Çay Ocağı Açma Maliyeti!

Çay ocakları son zamanların popüler mesleklerinden ve ne kadar maliyetle bir çay ocağı açabiliriz?

 

İş kurma fikrine katılan biri olarak çay ocağı açma fikrine haiz oldunuz. Ve iş hakkında düşünce edinmek istiyorsunuz. Bu mevzuda ki merakınızı giderelim o zaman. Ilk olarak çay ocağı uzaktan kolay görünebilir. Sadece çay ocağı açmadan ilkin erken kalkmayı çay demlemeyi şeklinde rahat fakat kuramsal becerilere haiz olmalısınız. Çay ocaklarında çaylar mevkisine bakılırsa 1 ile 5 lira içinde değişmekte. Bu yüzden devamlı yaptığımız şeklinde rahat hesap yaparak balıklama atlaya biliyoruz.

 

Bir bardak çayın maliyeti 20 kuruşu geçmez. Normalde çay ocakları çayı bir lira üstünden sunar ve her bir bardaktan 80 kuruş kazanç elde etmek görkemli bir kâr oranıdır. Eğer tedarik edilen alanlardan ucuza çay ve şeker almak maliyeti düşüreceği için kazancı artıracaktır. Sadece çayın ve şekerin oldukca orta derece olması satın alan kaybı yaşatacağı için kaliteli ürünleri makul fiyatlarla temin etmek işletmenin oldukca uzun süre ayakta kalmasını elde edecektir. Başka iş yerlerine çay servisi yapmak çay ocağına gelen satın alan kadar kişiye çay satmak anlama gelir ki bu durum sabahtan akşama kadar çay içen bir cemiyet olduğumuz düşünüldüğünde zekice bir seçim olduğu açıktır.

 

Çay ocağı işletmesi kurmadan ilkin lüzumlu planlamaları yapalım. Ilk olarak çayımızı seçelim. var ise çay alabileceğimiz bir eş dost bulalım ve çay maliyetimizi düşürelim. Sonrasında naturel gazlı bir dükkan seçmek en doğrusu olacaktır ki tüp maliyeti ile her gün uğraşmaya bilirsiniz. Böylelikle ilk aşamayı atladık. Sonrasında demirbaş sıralaması yapalım. Aşağıda fiyat averajı ile yazalım.

 

  • ÇAY KAZANI  1000 – 5000 TL
  • TOST MAKİNESİ  500 – 1000 TL
  • ÇAY BARDAĞI VE TABAĞI  200 – 400 TL
  • SOĞUTUCULU DOLAP  2000 -5000 TL
  • MASA SANDALYE (BUNLAR TABURE OLABİLİR)  3000 – 5000 
  • TAVLA GİBİ OYUNLAR OLABİLİR. 200 TL 
  • TELEVİZYON  1000 – 3000 TL

Bunlar sizin keyfinize kalmış. Ek fikirleriniz ile sizde oluşum içine girebilirsiniz. Tavsiye olarak ise sizlere çayı Rize yada yakınlarından daha ucuza alabilirsiniz. Çayın tadı mühim bunu ilk olarak belirlemeniz gerekir. Sonrasında Erzurum şekeri şeklinde değişimler yapabilirsiniz. Tost poğaça sigara böreği yumurta şeklinde birçok fikirler sizde hizmet verebilirsiniz. Çay ocaklarında bir öteki mevzu çay fiyatı göz önünde olmama şeklinde farklılıklar da olabilir. Yeriniz uygun ise maç yayını da vererek para kazanabilirsiniz. Telsiz bedelini yazmadık fakat etkili olabilir. Şu sebeple telsiz ile müşteriler dükkanlarından sizlere çay isteğinde bulunabilir. bununla ilgili diafonlar kullanılıyor sadece eski yöntemler. telefon hattı ile de hizmet verebilirsiniz. Ek olarak esnafları marka ile bağlayabilirsiniz. Böylelikle durağan(durgun) satın alan edinirsiniz.

 

Hesaplarımızdan sonrasında aşağı yukarı çay ocağı açma maliyetimiz ;

Tadilatlar ile 20.000 – 25.000 şeklinde bir rakama yaklaşıyor. Bazı firmalar ile anlaşarak bisküvi çikolata şeklinde ürünleride pazarlayabilirsiniz. 

 

“Çay Ocağı Açma Maliyeti!” üzerine 2 yorum

Yorum yapın