Arsa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arazi satın almak günümüzün en iyi yatırım araçlarından biridir. Sadece arazi satın alırken negatif bir durum yaşamamak için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan birçok şey var. arazi satın al Yapmanız ihtiyaç duyulan en mühim şey satın alacağınız arsanın tapusunu görmektir. Satın almak istediğiniz arsanın tapusunu görme imkanınız yoksa tapu müdürlüğünden tapu bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arsa alırken yapmanız ihtiyaç duyulan bir öteki şey ise tapunun şerhsiz olduğundan güvenli olmaktır. Tapu, araziye konulmuş olan ve satılmasını engellemiş olan bir kısıtlamadır. arazi satın al Satın almak isteyenlerin de satın almak istedikleri arsa üstünde haciz yada ipotek olmamasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Arsa satın alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim unsurlardan biri arsanın konumudur. Bilhassa yatırım amaçlı satın alınacak arazide arazinin ulaşım, eğitim, sıhhat hizmetleri benzer biçimde noktalara yakın olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu unsurların haricinde arazi satın alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birçok değişik unsur bulunmaktadır. Bu faktörlere dikkat ederek alacağınız arazi sizin ve ailenizin geleceği için iyi bir yatırım aracı olabilir.

Arsa Iyi mi Alınır?

arazi satın al Isterseniz birkaç değişik yöntem kullanarak size en uygun araziyi satın alabilirsiniz. Bu yöntemlerden biri de web üstünden emlak ilanlarını incelemektir. İnternette yüzlerce emlak sitesinde oldukça sayıda arsa ilanı var. Bu ilanları inceleyerek kendinize en uygun arsayı satın alabilirsiniz. Arsa satın almanın bir öteki yöntemi de arsa almak istediğiniz bölgede hizmet veren emlakçılar ile görüşmektir. Bölgenizdeki emlakçılardan arazi satın almanın birçok pozitif yanları vardır. Bu yöntemi kullanarak satın almak istediğiniz arsayı yakından görebilir, emlakçıdan arsa hakkında detaylı data alabilir ve arsa sahibi ile pazarlık yaparak satın almak istediğiniz arsayı uygun fiyata satın alabilirsiniz.

Arazi ve Tarla Arasındaki Fark?

Arazi satın alırken arazinin özelliklerine dikkat etmek gerekir. Bazı araziler ve tarlalar arazi adı altında satılmaktadır. Tarla özelliğine haiz arazilerin edinimi gelecekte birçok negatif netice doğurabilecektir. arazi ve tarla arasındaki farkBunun sebebi, iki arazinin değişik bayındır özelliklerine haiz olmasıdır. Arsa, belediye sınırları içinde, üstüne bina ve konut yapılabilen imara açık arazidir. Tarlalar gelişmeye kapalı arazilerdir. Tarlalar ekilebilir arazidir. Bir arsanın üstüne yapı yapılabilmesi için o arsanın arsa durumunda olması gerekir. Bu yüzden arazi satın al İsterseniz satın alacağınız arazinin tarla olmadığından güvenli olmalısınız. Arsa almak istediğinizde tarla olan bir tarlayı satın alırsanız, ileride bu arsaya ev yapamayabilirsiniz.

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arazi alırken ileride mağdur olmamak için bazı mühim noktalar vardır. arazi satın al İsteyenler bu noktalara dikkat etmelidir. arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Tapu: Tapu, arsa satın alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim konulardan biridir. Arsa satın almadan ilkin arsanın tapu olup olmadığı araştırılmalıdır. Satın almak istediğiniz arsanın tapusu başka bir arsaya ilişkin olabilir. Bu şekilde bir sorunla karşılaşmamak için tapu dairesine başvurmalı ve satın almak istediğiniz arsanın tapusu hakkında data almalısınız.

Tapu Ek Açıklaması: arazi satın al Isterseniz satın almak istediğiniz arazinin şerhli olmadığından güvenli olmalısınız. Tapu şerhi, bir arazinin satılamayacağına dair bir engelleme getirmektir. Öteki bir ifade ile tapu şerhi, bölünmüş bir arsa yada arsanın bazı hak sahipleri tarafınca satışının kısıtlanmasıdır. Tapu şerhi olan arazilerde, araziyi satın almadan ilkin hak sahipleri ile anlaşmanız gerekmektedir.

Arazi Borcu: Arsa alırken dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu ise arsanın borçlu olup olmadığıdır. Satın almak istediğiniz arsa üstünde borç, ipotek, haciz benzer biçimde engellemeler olabilir. Bu tür borçlar arazinizi kullanamamanıza niçin olabilir. Bu yüzden satın almadan ilkin arazinin borçsuz olduğundan güvenli olmalısınız.

