Başarılı Girişimcilik Örnekleri 2023

Başarıya ulaşmış girişimcilik örnekleri Çoğu zaman yurt haricinde bulunur. Vatanımızda kafi teşvik olmadığı için bu mevzuda fazlaca fazla örnek veremiyoruz. Sizlerle paylaşacağımız girişimlerin neredeyse tamamı yatırımcılar yardımıyla yaşam bulmuş başarı göstermiş girişimler.

başarılı girişimcilik örnekleri

başarı göstermiş girişimcilik örnekleri

paylaştığımız şey bu başarı göstermiş girişimcilik örnekleri daha ilkin vatanımızda uygulanmayan güncel fikirlerdir. Hedefimiz bu fikirlerin size esin kaynağı olması. Yurt dışından ülkemize gelen düşünce transferlerinin sayısı saymakla bitmez. En iyi örnek Yemeksepeti.com’dur. Sözü fazla uzatmadan 2016 yılının beğendiğimiz başarı göstermiş girişimcilik örneklerini paylaşalım.

Not: birbirinden değişik 75+ Yeni İş Fikri başlıklı yazımızı okuyarak değişik fikirler edinebilirsiniz.

Başarıya ulaşmış Girişimcilik Örnekleri

Başarılı başlangıç ​​oluşturma

Başarıya ulaşmış başlangıç ​​oluşturma

Bu fikirlerin neredeyse tamamı bir tek yurtdışında uygulanmaktadır. Siz de vatanımızda uyarlanabilir bir düşünce için detaylı araştırma yapabilir ve yorumlar vasıtasıyla paylaşabilirsiniz. Aşağıdaki fikirlerin sonsuza kadar başarı göstermiş olacağının garantisi yoktur. Sadece birçoğu yatırım almayı başardı.

1.ReCharge-Rekreasyon Alanı Kiralama Girişimi

Başarılı Girişimcilik Örnekleri 2022 1

başarı göstermiş girişimcilik örnekleri

San Francisco’da dört dost tarafınca kurulan bir uygulamadır. Oteller, apartlar yada pansiyonlar ile anlaşmalar meydana getiren şirket, insanlara saatlik dinlenme, duş alma, misafirleriyle söyleşi etme şeklinde imkanlar sağlıyor. Dakikada 0,60 ABD Doları ve saatte 40 ABD Dolarına kadar ücret gereklidir. Doğal ki, fiyatlar bölgeye göre farklılık gösterir.

Recharge girişimi, kuruluşunun ilk çeyreğinde 2 milyon 300 bin dolarlık yatırım aldı. Girişimciler içinde Rick Marini, Eniac VC, meşhur yatırımcı Scott Banister ve eski Google çalışanı Harry Cheung içeriyor.

2. Patreon Girişimi

patreonAlexis Ohanian ve Sam Altman tarafınca 2013 senesinde kurulmuş bir girişimcidir. Patreon’un amacı, sanatçılar için web hizmetleri geliştirmektir. Kısaca Youtuber’ların, yazarların, şairlerin, fotoğrafçıların ve müzisyenlerin kendi internet sayfalarını kurmalarına ve içerik oluşturmalarına destek olmaktır. Doğal ki, içerik oluşturucuların finansal destek bağışları toplamasını da sağlar. 2016 senesinde ise 17 milyon dolar değerine ulaştı. Yetenekli sanatçılardan toplanmayı bekleyen 2000’den fazla içerik bulabilirsiniz.

3.Ürün Avı Girişimi-Ürün Avı Girişimi

Girişimin amacı, son olarak ürünleri gösteren günlük bir poster oluşturmaktır. Dünyanın her yerindeki kullanıcılarına en yeni günlük ve haftalık ürünleri sunmak. Ürün Avı daha fazlaca yatırımcılar tarafınca kullanılmaktadır. Karşılaşmış olduğu ürünleri inceleyen yatırımcılar, ürün hakkında meydana getirilen yorumlarla da bilgilendiriliyor. ProductHunt.comfazlaca sayıda yatırımcısı bulunmaktadır. Bunlara Greylock, Naval ve SV Angels dahildir.

4. Gevşek E-postayı Kaldırmaya Çalışmak

Slack, işletmeler için bir yazışma uygulamasıdır. Çıkmış olduğu günden beri teknoloji dünyasını büyük bir rüzgarla savuruyor. Slack’in amacı, uzun e-postaları yok etmek ve işyerleri içinde kişisel etkileşim sağlamaktır. Platform üstünde hususi izinlerle kullanıcılarına anlık mesajlaşma, dosya paylaşımı, söyleşi grubu oluşturma şeklinde imkanlar sunmaktadır. Ek olarak kullananların karşılıklı olarak beraber çalışmasını sağlar. Slack adındaki bu startup hakkaten fırtına kopardı ve 340 milyon dolarlık bir yatırım topladı.

