Amazon’da Satış Yapmak

Amazon 2022 yılının sonlarına doğru yaklaşırken 200 milyar dolarlık satış gelirine ulaşmış durumda. Sahibi Jeff Bezos ise Amazon yardımıyla dünyanın en varlıklı iş insanı olma unvanını elde etti. Doğal olarak kazanç elde eden yalnız Jeff Bezos değil. Perakende Devi yardımıyla Amazon’da satış yaparak binlerce şahıs gelir sağlıyor. Amazon’da satış yapmak ve gelir elde etmek bir çok şahıs için tek gelir deposu. FBA, FBM ve Dropshipping en malum gelir modelleri. Bu yazıyı okuduğunuzda Amazon’dan para kazanmak ve tecim yapmakla ilgili tüm detayları ücretsiz bir şekilde öğreneceksiniz. Daha önemlisi bu işe girmeye kıymet mi? Amazon’da Satış Yapmak Para Kazandır mı?’ Ücretli eğitim verenler dolandırıcı mı? Amazon’da satış yapmanın pozitif ve negatif yönleri nedir? Aklınıza takılan tüm bu soruların yanıtını gerçekçi bir halde öğreneceksiniz.

Okuyun: Amazon’da Para Kazanma Şekilleri

 

Amazon’da Satış Yapmak

Jeff Bezos şuan dünyanın en zengin iş insanı konumunda.

Jeff Bezos şuan dünyanın en varlıklı iş insanı konumunda.

Amazon’da satış yapma hikayeleri ülkemizin gündemine tam olarak 2016 şeklinde düşmeye başladı. İlk satış eğitimleri yanlış hatırlamıyorsam Armağan Kızılcan tarafınca verildi. Ondan sonrasında Ekim Nazım Kaya, Yiğit Tuna, Enes Usta vb. eğitmenler aniden fenomen olmaya başladı. Eğitim tutarları ise averaj olarak 100 dolar ile 500 dolar içinde değişiyor. Eğitimi almadan köprüden sonrasında sizi nelerin karşıladığını öğrenemezsiniz. Güvenli olduğum tek bir şey bu mevzuda bilen ve tecrübeli birisinin tavsiyesine ihtiyacınız var. Sonuçta kimsenin çöpe atacak parası yok.

 

Birde işin şu kısmı var. Bu eğitimlerde yazılım programları extra olarak satılıyor. Amazon’da satış yapmak için bu programlar mecburi şeklinde gösteriliyor. Hiçbir eğitim programını yada yazılımı alma mevzusunda zorunlu değilsiniz. Ücretli eğitim almadan Amazon üstünden para kazanmanız mümkün. Siz yeter ki öğrenmek isteyin. İnternet üstünde yüzlerce parasız kaynak bulabilirsiniz. Güvenli olun öğrenmek işin en kolay kısmı. Aslolan sormanız ihtiyaç duyulan sual şu:

Amazon’da satış yapmak para kazandırır mı?Amazon’da satış yaparken karşınıza ne şeklinde problemler çıkabilir?Amazon’da satış yapmak için ne kadar harcamak gerekir?Kazanacağınız para, harcadığınız emek ve paraya kıymet mi?Amazon’da satış yapmak avantajlı mı? Eğitimlerde vaat edilen kazançlar doğru mu?

İlgili Yazı: En Yeni 75+ iş Fikri

 

Amazon’dan Para Kazanmak Doğru mu?

Amazon'da Ürün Satmak

Amazon’da Ürün Satmak

Kendinize sormanız ihtiyaç duyulan ilk sual bu. Evet Amazon üstünden para kazanmak gerçek. Verilen eğitimlerin hepsi Amazon üstünden para kazanmanızı sağlayabilir. Sadece bahsedilen tutarlarda para kazanmanız oldukça zor.

Amazon üstünden para kazanabileceğini 4 gelir modeli var;

Amazon FBA (Fulfillment By Amazon)Amazon FBM (Fulfillment By Merchant)Amazon Dropshipping (Retail Arbitraj)Amazon Satış Ortaklığı

 

Dünya üstünde binlerce şahıs bu gelir modelleri ile Amazon’dan para kazanıyor. Hintli, Pakistanlı, Filipinli ve Çinli satıcılar bu sitede egemen konumda. Doğal olarak her ülkeden Amazon üstünde satış yapanlar var. Bir çok ülke vatandaşları için Amazon’da satış yapmak oldukça kolay. Fazla bir emek istemiyor. Sadece Türkiye de yaşıyorsanız, 2 dakikada gideceğiniz yolu, 2 saatte gitmek zorundasınız. Doğrusu önünüze oldukça çok engel çıkacak. Paypal, vergi, suspend olma, kargo ücretleri, iadeler, depo harcaması şeklinde bir oldukça mühim problemler ile karşılaşacaksınız. Bu kadar olumsuzluğa karşın savaşım edip Amazon’dan para kazanan Türkler var. Peki kazanılan para, harcanan emeğe kıymet mi?

