Aliexpress’ten Nasıl Alışveriş Yapılır

Aliexpress hakkında düşünce sahibi olmayan yoktur ne olursa olsun. İnternet üstünde Google ya da herhangi bir sitede ne olursa olsun karşımıza çıkmıştır. İncelediğimiz vakit ise milyonlarca birbirinden uygun fiyatlı ürünlerle karşılaşıp alma isteği duyarız. Peki nedir bu Aliexpress tam olarak, Aliexpress’ten iyi mi alışveriş yapılır ya da Aliexpress güvenli mi? Tüm bu sorularınızın yanıtını en güncel şekilde yazımızda bulacaksınız. Arkanıza yaslanın ve mühim bilgileri kaçırmadan okuyun.

Aliexpresss'ten nasıl alışveriş yapılır

Aliexpresss’ten iyi mi alışveriş yapılır

 Aliexpress’ten iyi mi alışveriş yapılır kısmına geçmeden size bir kaç data verelim. Aliexpress dünyada en oldukca ziyaret edilen siteler içinde 42. sıradadır. Toplamda 3 milyon imalatçının yer almış olduğu perakende satış sitesidir. Satıcıların % 99 u Çinlilerden oluşmaktadır. Aşağıda yazdıklarımıza dikkat ettiğiniz takdirde dünyanın en güvenli sitelerinden birisidir. Gözünüz kapalı alışveriş yapabilirsiniz.

Şimdi size anlık olarak yaptığımız alışverişin görsellerini paylaşacağız. Adım adım Aliexpress’ten iyi mi alışveriş yapılır resimlerle paylaşacağız. Aklınıza takılan mevzu olursa yorum bölümünden bağlantı kurabilirsiniz. Sorularınız cevaplandırılacaktır.

Aliexpress’ten Iyi mi Alışveriş Yapılır?

Alıexpress'ten alışveriş yapmak

Alıexpress’ten alışveriş yapmak

1)Üye Olmak

Ilk olarak üye olmanız gerekmektedir. Üyelik için Feysbuk la bağlan da yapabilirsiniz. Sadece bizim tavsiyemiz düzgüsel üye olmanız yönündedir. Üyelik kısmında dikkat etmeniz gerek en mühim mevzu adres kısmını eksiksiz ve İngilizce karakter ile doldurmanızdır. Doğrusu yumuşak g, ü, ö şeklinde harfleri yazmaktan kaçınmalısınız. Ek olarak adresi İngilizce değil türkçe yazın. Sebebi ise bizim postacıların okuyacağı şeklinde olması önemlidir. Oradaki toptancılar yalnız Türkiye ye gönderir ürünü. Geri kalanı bizim PTT de biter.

2)Ürün Seçimi

 O denli ucuz fiyatlı ürün arasından ne olursa olsun birisini beğenmişsinizdir. Eğer ürünü arayarak bulduysanız ne olursa olsun aynı ürünü satan birden oldukca toptancı vardır. Sizin burada yapmanız ihtiyaç duyulan en iyi puanlamaya ve fiyatlamaya haiz satıcıyı bulmanızdır. Maddeler halinde ürünü beğenmeden ilkin yapmanız gerekenleri anlatalım.

Satıcının sitede kaç senedir bulunduğuna bakın.(minimum 2 yıl)Ürün değerleme puanı minimum 4,5 olmalıdır.Satıcının o üründen kaç tane sattığını denetim ediniz.En önemlisi o ürünün Türkiye ye kargosu var mı?Ne olursa olsun kargo parasız olan ürünleri seçiniz.

 

Not: Kargo parasız (free shipping) olan ürünleri seçmeye itina gösterin. Sebebi ise ödeyeceğiniz kargo ücretin oldukça yüksek olması ihtimalidir. Free shipping seçtiğiniz vakit ürünüz 21-45 gün içinde size ulaşıcaktır. Daha detaylı bilgli için aşağıda kargo gönderimi kısmını okuyun

 

aliexpress ten nasıl sipariş verilir

aliexpress’ten iyi mi alışveriş yapılır

Satıcıyı seçme işlemini de yukarıda ki örneğimizde biz tamamladık. Telefon kapağı siparişi vericez. Beraber satın alma işlemini gerçekleştirelim.

