Bitcoin İle Para Kazanmak!

Sanal para birimi olan bitcoin ile artık hayatımızda birçok ödeme yapabiliyoruz. Altın dolar benzer biçimde yatırım araçlarının yanında bitcoin de yerini almaya başladı. Vatanımızda yaygın olmasa da dış piyasalarda birçok ülkede kullanılmaktadır. Biliyoruz ki bitcoin aniden parlayarak kimi kimselerin büyük bir rant elde etmesini sağlamış oldu. Vatanımızda forex piyasası benzer biçimde kullanılan alınıp satılan platformlar üstünden kullanılabiliyor.

 

Bitcoin nedir ?

Bitcoin Nedir sorusunun cevabı 2018 senesinde en oldukça aranan konulardan birisi oldu. Bitcoin, elektronik ortamda yaratılmış ve gene elektronik ortamda elde edilebilen dijital bir para birimidir. Merkezi olmadığından dolayı herhangi bir kurum, kurum yada kişinin kontrolü altında değildir. Bitcoinler Dolar yada Euro benzer biçimde banknotlar halinde basılan paralar değildir. Matematik problemleri çözebilen yazılımlar kullanan bilgisayarlarda, insanoğlu ve her geçen gün artan iş bölgeleri tarafınca oluşturulmaktadır.

Bitcoin, Kripto Para olarak da malum, gelişen bir değişen teknolojinin ilk örneğidir.

 

Bitcoin almaya adım atmak için yapmamız gerekenler

1. Binance üyeliği

Ilk olarak buradan üyeliğinizi oluşturmanız gerekiyor. Binance’ta hesap doğrulaması yapmadan günlük 2 BTC’ye kadar çekim yapabiliyorsunuz ki bu oldukça yüksek bir sayı. Öteki borsalarda sizden hesap doğrulaması için bir ekip belgeler (kimlik, fotoğraf, satmaca vb.) istenirken Binance’ta bu yok.

2. Güvenlik

Üyelik işlemini tamamladıktan sonrasında muhakak Google 2 Adımlı Doğrulama’yı etken hale getirin. Bu sizin güvenliğiniz için oldukça mühim. Bu işlem yardımıyla gizyazı ve mailinizi çaldırsanız bile cep telefonunuz sizde olduğu sürece başka bir kimse hesabınıza giremez.

Siteye giriş yaptıktan sonrasında sağ üstteki kullanıcı ikonuna tıklayın ve arkasından Account butonuna tıklayın sonrasında yukarıdaki ekrandan Google Auth kutucuğunu Enable yapın akabinde ihtiyaç duyulan işlemleri tamamlayın. Daha ilkin asla Google Auth kullanmadıysanız internetten kısa bir aramayla lüzumlu bilgiyi edinebilirsiniz. Özetlemek gerekirse mantığını anlatmak gerekirse, Google Auth akıllı telefonunuza yüklediğiniz bir uygulama ve bunun yardımıyla sitelere girerken şifreniz ve mailinizi girdikten sonrasında bir de telefonunuzda oluşturulan şifreyi girmeniz gerekiyor. Faydası ise hesap bilgilerinizi 3. bir şahısa kaptırsanız bile cep telefonunuz sizde olduğu ve o şahıs bu şifreyi bilemeyeceği için hesabınız güvende duracak.

3. Cüzdan adresleri

Üyelik ve güvenlik adımını tamamladıktan sonrasında artık hesabımıza Bitcoin, Ethereum yada başka coinler aktarma adımına geçebiliriz. Bunun için Üst menüde yer edinen Funds > Deposits menüsüne tıklıyoruz. Aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz benzer biçimde bir sayfa geliyor.

Mesela elinizde Bitcoin var ise sol taraftaki kutucuğa BTC yazıp BTC Deposit adresinizi almanız gerekiyor.

BTC yazdıktan sonrasında bu resime benzer bir ekranla karşılaşacaksınız. BTC Deposit Adress, sizin Bitcoin göndereceğiniz adrestir. Bu adresi kopyalayın.

4. Binance’da altcoin satın alma

Tüm adımları başarıyla tamamladınız ve aktardığınız Bitcoin’le altcoin almak istiyorsunuz diyelim. Örnek olarak son günlerin popüler altcoini IOTA’yı kullanacağız. Sitede sol-üst menüde yer edinen Exchange > Basic’e tıklıyoruz. Aşağıdaki fotoğrafta yer edinen sayfa sizi karşılayacak.

Yukarıdaki fotoğrafı açıklamak gerekirse, BTC aktardığınızı ve IOTA satın almak istediğinizi varsayarak ilk olarak sağ üst bölümde yer edinen BTC ikonuna tıklıyoruz, sonrasında aşağıda listelenen altcoinlerden IOTA / BTC’yi seçiyoruz ve yukarıdaki fotoğrafta da yer edinen IOTA / BTC sayfası karşımıza çıkıyor. Bu sayfa elimizdeki Bitcoinleri (BTC) kullanarak IOTA satın alabileceğimiz sayfa. Ekranın alt-ortasında yer edinen yeşil Buy IOTAbölümünden alış işlemimizi gerçekleştireceğiz. Orada yer edinen %25, %100 benzer biçimde ikonlar, Bitcoinlerimizin ne kadarlık bir kısmıyla alış emri vereceğimizi soruyor. Mesela %50 butonuna tıklarsak aktardığımız Bitcoinlerin yarısıyla IOTA alırız, aktardığımız Bitcoinlerin öteki yarısı hesabımızda Bitcoin olarak kalmaya devam eder.

Alış emrimizi verdikten sonrasında daha aşağıda yer edinen Open Orders’ta işlemimiz belirecek ve muhtemelen 10 saniye içinde IOTA’mızı almış olacağız. Uzun süre Open Orders’ta emrimiz kalırsa bu IOTA fiyatının değişmiş olduğu ve sadece emri verdiğimiz fiyata yeniden erişince alabileceğimizi gösterir. İşlemi cancel butonuyla iptal ederek yeni komut verebilirsiniz.

5. Binance’ta altcoin satma

Bu aşamaya kadar her şeyi yaptınız ve aldığınız IOTA’lar istediğiniz kadar değerlendi ve artık satıp coinlerinizi Bitcoin’e çevirmek istiyorsunuz diyelim. Gene yukarıdaki benzer biçimde bir işlem yapacağız fakat bu sefer kırmızı Sell IOTA butonunu kullanacağız. %100 ikonuna basıp Sell IOTA emri verirsek tüm IOTA’larımız satılıp Bitcoin olarak hesabımıza yansıyacak.


6. Binance komisyon pozitif yanları

Her borsa işlemlerden elde etmiş olduğu komisyonlar yardımıyla hizmet verir. Binance’ta bu şekilde çalışır sadece bizlere sağlamış olduğu bir pozitif yanları vardır bu da Binance coin / BNB’dir. Bu altcoin, Binance’ın kendi coinidir ve mesela 1 tane satın alıp hesabınıza koyduğunuzda bundan sonraki tüm coin alım-satım işlemlerinizde BNB coininiz kullanacak ve bu coin’de komisyon oranı %50 daha düşük. Devamlı alım satıp yapacaksanız, daha azca komisyon ödemeniz için küçük yada kafi miktarlarda BNB coin almanızı tavsiye ederim. Yukarıdaki IOTA örneğindeki benzer biçimde BNB coin satın alabilirsiniz. Sonrasında hesabınıza girip Using BNB to hisse for fees(50% discount) ayarını ON yapmalısınız. (Aslına bakarsan otomatikman ON sadece gene de denetim etmekte yarar var.)


7. Binance data sayfaları

Üst menüde yer edinen Funds > Transaction History sayfası hesabınıza gönderdiğiniz coinleri gösterir. (Mesela yukarıda Paribu’dan gönderdiğimiz Bitcoinleri görebilirsiniz.)

Üst menüde bulunan Funds > Balances hesabınızda yer edinen tüm coinlerin sayısını gösterir.

Üst menüde bulunan Orders > Trade History gerçekleşmiş alım satım işlemlerini görmenizi sağlar ve geçmiş işlemlerinizde ne kadarlık bitcoin harcamışsınız vs. detayları size sunar.


8. Binance‘tan coinleri çekme

Binance’ta artık bulunmak istemiyor ve elinizdeki coinleri Türk Lirası’na çevirmek istiyorsanız yapmanız ihtiyaç duyulan, ilkin elinizdeki tüm altcoinleri Bitcoin’e çevirmek. Sonrasında üst menüden Funds > Deposit Withdrawals’a gelip mesela Bitcoin çekecekseniz, Bitcoin satırında yer edinen Withdrawal’a tıklamak. Aşağıdaki fotoğrafta da görünen bir bölüm açılacak.

Burada Bitcoin için Label kutucuğuna yazdığınızı bir önemi yok fakat başka coinler için mühim olabiliyor. İşlem yapmadan ilkin dikkat etmenizde yarar var. Sonrasonda Amount kısmındaki Max ikonuna tıklayarak hesabınızdaki tüm Bitcoin miktarını seçiyoruz. son işlem olarak Adress kısmını doldurmalıyız. Bu adresi Bitcoin’i göndereceğiniz siteden almalısınız. Dpara’dan örnek vermek gerekirse, Cüzdan > Hesaba Yatırbutonunu kullanarak adresimizi oluşturup fotoğraftaki Adress satırına yapıştırıyoruz. Bir süre sonrasında Binancetaki tüm Bitcoinlerimiz Para hesabımıza geçecek sonrasında Dpara’dan Türk Lirası Çekme menüsünü kullanarak gönderdiğiniz Bitcoinlerin TL karşılığını banka hesabınıza çekebilirsi

Yorum yapın