 

Bu mevzuda bireysel tecrübelerimi ve tavsiyelerimi size aktaracağım. Yazının sonunda detaylıca düşünüp karar vermek sizin elinizde. Lüzumlu analizleri yapmış olup, bu sektöre girip girmemek mevzusunda özgürsünüz.

 

Şimdi size sırasıyla yukarıdaki 4 gelir modelini size açıklayacağım. Iyi mi üye olunur, iyi mi mağaza açılır, iyi mi hesaplama yapılır şeklinde her yerde bulacağınız yeniden eden bilgilerden anlatmak istemiyorum. Google görseller üstünden dahi kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yazı sonunda bu konudaki tavsiyelerime ulaşabilirsiniz.

 

İlgili Yazı : Yurtdışına kargo göndermek başlıklı yazıda uygun fiyatlara iyi mi gönderi yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

Amazon FBA Nedir ? (Fulfillment By Amazon)

Amazonda Satış Yapmak

Amazon’da Satış Yapmak

Ürettiğiniz yada ürettirdiğiniz ürünleri Amazon şirket deposuna göndererek, Amazonun sizin adınıza satış, kargolama, iade ve satın alan hizmetleri şeklinde işlemleri yapmasını sağlamaktır. FBA işlemlerini yapabilmek için ”Amazon seller Account” doğrusu satıcı hesabı açmanız gerekiyor. Alıcı ve satıcı hesabı kaydı birbirinden farklıdır. Ürün satabilmek için pro hesap sahibi olmanız gerekir. Pro hesap için aylık 39,99 dolar+ Ek ücret ödersiniz. Ya da üç aylık  indirimli paket alabilirsiniz.

 

Amazon FBA sayesinden sattığınız ürünler prime olarak listelenir. Prime hususi bir üyelik seçeneğidir. ABD’da Amazon prime üyesi sayısı 95 milyon. Doğrusu extra olarak ürünlerin 95 milyon kişiye hitap etmiş olur.”2 days shipping ve 2 hours shipping” doğrusu 2 günde ve 2 saatte ürün teslimi şeklinde hizmet kapsamına haiz olmuş olursunuz. Bu hem satın alan hem de satıcı için bir avantajdır. Pozitif satın alan puanı ve süratli işlemler şeklinde size geri dönüşü olur.

 

Peki Türkiye de FBA iyi mi Yapılır?

Amazon ile satış yapın

Amazon ile satış yapın

Türkiye de FBA yapmak için ya kendiniz üretmelisiniz, ya da üretilen bir ürünü direkt Amazon deposuna yollanmasını sağlamalısınız. Çoğu zaman FBA yapanlar Alibaba.com sitesinde üretim yaptırıp, direkt Amazon deposuna gönderilmesini sağlar. Ürettim yaptırmak zor bir şey şeklinde gelmesin aklınıza. Amazon’da olan ya da olmayan karlı bir ürünü satın alıp Amazon deposuna gönderiyorsunuz yalnız.İsterseniz bu ürünler için marka basımı, etiket ve renk değişikliği şeklinde değişik tasarımlar yaptırabilirsiniz.

FBA ile kar etmek için minimum 20 dolara satabileceğiniz bir ürün bulmanız gerekiyor.20 doların altındaki ürünler için Amazon sizden ek ücret talebinde bulunur. Bir ürünü 20 dolara satıp para kazanabilmek için, o ürünün Amazon deposuna gidene kadar ki maliyeti en fazla 4 ile 6 dolar içinde olmalıdır. Doğrusu başla%300 şeklinde kar sağlaması gerekiyor. Bunun üstüne Depo maliyeti + kargo tutarı + Listeleme tutarı ve ek ücretler yansır.

Daha detaylı bu harcamaları öğrenmek için Amazon Calculator hizmetini kullanabilirsiniz. Hesaplama yaparken satış fiyatınız yükseldikçe kar marjınızın arttığını fark edebilirsiniz. Sadece satış fiyatı yükseldiği vakit, ürün geri verme oranı da yükseliyor.