 

Not: Ürün indirimi kısmını ne olursa olsun görmüşsünüzdür. Satıcılar kendileri hususi olarak indirimi uygulamaktadır. Yukarıda bizim satıcımız ise 12$ lık bir alışverişte 2 $ indirim uygulamaktadır. Bunun için herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.12$ ı geçiyorsanız ödeme kısmında otomatikman düşecektir.

 

3.Sipariş Verme

Ürün ve satıcı seçme işlemini tamamladıktan sonrasında sıra ürünü satın almaya geldi. Burada yapmanız ihtiyaç duyulan tane seçimini yapmak sonrasında da satın al butonuna tıklamaktır. Aslen ürün ve satıcı seçimini yaptıktan sonrasında yalnız 2 aşamadan oluşmaktadır satın alma işlemi. Aşağıda ki resmi incelin.

Aliexpress ten nasıl alışveriş yapılır

Aliexpress’ten iyi mi alışveriş yapılır

4.Adres Bilgilerini Seçme

Adresi bilgileriniz otomatikman bizim sayfamızda çıkmış olduğu şeklinde karşınıza çıkacaktır. Doğal olarak bu adrese siparişinizi göndereceksiniz diye bir kural yoktur.”Add new adress” kısmına tıklayarak yeni bir adres ekleyebilirsiniz.

 

Not: Bu işlemleri yaparken İngilizce bilmiyor olabilirsiniz. Yapmanız ihtiyaç duyulan mouse ile sağ tıklayıp, oluşturulan menüden Türkçe diline çevir demenizdir. Çevrilir Google’ın yapmış olduğu güncellemeler ile %98 lik bir doğruluk payına ulaşmıştır. Bu şekilde işlemlerinize devam etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

 

5.Kargo Gönderim Yöntemi

Yukarıda ne olursa olsun parasız gönderi(free shipping) olan ürünleri seçmeniz mevzusunda tavsiyelerde bulunmuştuk. Bunu yine yinelemekte yarar var. Aşağıdaki resimde kargolama seçeneklerini incelediğiniz vakit, 50$’a kadar çıkan kargo ücretlerini görmüş olacaksınız. Kargoya o denli ücret ödedikten sonrasında Çin’den ürün almanın bir anlamı kalmıyor. Daima mühim olan parasız gönderi seçeneği olan ürünleri seçmektir.

 

6.Satıcıya Not Bırakma

Ürün logosunun altında aşağıdaki resmi incelediğinizde görmüş olacaksınız. Burada satıcıya iletmeniz ihtiyaç duyulan bir ekip notlar olabilir. Bunlar;

Ürünün armağan paketi içinde gönderilmesini isteyebilirsiniz.Sipariş verdiğinizde ne olursa olsun gönderi takip numarasını vermesini isteyebilirsiniz.Ürün faturasını düşük göstermesini rica edebilirsiniz.(gümrük kısmı aşağıda okuyun mühim)Ya da bir teşekür edebilirsiniz.

 

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır 1

Aliexpress Güvenli mi

Ayrıca Google translate kullanarak not bırakabilirsiniz. Sizin ileti gönderdiğiniz Çin’li satıcıların %95 i İngilizce bilmemektedir. Onlarda sizin şeklinde Google translate’ten faydalanmaktadır.

 

7.Ödeme Yöntemi ve Ödeme Yapmak

Ödeme yöntemi olarak Paypal şeklinde bir seçeneğimiz bulunmamaktadır. Görünen tek seçenek kredi kartı ile ödeme yapmak. Aliexpress güvenli mi diye soruyorsanız, size gönlünüz rahat olsun diyebiliriz. Dünyanın en büyük tecim hacmine haiz firmalardan birisi. Sizin güvenliğiniz için en üst düzey önlemler almış bir sitedir.

