Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bugün, yazılımcılıkta sağlam kariyerin güvence yollarından birisi olarak görülen bilgisayar mühendisliğine yakından bakıyoruz. Peki mühendis olmak, bilgisayarın dilinden anlayarak onun anladığı dilden uygulamalar yazmak için eğitim koşul mı? Doğal ki değil. Bilgisayar mühendisliğini meslek olarak yapmak, bu daldan para kazanmak için bilinenin aksine mektepli olmak gerekmiyor.

Yazılım alanında ilerleyebilmek, sağlam kariyer yapabilmek için bir çok insana bakılırsa bilgisayar mühendisi olmak koşul. Her ne kadar kendisini bu alanda geliştiren yetenekli kişiler mühendislerin önüne geçebilse de eğitim gören mühendisler, işleri birazcık daha güvence altına alıyorlar.

Bilgisayar mühendisi ya da yazılım mühendisi olmak için en mühim detay kendini geliştirmekte yatıyor. Bol miktarda kişisel uğraşla, emek vermekle öğrenilen bilgisayar mühendisliği, aslına bakarsak bir meslek dalı değil, insanoğlu için yaşam biçimi haline geliyor. Şu sebeple bir bilgisayar mühendisi bilgisayarlarla yalnız mesai saatleri içinde uğraşmıyor, neredeyse gününün tamamını bu işe ayırıyor.

Temel bir sual(n)dan başlamış olalım: Bilgisayar mühendisi iyi mi olunur?

Klişe yanıtları eritelim: Bilgisayar mühendisi olmak için kişisel gelişim haricinde öncelikle İngilizce bilmek gerekiyor. Zira bilgisayar ile konuşabilmek için C#, Java vs. benzer biçimde programlama dilleri bilmelisiniz. Bu dillerin teknik bilgilerini öğrenebilmek için de maalesef İngilizce koşul. Şimdi isterseniz bilgisayar mühendisi olmak için başlıca gerekenleri maddeler halinde açıklayalım.

Bilgisayar ile büyümüş olmalı, bilgisayarı seviyor olmalısınız:

Temel seviyede de olsa bilgisayar bilginiz olmalı. Tahmin edeceğiniz suretiyle bilgisayarın temel terimlerini, özelliklerini bilmeyen birisi yazılımcı olması imkansız.

Normal olarak programlama dillerini öğrenmelisiniz:

İngilizce’yi öğrendikten sonrasında artık programlama dillerine geçebilirsiniz. İlk başlangıçta Google tarafınca desteklenen Phython ile Microsoft tarafınca desteklenen C# dilini öğrenebilirsiniz.

Kendinizi sınırlamamanız gerekir:

Bilgisayar mühendisi için öğrenmenin ne yaşı ne de sınırı vardır. Java Script, PHP, HTML, Ruby vs. benzer biçimde öteki dilleri de minimum temel düzeyde öğrenin.

Yaratıcı bir perspektif şarttır:

Iyi mi ki Mark Zuckerberg asla yapılmayanı yaparak Feysbuk’u ve Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Raggie Brown üçlüsü Snapchat’i tasarladıysa siz de daha ilkin kimsenin yapmadığı şeyleri düşünmek için kişisel mesai alışkanlığı edinmeniz gerekiyor. Görebilmek için bakmayı da bilmeniz koşul.

Matematik ile aranız iyi olmalıdır:

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan Massachusetts Institute of Technology’e (MIT) bakılırsa bilgisayar mühendisleri aslına bakarsak birer matematik hocalarıdır. Zira bilgisayar için yalnız iki olasılık vardır 0 yada 1. Kodlardaki algoritmalar da aslına bakarsak denklemlere dayandığı için matematik de tıpkı İngilizce benzer biçimde koşul.

Algoritmalar hakkında yaşam boyu araştırmalar halletmeye hazır olun:

Aslına bakarsak Matematiksel bir terim olan algoritma, bilgisayar mühendisliğiiçin ise önemi bir fazlaca fazladır. Zira algoritmalar, tasarladığınız sistemi oturttuğunuz omurgadır, beyindir. Şu demek oluyor ki sözgelişi WhatsApp’ın fotoğraf gönderme, ses kaydetme vs. benzer biçimde özellikleri haiz olduğu algoritma tarafınca çalıştırılır. Algoritma eğer olmazsa fotoğraf göndermeye yarayan kodlar çalıştırılamaz ve fotoğraf gönderemeyiz. Algoritma, kodların işlerini yapmasına olanak verir.