FBA ile Amazon’da satış yapmak için yalnız Alibaba sitesini kullanmanız gerekmez. ABD’da bulunan ürün tedarikçileri ile çalışabilirsiniz. Hem kargo mevzusunda hem de gümrük mevzusunda avantaj yakalamış olmuş olursunuz. Bu sitelerin çoğunda 100 dolar üstünde yapacağınız alışverişlerde kargo tutarı ödemezsiniz. Hatta ilk üyeliklerde 10 $ şeklinde size avantaj sağlayacak kuponlar mevcut.

 

Şimdi mevzuyu toplamak adını bir özet geçelim. Uygun fiyata aldığınız ürünü Amazon Deposuna gönderirsiniz. Amazon’da sizin gönderdiğiniz ürünleri etiketler ve robotlar tarafında istifler. Eğer ürünlerinize yönelik sipariş gelirse, Amazon’da tarafınca süratli bir halde müşteriye teslim edilir. Sizin kargo, satın alan memnuniyeti, iade alma şeklinde angarya işer ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Üstelik ürünleriniz satılmış olduğu vakit Amazon’a komisyon ödersiniz.Şimdi dezavantaj kısmına gelelim.

İlgili Yazı : Kendiniz bir şeyler üretim satmak istiyorsanız, Minik İmalat fikirleri başlıklı yazıda 49+ tane imalat fikrine ulaşabilirsiniz.

 

Amazon FBA Dezavantajları

Avantajlarını yazmama gerek yok diye düşünüyorum. Aslına bakarsan tüm eğitim reklamlarında size avantajları sunuluyor. Mühim olan bu işin eksi yönleri. Doğrusu yaşayabileceğiniz problemler.

 

Çin’den ürün getirmek kimi zaman büyük problem olabiliyor. Kargoyu uyguna maal etmek için vapur ile öndermelisiniz. Bu da minimum 2 ay şeklinde bir zamanınızı alıyor.Çinli satıcıların büyük bir kısmı dolandırıcı. Sizin FBA yaptığınızı bildiklerinden, ürünleri isteğiniz doğrultusunda göndermiyor. Sonuçta sizin ürün ile temas etmediğinizi biliyorlar.Satın alma sonrası tüm Alibaba komisyonları ve ek harcamalar size yüklenebilir.Eğer ürün için ek bir özellik istiyorsanız, üretilmesi averaj 30 günü buluyor.Çin’den gönderdiğiniz ürünler gümrüğe takılabilir.Amazon bazı ürünleri kabul etmeyebilir. Bilhassa bebek ürünleri ve kozmetik ürünlerde extra belgeler istenir.FBA ile yüksek rekabete maruz kalırsınız.Reklam, barkod ve depolama ücretleri şeklinde extra ücretler ile karşı karşıya gelirsiniz.

Okuyun: Evde Para Kazandıran İşler

 

Amazon FBM Nedir ? (Fulfillment By Merchant)

Amazon FBM

Amazon FBM

Amazon’dan üstünden direkt olarak kendiniz satış yaparsınız. Ürünleri Amazon deposundan göndermek yerine kendi deponuzdan kargolarsınız. Extra depo tutarı, barkod tutarı ve ek ücret ödemenize gerek yok. Pro hizmet satın almaktansa bireysel olarak ürün başına listeleme ve komisyon tutarı ödeyebilirsiniz. Sadece Amazon prime ürünleri ile rekabet etmeniz oldukça zor. Türkiye’den gönderi yapacağınız için kargo ücretlerinizde yüksek olacak.FBM ile Amazon’da satış yapmak tamamen elinizde bulunan ürüne bağlı.

 

Bazı ürünler de prime seçeneği yoktur .Bunlar genel anlamda el yapımı ve sanatla alakalı ürün kategorilerinde yer alır. Bu biçim ürünlere sahipseniz avantaj sağlayabilirsiniz. Sadece reklam vermeniz gerekiyor. Milyonlarca ürün arasından Amazon’da ilk sayfaya çıkmak imkansıza yakın. Bunun için Feysbuk ve Amazon satıcı paneli üstünden reklam verebilirsiniz.

 

Türkiye de FBM ile Amazon’dan satış yapanların sayısı oldukça azca. Şundan dolayı maliyetleri kurtarıp kar etmek hakikaten oldukça zor. Üstelik ürün telif hakkı, patenti ve markası şeklinde extra problemler ile karşı karşıya gelirsiniz. ABD da olsanız satış yapmak sizin için kolay olabilir. Sadece Türkiye’den satış yapmak için şirket açmanız gerekiyor. ABD da şirket açmanın maliyeti minimum 750 dolar. Doğal olarak ek yanında ek harcamalarda var.