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır 2

Aliexpress’ten iyi mi alışveriş yapılır

 

Extra Informasyon: Kartınızın bilgileriyle yurtdışından para çekildi yada alışveriş yapılmış oldu diyelim. Sizin bankanızdan yurtdışına paranın aktarılması süreci 45 gündür.Siz bu 45 günlük süreçte bankanıza müraacat ettiğiniz vakit bankanız direkt bloke uygulamaktadır. Vatanımızda ise bu süreç 15 gündür. Bu yüzden gönlünüz daha rahat olsun.

 

8.Satın Alma Süreci Sonrası Aşama

Kart bilgilerini girdiniz ve ödeme yap butonuna tıkladıktan sonrasında, teşekkür ederiz siparişiniz alınmıştır şeklinde bir ekran gelecektir karşınıza. Bundan sonrasında aslen bir şey yapmanıza gerek kalmamıştır. Bir tek kargonuzun gelmesini bekleyeceksiniz. Sadece biz size birazcık daha detay verelim

 

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır 3

Güvenli Alışveriş

Tekrarlamakta yarar var. Bizim yaptığımız şeklinde ne olursa olsun Türkçe diline çevir hususi durumunu kullanın. Sonrasında ise yukarıda resimdeki gösterildiği şeklinde siparişlerim sayfasını giriniz. Bu sayfada siparişleriniz ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Verdiğiniz siparişin gönderi kodu kısaca kargo takip numarası satıcı tarafınca paylaşılmış olabilir. Ya da satıcıya geciken ürün ile ilgili hatırlatma yapmanız gerekti. Tüm bu işlemleri buradan halletmeniz gerekiyor.

 

Şimdi sipariş verdikten sonrasında karşımıza çıkabilecek durumlarla ilgili birazcık data verelim. Aslen sipariş verme işlemi kolaydır. Mühim olan bu sitenin bizlere sağlamış olduğu hakları bilmemiz. Doğal olarak birde gümrük ve kargo meselesi var. Maddeler halinde hepsini okuduğunuz vakit, bakkaldan alışveriş yapar şeklinde kullanabilirsiniz siteyi. Aliexpress’ten iyi mi alışveriş yapılır sorusunun aranılan cevaplarını maddeler halinde gidelim.

Okuyun: En Yeni 75+ İş Fikri

 

Aliexpress Güvenli mi ?

Google’a bu sual ayda minimum 10 bin kez sorulmaktaymış. Arama hacimleri onu gösteriyor. Vatanımızda güvendiğiniz bir sitenin 10 katı hatta 100 katı daha güvenlidir diyebiliriz. Sebebi ise en üst düzey güvenlik önlemlerinin olmasıdır. Sonuçta dünyanın en büyük 3 alışveriş sitesinden birisi olmak kolay değildir.

 

Aliexpress kargo takip iyi mi yapılır?

Ürün siparişi verdikten sonrasında satıcının 3 iş günü içinde ürünü kargolamasını beklemeniz gerekmektedir. Siparişlerim ekranında satıcı ürünü kargoya vermiştir yazısını gördüğünüzde, ihtiyacınız olan tek şey kargo takip numarası. Öteki bir adı tracking number. Bazı satıcılar bunu sizinle paylaşmaktadır. Bazıları ise paylaşmakla uğraşmaz. Siz bu durumda ne olursa olsun satıcıya bir ileti gönderin. Tracking number’ımı isterim diye. Güvenli bir satıcıdan işlem yaptığınız için %99 ihtimalle sizinle paylaşacaktır.

 

Aliexpress kargo sorgulama iyi mi yapılır?

