Çikolata İmalatı Yapmak

Çikolata hatrı sayılır bir biçimde hayatımızda varoluşunu sürdürüyor. Ve çikolata imalatı yaparak sizde payınızı alabilirsiniz.

Çikolata imalatı özen isteyen bir olmasının yanı sıra damak tadına hitap etmeyi gerektiren bir sektör. Bu yüzden işin içine girmeden öncelik ile birkaç deneme yanılma yaparak kolay yoldan bilgi edinebilriz.Çikolata sektörü kendini kanıtlamış olup bu alanda durmayan ve sürekli tüketimi olan bir sektör.Bu iş ile ilgilenecek arkadaşlara bir yol haritası hazırladık ve bu yol ile kendi işinizi kurabilir çikolata imalatı yapabilirsiniz. Öncelik ile çikolata nedir öğrenelim.

Çikolata Nedir ?

Çikolata kakao ağacının tohumlarına ya da çıkardığı çekirdeklerine bir takım işlem uygulanarak, çeşitli koruyucular ve besin maddeleri ile karışım sonucu meydana gelen bir tür tatlı yiyecektir. Çok farklı çeşitleri olan çikolata, vücudun enerjik bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur ancak içerisinde barındırdığı yüksek kalori değeri ile kilo aldırmaya da sebep olmaktadır.

Bu açıklama teorik bir açıklama ancak biz işin içine girene kadar çikolatayı üretmek yerine ki bunu üretmek hem malzeme hem tesis açısından ciddi yatırımları peşinde getiren bir sektör, bu yüzden biz hazır olarak yanı küvertür denilen hazır kalıp çikolatayı alarak eritme usulü ve kalıp ile çikolatamızı hazırlayacağız.

Projemiz basit amaçlara hitap edecek ve sadece başlangıç olacaktır.

 

Küvertür Çikolata nedir ?

Kuvertür çikolata, çikolata yapımında ham madde olarak kullanılmaktadır. Kakao çekirdeklerinin işlenmesi ile elde edilen saf çikolatadır. Yüksek oranda kakao içerir ve içinde katkı maddesi bulunmaz. Halk arasında “kalıp çikolata” ve “külçe çikolata” gibi isimlerle de bilinir. Yüksek oranda kakao içeren kuvertür çikolata, bu anlamda sağlıklı bir çikolatadır.

Pastacılık sektöründe ve çikolata yapımında kullanılan kuvertür çikolata, külçe bloklar halinde veya küçük pul paketler şeklinde satılır. Kuvertür çikolatanın her iki şeklini de pasta malzemeleri satan dükkanlarda veya büyük marketlerde bulmak mümkündür. Aynı zamanda online satış yapan internet sitelerinden de sipariş edilebilir.

 

 

Sonraki aşamamız kalıp tedarik etmek olacaktır.Bu konuda öncelikle basit olarak alibaba veya diğer sitelerden seçebilirin örneğin n11 hepsiburada gibi. Size önerim olan çoşan pastacılık olabilir. Bu konuda n11 sisteminde baya bir ürünü bulunmakta ve fiyat konusunda anlayışlı bir firma.

Şimdi öncelikle kalıp alırken hangi şekilde istiyorsak öyle almaya dikkat edelim. Özellikle göze hitap edebilmesi işimize yarar.

 

 

Kalp elimize ulaştığında ilk örneğimizi yapmaya başlayabiliriz.Öncelikle iki tencere kullanalım ve buhar yöntemi ile diğer tenceredeki küvertür çikolatamızı eritelim.Bu sayede çikolatamız yanmaz yapışmaz. Çikolatamız eridikten sonra kalıba dökmeye hazır hale gelecektir.Aşağıdaki videoda kendi çikolatasını kendi üreterek işlemleri tamamlıyor. Biz çikolatayı üretmek yerine ilk etapta küvertür kullanıyoruz.

Son aşamamız basit adımlar ile ambalajlama. Burada yaptığımız ambalaj işlemi basit bir streç ile sakızların dibine benzer şekilde katlayarak ambalajlayabiliriz. Bu sayede ilk örneğimiz hazır bunu pazara sunarak talep oluşuyor mu beğeni topluyormu öğrenebiliriz. Sonraki aşamamızda bunu pazarlamak için daha profesyonel bir işlem sistemi kurarak bunu belgeleyerek işlem yapabiliriz.

Bunun için ilk etapta tabiki gerekli izinleri almamız gerekecek yalnız siz ilk etapta deneyin talebi olacak ürünler olacağını düşünüyorsanız işleme geçebilirsiniz.

Yorum yapın