Çikolata İmalatı Yapmak

Çikolata hatrı sayılır bir halde hayatımızda varoluşunu sürdürüyor. Ve çikolata imalatı yaparak sizde payınızı alabilirsiniz.

Çikolata imalatı itina isteyen bir olmasının yanı sıra damak tadına hitap etmeyi gerektiren bir sektör. Bu yüzden işin içine girmeden öncelik ile birkaç tecrübe etme yanılma yaparak kolay yoldan informasyon edinebilriz.Çikolata sektörü kendini kanıtlamış olup bu alanda durmayan ve devamlı tüketimi olan bir sektör.Bu iş ile ilgilenecek arkadaşlara bir yol haritası hazırladık ve bu yol ile kendi işinizi kurabilir çikolata imalatı yapabilirsiniz. Öncelik ile çikolata nedir öğrenelim.

Çikolata Nedir ?

Çikolata kakao ağacının tohumlarına ya da çıkardığı çekirdeklerine bir ekip işlem uygulanarak, çeşitli koruyucular ve gıda maddeleri ile karışım sonucu meydana gelen bir tür tatlı yiyecektir. Fazlaca değişik çeşitleri olan çikolata, vücudun enerjik bir yapıya kavuşmasına destek sağlar sadece içinde barındırdığı yüksek kalori kıymeti ile kilo aldırmaya da sebep olmaktadır.

Bu izahat kuramsal bir izahat sadece biz işin içine girene kadar çikolatayı üretmek yerine ki bunu üretmek hem araç-gereç hem tesis açısından ciddi yatırımları ardında getiren bir sektör, bu yüzden biz hazır olarak yanı küvertür denilen hazır kalıp çikolatayı alarak eritme usulü ve kalıp ile çikolatamızı hazırlayacağız.

Projemiz kolay amaçlara hitap edecek ve bir tek başlangıç olacaktır.

 

Küvertür Çikolata nedir ?

Kuvertür çikolata, çikolata yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır. Kakao çekirdeklerinin işlenmesi ile elde edilmiş saf çikolatadır. Yüksek oranda kakao ihtiva eder ve içinde katkı maddesi bulunmaz. Halk içinde “kalıp çikolata” ve “külçe çikolata” benzer biçimde isimlerle de bilinir. Yüksek oranda kakao içeren kuvertür çikolata, bu anlamda sıhhatli bir çikolatadır.

Pastacılık sektöründe ve çikolata yapımında kullanılan kuvertür çikolata, külçe bloklar halinde yada minik pul paketler şeklinde satılır. Kuvertür çikolatanın her iki şeklini de pasta malzemeleri satan dükkanlarda yada büyük marketlerde bulmak mümkündür. Bununla beraber online satış meydana getiren web sitelerinden de sipariş edilebilir.

 

 

Sonraki aşamamız kalıp tedarik etmek olacaktır.Bu mevzuda ilk olarak kolay olarak alibaba yada öteki sitelerden seçebilirin mesela n11 hepsiburada benzer biçimde. Size önerim olan çoşan pastacılık olabilir. Bu mevzuda n11 sisteminde baya bir ürünü bulunmakta ve fiyat mevzusunda anlayışlı bir şirket.

Şimdi ilk olarak kalıp alırken hangi şekilde istiyorsak öyleki almaya dikkat edelim. Bilhassa göze hitap edebilmesi işimize yarar.

 

 

Kalp elimize ulaştığında ilk örneğimizi hayata geçirmeye başlayabiliriz.Ilk olarak iki tencere kullanalım ve buğu yöntemi ile öteki tenceredeki küvertür çikolatamızı eritelim.Bu sayede çikolatamız yanmaz yapışmaz. Çikolatamız eridikten sonrasında kalıba dökmeye hazır hale gelecektir.Aşağıdaki videoda kendi çikolatasını kendi üreterek işlemleri tamamlıyor. Biz çikolatayı üretmek yerine ilk etapta küvertür kullanıyoruz.

Son aşamamız kolay adımlar ile ambalajlama. Burada yaptığımız ambalaj işlemi kolay bir streç ile sakızların altına benzer şekilde katlayarak ambalajlayabiliriz. Bu sayede ilk örneğimiz hazır bunu pazara sunarak talep oluşuyor mu beğeni topluyormu öğrenebiliriz. Sonraki aşamamızda bunu pazarlamak için daha ustalaşmış bir işlem sistemi kurarak bunu belgeleyerek işlem yapabiliriz.

Bunun için ilk etapta heralde lüzumlu izinleri almamız gerekecek yalnız siz ilk etapta deneyin talebi olacak ürünler olacağını düşünüyorsanız işleme geçebilirsiniz.

Yorum yapın