Çay Ocağı Açma Maliyeti!

Çay ocakları son zamanların popüler mesleklerinden ve ne kadar maliyetle bir çay ocağı açabiliriz?

 

İş kurma fikrine katılan biri olarak çay ocağı açma fikrine sahip oldunuz. Ve iş hakkında fikir edinmek istiyorsunuz. Bu konuda ki merakınızı giderelim o vakit. Öncelikle çay ocağı uzaktan kolay görünebilir. Ancak çay ocağı açmadan önce erken kalkmayı çay demlemeyi gibi basit ama teorik becerilere sahip olmalısınız. Çay ocaklarında çaylar mevkisine göre 1 ile 5 lira arasında değişmekte. Bu yüzden her zaman yaptığımız gibi basit hesap yaparak balıklama atlaya biliyoruz.

 

Bir bardak çayın maliyeti 20 kuruşu geçmez. Normalde çay ocakları çayı bir lira üzerinden sunar ve her bir bardaktan 80 kuruş kazanç elde etmek muhteşem bir kâr oranıdır. Eğer tedarik edilen alanlardan ucuza çay ve şeker almak maliyeti düşüreceği için kazancı artıracaktır. Ancak çayın ve şekerin çok vasat olması müşteri kaybı yaşatacağı için kaliteli ürünleri makul fiyatlarla temin etmek işletmenin çok uzun süre ayakta kalmasını sağlayacaktır. Başka iş yerlerine çay servisi yapmak çay ocağına gelen müşteri kadar kişiye çay satmak demektir ki bu durum sabahtan akşama kadar çay içen bir toplum olduğumuz düşünüldüğünde akıllıca bir seçim olduğu açıktır.

 

Çay ocağı işletmesi kurmadan önce gerekli planlamaları yapalım. Öncelikle çayımızı seçelim. varsa çay alabileceğimiz bir eş dost bulalım ve çay maliyetimizi düşürelim. Sonrasında doğal gazlı bir dükkan seçmek en doğrusu olacaktır ki tüp maliyeti ile her gün uğraşmaya bilirsiniz. Böylelikle ilk aşamayı atladık. Sonrasında demirbaş listesi yapalım. Aşağıda fiyat ortalaması ile yazalım.

 

  • ÇAY KAZANI  1000 – 5000 TL
  • TOST MAKİNESİ  500 – 1000 TL
  • ÇAY BARDAĞI VE TABAĞI  200 – 400 TL
  • SOĞUTUCULU DOLAP  2000 -5000 TL
  • MASA SANDALYE (BUNLAR TABURE OLABİLİR)  3000 – 5000 
  • TAVLA GİBİ OYUNLAR OLABİLİR. 200 TL 
  • TELEVİZYON  1000 – 3000 TL

Bunlar sizin zevkinize kalmış. Ek fikirleriniz ile sizde oluşum içine girebilirsiniz. Tavsiye olarak ise sizlere çayı Rize veya yakınlarından daha ucuza alabilirsiniz. Çayın tadı önemli bunu öncelikle belirlemeniz gerekir. Sonrasında Erzurum şekeri gibi değişiklikler yapabilirsiniz. Tost poğaça sigara böreği yumurta gibi birçok fikirler sizde hizmet verebilirsiniz. Çay ocaklarında bir diğer konu çay fiyatı göz önünde olmama gibi farklılıklar da olabilir. Yeriniz müsait ise maç yayını da vererek para kazanabilirsiniz. Telsiz bedelini yazmadık ama etkili olabilir. Çünkü telsiz ile müşteriler dükkanlarından sizlere çay isteğinde bulunabilir. bununla ilgili diafonlar kullanılıyor ancak eski yöntemler. telefon hattı ile de hizmet verebilirsiniz. Ayrıca esnafları marka ile bağlayabilirsiniz. Böylelikle sabit müşteri edinirsiniz.

 

Hesaplarımızdan sonra aşağı yukarı çay ocağı açma maliyetimiz ;

Tadilatlar ile 20.000 – 25.000 gibi bir rakama yaklaşıyor. Bazı firmalar ile anlaşarak bisküvi çikolata gibi ürünleride satabilirsiniz. 

 

“Çay Ocağı Açma Maliyeti!” üzerine 2 yorum

Yorum yapın