 

ABD üstünden satış yapanlar genel anlamda büyük marketlerdeki indirimleri takip ediyor. Wallmart üstünden arbitraj yapanların sayısı fazla. Wallmart senenin belli dönemlerinde armağan çeki dağıtımı ve büyük indirimler yapar. Bu sayede bir ürünü %65 daha uygun fiyata satın alabilirsiniz. Satın almış olduğu ürünleri evinde depolayan ABD vatandaşı, Amazon üstünde satarak extra gelir elde eder. Doğrusu Amerikalı olsanız, güvenli olun Amazon’dan para kazanmak oldukça kolay. Türkiye de bu biçim yollarla para kazanmanız oldukça zor.

Amazon’da FBA ve FBM’ye nazaran daha kolay. Daha azca zahmet çekersiniz. FBM de en büyük problem ise iadeler. Mesela; yağlı boya tablo sattığınızı varsayalım. Siparişi aldınız ve resmi yaptınız. Ürünü de kargolayıp alıcıya ulaştırdınız. Alıcı ise ürünü beğenmediğini, istediğinden değişik bulunduğunu söylemiş oldu. Bunun için iade açacaktır. Siz ise iadeyi kabul edip kargo ücretini ödemek zorundasınız. Kargo tutarı yüksek olduğundan bu sizin için büyük zarar. Bir çok satıcı bu şeklinde durumlarda ürünü geri göndermenize gerek yok, pozitif yorum yapın ,ben size paranızı geri iade ederim der. Şundan dolayı kişinin  ürettiği ürün için yeniden kargo parası ödemesi daha çok zarar etmesine yol açacak. Doğal olarak birde bunun dolandırıcılık kısmı var.

İngilizce forum sitelerini takip ediyorsanız bu biçim dolandırıcıların hikayelerine denk gelebilirsiniz. Amazon’da sizden ürün alıp, hemen sonra ürünü geri vermek istediklerini söyleyen dolandırıcılar var. Eğer ürünü geri almazsanız size negatif yorum yapacaklarını söylerler. Doğal olarak lokasyon olarak sizin iade almayıp, ürün parasını geri ödeyeceğinizi bilirler. Bu biçim dolandırıcılık yapanlar parasız ürün aldım diye, forum sitelerinde reklam yapıyor. Olan sizin emeğinize ve paranıza oluyor.

İnternetten ürün satışı yapmak istiyorsanız, online satış siteleri başlıklı yazımda en popüler 30 satış sitesi listesine ulaşabilirsiniz.

 

Amazon ile Dropshipping Yapmak

Amazon ile Dropshipping Yapmak

Amazon ile Dropshipping Yapmak

Amazon satış eğitimlerinde en oldukça reklamı meydana getirilen gelir modeli. Firmalar ülkeleri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler diye ikiye ayırır. Bu ülkelerde değişik fiyat politikaları uygular. Buna Amazon da dahil. Şimdi eğitimlerde size bahsedilen Amazon’da dropshipping yapma vakasını anlatayım.

 

Amazon üstünde iki tane hesap açarak dropshipping ile satış halletmeye başlayabilirsiniz. Hesaplarınızdan birisi alıcı diğeri ise satıcı hesabı olacak. Satıcı hesabınızı Amazon.ca doğrusu Kanadalılar tarafınca kullanılan Amazon üstünden açarsınız. Alıcı hesabı ise Amazon.com üstünden açmanız gerekiyor. Şundan dolayı Kanada da ürünlerin satış fiyatı, ABD’dan daha yüksek. ABD da 30 dolara satın alacağınız ürün, Kanada da 50 dolar olabiliyor. Bunun için fiyat farkı araştırması yapmış olup ürünleri listelemeye başlarsınız.

 

Ürün listeleme için limit yok şeklinde görünür. İlk başlangıçta 500 olarak gözükür. Sadece ayarlardan limiti kaldırabilirsiniz. Kanada da yer edinen Amazon hesabınızda ürünleri listelemeye başladınız ve sipariş geldi. Sipariş geldiği anda ABD da bulunan Amazon hesabı ile ürün satın alıp, kargo adresini size sipariş veren müşterinin adresi olarak girersiniz. Satıcı ürünü direkt Kanada’ya kargolar. Ek ücretleri çıktığınızda aradaki kar ise sizin kazancınız olur.

 

Oldukça kolay ve risksiz bir yöntem şeklinde gözüküyor. Fakat o şekilde değil doğal olarak. Ilk olarak Amazon’da bununla ilgili bir kaide olmasa bile, desteklenmeyen bir yöntem.”Suspend” olan doğrusu askıya alınan hesapların %90’ı dropshipping yapanlara ilişik olan hesaplar. İade  süreci ise tam bir ağırlık basma.