Arazinin Doğası: Almak istediğiniz arazi ile ilgili dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu ise arazinin kalitesidir. Bir arsa satın almadan ilkin, arazinin doğası hakkında data edinmelisiniz. Bunun için arsa tapusuna bakmanız gerekiyor. Tapuda arsa yerine tarla yazıyorsa alacağınız arsa arsa değildir. Tarla özelliği taşıyan araziler imarsız arazilerdir. İşlenmemiş arazilere konut ve yapı yapılamaz. Bu yüzden alacağınız arsanın arsa durumunda olmasına dikkat etmelisiniz.

Arsanın Konumu: Arsa satın alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en mühim konulardan biri arsanın konumudur. Arsanın konumu, ana yola uzaklığı, hastane, eğitim ve ulaşım imkanları arsanın kıymetini belirleyen en mühim unsurlardır. Arsa satın almak isteyenler de arsanın bayındır planını inceleyip bayındır durumuna bakılırsa karar vermelidir.

Müfreze Arazisi Alınır mı?

Bir müfreze arsa, birden fazla bölüme bölünmüş bir arsadır. Bir arsa birden fazla parsele bölünebilir ve bu parseller ayrı ayrı satılabilir. Bu tür arazilere müstakil arazi denir. Arsa fiyatlarının daha uygun olması sebebiyle bu arazilere talep yüksektir. Sadece, ayrılık arazi satın al bazı rahatsızlıklara niçin olabilir. Mesela, müstakil arazilerin satışı, arazi üstünde gerçek sahibi olan parsel sahiplerinin oybirliği ile rızası ile gerçekleşir. Bazı parsel sahipleri onay vermezse satış gerçekleşmeyecektir. Bu yüzden müstakil arsa satın almadan ilkin ön ödeme yapılmaması gerekmektedir. Arazinin öteki hak sahipleri ile anlaştıktan sonrasında ayrı bir arazi satın alınabilir.

Okuyun: Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa Almak İsteyenlere Tavsiyeler

Arsa satın alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birçok mühim mevzu vardır. Arsa satın alırken bu hususlara dikkat etmek gerekir. bu mevzular arazi satın al isteyenler için tavsiyeler şöyleki sıralayabiliriz:

Arsa satın alırken ana yollara yakın arsalar tercih edilmelidir. Ana yola yakın arazilerin kıymeti, uzaktakilere bakılırsa daha kısa sürede artmaktadır. Bilhassa arsa alma sebebi yatırım ise arsanın ana yol üstünde yada mümkün olduğunca ana yola yakın olmasına dikkat edilmelidir. Tek tapulu arazi almak için kafi bütçeniz yoksa ortak arazi satın alabilirsiniz. Sadece ortak arsa satın alırken arsanın gelişmiş bir bölgede olmasına dikkat etmelisiniz. Parsellerin kıymeti konumlarına bakılırsa belirlenir. Bu yüzden arsanın yeri dikkatli seçilmelidir. Gelişmeye açık kent ve bölgelerde gelecekte arazinin kıymeti artacaktır. Bu yüzden gelişmeye açık alanlardan arazi alımına itina gösterilmelidir. Arazinin belediye, okul, hastane benzer biçimde kurumlara yakın olmasına itina gösterilmelidir. Bununla beraber arazinin ulaşım problemi olmaması, alacağınız arazinin ulaşım yollarına yakın olması gerekmektedir. Bir arazinin çevresinde ne kadar oldukça yol var ise, o arazinin kıymeti o denli yüksek olacaktır. Bu yüzden arsa alırken civardaki yol sayısına ve ulaşım planına dikkat etmek oldukça önemlidir. Arsa satın almadan ilkin arsanın bayındır planı detaylı olarak incelenmelidir. Gelecekte arazinin bulunmuş olduğu alan geliştiğinde arazinin değerinin artacağı dikkate alınmalıdır. Arazinin konut amaçlı satın alındığı durumlarda, arazinin yakınında yapınak, üretim tesisi yada endüstri yapısının bulunmadığına dikkat edilmelidir. Endüstri kuruluşlarına yakın arazilerde hava kirliliği benzer biçimde etkenler arazinin kıymetini düşürecektir. Arazinin yatırım amaçlı satın alındığı durumlarda yaya geçidi, trafik ışığı benzer biçimde noktalara yakınlığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalarda arazi kiralanarak yada endüstri kuruluşlarına satılarak yüksek kazançlar elde edilebilir. Bu yüzden yatırım amaçlı alınan arazilerin işlek caddelere yakın olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

“Arsa Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın