Badem Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır 2023

Ziraat üreticileri için Badem Yetiştiriciliği En karlı ürünler arasındadır. Halihazırda yetiştirdiğiniz ziraat ürünlerinin geliri emeğinizi karşılamıyorsa, badem yetiştirmenin sizin için en mantıklı seçeneklerden biri olduğundan güvenilir olun. Badem iyi mi yetiştirilir, kazanç, maliyet ve karlılık hakkında detaylı bir informasyon akışı yazıda sizi bekliyor. Bu karlı ziraat ürününü seçmeden ilkin badem ağacı çeşitlerini detaylı bir halde incelemenizi tavsiye ederiz. Bu sebeple gelirinizi belirleyecek en mühim unsur yetiştirdiğiniz bademin cinsel olacaktır.

Tarımsal ürün mevzusunda kararsızsanız büyüyeceksiniz. en karlı ziraat ürünleri listeyi denetim edebilirsiniz.

Badem Yetiştiriciliği

Badem Nasıl Yetiştirilir

Badem Iyi mi Yetiştirilir

Devletimizde son zamanlarda badem üretiminin arttığı bilinmektedir. Nitekim geçtiğimiz yıllarda 60 bin tonu üretilen badem, son 5 yılda %50 artarak 90 bin tona ulaştı. Devletimizde yeni dikilen ve genç ağaçlar büyüdükçe ve ürün ürettikçe, badem yetiştiriciliği Miktarın yılda 150 bin tona ulaşacağı öngörülmektedir. Hal bu şekilde olunca geniş ve uygun araziye haiz olan kişilerin badem yetiştirmek için girişimlerde bulunduğunu ve devlet ziraat desteklerinden yararlandığını söyleyebiliriz. Ayrıca kaliteli ve yüksek verimli bir sürecin hem bolca ürün hem de yüksek kâr anlamına gelebileceğini belirtmekte yarar görüyoruz.

Badem Iyi mi Yetiştirilir

Badem ağacı dikmek isteyenler için ilk olarak yer seçiminin son aşama mühim bulunduğunu hatırlatmak isteriz. Bunun haricinde iki mühim mevzuyu şu şekilde belirtebiliriz:

Yeter badem toplamak İsterseniz bahçenin toprak derinliği minimum 2 metre olmalıdır.

Bahçedeki toprağın verimli ve geçirgen bir yapı ile işlev görmesi de önemlidir.

badem yetiştiriciliği Badem fidanı sanılanın aksine suyu sever ve susuz alanlarda süratli büyümesi sizi yanıltmasın. Bu sebeple bu şartlar altında geç ve yetersiz meyve vereceğini şimdiden söyleyebiliriz. İklim koşulları, badem çeşidi, anaç tercihi, toprak hazırlığı ve lüzumlu ilaçlama benzer biçimde işlemler yetiştirmenin temel taşlarıdır.

Not: Hollanda, topraksız ziraat yöntemini kullanarak senelik 94 milyar dolarlık tarımsal ihracat gerçekleştirmiş oldu. topraksız ziraat iyi mi yapılır başlıklı makaleden bu mevzu hakkında daha çok informasyon edinebilirsiniz.

Badem Fidanı Tutarları

Badem üretimi için değişik fidan çeşitlerini temin edebilirsiniz. Şu demek oluyor ki aklınıza gelen ilk sual badem ağacı tutarları İlgili olması da mümkündür. Birçok seçenek arasından temin edeceğiniz fidanlara bütçenizi aşmadan ödeme yapabileceğinizi bildirmek isteriz. Fidan yaşı, cinsel, iç verim oranı, birkaç günde bir sulama ve gübreleme özellikler lüzumlu görülmeli ve araştırmalar bu şekilde yapılmalıdır.

İnternette badem fidanı satış hizmeti veren onlarca şirket bulabilirsiniz. Bu firmaların rekabetinden yararlanmak, daha uygun bir satın alma yapmak anlama gelir. badem yetiştiriciliği Bunu yapmadan ilkin ne olursa olsun fiyat incelemesinin size kazanç getireceğini söylemeliyiz. Sadece averaj 30 TL’den başlayıp 120 TL’ye kadar çıkan fidelerle badem üretimine başlayabileceğinizi de vurgulamalıyız.

Okuyun: Para Kazandıran Nebat Türleri

Badem Yetiştiriciliği Karlı mı?

Aslına bakarsak son zamanlarda badem üretimim niçin bu kadar arttı sorusuna da yanıt veriyor diyebiliriz. Badem fidanları 12 ay dikilebilmeleri ve değişik türde ürünler üretebilmeleri ile ön plana çıkmaktadır. Yüksek kar marjı badem yetiştiriciliği Ek olarak bölgenizin büyüklüğünün yapmak istediklerinizi direkt etkileyeceğini de unutmamalısınız. Mevzunun uzmanları ilkin yeşil badem ile geliyor, peşinden içindeki badem ile ana gelirin yüksek seviyesinden bahsediyorlar. Sadece bu gelir kalemi için minimum 10 dönüm bahçenizin olması tavsiye edilir. Daha çok potansiyel yatırım ve maddi getiri istiyorsanız bu alanın 50 dönüm bulunduğunun da altını çiziyorlar. Tüm kriterlere bakıldığında Badem yetiştiriciliği karlı mı? Soruya doğru bahçe ve üretim de eklendiğinde kesinlikle ‘evet’ diyebiliriz.

