Çay Ocağı Açarak Para Kazanmak

Gece ve gündüz, yaz ve kış fark etmeksizin insanların çay ocaklarına olan ilgileri bir hayli fazladır. Çay içmenin yeri ve zamanı yoktur diyerek tavşan kanı çaya hayır demeyiz çoğu zaman. Yazın serinlememize, kışın içimizin ısınmasına yardımcı olan çay ocakları düşük maliyetlerle açılıyor olmaları nedeniyle her geçen gün sayılarını artırmaktadır. Bizler de girişimcilerin ilgilerini çekiyor olması nedeniyle Çay Ocağı Açarak Para Kazanmak konusu hakkında edindiğimiz bilgileri, kendi yorumlarımızı paylaşmak kararı aldık.

Çay Ocağı Açmak Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir kitle tarafından Çay Ocağı İşletmek küçümsenebiliyor olsa da ciddi anlamda odaklanarak yapıldığında epey kazanç getiren bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle çay ocağı açabilmek için herhangi bir konuda uzman olmanıza gerek olmadığını söyleyebiliriz. Bunun haricinde düşük sermayeli açılabilecek iş kollarından olsa da sıfır para ile girişilmemesi gerektiğini söyleyebiliriz. Ek Gelir Elde Etmek amacıyla tercih edebileceğiniz gibi temel kazanç kaynağınız olarak da değerlendirebilirsiniz. 1950’li yıllar sonrasında artış gösteren çay ocakları arz ve talep dengesine bağlı olarak sayılarını bahsettiğimiz gibi sürekli olarak artırmaktadır.

İşletmenin açılacağı yer haricinde ihtiyacınız olan ürünleri oldukça düşük bütçeler ile karşılayabilirsiniz. Çay ocağı açacağınız yer ise insanların uğrak yerleri olan fakat kira ödemenize gerek kalmayan alanlardan birisi ise değmeyin keyfinize! Öncelikle çayı yapacağınız çay kazanı acil ihtiyaçlarınız arasında yer alacaktır. Çayı başka yerde yaparak termos kullanarak satmak aklınıza gelebilir. Fakat bu durum özellikle çay tiryakilerinin hoşuna gitmeyeceği için talep yükselmesi ve buna bağlı olarak yüksek gelirler elde edebilmeniz pek mümkün olmayacaktır. Kazan haricinde tabure, şeker, çay, servis tepsisi gibi makul ihtiyaçlarınız da olacaktır. Direkt olarak sıfırdan bir işletme kurmak yerine başka birinden çay ocağı devralmak seçeneği de düşünülebilir. Fakat bu seçeneği değerlendirmek istediğiniz zaman mutlaka devir sebeplerini araştırmanız gerekiyor. Yıllardır kar etmeyen bir çay ocağının kaderi kimi zaman ne yapılırsa yapılsın değişmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda daha en baştan girişiminiz hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir.

Çay Ocağından Aylık Kaç Para Kazanırım?

Yazımızın başından bu yana dikkat etmenizi önemle vurguladığımız detayları ele almanız durumunda iyi yerde bir çay ocağı açarsanız ihya olacağınızdan emin olabilirsiniz. 15 kuruşu geçmeyecek çay maliyetleri ile müşteri memnuniyetini hizmet kalitesiyle taçlandırmanız durumunda en ucuz 1,5 TL’den satış yapsanız dahi gün sonunda yüzlerce TL ciro yapabilirsiniz. Çayın yanında su, meşrubat ve özellikle tost satışı yapmanız durumunda çok daha iyi kazançlar elde edebileceğinizi söyleyebiliriz. Ortalama iş hanlarında faaliyetine devam eden, sabit müşterisi haricinde kapı müşterisine hitap etmeyen çay ocakları dahi minimum 5000 TL bandında gelir elde edebilmektedir.

Çay ocağı açmak isteyen ve bunu sürekli devam ettirecek kişiler yaşı, eğitim durumu fark etmeksizin bu sektöre giriş yapabilir. Fakat özellikle yeni bir işletme açıyor olmanız durumunda çay satışlarının adet olarak belirli bir standart yakalayabilmesi için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Zamana ihtiyacınız olması demek ise nakit ihtiyacınız olması demektir. Yani; 10.000 TL gibi günümüz şartlarına göre az bir rakamla Çay Ocağı Açmak Maliyeti halledilebilir. Fakat sonrasında hemen geçiminizi, sabit giderlerinizi karşılayabilecek tutarlarda iş yapamayabilirsiniz. Bu nedenle çay satış rakamlarında adet olarak belirli bir standart yakalanana kadar sabit giderlerinizi karşılayabileceğiniz nakit paranız kenarda olmalıdır. Gelir ve gider dengelenene kadar geçen sürede kendinizi geçindiremediğiniz durumlarda tam kar elde etmeye başlayacakken çok severe açmış olduğunuz çay ocağına veda etmek zorunda kalmanız yani girişiminizin başarısızlıkla sonuçlanması kimsenin istemeyeceği bir durumdur.

“Çay Ocağı Açarak Para Kazanmak” üzerine 2 yorum

Yorum yapın