 

Üstelik ASIN numarası ile ”Buy Box” mevzusunda öteki satıcıların hilesine maruz kalırsınız. ASIN numarası ürünün satış kodudur. Değişik satıcılar olsa da aynı ürünler aynı ASIN numarasına  haiz olur. Alıcı sepete ekle söylediğinde sizden daha uygun fiyata satan var ise, bu ürün müşterinin karşısına çıkar. Yapacağınız satış büyük olasılıkla gerçekleşmez. Bu yüzden Buy Box’ı elinde bulunduran satıcı avantajlıdır.

Okuyun: Asla Duyulmamış Para Kazanma Şekilleri

 

Amazon Dropshipping Dezavantajları

Amazon’da satış yapmak için dropshipping maliyetsiz şeklinde görünse de, risk oranınız yüksektir. Amazon şirketinde gerçek bir şahıs ile iletişime geçmeniz oldukça zor. Robotlar ve botlar ile kontakt halinde olmuş olursunuz. Haklı bile olsanız, robotlara derdinizi anlatmanız oldukça zor. Bu yüzden suspend olan hesabınızı açamazsınız. Yatırımınız ise çöpe gitmiş olur. Şimdi bu dezavantajları sıralayalım.

 

Dropshipping kar marjı oldukça düşüktür. Kimi zaman % 3 kar etmek için uğraşırsınız.Ürün iade süreçleri oldukça sıkıntılı. Ürünün Kanada’dan ABD da ki satıcıya ulaşmasını sağlarsınız.ABD’da ki ve Kanada’da ki hesap adresleriniz değişik olduğundan bigün ne olursa olsun hesabınız askıya alınacaktır.Yüksek limitli bir kredi kartına gerekseme duyarsınız. Kimi zaman ödemelerin yatması 1 ayı bulabilir.Kazandığınız doları Türkiye’de ki banka hesabınıza gönderdiğinizde hem geçirme tutarı, hem de döviz bozdurma tutarı ödemiş olmuş olursunuz.Belirli bir aşamadan sonrasında, Amazon sizden şirket detayları istemeye başlayacaktır. Bunun için 750 dolar+ ek ücretler ile şirket kurmanız gerekiyor.Sizin şeklinde dropshipping halletmeye çalışan binlerce satıcı var.10 yıl ilkin bu işi icra eden siz olsaydınız, güzel paralar kazanabilirsiniz. Sadece şuan dropshipping ile Amazon’da satış yapmak samanlıkta iğne aramak şeklinde.10 bin ürün listelemesi icra eden Türk bir satıcı aylık averaj 47 ürün satıyor. Satışın zorluğunu buradan anlayabilirsiniz.

 

Amazon Satış Ortaklığı Yapmak

Amazon Associates Affiliate Marketing

Amazon Associates Affiliate Pazarlama

Satış ortaklığı eğitimlerini ilk olarak Ekim Nazım Kaya’nın videolarında gördüm. İngilizce blog sitelerinde bu mevzuda parasız eğitimler bulabilirsiniz. Size genel olarak meydana getirilen yöntemden bahsedeyim. Ilk olarak Shopify üstünden aylık 29,99 $ karşılığında hesap açmanız gerekiyor.

Shopify : Oldukça kolay bir halde e-ticaret sitesi açmanızı elde eden platform. Bir e-ticaret sitesi oluşturmak ve ürün listelemek Feysbuk hesabı yönetmek kadar kolay. İhtiyacınız olan her şey şablon ve hazır modül olarak site içinde yer ediniyor.

 

Shopify üstünden açtığınız sitenin belirli bir kategoride olması gerekiyor. Aslına bakarsak Amazon şeklinde genel bir alışveriş kategorisi yapabilirsiniz. Sadece başarıya ulaşmış olmanız oldukça zor. Bu yüzden tek bir kategori üstüne çalışmanız daha mantıklı. Bebek ürünleri, iç çamaşırları, mutfak eşyaları şeklinde. Siteyi kurduktan sonrasında Amazon Affiliate Programına kayıt olun. Kaydınız onaylandıktan sonrasında satış ortaklığı yapacağınız ürünlerle ilgili bağlantıları görebilirsiniz. Eklediğiniz ürünler için size ”html code” verilir. Bu kodu shopify üstünde yer edinen ürün sayfalarına yapıştırmanız kafi.

