Budva’ya Nasıl Gidilir 2023 | Budva Nerede ve Hangi ülkede?

Budva, Karadağ’da şirin bir dinlence beldesi. 15 bin yerleşik nüfusa haiz olan Budva, yazları 2 milyona kadar nüfusa haiz. Yerleşik nüfusun yarısını Sırplar, öteki yarısını ise Karadağlılar oluşturmaktadır. Budva’nın zamanı ortalama 3500 yıl öncesine dayanmaktadır. Tarihte birçok kez el değiştirmiştir. Bir dönem Osmanlı Devleti’nin himayesinde kalmış ve yeniden Venediklilere verilmiştir. Budva’da toplam 17 plaj bulunur; Mogren Plajı ve Slonvenska Plajı isminde iki meşhur plajı vardır. şimdi sana Budva’ya iyi mi gidilir ya da iyi mi gidebilirsiniz şeklinde tüm seçenekleri anlatacağım.

Okuyun: Karadağ’da Yaşam Koşulları Iyi mi

Budva’ya iyi mi gidilir?

Budva'ya nasıl gidilir

Budva’ya iyi mi gidilir

Budva’da havalimanı olmadığı için direkt uçakla gidemezsiniz. En yakın havaalanları Tivat ve Podgorica şehrindedir. Doğal ki, fiyatta bazı farklılıklar olacaktır. Hepsini yazının devamında anlatacağım. Sadece vapur ile gelme şansınız da var. Büyük yolcu gemileri. O seçeneği önermesem de minik de olsa aklınızda yer edinmesi için bahsedeceğim. Budava’ya iyi mi gidilir sorusunun yanıtını sıralayacağım.

Okuyun: Ukrayna Yapılacaklar Sıralaması

1. Podgorica’dan Budva’ya Seyahat

Budva

Budva

Türk Hava Yolları, İstanbul’dan Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya günlük uçuşlar düzenliyor. İstanbul – Podgorica arası averaj 1 saat 45 dakika sürmektedir. Bilet tutarları averaj 750 (kış)-1400 (yaz) içinde değişmektedir. Doğal fiyatlar öteki Balkan ülkelerine nazaran yüksek. Iyi mi daha ucuza gidebileceğinizi yazının sonunda anlatacağım. Podgorica havalimanında indikten sonrasında belediye otobüs terminaline gitmeniz gerekiyor. Otogar ve havalimanının birbirine fazlaca yakın bulunduğunu söyleyebilirim. Taksiye bindiğinizde 4 Euro’ya 10 dakika sonrasında otogarda olacaksınız. Podgorica’dan Budva’ya her saat başı otobüs seferleri bulabilirsiniz. Yazın bu geziler otuz dakikada bir bile oluyor. Podgorica ile Budva arası 75 km’dir. Otobüs tutarı şahıs başı 5 Euro’dur. Bagajınızı vermek isterseniz, asistan 1 euro ek ücret alıyor. Hayır derseniz güvenilir olun vermek istemezsiniz asistan fazla ısrar etmez. Bir çok vakit bagaj hakkı ödemediğimi söyleyebilirim. Ortalama 1 saat sonrasında Budva terminalinde ineceksiniz. Budva terminalinden merkeze doğrusu Eski Şehir’e yürüyerek 15 dakikada kolayca ulaşabilirsiniz.

2. Tivat’tan Budva’ya Iyi mi Gidilir?

İstanbul’dan Tivat’a fazlaca ender uçuşlar var. Muhtemelen rastlamazdın. Bir çok uçuş bağlantılı. Bilet tutarları Podgorica’ya nazaran devasa yükseklikte. Bu seçeneği pek tavsiye etmiyorum fakat gene de anlatacağım. Tivat’ta indiğinizde 15 Euro’ya Budva’ya taksiye binebilirsiniz. Tivat ile Budva arası ortalama 25 km’dir. Ya da Tivtat terminalinden 4 euroya otogara binip otuz dakikada Budva Terminali’ne gidebilirsiniz. Sadece otobüs seferleri averaj 2 saatte bir yapılmaktadır.

Budva’ya Iyi mi Gidilir?

Budva’ya en uygun şekilde iyi mi gidilir onu anlatayım. Sadece birazcık yorulacaksınız ve otobüste minimum 8 saat geçireceksiniz. Normal olarak bunun karşılığında 800 TL’ye kadar tutum edeceksiniz. Budva’ya daha rahat bir halde gitmek istiyorsanız çevre ülkelerden geçmeniz gerekiyor. Size bahsedeceğim çevre ülkeler, tayyare biletinin ucuz olduğu ve vize gerektirmeyen Kosova, Bosna Hersek ve Arnavutluk.