Badem Fidanı Çeşitleri

badem nasıl yetiştirilir

badem iyi mi yetiştirilir

Kabuk yapıları birbirinden daha sert olan değişik iklimlerde yetişen ürün ebatları farklılık göstermektedir. badem ağacı çeşitleri Sadece bunu başarı göstermiş bir halde taçlandırmak için en malum badem fidelerini özümsemelisiniz. Boyları 6 santimetre ile 10 santimetre içinde değişen ve her birinin değişik menşe ülkesi olan seçeneklere detaylı olarak göz atmalısınız. Ek olarak vatanımızda satın alacağınız badem fidelerinin gelişme, gelişme ve meyve verme potansiyeli ile ilgili her soruya cevap bulduğunuzdan güvenilir olmalısınız. Sadece Türkiye’nin yıl boyu devam eden iklim koşulları göz önüne alındığında en yüksek verimi verecek 5 badem fidesine odaklanmanız icap ettiğini belirtmek isteriz. Bunlar:

ferraduel pariel olmayantuon Ferragnes Teksas bademi

Badem Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

Badem Ağacı kaç yılda meyve verir?

Badem Ağacı kaç yılda meyve verir?

Evet, kim bilir bu sual badem yetiştirmeyi planlayanların en fazlaca merak etmiş olduğu konulardan biridir. ekilen Badem ağacı kaç yıl meyve verir? Ve verimliliği iyi mi? Bunun için badem çeşitlerini dikkate almak gerekir. Ilk olarak el bademlerinden bahsedelim. Elle kırılabilen kabuğu ile tanınan bir türdür. Bununla beraber verimi yüksek öteki tür ise diş bademidir. Adını kabuğunun dişlerle kolayca kırılabilmesinden almıştır.

Sütlü ve acı bademde listemizin başka çeşitleri de var. Bahsettiğimiz tüm bu türler ideal koşullarda badem yetiştiriciliği Bunu elde etmek için averaj süre 4 senedir. Tertipli sulama, gübreleme, ilaçlama ve öteki lüzumlu faktörleri yerine getirirseniz bu zamanda tatminkar meyve toplamaya başlayabilirsiniz.

En Verimli Badem Türü

badem yetiştiriciliği

badem yetiştiriciliği

Ülkemizin toprak yapısı başta olmak suretiyle badem yetiştiriciliği hakkında informasyon sahibi olunması, verimin temelini oluşturmaktadır. Mesela Ege’nin güneybatısında ağaç sayısı fazlayken en yüksek verimle karşılaşıldığını söyleyebiliriz. Sadece Akdeniz’in doğusundaki badem ağaçları Ege’nin yarısı kadar olsa da fazlaca daha çok meyve verir. Burada birçok unsur devreye girebilir. Sadece ülkenin neresinde olursanız olun bolca ve emin bir netice almak istiyorsanız doğru adımları atmalısınız. Sertifikalı ve güvenilir en verimli badem çeşidi Bu Ferragnes. %40 iç verim oranına haiz olan bu tür, geç çiçeklenme benzer biçimde özellikleriyle de başı çekmektedir.

Öteki ikinci seçenek ise Tuono. Tuono bir İtalyan fidanıdır. Senenin büyük bir bölümünde İtalya ile averaj bir iklime haiz olmamız Tuonu ile verim alma olasılığını artırıyor. Bilhassa Akdeniz ve Ege bölgelerinde badem yetiştiriciliği Bu seçimlerle hedeflerinizi gerçek verimliliğe dönüştürmek sandığınız kadar zor olmayabilir.

Okuyun: Suda Marul Iyi mi Yetiştirilir

Badem Yetiştiriciliğine Devlet Desteği

Badem Devlet Desteği

Badem Devlet Desteği

Fındığın kuruyemiş içindeki payının %3’ten %8’e yükseldiği bu dönemlerde Badem’in para kazanmak için iyi bir alternatif bulunduğunu söylemekte bir sakınca görmüyoruz. Sadece bu şekilde bir yatırımın size finansal olarak geri dönmesinin süre alacağını yinelemek isteriz. Gelirin kabul edilebilir düzeyde olması için dekar büyüklüğünün önemini de vurgulamak isteriz. Sürdürülebilir ve devamlı bir getiri elde etmek istiyorsanız beklentilerinizi karşılamak için önceliğinizle averaj 50 dekarlık bir alanda faaliyetlerinizi başlatmayı kesinlikle göz ardı etmemelisiniz.

Sıfırdan başlamış olan bir yatırımcı olarak, badem yetiştiriciliği devlet desteği Sen de alabilir misin diye merak ediyor musun? Aklınızdaki bu suali cevaplamak istiyoruz. Ziraat Bakanlığı dekar başına destekleme ödemesi yapmaktadır. Peki, bu devlet desteğini örneklemek gerekirse:

1 dönüm alana averaj 40 fidan dikilmektedir. Bu fidanların ücretleri tür ve yaşa nazaran değişim gösterebilmektedir. Dekara fidan maliyetiniz muhtemelen 320 TL ile 1300 TL içinde değişmektedir. Devletin dekara verdiği destek 100 TL. Mesela 50 dönümlük bir alanınız var ise 5000 TL bağışlama almanız mümkün.

Fidanların bakım, toplama maliyeti ve satış tutarları incelendiğinde bu miktarın kafi olup olmadığına karar vermeniz daha doğru olacaktır. Son zamanların en kazançlı ziraat ürünü ile ziraat dünyasında yer almak istiyorsanız yakından incelemenizde yarar var. Bu mevzuda başarı göstermiş olacağınızı umuyoruz.

badem iyi mi yetiştirilir Yazımızın sonuna geldik. Herhangi bir sorunuz var ise, yorumlar bölümünde bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınız en kısa sürede cevaplanacaktır.

Yorum yapın