tek bu fikirler üstünde internet sayfaları var. Yüzlerce yaratıcı girişim örneği görebilirsiniz. Maalesef bir çok bütçe yetersizliği sebebiyle çöpe gidiyor. Dışarıda para sahibi avcılar ise bu fikirler üstünden yeni bir proje geliştirip başarıyı yakalıyor. Sizde projesi çalınmış bir girişimci olabilirsiniz. Bunlar artık oldukça düzgüsel.

 

Size işin yokuş kısmını anlattım. Birazcık da iniş kısmından bahsedeyim. Muhteşem fikirlerin önünde durabilecek hiçbir engel yoktur. Siz başarı göstermiş olmaya kararlıysanız size destek olacak mentorlar bulabilirsiniz. Yeter ki bunu onlara kanıtlayın. Tübitak, İtü Çekirdek Girişim, Bigbang Ödülleri, Arı Kovanı, İndigogo şeklinde yatırım alabileceğiniz mecralara başvurun. Bu girişim yarışmalarında yer edinen jüri üyeleri, gerçek sektör üstünde başarı göstermiş olmuş kişilerden oluşur. En objektif değerlendirmeyi yapmış olup, size destek olacaklarına güvenli olabilirsiniz.

Not: Oldukca para kazanmak için ulaştığınız insan sayısının mühim olduğundan bahsetmiştim sizlere. İnternet sektörü ile dünyanın her yerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz .İnternet ile fazlaca para kazanmak için ne yapmak lazım diyorsanız, geleceğin sektörlerine odaklanın. Blockchain, suni zeka, makine öğrenimi, moleküler biyoloji, gen bilimi, uzay teknolojileri geleceğin zenginlerini oluşturacak sektörlerdir.

3.Enerji Sektörü İle Para Kazanmak

Petrol, Doğalgaz, Güneş, Jeotermal, Kömür ve Bor şeklinde kaynaklar enerji sektörünün ilgi alanında yer alır. Bu sektörlere girip aniden varlıklı olmanız mümkün. Sadece damdan düşer şeklinde de büyük bir iş yapamazsınız. Hepsi gerçekleştirmek için para isteyen sektörler. Arkanızda ya bir yatırımcı olmalı, ya da kendi paranız.

Medyada küresel ısınma yüzünden kaynaklarımız bitiyor, ya da fazlaca tükettiğimiz için 20 yıl sonrasında kaynak problemi yaşayacağız şeklinde haberler ile karşılaşmışsınızdır. Ilk olarak bunlara inanmayın. Bu haberler emperyalist güçlerin daha çok karlılık ve kaynak oluşturmak için uydurmuş olduğu bir yalan. Dünya üstünde mevcud enerji kaynaklarının yalnız %2’sini kullanabiliyoruz. Her gün yeni oluşturulan petrol kuyuları haberlerini duyabilirsiniz. Şu demek oluyor ki bu kaynak hiçbir vakit bitmeyecek. Bir tek daha maliyetli olacak. Bunun sonucunda ise şirketlerin ve devletlerin kar oranı düşmeyi başlamış olacak. Paracı sistemin önünü tıkayabilir.

Doğal olarak bir de petrol ve doğalgaz yüzünden haksız kazanç elde eden ülkeler var. Arabistan ve Katar en güzel iki örnek. Yer altı kaynakları ile extra üretim yapmadan zenginlik içinde yaşıyorlar. Buradan gelen gelir ile de yurtdışı tahvil ve hisse senetlerine yatırım yaparak ülkelerinin geleceğini kurtarmış durumdalar. Bir düşünün ABD şeklinde bir ülke, Arabistan ile yapmış olduğu 100 milyar dolarlık tabanca anlaşmasından dolayı mutlu oluyor. Uzaya tek bir uydu göndermemiş, kumandalı bir otomobil dahi yapmamış olan Arabistan bunu başarabiliyor. Bu haksızlığın ne olursa olsun son bulması lazım.

Güneş, Jeotermal, Rüzgar ve alternatif enerji kaynakları son yıllarda en fazlaca desteklenen kaynaklar içinde. Oldukca para kazanmak için ne olursa olsun bu sektörde yerini almanız gerekiyor. Saydığım enerji kaynakları evlerde kullanılmadığı sürece yaygınlaşmayacak. Evde kullanmak için ise fazlaca pahalı. Şu demek oluyor ki bir güneş paneli aldığınız vakit, ödediğiniz parayı amorti etmeniz 5 yılı bulabiliyor. Aynı parayı bankaya faize yatırsanız aslına bakarsan elektrik harcamanızı çıkarabilirsiniz.

4.Medya Sektörü İle Para Kazanmak

İnternetten sonrasında insanlara kolaylıkla ulaşabileceğiniz ikinci sektör. Aklınıza ilk olarak TV gelebilir. Sadece toplumsal medya, Youtube, Blog paylaşımı, dergicilik vb. benzeri araçlar bu sektörün içinde yer alır. İnsanlar canı sıkıldığında araştırma yada bir şeyler seyretme eğiliminde olur. Youtube ve toplumsal medya en güzel örnek. Doğal olarak bunun yanında haber siteleri de var.

Medya sektörü ile yaptığınız üretim üstünden para kazanmak istiyorsanız, haiz olduğunuz bir mecra olmalı. Bir tek Youtube kanalı üstünden bu mevzuyu size anlatmak isterim. Maliyeti düşük olan başlangıç yapabileceğiniz iyi mecra. Bir video yayınladığınızda, beğenilmiş olduğu taktirde toplumsal medya paylaşımları ile milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz. Hatta günümüzde TV kanallarının bir çok Youtube videoları ile besleniyor. Kolaylıkla TV de yer alabilirsiniz. Doğal olarak bir defalık yer almanız size fazlaca para kazandırmaz. Tüm videolarınız 1 milyon şeklinde bir izlenme kıymeti alsa bile aylık kazanacağınız maksimum 15-20 bin TL olur. Gerçek hedefinize ulaşmak için proje üretmeniz lazım. Bunun için kanal isminden bahsetmeden size bir örnek vermek isterim.

2015 senesinde seyyah bir arkadaşımız Youtube üstünden kanal açtı. Otostop ile dünya turu yapmak için yola koyuldu. İlk zamanlarda çadırda kaldı, hamakta uyudu, otostop çekerken saatlerce onu alacak bir vasıta bekledi. Netice olarak şuan 45 ülke gezdi. Youtube abone sayısı ise 800 bin. Bir fazlaca sponsor ile antak kalma yapmış oldu. Yakında bir TV kanalında program halletmeye başlamış olacak. Artık gezi etmiş olduğu ülkelerde pansiyonda yada otelde kalıyor. Kimi zaman sponsorlar yardımıyla Business Class ile seyahat yapıyor.TV programı halletmeye başladığı vakit fazlaca tutulup, başka kanallardan da teklif almaya başlamış olacak. Hatta bazı üniversitelerde seminer vermeye başladı. Devamında ise ne yapacağına gene kendi karar verecek.

Oldukca para kazanmak için ne yapmak lazım diyenler için medya sektörü öteki sektörlere bakılırsa daha kolay. Bir tek bir proje başlatın. Başarıya ulaşmış olduğunuz vakit size teklifler gelmeye başlayacaktır. Doğal olarak gerçekleştireceğiniz proje teklif almaya uygun olsun. Mesela TV de yayınlanmayacak yada yasaklanacak bir şey için proje geliştirmeyin. Başladığınız nokta, ne olursa olsun ileride olmak istediğiniz yere sizi götürsün.

İlgili Yazı: Bağlantı Kısaltarak Para Kazanmak

Oldukca para kazanmak için ne yapmak lazım ” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Aklınıza takılan mevzularda yorumlar bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda cevaplandırılacaktır.

Yorum yapın