Budva 2022'ye nasıl gidilir? |  Budva nerede ve hangi ülkede?  bir

Budva Nerede ve Hangi Ülkede?

Saraybosna’dan Budva, Bosna Hersek’e Ulaşım

İstanbul Saraybosna gidiş-dönüş biletini yazın averaj 5600 TL, kışın ise 4300 TL’ye kadar bulabilirsiniz. Saraybosna havalimanında indiğinizde 6 Euro karşılığında otobüs terminaline taksiye binmeniz gerekiyor. Saraybosna’dan Budva’ya günde 2 uçuş bulabilirsiniz. sefer saatleri busticket4.me bir göz atmanızı tavsiye ederim. Şu sebeple bu firmanın neredeyse tüm otogarlarda şubeleri var. Son olarak Saraybosna’dan Budva bileti aldığımda 26 Euro’ydu. Herhangi bir değişim beklemiyorum. Seyahat ortalama 8 saat sürüyor. Balkanlar’daki ülkeler içinde otobüsle bir ihtimal 20 kez gezi ettim. Klimasız otobüse rastlamadığımı söyleyeyim. Yalnız aralıklı olarak koşuyorlar.

Kosova’dan Karadağ’ya Budva

İstanbul Priştine gidiş dönüş tayyare bileti fiyatlarının Saraybosna ile aynı bulunduğunu söyleyebilirim. Bir ihtimal 30-40 lira daha ucuza bulabilirsiniz. Priştine’ye indiğinizde havaalanında taksiler sizi bekliyor olacak. Otobüs durağına taksiye binmeniz gerekiyor. Otobüsle gidebilir misiniz diye sorarsanız, fazlaca ender uçuşlar var. Otobüslerin kalktığı yerde bile yanıt verecek muhatap bulamıyorsunuz. Havaalanındaki çalışanlar bile size otobüs servisi olmadığını söylüyor. Ben de şansımı taksiyle denedim. Taksiciler kapıyı ilkin 20 Euro’ya açıyor. Güzel bir katil pazarlık yapmış olursanız 12 Euro’ya kadar inebilirsiniz. Priştine’den Karadağ’a günde bir tek bir otobüs seferi vardır. Yalnız akşam 19:00’da uygun, ben haziranda gitmiştim. Seyahat ortalama 11 saat sürüyor. Tivat’a kadar gidebilirsin. Bilet fiyatı 25 Euro idi. 1 euro ek bagaj hakkı verdim. Bu sayede kolayca Budva’ya gidebilirsiniz.

### Mühim Not: Karadağ’a otobüsle giderken hangi ülkeden geçerseniz geçin, Türk olduğunuz için sınırda mesele yaşarsınız. Birçok kez onu otobüsten indirdiler ve sorguya çektiler. Türkler haricinde herhangi bir ülkenin vatandaşlarını otobüsten indirip sorguya çektiklerini hatırlamıyorum. Fakat rahat ol. Herhangi bir sorun yaşamazsınız. Yalnız polisler rüşvet almak için blöf yapar. Benimle aynı otobüse binen Türklerin neredeyse %90’ı her seferinde şahıs başı 5-10 Euro ödedi. Bir kere bile yapmadım. Iyi mi bulunduğunu söyleyeyim.

Bir kere Karadağ bizlerden vize istemiyor. Bir sorununuz yoksa polis hiçbir şekilde sınırı geçmenizi engelleyemez. Bir zamanlar polise dayanamadı ve açıkça rüşvet istedi. Doğal olarak bunu yaparken sizi kameraların önüne değil içeriye çağrı ediyorlar. İçeri girdim ve 10 Euro istedi. Yapamam dedim. Sonrasında geçemezsin dediler. Ben Türk vatandaşıyım ve vizesiz geçiş hakkım bulunduğunu söyledim. Konsolosluğa bırakın beni o vakit yakınma edeyim dedim. Şimdi blöf yapmıyordu normal olarak. Beni orada bekletirlerse yemeğim, çayım yada çorbamla buluşmaları gerekir. Benimle ilgilenmeleri ve konsolosluğa kadar bırakmaları gerekiyor. Doğal ki, onlardan yakınma etmek benim için bir baş ağrısı olurdu. En fazla 10 dakika sürdüler ve tamam geçebilirsiniz dediler. Doğrusu tamamen rüşvet almak için meydana getirilen bir blöf organizasyonu. Söylediğim şeklinde rahat olun ve güvenilir olun sınırı paşalar şeklinde sorunsuz geçeceksiniz.