 

Şimdi sitenizin trafik alması gerekiyor. Asla kimse girmedikten sonrasında satış ortaklığı yapmanızın bir anlamı olmaz. Bu yüzden trafik almak için Feysbuk, Google Adwords ve Pinterest şeklinde sitelerde reklam vermeniz gerekiyor. Mesela; sitenizde ”en iyi bebek otomobilleri” diye bir sıralama oluşturdunuz. Reklam verirken de bu anahtar kelime üstüne çalışmanız gerekiyor. Bu anahtar kelime ile arama yapanların karşısına direkt sizin siteniz çıkacaktır. Sizin siteniz üstünden meydana getirilen alışverişlerde Amazon tarafınca %2 ile % 10 içinde komisyon kazanırsınız. Peki mantıklı mı?

 

Amazon Satış Ortaklığı Pozitif yanları ve Dezavantajı,

Affiliate ile Amazon’da satış yapmak bana nazaran öteki yöntemlerden daha mantıklı. Bir kere suspend olma, ürün iadesi, ürün araştırma şeklinde sorunlarla uğraşmanıza gerek yok. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan sitenin trafik almasını sağlamak. Amazona ek ücret ödemek şeklinde karınızı düşürecek sorunlarla uğraşmazsınız.

 

Sadece tek problem Shopify sitesine ödediğiniz aylık 29,99 $ ve ek harcamalar olacak. İnanın senelik 1000 dolara kadar ödeme yapanlar var. Extra şablon ve modül ücretleri yüzünden. Benim tavsiyem satış sitesini Shopify üstünden açmayın. Madem kendinizi bu mevzuda geliştirmek istiyorsanız, ”Wordpress Woocommerce” ile e-ticaret sitesi açın. Bir tek senelik hosting + alan adı ve SSL sertifikası tutarı ödersiniz. Senelik toplam maliyeti en fazla 600 TL.Parasız kullanabileceğiniz yüzlerce eklenti var.

 

Amazon Satış Şekilleri Özet

Yukarıda bahsettiğim 4 yöntem ile Amazon üstünden para kazanabilirsiniz. İnternet üstünde en oldukça karşılaşacağınız eğitim türleri Amazon FBA ve Dropshipping. Bu aşamadan sonrasında sizinle kişisel görüşlerimi paylaşacağım. Eğitimler için istenen ücretler 3 bin TL’ye kadar çıkıyor. Bu para bu eğitimler için verilir? Aldığınız eğitim ile masraflarınızı çıkarabilir misiniz? Sual yanıt olarak gidelim.

 

1.Amazon Eğitimi Alınır mı?

Amazon’da satış yapmak istiyorsanız, bunu bir iş olarak değil de hobi olarak yapın. İş olarak yapmak istediğinizde hem aşırı stres yapacaksınız hem de ödediğiniz paraları çıkarmak için makine şeklinde emek verme sürecine gireceksiniz. Doğal olarak bunun devamında hatalar zincire gelecektir.

 

İnternet üstünde emin olun sayısızca parasız kaynak var. Kendiniz araştırıp 6 ay da öğreneceklerinizi, paralı eğitimlerle 1 ay da öğrenirsiniz. Fakat güvenli olun bir makineden yada robottan farkınız olmaz. Eğitimci ne derse onu halletmeye koşullanmış olmuş olursunuz. Doğal olarak eğitim esnasında çıkacak extra harcamalar da var. Onu da vermek zorunda şeklinde hissetmeye başlarsınız kendinizi. Eğitim tutarı 3 bin TL + 5 bin TL  Şirket Tutarı + 5 Bin TL (stripe + komisyonlar +yazılım+ ek ücretler) şeklinde masraflarınız olacak. Doğrusu en fena 13 bin TL eksiyle işe başlıyorsunuz. Parasız eğitimler ve yazılımlar ile bu masrafların çoğunu ödemenize gerek yok. Bir tek ilerleyen aşamalarda oldukça kazanırsanız kendinize Delaware de bir şirket kurarsınız. Bunun içinde senelik 300 dolar vergi ödemeniz kafi.

 

2.Amazon’da Satış Yapmak Mantıklı mı?

10 yıl ilkin ya da en fena 2 yıl ilkin bu suali sorsaydınız yanıt olarak evet diyebilirdim. Sadece şimdi baktığım vakit Amazon ile satış yapmanın yada para kazanmanın mantıklı bir noktasını göremiyorum. Başlangıç olarak eğitim alırsanız maliyetiniz 13 bin TL’ye kadar çıkıyor. Doğal olarak bir de ürün alımı yapacaksınız. Maliyet aşağı yukarı 25 bin TL diyelim. Evet bu maliyetler gerçek. Tutum edemeyeceğiniz rakamlar. Şimdi işin görünen kısmına bakalım.

 

Amazon FBA ile Çin’den ürün alıp, Amazon deposuna göndermeniz büyük bir risk. Şundan dolayı aldığınız ürünü görmüyorsunuz ve hangi şartlarda gittiğini bilmiyorsunuz. Noksan, kırık yada yıpranmış ürünlerle karşılaşmanız mümkün .Feysbuk sayfalarında bu biçim sorunlarla uğraşanları görebilirsiniz.

 

25 Bin TL yatırım yaptınız. Amazon aniden hesabınızı askıya aldı. Karşınızda botlar olduğundan hesabınızın niye askıya alındığını anlamıyorsunuz. Ortada bir yanlış olsa da derdinizi anlatacağınız kimse yok. Şanslıysanız birilerine 500-1000 TL ödeyerek hesabınızı yeniden açtırabilirsiniz. Bu da ek maliyet.

 

Amazonun iade şartları tamamen alıcıyı korumaya yönelik. Sizin ürününüzü alan şahıs, 2 ay sonrasında ürünü geri vermek istese sesinizi çıkaramıyorsunuz. Şundan dolayı negatif yorumla tehdit edilirsiniz.

 

Satıcı ve ürün sayısı oldukça fazla. Aynı ürünü satan yüzlerce satıcı var. O denli şahıs arasından sizin ürününüzün satın alınması mucize şeklinde. Doğal olarak bu mucizenin gerçekleşmesi için devamlı reklam vermeniz gerekiyor. Bu da sizin için ek maliyet.

 

Çinli tedarikçilerden aldığınız ürünler ile Amazon’da satış halletmeye çalışacaksınız. Sadece size ürün satan Çinlilerin de Amazon’da kendi mağazaları var. Ne yapmış olursanız yapın, onlardan daha uygun fiyata satış yapamazsınız.

 

Her şey yolunda giderse, yatırdığınız parayı ve harcadığınız emeği amorti etme süreniz minimum 1 yıl. Aynı yatırımı web üstünden değişik bir sektöre yapsanız bu süre daha kısa olur.

 

20 dolara satacağınız bir ürün için Amazon’a ödemeniz ihtiyaç duyulan tüm FBA harcaması 11 dolar civarında. Buna reklam maliyetleri de dahil. Siz ise 3 yada 4 dolar kazanmak için uğraşacaksınız.

 

Amazon şirketi piyasada tekel olmuş durumda. Daha ilkin Dropshipping ile ilgili yasaklama politikası yoktu. Sadece şimdi hesapları tek tek kapatıyor. İlerleyen aşamalarda FBA’da sizin aleyhinize bir değişim yapılırsa sesinizi çıkaramazsınız. Zorunlu Amazon’a bağımlısınız. Bu korkuyla iş yapılmaz.

 

ABD başkanı D.Trump’un Amazon için yaptırım uygulama ve ek vergi çıkarma sonucu devamlı gündemde. Bunun olacağına da inanıyorum. Amazona yönelik uygulanacak vergi yaptırımında en oldukça etkilenecek olan siz olacaksınız.

 

3.Amazon Eğitimcileri Dolandırıcı mı?

Hayır, bana nazaran asla biri dolandırıcı değil. Bir tek devletimizde web üstünden meydana getirilen eğitim satışları garip karşılanıyor. Doğrusu Avrupa da ve ABD da web eğitimleri oldukça popüler. Oldukça rahat bir e-kitabın 100-120 dolar içinde satıldığını görebilirsiniz. Kimse eğitim almak zorunda değil. Belirli bir ücret karşılığında size anlatılacak olanlar belirtilmiş. Doğrusu yalnız tercih meselesi. Bana sorarsanız mantıklı olan kendiniz öğrenmeye çalışmanız.

 

ABD da olsanız 300 dolar eğitim tutarı ödemek düzgüsel diyebilirdik. Fakat Türkiye şartlarında web ortamından meydana getirilen bu satışlarda eğitim tutarı oldukça yüksek. Üstelik eğitim şirketi tarafınca üretilen yazılıma bağımlı konumdasınız.2 ay sonrasında yazılıma güncelleme geldi, 100 dolar daha vermeniz gerekiyor deseler sesinizi çıkaramazsınız.

Okuyun: Zenginlerin Ortak Özellikleri

 

4.Kurs Satanlar Niçin FBA Yapmıyor?

