ÇAY SATARAK KENDİ İŞİNİ KUR!

Çay satarak para kazanbileceğiniz sağlam bir sektördür. Çay ülkemizde vazgeçilmez ve her evde bulunan bir gıda diyelim artık. Bu konuda sizlere karton bardak imalatı sektörüne artan talepler hakkında birçok konu değerlendirdik. Bu konuda artan taleplerin nedeni de ülkemizde ne yazık ki artan işsizlik ve boş gezen insanlar kahve ve çay ocaklarında akşama kadar çay tüketiyor. Bu konuda sizlere önerebileceğimiz konu çay satışı konusu güzel bir alan olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi sizlere konu hakkında detay verelim.

Çay Tedarik 

Çay tedarik etmek için öncelikle birkaç çay üreticisine ulaşalım. Bu konuda kendileri ile iletişime geçerek bir görüşme ayarlayın. Sonrasında konuyu açabilirsiniz. Fiyat vade konularında anlaştıktan sonra 5 kg çay alarak çay ocaklarına satacaksınız. İlk etapta sadece çay ocaklarına çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Peki çayın kalitesini nasıl anlayacaksınız ? Çay konusunda sizlere biraz bilgi verelim.

Sizlere haber7 sitesinde bulunan iyi çayı anlama konulu yazıyı da göstermek isteriz. Çayın kalitesini anlamanız için yöntemler :

Kokusu 

Çayın kalitesini anlamanın en önemli adımlarından biri kokusudur. Paketi alır almaz çayı koklamanız gerekir.  Kokusu hafifse ve rahatsız etmiyorsa doğru seçim yapmışsınızdır demektir. 

Ancak sert ve keskin bir çay kokusu alıyorsanız kesinlikle şüphe duymalısınız. Çay kalitesiz ya da içerisine koku vermesi için esansiyel yabancı ürünler karıştırılmış olabilir.

Çay yapraklarının boyu

Çayın kalitesini anlamanın bir diğer yolu da çay tanelerinin boyutlarıdır.  Çayı aldığınızda yaprakların boyutlarına bakmayı ihmal etmeyin. 

Çay yapraklarının boyu aynıysa koyu renkteyse kaliteli çay almışsınız demektir. Ayrıca çayın kaliteli olduğunu anlamak için içerisinde ip yada toz parçalarının olmadığına dikkat etmelisiniz. 

Çay yapraklarının şekli 

Çayın kalitesi yaprağın kıvrımından da belli olur.  çay yapraklarının şeklinin düz olmaması gerekir. Çünkü en kaliteli çay yaprakları, bükük, kıvrımlı ve parlaktır.

 Beyaz bir peçeteye döktüğünüz yaprakların rengi koyu boyutları aynı ve kıvrımlı aynı zamanda da renklerinin koyu olması gerekir.

Su yöntemi

Çayın kalitesini anlamak için su yöntemimizi deneyebilirsiniz.  Suya attığınız bir tutam çay size çayınızın kalitesi hakkında önemli bilgiler verecektir. 

 Çayınızı suya attığınızda hızlı bir şekilde su sararır ve renk değiştirirse çayınız boya içeriyordur ve kalitesizdir. Ancak su yavaş yavaş renk değiştiriyorsa ve sarı renge yavaş bir şekilde dönüyorsa çayınız kaliteli ve boyasızdır. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Müşteri Oluşturma :

Müşterilerinize uğramadan önce fabrikadan gramlık bir demlik çay demlemek için numuneler getirin ve uğradığınız noktalara bu numuneleri verin. Denesin beğenirse zaten arayacaktır. Tabi öncelikle güzel bir kalite çay yakalamanız gerekiyor. Damak tadını anlamak için sizde deneyebilirsiniz. Bu konuda sermaye oluşturmanız gerekiyor. Fabrika size açık hesap ürün vermeyebilir ama küçük küçük başlamanızda fayda var. Kendinize ait arabanız var sa tadından yenmez. Bu konuda büyük bir pazar var bunu bilmeniz gerekiyor. Çay konusunda firmalar işini tutturabilirse güzel paralar kazanabiliyor. Öyleki şu şekilde hesaplarsak çayın kilosunu ortalama 30 -35 tl arası satacaksınız. Bu konuda kâr marjı % 25 en az şekilde hesaplamalıyız. Sizden istediğimiz tek başınıza sadece 10 müşteri oluşturmanız. 10 müşterinize ayda 1 ton satmanız yeterli olacaktır. Ton başına 30.000 lira ciro yapacaksınız. Bu da size bu piyasada hatrı sayılır bir ücret kazandırabilir. Sizlere farklı niş konularında destek vermeye ve iş fikirlerini sunmaya devam ediyoruz. Eğer çay bulamazsanız sizlere seve seve yardımcı oluruz. Elimizin altında bulunan birkaç firmaya yönlendirebiliriz.

Şimdiden hayırlı kazançlar.

“ÇAY SATARAK KENDİ İŞİNİ KUR!” üzerine bir yorum

Yorum yapın