Okuyun: Karadağ’da Şirket Oluşturmak İçin Yapılması Gerekenler

Tiran, Arnavutluk’tan Budva, Karadağ’a Ulaşım

Budva’ya iyi mi gidilir diyenler için en ucuz fakat en zor yöntem diyebilirim. İstanbul Tiran tayyare biletleri fazlaca ucuz. Bununla ilgili bir sorun yaşamazsınız. Fakat hadi fakat, Tiran ile Karadağ içinde direkt otobüs seferleri yok. Tiran’dan İşkodra’ya sonrasında da Uljin’e gitmeniz gerekiyor. Uljin’den sonrasında Karadağ’da istediğiniz yere rahatça geçebilirsiniz. Eğer bir seyahat rotası yapmadıysanız zahmete değmez diyorum ve tavsiye etmiyorum.

Budva'ya Nasıl Gidilir?

Budva’ya Iyi mi Gidilir?

Sırbistan Belgrad’dan Karadağ Budva’ya

İstanbul-Sırbistan biletleri Saraybosna ve Kosova’ya nazaran pahalı fakat genel anlamda Podgorica’dan daha ucuz. Bir ihtimal bir tur programınız vardır. Gene de sana izah edeyim. Belgrad’dan Budva’ya geçmek istiyorsanız 2 seçeneğiniz var. İlk olarak, treni kullanabilirsiniz. İkinci seçenek ise otobüs. Tren bileti 22 Euro, Otobüs bileti 26 Euro. Tren otobüsten 2 saat sonrasında kalkıyor, seyahat averaj 13 saat sürüyor. Fakat şu kısma dikkat edin, Budva’da tren istasyonu yok doğrusu demiryolu yok. Trenle Podgorica’ya Bar’a kadar gidebilirsiniz. Ondan sonrasında yeniden otobüse binmek zorundasın. Bu yüzden tren yolculuğunu unutun diyorum. Belgrad tren istasyonuna gittiğinizde göreceğiniz tiplerden aslına bakarsan asla hoşlanmayacaksınız. Sana en büyük tavsiyem otobüsle rahat gitmen. Üstelik günde 4-5 otobüs seferi bulabilirsiniz.

Cruise Gemileri ile Budva’ya Gitmek

Yolcu gemileri ile Budva’ya iyi mi gidilir sorusuna yanıt verebilirim. Sadece bana keyifli bir seyahat şeklinde gelmediğini söyleyebilirim. Her şeyden ilkin, seyahat uçağa nazaran fazlaca daha uzun sürüyor. İstanbul’dan otobüsle gitseniz bile daha kısa. İçindeki yolcuların yaş averajı 70’tir. Tek bir yiyecek söz mevzusu olduğunda talih yüzünüze gülümseyebilir. Başka bir pozitif yönde tarafı göremedim. Fiyatlar fazlaca ucuz. Tur şirketlerinde 400 Euro’dan aşağısını bulamazsınız.

Not2: Otobüs güzergahları hakkında Balkanviator Firmayı da inceleyebilirsiniz. Yalnız bu şirket gönüllü olarak kurulmuş olup, data amaçlı bir sitedir. Doğrusu güncellenmeyen fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden Busticket4 online bilet satışı yapmış olduğu için daha güvenilir bir sitedir.

Okuyun: Yolcu Gemilerinde İş Bulabileceğiniz Siteler

Budva’da Nerede Kalınır?

Budva, Akdeniz, Baltık kıyısında yer verilmiştir. Karadağ’ın kıyı kentlerinden biridir. Bununla beraber Hırvatistan’a fazlaca yakın bir kent. Sadece Hırvatistan vize gerektirdiği için bu seçeneği size anlatmadım. Budva; Podgorica’ya 75 km, Kotor’a 15 km ve Tivat’a 25 km uzaklıktadır. İnsanlar Budva’ya Minik Dubrovnik diyor. Eski Şehir’in daha büyük versiyonu Dubrovnik’te olduğundan bu şekilde adlandırılıyor. Budva da İtalya’ya yakındır. İtalyanlar çoğu zaman feribotla Karadağ Bar’a gidip oradan Budva’ya geliyorlar.

Okuyun: Karadağ’da İş Fırsatları

Budva’ya iyi mi gidilir Suali elimden geldiğince cevaplamaya çalıştım. Herhangi bir sorunuz var ise, yorum bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın