Bitcoin ile Alışveriş Yapılan Siteler 2023

2008 senesinde ortaya çıkan Bitcoin ile ilk alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleşti. Laszlo Hanyecz 2 pizza için 10.000 Bitcoin ödenerek yapılmış oldu. 2010 senesinde 60 dolar değerinde olan 10.000 Bitcoin, şimdi 60 milyon dolar değerinde. Laszlo Hanyecz’den sonrasında Bitcoin ile meydana getirilen alımlarda artış oldu. Aslen Bitcoin’in kıymetini çoğaltmak için yazılımcılar kendi aralarında Bitcoin ile tecim yapmışlardır. fakat şimdi Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz siteler oldukça popüler. Hatta süratli Bitcoin transferi elde eden Lighting Network teknolojisi ile ödeme yapabileceğiniz alışveriş siteleri bile var.

Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz siteler

Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz siteler

Not: Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz siteler En büyük mesele, işlem onay sürelerindeki gecikme ve işlem maliyetlerinin yüksek olmasıydı. Lightning Network ise birden fazla Bitcoin geçirme işleminin tek bir işlem olarak gerçekleştirilmesine olanak tanır. Hem oldukça süratli hem de sıfıra yakın bir maliyeti var. Lightning Network teknolojisi yardımıyla Bitcoin ile alışveriş meydana getirilen sitelerin sayısı arttı. Hatta oluşturulan teknoloji ile Amazon’da kolayca alışveriş yapabilirsiniz.

Bitcoin ile Alışveriş Yapabileceğiniz Güncel Siteler

Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz siteler Bunun üstüne birazcık araştırma yaptım. Karşılaştığım yazıların eksikliğine bakılırsa bu makaleyi şekillendirmeye karar verdim. N11, Hepsiburada, Ebay, Amazon vb. mağazalarda Bitcoin ile alışveriş yapmak isterim. Sadece rastladığım mağazalarda üç boyutlu yazıcı, bilişim ve inşaat firmaları şeklinde seçenekler vardı. Kısaca bunlar kalıcı sarf malzemeleri için Bitcoin ile alışveriş yapabileceğim siteler değil.

Tamamlanmamış olan tek şey bu değil elbet. Türk sitelerinde Bitcoin ile alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Sadece bu mevzuda problemler yaşayacaksınız. Bu biçim alışveriş siteleri daha ilkin açılmıştı. Sadece ayakta durabilecek yada tutunabilecek bir site yoktu. Bitcoin’in değerinin artması için bu tür alışveriş sitelerinin sayısının artması gerekiyor. Bitcoin ne kadar oldukça kullanılırsa fiyatı o denli yükselir. Şimdi bu siteleri sıralayalım.

1- Moon ile Alışveriş

ay Bitcoin alışverişi meydana getirilen siteler içinde en yenisi diyebilirim. Son zamanlarda medyada artık Amazon’dan Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz haberleri çıktı. Ay bu haberlerin başrol oyuncusu. Coinbase’de Bitcoin, Etherium, Litecoin ve Bitcoin Cash ile alışveriş yapabilirsiniz. Yakında Aliexpress, Ebay ve Target şeklinde sitelerden Moon ile alışveriş yapabileceksiniz. Şimdi size sistemin mantığını anlatayım.

Moon ile alışveriş

Ay sitesine gitmeniz ve Google Chrome’daki tarayıcı eklentisini indirmeniz gerekiyor. Amazon’da ödeme ekranına girdiğinizde Moon ile ödeme seçeneği çıkıyor. Bitcoin yada öteki dijital para birimleri ile ödeme yaparken sistem öteki ödeme şekilleri ile siparişinizi sizin adınıza tamamlar. Beni en oldukça heyecanlandıran kısım Ebay ile ilgili olan kısım. Bundan dolayı Ebay’den alışveriş yapmak istiyorsanız Paypal hesabı kullanmanız gerekiyor. Sadece Türkiye’de Paypal sorunlu olduğundan bunu Moon ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

2- Amazon’da Cüzdan ile Bitcoin Ödemeleri Yapın

çanta.io Amazon’da Bitcoin ile alışveriş yapmanızı elde eden bir sistem. Moon ile aynı özelliklere haiz olmasına karşın indirimleri ve armağan kartlarıyla bir tık önde. Purse sitesine üye olduğunuzda sisteme Bitcoin aktarmanız gerekmektedir. Sistem üstünden Amazon sitesine giriş yapabilir ve arzu ettiğiniz her şeyi satın alabilirsiniz. Sistem, Lightning Network ile ödemenizi 5 saniye içinde yapar. Siparişiniz ulaştıktan sonrasında armağan olarak hesabınıza jeton yüklenir.