5.Tugay Girişimi-Siyasal Münakaşa Platformu

Tugay, girişimciliğin en başarı göstermiş örneklerinden biridir. Spencer Platt adlı bir girişimci, insanları daha çok oy kullanmaya teşvik etmek ve siyasal tartışmaları tek bir noktada toplamak için tugay uygulamasını kurdu. Toplumsal medyadaki siyasal kargaşa ve bunalımları ve tartışmaları tek bir yerde tutma ve birbirlerine görüşlerini açıkça ifade etme imkanı elde etmiştir.

Hem de Bridgade uygulaması gerçek kullanıcıları olduğundan anketler yapmaktadır. Amacı siyaseti körüklemek olan bu girişim, San Francisco için yapmış olduğu ankette seçim neticelerini doğru tahmin etti. Sean Parker, Ron Conway, SV Angel ve Marc Benioff’tan toplam 11 milyon dolarlık yatırım aldı.

6.Chariot Uygulama-Hizmet Paylaşım Platformu

Başarılı Girişimcilik Örnekleri 2022 2

cenk otomobili girişimi

Dikkatimizi çeken bu girişim hakkaten muhteşem bir örnek. İlk olarak San Francisco’da süregelen bu uygulama, yatırımları çekmeyi başardı. Uygulamanın amacı insanların servis araçları ile ortak güzergahlar oluşturmasını sağlamaktır. İlk olarak, bir şahıs tarafınca bir rota belirlenir. Hemen sonra öteki kullanıcılar bu rotaların çevresinde sıraya girmeye adım atar. Bilhassa işe gidip gelme saatleri aynı olan çalışanlar içinde oldukça popüler hale gelen bir uygulamadır. Minik bir ücret karşılığında servis tarafınca alınacaksınız ve servis tarafınca evinize bırakılacaksınız. Ulaşımın oldukça pahalı ve konforlu olmadığı vatanımızda başarı göstermiş bir halde uygulanırsa en garantili girişimcilik örneğidir.

Major League Baseball Ventures, Winklevoss Capital, SoftTech VC ve Haystack’tan 3 milyon dolar topladı. Vatanımızda başarı göstermiş bir halde tasarlanırsa alacağı yatırım miktarının daha yüksek olacağına inanıyorum.

7. Vapur Kargo Girişimi

Başarılı Girişimcilik Örnekleri 2022 3

başarı göstermiş girişimcilik örnekleri

Kişilerin kargo göndermesini kolaylaştırmak ve onlara uygun fiyatlı hizmetler sunabilmek için oluşturulmuş bir kurye hizmetidir. İnsanların tek yapması ihtiyaç duyulan ürünün fotoğrafını çekmek. Birkaç dakika içinde SHYP firmasının kuryesi ayağınıza gelecek ve ürünü sizden alacaktır. Peşinden kargonuzu sizin adınıza anlaşmalı kargo firmasına göndereceklerdir. Günlük sevkiyat sayısı 10 bine ulaşan SHYP, %50’ye varan indirimle sevkiyat hizmeti veriyor. Doğal ki, ek kurye tutarı de ekleyecektir.

Başvurunun güzel yanı, adresleriniz kaydedilecek ve yeniden girmenize gerek kalmayacak. Her şeyi uygulama üstünden yönlendirebilirsiniz. SHYP kargo-kurye girişimi 64 milyon dolarlık yatırım aldı.

8.Postmates Uygulaması

Başarılı Girişimcilik Örnekleri 2022 4

girişimcilik fikirleri

Postmates uygulaması, istediğiniz her şeyi 1 saat şeklinde kısa bir sürede kapınıza kadar getirmenizi elde eden bir uygulamadır. Favori restoranınız hizmet vermiyor olabilir yada eşyalarınızı kuru temizlemeciden almanız gerekebilir. Posta arkadaşları, bunun için ödeme yapmak isteyen kullanıcılar için hizmet sağlar.

Yakınınızdaki posta arkadaşları çalışanlarıyla bireysel olarak etkileşime girebilir ve siparişinizi verebilirsiniz. Lojistik alanında mükemmel bir çözüm olarak görülen Postmates uygulaması, yatırımcıları tarafınca 140 milyon dolarlık devasa bir yatırım aldı. Vatanımızda uygulamaya konulursa başarı göstermiş girişimcilik örnekleri aralarında olacak.

9. Operatör Sanal Asistanı Uygulaması

Sanal asistan uygulamalarında her geçen gün yeni uygulamalar ortaya çıkıyor. Sadece bir çok lüzumlu patlamayı yaşamaz. Bizlere nazaran gereksinim duyulan ve gelecekte büyük bir gelişme ile ivme kazanacak bir sektör.

