2023’de En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler Listesi

Yurt haricinde daha iyi yaşam standartlarında yaşam oluşturmak isteyen kişiler için değişik bir ülke vatandaşlığı almak oldukça önemlidir. Değişik bir ülkede fazlaca rahat bir halde yaşayabilmek için o ülkenin vatandaşlarından biri olmak gerekir. Hem tüm haklara haiz olabilmek hem de sınırsız süre ile o ülkede kalabilmenin en mühim şartlarından birisi vatandaşlık alabilmektir. Ülkeler de hem ana para çekmek hem de daha kuvvetli bir ekonomiye haiz olabilmek için değişik ülke vatandaşlarına vatandaşlık hakkı verebiliyor. Sadece değişik ülkelerden vatandaşlık alabilmek son aşama zor olsa gerek. Fakat kolay vatandaşlık veren ülkeler de bulunuyor. Bu ülkelerden birinden vatandaşlık alarak hayatınızı fazlaca değişik bir halde planlayabilirsiniz.

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

En kolay vatandaşlık veren ülkeler

En kolay vatandaşlık veren ülkeler

Sadece bir ülkenin vatandaşlığına geçmeyi düşünüyorsanız ülke seçimini fazlaca iyi yapmanız gerekiyor. Yaşam standartları son aşama iyi olan ülkeleri tercih etmelisiniz. Bunun yanında vatandaşlığı sizlere hangi şartlarla verdikleri de mühim detaylar içinde yer ediniyor. Bazı ülkeler yüksek yatırımlar meydana getiren kişilere kolayca vatandaşlık hakkı verebilmektedir.

En kolay vatandaşlık veren ülkeler dahi belli kriterler öne sürüyor. Dil bilmek, yatırım yapmak, uzun bir süre o ülkede ikamet etmek, çalışmak ve daha birçok detay vatandaşlık alabilmede mühim olan detaylar içinde yer ediniyor. Eğer vatandaşlık hakkını sizlere kolay şekilde veren ülkeleri araştırıyorsanız şu ülkeleri ilk sıralarda saymak mümkün olabilir.

 

Malta Vatandaşlığı Almak

2022 senesinde en kolay vatandaşlık hakkını Malta ülkesi veriyor. Malta, vatandaşlık hakkını sizlere üç değişik seçenek ile sunuyor. Bu seçeneklerden birini seçerek bu ülkenin vatandaşı olabilme hakkı elde edebiliyorsunuz.

İlk seçenek beş senelik bir süreci kapsayacak şekilde 320 bin ya da 270 bin Euro değerinde bir gayrimenkul satın almaktır.İkinci vatandaşlık seçeneği ise 5 senelik süre ile 150 bin Euro değerinde Malta devlet tahvili satın almaktır. Hem de 80 bin Euro tutarında tek ödeme yapmanız gerekir.Üçüncü seçenek ise senelik kira kıymeti 16 bin Euro olan bir gayrimenkulü 5 yıllığına kiralama seçeneğidir.

Bu seçenekler yanında Malta devlet fonuna ailedeki her bir fert için 30 bin Avro tutarında hibede bulunmanız da kriterler içinde yer ediniyor. Yatırımcıların baba ve anası için yatırılması ihtiyaç duyulan bağışlama tutarı 5 bin Euro’dur. Kısacası yatırım yapabilecek maddi gücünüz var ise Malta vatandaşlığını kolayca alabilme imkanı elde edebilirsiniz. Kolay vatandaşlık veren ülkeler içinde olan Malta bu hakkı sizlere 15 aydan daha kısa bir süre içinde vermektedir. Malta vatandaşı olmaya hak kazandığınız taktirde 183 değişik ülkeye yalnızca pasaportunuzla vize almadan gezi edebilme hakkı elde edebileceksiniz.

 

Portekiz Vatandaşlığı Almak

Portekiz günümüzde kolay vatandaşlık veren ülkeler sıralamasında fazlaca tercih edilen ülkeler içinde yer ediniyor. Hem Avrupa ülkesi olması hem de son aşama yüksek avantajlar sunması birçok kişinin Portekiz vatandaşlığına müracaat yapmasına niçin oluyor. Bilhassa soy bağlantısı olmayanlar için en kolay vatandaşlık alınabilecek ülkeler içinde yer ediniyor.

Bu ülkenin pasaportuna haiz olursanız AB’nin öteki devletlerinde de özgürce yaşama hakkı elde edebiliyorsunuz. Hem de emek verme ve gezi bakımından da son aşama özgür olabiliyorsunuz. 185 ülkeye vizesiz gidebilme hakkı veren bu vatandaşlık için ise bazı şartlar bulunuyor. Vatandaşlık alabilmek için 400 bin Euro değerinde bir gayrimenkul almanız şartı aranıyor. Hem de vatandaşlık aldıktan sonrasında da senenin 7 gününü kesinlikle ülkede geçirmeniz isteniyor. Bu şartları sağladığınız taktirde 5 senelik süre sonrasında vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı elde ediyorsunuz.

 

Yunanistan Vatandaşlık Alma

Yunanistan, Türkiye’nin komşuları içinde yer edinen son aşama güzel ülkelerden biridir. Kolay vatandaşlık veren ülkeler içinde bulunması da Yunanistan’ın ilgi odağı olmasını sağlar. Bu ülkeden vatandaşlık alabilmenin en kolay yolu da yatırım yapmaktır.

Hem kolay vatandaşlık vermesi hem de düşük maliyetli oturum hakkı vermesi yardımıyla dünyanın birçok yerinden müracaat almasını sağlar. Yunanistan gezilecek bölgeleri ve eşi olmayan doğası olan bir ülkedir. Bunun yanında bir Avrupa ülkesi olması da vatandaşlık almak için kafi nedenler arasındadır. Sadece bu ülkeden bir vatandaşlık almayı planlıyorsanız belli başlı şartları da yerine getirmeniz gerekir.

Minimum 250 bin Euro değerinde bir gayrimenkul alarak bu ülkeden vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz. Bunun yanında ülkede 7 yıl süresince da ikamet etme durumunuz bulunur. Bunların yanında adam çocuklar yaşları ulaştığında askerlik hizmetini de yapmak zorundadır. Bu şartları yerine getirdiğiniz taktirde Yunanistan vatandaşı olmaya hak kazanabilirsiniz.

 

Cenup Kıbrıs Vatandaşlık Alma

Cenup Kıbrıs günümüzde birçok kişinin vatandaşlık almak için müracaat yapmış olduğu ülkeler içinde yer ediniyor. Cenup Kıbrıs ülkesinin bir vatandaşı olmak istiyorsanız öteki ülkelerde olduğu şeklinde bu ülkenin de vatandaşlık şartlarını yerine getirmeniz gerekiyor. Sadece bu ülkenin vatandaşı olabilmek için gayrimenkul yatırımınızı birazcık yüksek maliyetle gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Birçok ülkeye bakılırsa daha yüksek bir vatandaşlık yatırımı gerektirmesi Cenup Kıbrıs vatandaşlığı alabilmek için kişileri birazcık zorlamaktadır. Sadece gene de kafi maddi durumunuz var ise Cenup Kıbrıs vatandaşlığını kolaylıkla alabilirsiniz.

Cenup Kıbrıs vatandaşlığı alabilmek için 2 milyon 300 bin dolarlık bir gayrimenkul satın almanız gerekmektedir. Sadece gene de bu kadar yüklü oranda bir madde yazınız olmadığını düşünüyorsanız değişik ülkelerle de şansınızı deneyebilme imkanınız bulunur.

 

Karayip Ülkeleri Vatandaşlık Programları

Günümüzde birçok şahıs Karayip ülkeleri tarafınca verilen vatandaşlık programlarına dahil olabiliyor. Paranız var ise ve iyi standartlarda bir ülkeden vatandaşlık hakkı elde etmek istiyorsanız bu programlara katılabilir ve kısa süre içinde değişik bir ülkenin vatandaşı olabilirsiniz. Bu başvurular esnasında ikamet şartının olmaması mühim bir detaydır. Doğrusu başvururken bu ülkede yaşıyor görünmeniz gerekmiyor. Hem de müracaat sonrasında da bu ülkelerde zaman geçirme durumu bulunmuyor. Tüm sürecin tamamlanması da 3 ile 5 ay içinde değişebiliyor. Bu vergi cennetlerinden birinden vatandaşlık almak istiyorsanız başvurularınızı kısa süre içinde yapabilirsiniz.

Antigua ve Barbuda Vatandaşlık Alma

Antigua ve Barbuda son yıllarda oldukça popüler hale gelen ülkeler içinde bulunuyor. Kolay vatandaşlık vere ülkeler içinde olması da bu ülkenin popülaritesini artıran durumlar içinde yer ediniyor. Eğer değişik bir ülkenin vatandaşı olmak istiyorsanız seçiminizi bu ülkeden yana da yapabilirsiniz. Vatandaşlık programı kapsamında günümüzde birçok kişiye yurttaş olma hakkı vermektedir.

Bu ülkeye bir katkı bedeli ödeyerek vatandaşlık alabilme şansı elde edebilirsiniz. Bunun yanında yapacağınız ödemeyi geri alabilme hakkınız da bulunmuyor. Minimum 200 bin dolar ödeyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 400 bin dolar değerinde bir gayrimenkul alarak da müracaat yapabilirsiniz.  6 ay şeklinde kısa bir süre içinde de vatandaşlığınız sizlere verilmektedir. Bu ülkeden vatandaşlık elde etmek 150 değişik ülkeye vizesiz olarak erişim hakkı veriyor. Bu yüzden de en fazlaca tercih edilen Karayip programları içinde yer ediniyor denilebilir.

 

St. Kitts ve Nevis Vatandaşlık Alma

Son dönemde başka ülkelerin vatandaşı olarak yaşamaya devam etmek popüler hale gele durumlardan biridir. En fazlaca tercih edilen ve kolaylıkla vatandaşlığı alınan ülkelerden birisi de St. Kitts ve Nevis’dir. Burası Rüzgaraltı Adalarında bulunan iki adadan biridir ve federal bir ülkedir. ABD’da bulunan minik bağımsız bir ülkedir. Sizlere vatandaşlık hakkını da kolay bir halde verebilir.

Bu ülkeden vatandaşlık alabilmek için 1984 senesinde kurula programa dahil olmanız gerekiyor. 3 ile 6 ay içinde ikinci bir geçişlik alabilme hakkınız bulunuyor. Bu ülkeden vatandaşlık aldığınızda AB ve İngiltere de olmak suretiyle 150’den fazla ülkeye vizesiz olarak gidebilme hakkınız bulunuyor. 45- 60 günlük hızlandırılmış bir vatandaşlık müracaat süreci bulunuyor. Kolay vatandaşlık veren ülkeler içinde yer ediniyor olması kişilerin dikkatini çeken detaylar içinde yer ediniyor.

Dominika Vatandaşlık Alma

Kolay vatandaşlık veren ülkeler içinde Dominika fazlaca tercih edilen bir ülkedir. 1993 senesinde tanıtılan Dominika vatandaşlık programı yardımıyla dünyada birçok şahıs bu ülkeden vatandaşlık alabilmek için müracaat yapıyor. Dünyanın en uzun devam eden ekonomik vatandaşlık programlarından birisi olması Dominika vatandaşlık programlarını oldukça popüler bir hale getirmektedir.

Vatandaşlarımızı 2-3 ay içinde kolaylıkla alabiliyor olmanız da bu programa müracaat yapmanızı gerektiren durumlar içinde bulunuyor. Dominika vatandaşlığı aldığınız takdirde 130’dan fazla ülkeye vizesiz bir halde gidebilme imkanı bulabilir ve ikinci geçişlik edinebilmenin de en kolay yolunu sizlere sunar. Dominika vatandaşlığı alabilmek için 100 bin dolar bağış yapmanız gerek.

100.000 dolar bağış yapmak istemiyorsanız 200 bin dolarlık bir mülk yatırımında bulunmanız Dominika pasaportu alabilmeniz için mühim bir detaydır. Mülkiyetin yaşam için geçerli olması ve ailenize devredilebilir olması çoğu zaman vatandaşlık başvurularının bu yöntem ve yapılmasını sağlar. Eğer ailenizin tamamı için daha güvenli ve garantili bir yaşam sürmek istiyorsanız Dominika vatandaşlığı alabilirsiniz.

 

İspanya Vatandaşlık Alma

İspanya kolay vatandaşlık veren ülkeler içinde bulunuyor. Sadece bu ülkeden vatandaşlık alabilmek için belli bir oranda yatırım yapmanız gerekiyor. Yatırımınızı gayrimenkul üstünden yapabilirsiniz. İspanya vatandaşlığı alabilmek için 500 bin Euro değerinde bir gayrimenkul almanız gerekir. Hem de bu gayrimenkulü satın aldıktan sonrasında belli bir süre süresince da elinizde tutmanız gerekiyor. Oldukça güzel bir ülke olan İspanya bu vatandaşlığı sizlere kısa sürede veriyor. Bu yüzden de kolayca vatandaşlık alabileceğiniz ülkelerden biri olarak değerlendirmelerinizde ilk sıralarda yer ediniyor. Bu ülkeden vatandaşlık almak hem ülke için de hem de internasyonal alanda birçok hak elde etmenizi sağlıyor.

 

Bulgaristan Vatandaşlık Alma

Bulgaristan da günümüzde vatandaşlık başvurularının yapıldığı ülkelerden biridir. Kolayca vatandaşlık hakkı vermesi Bulgaristan’ı popüler bir lüke haline getiriyor. Bu ülkeden vatandaşlık almadan ilkin kesinlikle şartlarını ve öteki tüm bilgileri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Birçok ülke genel anlamda vatandaşlık alanında yatırım yapılsa dahi süreci uzun tutabiliyor. Bulgaristan’da ise durum birazcık daha değişik denilebilir. Bulgaristan’dan vatandaşlık alabilmeniz için kesinlikle bilmenizde fayda olacak detaylar içinde şunlar yer ediniyor:

Bulgaristan vatandaşı olabilmek için 1 milyon Leva değerinde devlet fonu satın almanız gerekiyor.Bu yatırım fonunu ne kadar yüksek bedelde satın alırsanız o denli süratli yurttaş olabilirsiniz.Bulgaristan vatandaşı olabilmek için ikamet zorunluluğunun da bulunmadığı söylenebilir.Vatandaşlık kısa sürede verilmektedir.

Bu avantajları yardımıyla günümüzde birçok şahıs Bulgaristan vatandaşı olmak için çeşitli başvurular gerçekleştiriyor. En iyi avantajlarından birisi de vatandaşlığın yapıldığı müracaat sürecinde ve sonrasında bu ülkede mecburi olarak yaşama sürecinin olmamasıdır. Bu yüzden birçok şahıs bu ülkeden vatandaşlık alabilmek için müracaat yapmaktadır.

 

Macaristan Vatandaşlık Alma

Macaristan birçok bakımdan dikkati çeken ülkeler içinde yer ediniyor. En kolay yolda vatandaşlık alınabilecek ola ülkelerde biridir. Bu ülkenin vatandaşı olmak istiyorsanız 300 bin Euro değerinde gayrimenkul satın almanız kafi oluyor. Bunun yanında 6 senelik oturma izni süresi hakkı tanınıyor. Eğer 6 yıl süresince kesintisiz olarak Macaristan’da yaşarsanız bu ülke sizlere vatandaşlık hakkı veriyor.

Macaristan vatandaşlığı almak sizlere birçok hakkı bir arada veriyor. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak doğum ile organik yurttaş olan kişilerle aynı haklara haiz olabiliyorsunuz. Günümüzde kolay vatandaşlık veren ülkeler içinde genel anlamda en fazlaca tercih edilenlerden biridir. Bu ülkede vatandaşlık almak için sizlerden istenilen oranda yatırımı yapmanız kafi oluyor.

 

Arjantin Vatandaşlık Alma

Arjantin de günümüzde kolay bir halde vatandaşlık veren ülkeler içinde bulunuyor. Bu ülkenin vatandaşlık şartları oldukça basittir. Bilhassa kişiler bu ülkeden vatandaşlık hakkını evlenme yolu ile elde ediyor. Eğer bu ülke vatandaşı olan bir karı ile evlenirseniz direkt ülkenin vatandaşı olabilme hakkı elde ediyorsunuz. Bu da para ödemeden de vatandaşlık alabilmenin bir başka yolu oluyor. Oldukça kolay bir halde alacağınız Arjantin vatandaşlığı ile düzgüsel vatandaşların tüm haklarına sizler de haiz olabiliyorsunuz.

Okuyun: Parasız Vatandaşlık Veren Ülkeler

İrlanda Vatandaşlık Alma

İrlanda ülkesinin vatandaşı olmak istiyorsanız bu ülkenin vatandaşlık şartlarına uygu bir halde hareket etmeniz gerekiyor. Vatandaşlık başvurusu yaptığınızda sürecin daha süratli bir halde tamamlanmasını istiyorsanız yatırım yöntemini seçmeniz gerekiyor. İrlanda vatandaşlık başvurusunun yapılmasının en mühim sebebi bu ülkenin bir AB ülkesi olmasından kaynaklıdır.

Gayrimenkul satın alarak bu ülkeden vatandaşlık alabilirsiniz. Bunun için de 400 bin Euro yatırım yapmanız gerekiyor. Yatırım ne kadar yüksek olursa vatandaşlık hakkını da o denli süratli bir halde alabilme imkanı elde edebilirsiniz. Evlenme yolu ile vatandaşlık alacaksanız 3 yıl süresince evli kalmanız gerekiyor. Bunun yanında 1 yıl süresince İrlanda’da yaşıyorsanız başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

 

Meksika Vatandaşlık Alma

Meksika vatandaşlığı alabilmek için herhangi bir yatırım programı bulunmamaktadır. Bu yüzden de para ödemesi yapsanız dahi bu ülkeden bir vatandaşlık alabilmeniz mümkün değildir. Meksika vatandaşı olabilmek için bu ülkenin vatandaşı olan biri ile evli olmanız gerekiyor. Meksika’da uzun süre yaşayan kişiler de gene bu ülkede vatandaşlık hakkı elde edebiliyor. Meksika pasaportu oldukça kuvvetli bir pasaporttur. Bu pasaportu aldığınızda 133 ülkeye vizesiz olarak gezi edebilme imkanınız bulunuyor. Bu ülkeler içinde AB ülkeleri ile Schengen ülkeleri de yer ediniyor.

 

Kolombiya Vatandaşlık Alma

Kolombiya vatandaşlık başvurusu meydana getirilen ülkeler içinde yer ediniyor. Bu ülkenin vatandaşı olabilmek için bu ülkede 5- 10 yıl içinde yaşıyor olmanız gerekiyor. Bu da uzun bir süreçtir. Sadece daha kısa sürede bir vatandaşlık almak istiyorsanız Kolombiyalı biriyle evlenebilirsiniz. Evlenme yolu ile iki yıl şeklinde kısa bir süre içinde bu ülkenin vatandaşı olabilme hakkı elde edebiliyorsunuz.

 

Belize Vatandaşlık Alma

Belize de kolay vatandaşlık alınabilen ülkeler içinde yer ediniyor. Bu ülkede yurttaş olabilmek için bu ülkenin vatandaşı olan biriyle evlenmeniz kafi oluyor. Bir yıl ülkede evli olarak geçirirseniz bir senenin sonunda vatandaşlık başvurunuzu yapabilirsiniz. Belize pasaportu fazlaca kuvvetli bir geçişlik değildir. Sadece gene de Meksika, Cenup Afrika, İrlanda şeklinde ülkelere vizesiz olarak gidebilme hakkı doğuruyor.

 

Sırbistan Vatandaşlık Alma

Bir Sırp vatandaşı ile 3 yıl evli kalırsanız kolaylıkla bu ülkenin bir vatandaşı olabilirsiniz. Sırbistan hem güzel hem de oldukça fırsatları olan bir ülkedir. Bu ülkenin kendi ülkeniz bulunduğunu ikamet ederken beyan ederseniz vatandaşlık almaya hak kazanabilirsiniz. İkamet etme süresi ilgili olarak ise kati bir süreç verilmiyor.

“2023’de En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler Listesi” üzerine bir yorum

Yorum yapın