3.Bitcoin.travel Gezi ve Otel Alışverişi

Bitcoin Seyahati platform otel, ev ve tayyare biletleri için hizmet veren bir sitedir. İstediğiniz hizmet için sitede arama yaptığınızda Booking, trip.com ve Airbnb’deki seçenekleri görmüş olacaksınız. Kısaca tüm bu hizmetleri kendi içinde sağlamak yerine büyük platformlarda Bitcoin ile ödeme yapmanızı sağlar. Fiyatlar dolar olarak görünecek. Ödeme aşamasında site Bitcoin, Ether, Dash şeklinde kripto para birimleri ile ödeme yapmanıza olanak tanır.

4.Bitrefill Lightning Network Alışverişi

bit dolumu Lightning Network ile armağan çeki satın almanızı ve ödeme yapmanızı elde eden bir uygulama. 170 ülkede 1750’den fazla marka ile ortaklaşa iş yapmaktadır. Türkiye’de de kullanabileceğiniz bu uygulama ile Skype, Hotels.com, Steam, Viber ve Vpn firmalarına ödeme yapabilir, armağan çeki satın alabilirsiniz.

5. FoldApp ile ödeyin

Bitcoin ile alışveriş yapılabilecek siteler içinde katlamak En oldukça yatırım meydana getirilen uygulamalardan biri. Fold ile Uber, Starbucks, Target, Whole Foods şeklinde firmalara ödeme yapabilirsiniz. Gerçek dünyada Spend Bitcoin sloganıyla yola çıkan girişim yatırımcılarından tam not aldı. Şimdilik ABD’deki pilot bölge. Girişim başarıya ulaşmış olursa, yakın gelecekte birçok ülkeye kapılarını açacak.

6. LnPizza’da Bitcoin ile Dominos’tan Pizza Satın Alın

ABD’de yaşıyorsanız LN.pizza Dominos’ta kripto para birimleri ödeyebilirsiniz. Uygulama, Fold ile aynı mantığa haizdir. Bitcoin ile alışveriş yaparken şirket kurmuş olduğu altyapı ile ödemenizi tamamlar. Uygulamanın yakın gelecekte Avrupa Pazarına açılması umut ediliyor.

7. Bitcoin ile SMS Gönderin

insms Tüm dünyaya SMS gönderebilir ve Bitcoin ile ödeme yapabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan siteye girdiğinizde karşınıza direkt SMS ekranı gelecektir. Göndereceğiniz numarayı ve metni yazıp kripto ile öde butonuna basmanız kafi. Normal olarak ödeme için Lightning Network kullanmanız gerekiyor.

8. Bit Alışverişi

bit alışverişi Sitede oldukça geniş bir ürün yelpazesiyle karşılaşmayı beklemeyin. Sadece bir girişimci tarafınca oluşturulan bu sitede Bitcoin ile alışveriş yapmak mümkün. Ürün grupları içinde takı, bijuteri, giyim ve çantalar ağırlıkta. Bitcoin’in yayılması için oluşturulmuş güzel bir sitedir.

9.AbitSky – Bitcoin ile Dinlence Alışverişi

abitsky Site üstünden dinlence, vasıta kiralama, tayyare bileti, günlük ev kiralama şeklinde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Hem ödemelerinizi bitcoin ile yapabilir hem de daha uygun fiyatlara tayyare bileti bulabilirsiniz. Firmanın öteki sitelerden farkı ise fiyatlarını direkt olarak bitcoin üstüne yazmasıdır. Sadece iç hat bilet tutarları yüksek şeklinde görünüyor. Bunun sebebi yaygın olarak kullanılmamasıdır.

10.Expedia Bitcoin’i Kabul Ediyor

bu listede Expedia Siteyi dahil etmeseydik bu olmayacaktı. Bitcoin ile ödeme kabul eden ilk sitelerden biridir. Bitcoin’in yaygınlaşmasını isteyen bir dinlence sitesi. Normal olarak bu platformun Bitcoin’in yayılmasına büyük katkısı oldu. Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz birçok dinlence sitesi var. Expedia, en rekabetçi fiyatlara haiz olan ve kendi platformunu oluşturan bir sitedir.

Okumak: Yurtdışı Alışveriş Siteleri

Bitcoin ile Alışveriş Yapabileceğiniz Öteki Siteler

Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz siteler

Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz siteler

Yukarıda yazdığı Bitcoin alışveriş sitelerinin listesini birazcık kısa tuttum. Bunun sebebi ise hevesle oluşturulan sitelerin iş yapmasının zor olmasıdır. Sonuçta hepimiz Bitcoin kullanmıyor. Olsa bile, lüzumlu teknoloji hemen hemen tam olarak yaygınlaşmamıştır. Kısaca sizinle paylaşacağım bir sitenin yarın kapanmama ihtimali yok. Sadece aradığınız ürünü Bitcoin ile satın almanızı elde eden bir site var.

SpendBit:Spend Bitcoin sitesi, ürünleri arayabileceğiniz, Google şeklinde bir arama konsoluna haiz bir sitedir. Bitcoin ile aradığınız ürünü hangi siteden alabileceğinizi gösterir. Çoğu zaman Overstock, Fancy, NewEgg ve Webhallen şeklinde sitelerle karşılaşacaksınız. Fakat güvenilir olun, daha ilkin adını duymadığınız daha birçok mahalli siteyle karşılaşacaksınız. Onları senin için yazayım.

SpendBit’te Bitcoin ile Alışveriş yapabileceğiniz siteleri bulun.

YeniYumurta : Ağırlıklı olarak elektronik ürünlerin satılmış olduğu dünyaca meşhur bir site. Bitcoin alışverişinin yapıldığı siteler içinde en popüler olanı diyebilirim.

Rakuten : Tokyo merkezli şirket, dünyanın en büyük kripto para alışveriş sitelerinden biridir. Birçok sitede bulamadığınız değişik tasarımlara haiz ürünlere Rakuten üstünden ulaşmak mümkün.

süslü : ABD merkezli dev alışveriş sitelerinden biridir. Bitcoin’i sınırı olan olarak kabul eden bir site.

BitcoinGömleği : Bitcoin ile gömlek ve tişört alabileceğiniz bir alışveriş sitesi. Giyim ürünleri haricinde hediyelik kupalar, baskılı ürünler ve şapkalar şeklinde tasarım ürünlerle de karşılaşabilirsiniz.

FastTech : Bitcoin ile elektronik ürün alışverişi yapabileceğiniz devasa bir site. Birçok ürün parasız kargo seçeneği ile listelenmiştir.

Dinlence Alanında Bitcoin takasının yapılabileceği siteler

AirBalticucuzHavaHava YollarıBtcTrip

Bitcoin ile Iyi mi Alışveriş Yapılır?

Bitcoin ile alışveriş yapmak için ilk olarak bir Bitcoin Cüzdanınız olmalıdır. Normal olarak bu cüzdanın düzgüsel BTC cüzdanlarından değişik olarak Lightning Network özelliğine haiz olması gerekiyor. Düzgüsel bir BTC cüzdanı ile geçirme yaptığınızda minimum 60 TL geçirme tutarı ödersiniz. 1 TL aktarsanız bile bu ücret aynıdır, değişmez. Lightning Network geçirme edebileceğiniz cüzdanlarda ise geçirme tutarı 0,05 sentin bile altında. Böylece 0.10 sent bile aktarabilirsiniz. Bu yüzden Bitcoin ile alışveriş meydana getiren siteler bu teknoloji ile Mastercard ve Visa’ya minimum %2,9 komisyon ödemekten kurtuluyor. Karşılığında birçok site size armağan ve indirim hakkı veriyor.

Yıldırım Ağı Teknolojisi

Yıldırım Ağı Teknolojisi

Bitcoin ile daha ilkin tanışmadıysanız aşağıda sizler için hazırladığım yazıları okumanızı tavsiye ederim. Bu sayede hem Bitcoin satın alabilir hem de Bitcoin üstünden para kazanabilirsiniz.

kaynak: kriptomanyak , can simidi

Yorum yapın