Operatör uygulaması ise kullanıcılarına bilet gönderme, çiçek gönderme, armağan seçme, not alma, rezervasyon yapma şeklinde en uygun seçenekleri sunuyor. Operatör, Uber’in kurucusu Garret Camp’in extra girişimlerinden biri. Öteki sanal asistan uygulamalarına nazaran daha kapsamlıdır. Greylock’tan 10 milyon dolarlık yatırım almayı başardı.

Okuyun: Süratli Para Kazanma Yolları

10. Düşünce Uygulaması

Esnaf ile bir nevi etkileşim uygulamasıdır. İlk ilkin yakındaki marketlerle GPS vasıtasıyla etkileşim üstüne inşa edildi. Hemen sonra restoranlar, eczaneler, kuru temizlemeciler şeklinde firmalar da dahil oldu. Müşteriler bu şirketlerle etkileşime geçebilir ve sorular sorabilir. Bu sayede bireysel bir alan kişi ilişkileri yönetimi fırsatı sunulmuştur. Rahat bir düşünce şeklinde görünse de 8 milyon dolarlık bir yatırım almayı başardı. Opinio uygulamasını bu kadar başarı göstermiş meydana getiren şey ise firmaların müşterileriyle birebir etkileşimde bulunmasıdır.

11.Adil Girişimcilik

Hindistan’da kurulmuş bir girişimcilik uygulamasıdır. Uygun fiyatlı kredi teklifleri üstüne inşa edilmiştir. Borçlular ve borç verenler bir araya getirilir. En uygun ödünç verme işlemi açık artırma ile yapılır. Normal olarak bankalar ve sigorta şirketleri ile güvenilirlik mevzusunda antak kalma yapılmıştır. Vatanımızda daha ilkin uygulanmayan bu düşünce, bazı güvenlik sorunlarının aşılması halinde kesinlikle başarı göstermiş olacaktır.

12)Kısa Haber Girişimi

İnsanlar çoğu zaman haberlerin manşetlerini yada manşetlerini okurlar. Bunu fark eden inshort adlı uygulama, kullanıcılarına 10 kategoride 60 kelimeyi geçmeyen haberler sunuyor. Inshort o denli fazlaca kullanıcıya ulaştı ki artık aylık yarım milyar izlenme sayısına ulaştı. Doğal ki ulaşmış olduğu şahıs sayısı bu kadar fazlaca olunca yatırımcılar kuyrukta bekliyor. Inshort şimdiye kadar 40 milyon doların üstünde yatırım yapmış oldu.

13. Urbanclub Hizmet Girişimi

Gene, bu bir Hint girişimidir. Tesisatçı, çilingir, tamirci, kapıcı, fotoğrafçı vb. hizmete gereksinim duyan kişileri profesyonellerle buluşturan bir platformdur. Müşterileri ve uzmanları GPS vasıtasıyla bir araya getirir. Müşteriler en yakın servis sağlayıcıyı bulabilecek ve onlarla en kısa sürede etkileşime geçebilecek. Bizimle ‘armut.com’ arasındaki fark budur. Anında GPS ile etkileşim. Şu anda 5 ilde etken olarak 6000 müşteriye ulaşan uygulama, ilk etapta 10 milyon dolarlık yatırım aldı.

14. Honestbee Dürüstlük Uygulaması

Alışverişte süre kazandıran bir uygulamadır. Taze meyve, balık ve besin ürünlerini dürüst bir halde satın almanızı sağlar. Honestbee çalışanları yarı zamanlı öğrencilerdir. Size süre kazandıran ve kaliteli ürünlere haiz olmanızı elde eden bu dürüstlük uygulaması 20 milyon dolarlık bir yatırım almayı başarmıştır.

15.Hizmet Kahramanı Uygulaması

Mikro işletmeleri kendi aralarında karşılaştırmanızı elde eden mahalli işletme ağıdır. Mesela kebap yiyecek istiyorsunuz. Uygulama üstünden çevrenizdeki restoranların fiyatlarına ve kullanıcı yorumlarına bakarak karar verebilirsiniz. Doğal bunu Yemeksepeti.com’da yapıyor. ServisHero’nun farkı tüm işletmeleri kapsamasıdır. Anlık ihtiyaçlarınız için kuru temizleme, petshop, bakkal, tesisatçı şeklinde işletmeleri karşılaştırabilirsiniz. ServisHero’nun 2,6 milyon dolarlık bir başlangıç ​​yatırımı var.

Yukarıda bahsettiğimiz girişimcilik örnekleri İngilizce kaynaklı sitelerden alıntı yapılarak çevrilmiştir. Mümkün olduğunca daha ilkin paylaşılmamış yaratıcı girişim fikirlerini araştırdık. Umarız bu yazı, karar vermenize destek olmuştur. Yararlı bulduysanız lütfen yorumlarınızı tamamlanmamış etmeyin.

Yorum yapın