Amazon’da Ürün Satmak

Merhaba arkadaşlar öncelikle genel de yazılarımız da e-ticaret üzerinde çok duruyoruz ve bunun bir sebebi var mutlaka üstünde durulmalıdır.Şimdi ise nasıl yapacağımıza dair ufak bir bilgilendirme yapalım.

Aşamalar:

  1. Ürününüzü Amazon.com‘un envanter listesine ekleyin. Site bu süreçte sizi yönlendirecektir.
  2. Ürününüz için isabetli anahtar kelime saptaması yapın. Amazon’da mal satmak için, kullanıcıların aramalarda kullanacağı kelimeleri kestirmeli ve bunları anahtar kelime olarak girmelisiniz.
  3. Ürününüzün satılmasını bekleyin. Ürün satıldığında Amazon size bununla alakalı bilgilendirme yapacaktır.
  4. Ürününüzü alım yapmış kişiye kargo ile ulaştırın.
  5. Alıcı onay verdiğinde, Amazon belirlediği komisyonu keser ve kalan ücreti hesabınıza yatırır.

Amazon Satış Planım Ne olmalı ?

Satıcı üyeliği sırasında Amazon size iki seçenek sunar. Bunlar Professional ve Indivudial şeklindedir yani Profesyonel ve Bireysel. Profesyonel hesapta sattığınız ürün sayısından bağımsız olarak aylık 39.99 USD sabit ücret ödersiniz. Geniş bir ürün yelpazeniz varsa bu satış yöntemi çok daha mantıklıdır. Bireysel hesapta ise herhangi bir abonelik ücreti yoktur lakin satış başı 0.99 USD komisyon ödersiniz. Son olarak profesyonel hesapta, satış ve kargolama ile alakalı çeşitli ayrıcalıklara sahip olacağınızı bilmekte yarar var. Peki bu ürünleri nasıl kargolayacaksınız?

 

Amazon’da Mal Satmak İçin Kargolama Seçenekleri

Amazon.com’da satış yapmak ve kargolamak için tercih edebileceğiniz çeşitli kulvarlar var. Bunları kısaca açıklarsak:

  • a) FBA: Bu yöntemde ürünlerinizin alıcıya ulaştırılması tamamen Amazon’a aittir. Amazon’dan satış yapmak için kargo sürecini dert etmeden ilerleyebilirsiniz. Bu seçeneğin ücretlendirilmesi işgal ettiğiniz depo alanına ve yaptığınız satışlara göre değişmektedir. FBA ile ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.
  • b) Merchant Fulfill:  Amazon’da satış yapmak için bu yöntemi tercih ederseniz, FBA için ödediğiniz ekstra ücretlendirmeleri ödemezsiniz fakat taahüt ettiğiniz zaman içerisinde ürünü alıcıya kargolamak sizin sorumluluğunuzda olur.
  • c) Amazon Direct: Ürünlerinizi direkt olarak Amazon’a satarsınız ve Amazon.com’un tedarikçisi olursunuz. Böylece herhangi bir kargo süreci ile muhattap olmazsınız.

Amazona giriş bu şekilde dil seviyeniz ile orantılı değişir yalnız zamanla temel mantığı anlayabilirsiniz.Bu konuda piyasada eğitim veren firmalar ve şahıslar var ekimkaya gibi ama siz yinede kendiniz öğrenmeye bakın hem paranız cebinizde durur hemde riskiniz azalır.

Şimdiden iyi çalışmalar arkadaşlar…

 

“Amazon’da Ürün Satmak” üzerine bir yorum

Yorum yapın