FBA yapmaktansa kurs satmak daha mantıklı. Şundan dolayı eğitimcilerin hepsi Amazon’da yaşanacak sıkıntıları biliyor. Yukarıda maddeler haline yazdım sizlere. Mühim olan bugün cebinize girecek para. Yarın cebinize girecek paranın bir garantisi yok. Ek olarak kurs satın alanlar tertipli müşteridir. Hesap suspend olması, güncellemeler, yeni eğitim videoları şeklinde bu müşteriler üstünden yeniden kazanç sağlamak mümkün. Bunu en iyi Ekim Nazım Kaya yapıyor.300 dolara kurs aldıktan sonrasında size extra masraflardan bahsediliyor.100 dolar yazılım için vermeniz lazım şeklinde. Sizde madem 300 dolar verdim, geri adım atamam 100 dolar daha vereyim diyorsunuz. Sistem bu şekilde devam ediyor.

 

5.En mantıklı Amazon Kazanç Yöntemi Hangisi?

Yukarıda tüm yöntemlerden bahsettim sizlere. En mantıklı olan Amazon satış ortaklığı programı. Hem riskiniz oldukça azca, hem de Amazona bağımlı değilsiniz. Doğal olarak bunu düzgüsel bir internet sayfasında blog açarak yapmalısınız. Mesela; en oldukça dünyada satılan ürünler diye bir yazı oluşturdunuz. Hemen sonra tüm ürünlerin görselini yerleştirip, altlarına da satın alma linki bıraktınız. Google yazınız kaliteliyse ne olursa olsun üst sıralara taşıyacaktır. Hem reklam maliyetinden kurtulmuş olmuş olursunuz, hem de extra Amazon ücretleri ödememiş olmuş olursunuz. Sizin bıraktığınız bağlantılar üstünden alışveriş yapanlardan komisyon kazanırsınız.

 

6.Parasız Eğitim ve Yazılımlar Var mı?

Türkçe ve İngilizce binlerce kaynak bulabilirsiniz. İngilizce bilmiyorsanız, Google Chrome üstünden translate yaparak okuyun. Tercümeler eskiye nazaran daha ustalaşmış. Doğal olarak bir de Youtube Kanalları var. Parasız tavsiyelerde bulunan oldukça Türk video üreticileri var. Aşağıda bir kaçının linkini sizler için bıraktım. Amazon’da satış yapmak için bu videoları izleyerek başlangıç yapabilirsiniz.

 

Amazon Eğitim Veren Kanalları

 

Amazon Parasız Program ve Siteler

Amazon’da satış yapmak için aşağıda yer edinen sitelerden faydalanabilirsiniz.1 günde 500 ürün yüklemek yerine size 5 bin ürün yüklemeyi vaat eden programları almayın.Amazon’da hesaplar çoğu zaman bu yüzden kapanır. Şirket insanların bot kullanarak bu işi yapmasını istemiyor.

 

Keepa.com : Amazon’da ürün fiyatlarını kovuşturmak için kullanabileceğiniz bir site. Takip ettiğiniz ürünün fiyatı düştüğünde yada yükseldiğinde size haber verir.

 

TrendHunter.com  : En yeni ürün trendlerini bu site üstünden takip edebilirsiniz. FBA ile  Amazon’da satış yapmak isteyenler bu site üstünden yeni ürün araştırması yapabilir.

 

Springwise.com : Ürün Trendleri ile ilgili araştırma yapabileceğiniz site.

 

Google Ads : Parasız anahtar kelime araması yapabileceğiniz Google servisi. Bu sayede en oldukça aranılan ürünleri bölgelere nazaran araştırabilirsiniz.

 

AmzBase : Amazon’da satış yapmak için ürün bulmanızı sağlar. Ürün istatistiklerine ulaşabilirsiniz.

 

Amazon ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Amazon güncel olarak 350 milyon kullanıcıya haiz dev perakende alışveriş sitesi.2017 senesinde yapmış olduğu satışlar ile 3 milyar dolar kar elde etti. ABD, Kanada, Almanya, İngiltere, İtalya, Japonya, Fransa, Hindistan, İspanya ve Türkiye de mağazaları bulunuyor. Amazon 1996 senesinde bir depoda 2. el kitap satışı yaparak faaliyete geçmiştir.

 

Amazon bununla birlikte ”Zappos, Whole Foods, Audible, Goodreads, Twitch, Alexa, Anna Purna Labs, Abebooks ve Elemental Tech” şeklinde şirketleri bünyesinde bulundurur.

Amazon’da satış yapmak başlıklı yazıda size tüm düşüncelerimi anlattım. Aklınıza takılan sorularda yorumlar bölümünden benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorum yapın