Satıcıdan aldığınız gönderi takip numarasını bizim ptt yurtdışı gönderi takip sayfasından sorgulatın. Gönderi takip numarası girerek ürün ile ilgili tüm bilgilere haiz olabilirsiniz. Ürün parasız kargo ile göndermiş olduğu için direkt PTT dağıtımı yapmaktadır.

Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır 4

ptt gönderi sorgulama

Aliexpress Ödeme Seçenekleri ve Şekilleri

Vatanımızda paypal’a erişim zorla izin verilmediği için tek ödeme yöntemi master yada visa özelliği bulunan bir kart ile ödeme yapmaktır. Güvenlik ile ilgili bir endişeniz var ise sanal kart yada ininal kart kullanabilirsiniz.

 

İninal Kart: Hazır olarak satılan ve Mastercard özelliği bulunan bir karttır. Üstünde yalnız banka numara detayları mevcuttur. Migros, D&R, PTT, Yaysat bayileri vb. satış noktalarında bulabilirsiniz.

 

Not: Aliexpress kapıda ödeme var mı sorusu oldukca fazla. Maalesef ürünler Çin’den geldiği için kapıda ödemenin koordine edilmesi oldukca zor. Bu yüzden yalnız kredi kart ile ön ödeme yapmalısınız.

 

Aliexpress Ürün gelmedi ? Sipariş Gelmedi? 

En mühim kısımlardan biriside burasıdır. Aliexpress’ten iyi mi alışveriş yapılır dan oldukca alışveriş iyi mi sonlandırılır kısmı diyelim. Ürününüz, siparişiniz gelmediği anda aşağıdaki maddeleri uygulayın.

Ürünümüz ya gelmedi ya da istediğimiz şeklinde çıkmadığını varsayalım.Open Dispute menüsünü kullanmamız gerekiyor. Doğrusu itiraz etme seçeneği. Çeviri ettiğimiz vakit açık uyuşmazlık seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.Bu seçeneğe tıkladığımız vakit karşımıza niçin  itiraz edeceğimizle ilgili bir sayfa çıkacaktır.Bu tarz şeyleri yapmadan ilkin ne olursa olsun mouse ile sağ tıklayıp Türkçe diline çevir seçeneğine tıklayın. Sonrasında menüden size uygun olan iptal nedenini seçin.Aliexpress'ten Nasıl Alışveriş Yapılır 5

Aliexpress Sipariş Gelmedi

Siz Türkçe diline çevir dedikten sonrasında yukarıdaki tüm seçenekler Türkçe olacaktır. Seçeneğinizi belirttikten sonrasında itirazınızı onaylayınız. Sonrasında ki aşama ise Aliexpress ile satıcı içinde yaşanır. Satıcıya iptal nedeniniz iletilir. Satıcı bununla ilgili bir müdafa yapar ve çözüm üretmeye çalışır. Eğer ürün elinize geçmemişse %99 para iadesi ile sonuçlanır. Paranız kartınıza en geç 2 hafta içinde geri yatar.

 

Burada itirazınız ne olursa olsun %99 sizin lehinize sonuçlanır. Sebebi ise güvenilir satıcılardan alışveriş yapmanızdır. Bu biçim satıcılar profillerinde fena yorum olmasını istemezler. Sizi alışverişten memnun etmeye çalışırlar. Zarar dahi etseler size para iadesi yapmayı tercih ederler.

 

Aliexpress Benzeri Siteler?

Aliexpress’te aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Fakat daha çok çeşitlilik isterim diyorsanız aşağıdaki siteleri de inceleyebilirsiniz.

Yukarıdaki sitelerin hepsinde Türkiye gönderme seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan devletimizde en oldukca kullanılanı dx.com’dur. Yalnız Aliexpress şeklinde Türkçe dil seçeneği mevcut değildir. Ne olursa olsun sağ tıklayıp türkçe diline çevir demeniz gerekmektedir.

 

Aliexpress’ten Telefon Almak Mantıklı mı?

Aliexpress uygun fiyatlara gördüğünüz cep telefonları size cazip gelebilir. Sadece satın aldığınız vakit asla mantıklı gelemeyecektir. Sebebi ise ilk olarak bu telefonların devletimizde kaçak durumuna düşmesidir. İkinci olarakta gümrükte belirlenen kota fiyatı aşacağı için %20’lik bir vergiye doğal olarak olacak olmasıdır.

 

Diyelim ki siz gene de aldınız. Yapmanız ihtiyaç duyulan gümrük müdürlüğüne gidip telefonunuz için %20-%25 arası bir vergi ödeyeceksiniz. Hemen sonra ise vergi dairesine gidip telefonunuz için trt bandrolü, yazışma vergisi ve bir ekip vergileri ödemeniz gerekecektir. İşin özeti alacağınız telefonun fiyatı Türkiye’ de ki fiyatların da üstünde olacaktır.

 

Aliexpress Gümrük Takılma Durumu(Oldukça Mühim)

Daha önceleri gümrük limiti 75 Euro olarak belirlenmiştir. Sadece yeni yasa ile beraber gümrük limiti 30 Euro’dur. Tahmini olarakta 35 $ kısaca 120 TL’dir. Bu rakamların üstünde olan siparişler ne olursa olsun gümrüğe takılacaktır. Gümrüğe takılan ürünler için %20’ik bir vergi ödemeniz gerekiyor. Bu takılma durumu tek seferliktir.

 

Aylık Sipariş limiti var mı diye sorabilirsiniz. Bu 30 Euro limiti yalnız tek seferlik gönderimler için geçerlidir. Doğrusu 1 ay içinde ayrı ayrı 30 Euro’luk siparişler verebilirsiniz. Yasal olarak takılmaz. Sadece siz gene de maksimum 2 yada 3 sipariş verin. Daha çok vermeniz gerekiyorsa, gönderim adreslerini değişik bölgeler yapın. Mesela teyzenizin, arkadaşınızın, kardeşinizin üstüne gönderin ürünü. Bu durumda aylık sınırsız alım yapabilirsiniz.(Bu yöntem 14 kez ile denenmiştir)

 

30 Euro’nun üstüne çıktınız ve ne olursa olsun almanız lazım ürünü. Neler yapabilirsiniz? Burada iki seçeneğiniz mevcut. Ya vergi ödeyeceksiniz. Ya da satıcıya bir ileti göndereceksiniz. Mesajda ürünü armağan paketi olarak istediğinizi ve satmaca bilgisini 30 Euronun altında yazmasını rica edeceksiniz. Satıcı kabul ederse bu durumda da gümrükten risksiz bir halde ürününüz geçebilir.

 

Sipariş verdiniz ve ürün gümrükten geçmedi. Satıcıya itiraz talebi açtınız. Bu durumda mutlak bir halde satıcı haklı çıkacaktır. Sebebi ise ülkenin gümrük şartları tamamen sizin sorumluluğunuz altındadır.

 

Aliexpress Alışveriş Yorumları

Google aramalarda öteki bir trend olarak Aliexpress alışveriş yorumlarını görmekteyiz. Size bu mevzuda biz yanıt verelim.150 ye yakın sipariş verdiğimiz site hakkında kendi yorumumuzu yapalım.

Ürünler kalite olarak orta seviyede. Eski Çin malları durumu yok. Çin’li imalatçılar bu mevzuda kendilerini düzelttiler diyebiliriz. Artık eski Çin mallarındaki o plastik kokusunu almanız zor olsa gerek. Doğal olarak birazda aldığınız ürünlere de bağlıdır diyebiliriz.

Aliexpress’ten iyi mi alışveriş yapılır yazımız buraya kadar. Aklınıza takılan sorular ile ilgili yorum bırakabilirsiniz. Beğendiyseniz paylaş butonuna tıklayıp bizi tavsiye edebilirsiniz.

Yorum yapın