İşletim sistemlerini yakından tanıyın:

Her ne kadar Windows da mühim olsa da tavsiyemiz Linux işletim sistemi üstüne yoğunlaşmanız size avantaj Zira Linux tamamen açık kaynak kodlu olduğundan emek harcama mantığını anlayabilir ve hatta onu geliştirebilirsiniz de. Lakin yaptığınız uygulama Windows da destekleyeceği için doğal ki Windows’un da tekniğine inmeniz lazım

Suni zekalar ile dost olun:

Artık çağımızın en mühim mevzusu suni zeka. Sonumuzu mu getirecekler yoksa bizi daha da mı geliştirecekler benzer biçimde tartışmalardan sıyrılarak yalnız onu anlamaya, öğrenmeye ve geliştirmeye çalışın. Şu sebeple algoritma denilen terimin yerini artık suni zeka alıyor. Şu demek oluyor ki kodları algoritma değil, suni zeka denetim edecek.

Sabırlı, azimli bir halde sorun çözmeye alışın:

Kuşkusuz ki sabır her işin başlangıcında geliyor. Eğer bilgisayar mühendisi olmak istiyorsanız, yazılım dillerini öğrenmek, hayalinizdeki mesleği yapmak istiyorsanız sabretmeli ve azimli olmalısınız. Yaptığınız hatalardan derhal pes etmemeli aksine üzerine üzerine giderek azminizi kanıtlamalısınız. Bu yolda önünüze kim bilir onlarca sıkıntılı sorun çıkacak fakat hepsini çözebilmelisiniz.

Bilgisayar mühendisi emek harcama hayatında tam olarak ne yapar?

Bu meslek erbabı olan kişiler bilgisayar ile ilgili ne var ise hepsinden mesuldür. Anakart, ekran kartı, klavye, kulaklık, çip benzer biçimde donanımsal tüm parçalarlar bilgisayar mühendisleri tarafınca geliştirilip kontrol edilir. Doğal ki görevleri yalnız bu şekilde de kalmıyor. Gene aynı şekilde yazılımsal süreçlere de hakim olabilirler.

Yazılım mühendisliği ise süre içinde bilgisayar mühendisliği içinden doğan, artık apayrı bir alandır. Bilgisayar mühendisleri, mesleğin yapısı gereği donanımlara ve donanımları çalıştıran çekirdek yazılımlara daha yakın olurlar. 

Peki bilgisayar mühendisi maaşları ne kadar?

Türkiye’de hususi bir sektörde çalışan bilgisayar mühendisinin maaşı fazlaca fazla değişkenlik gösterebiliyor. Zira vatanımızda bilişim alanındaki seçkin şirket sayısı azca olduğundan averaj bir rakamdan anlatmak de güç. Türkiye’deki global firmalar, mühendislerine global şartlara yakın haklar tanıyorlar. Sadece mahalli ve nispeten daha ufak firmalarda ücretler, ciddi şekilde düşük olabiliyor. 

Bilgisayar ve yazılım mühendislerinin, Silikon Vadisi’ne ev sahipliği meydana getiren ABD’de ise hakikaten yüksek ücretlerle çalıştıklarını söyleyebiliriz. Firmadan firmaya bu şartlar değişiklik gösterse de senelik averaj 75-115 bin dolar seviyesinde maaşlar görmek mümkün. 

Bilgisayar mühendisi olmak için bilgisayar mühendisliği okumak koşul mı?

Dünyanın en büyük teknoloji devleri Google ve Microsoft’un bile mühendis iş ilanlarında diplomayı koşul koşmadığını düşünürsek eğitimin, her şeyi güvence altına almadığını görebiliriz. Normal olarak iyi kurumlarda eğitim alan yüksek notlara haiz mühendislerin şansları daha yüksek, sadece kendisini geliştirmeye adayan insanoğlu da aynı konumlarda vazife yapabiliyorlar. 

Bilgisayar mühendisi, adı üstünde, mühendis olmak için okumak gerekir dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat dünyaca meşhur birçok teknoloji şirketi yazılım mevzusunda yarışmalar kazanarak dereceler elde etmiş, beyaz şapkalı hacker olarak kendini kanıtlamış kişileri işe alıyorlar. Örnek olarak Google’ın Pixel cep telefonunun güvenliğinden görevli olan beyaz şapkalı hacker, Pixel telefonunu hackleyerek açığını gören kişiler arasından bugünlere geldi.

Hayalinizdeki meslek olan bilgisayar mühendisliğini yapabilmek için kendinize güvenmeli ve kendinizi olabildiğince geliştirmelisiniz. Yeteneklerinize güvenerek de büyük şirketlerin sizi görmesini, tanımasını sağlamalısınız. Ihmal etmeyin her sistemin bir açığı vardır ve bu açığı bulanlar, her türlü içeriye girebilirler.

“Bilgisayar Mühendisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın