2023’de Devlet Tarafından Verilen Kaymakamlık Yardımları

Yaşam koşullarının her geçen gün birazcık daha zorlaşması ve kişilerin geçim sıkıntısı sorununu çözememesi devlet tarafınca yapılacak yardımları mecburi hale getirdi. Günümüzde birçok şahıs kaymakamlık yardımları alarak yaşamını birazcık daha kolay şekilde idame ettirmeye çalışıyor. Sadece kaymakamlık yardımlarından iyi mi ve kimlerin yararlanacağının bilinmesi büyük bir ehemmiyet taşıyor. Bu yardımlar günümüzde her insana verilmiyor. Bilhassa gereksinim sahipleri araştırılarak hakkaten desteğe gereksinim duyan kişilerin yararlanmasına olanak tanınıyor.

Kaymakamlık Yardımları

Kaymakamlık yardımları

Kaymakamlık yardımları

Kaymakamlık yardımları tek bir isim altında verilmiyor. Birçok gereksinim sahibinin yararlanabilmesi açısından bu yardımların değişik adlar altında da verilmesi sağlanıyor. Toplumsal devlet anlayışının mühim bir gereği olarak bu yardımların kaymakamlıklar eli ile halka ulaştırılması sağlanıyor. Gelir düzeyi düşük, çocuk sahibi olan ve geliri kafi gelmeyen birçok şahıs bu yardımlardan geniş seviyede yararlanabilme şansına haiz olabiliyor. Kaymakamlıklar tarafınca 2022 senesinde halka ulaştırılan yardım çeşitleri şunlardır:

 

Nakit (Para) Yardımı

Geçim sıkıntısı olan kişilerin başvurduğu bir yardım şeklidir. Kaymakamlık yardımları içinde birçok kişinin yararlandığı bu destek yardımıyla kişilere nakit olarak para verilir. Bu desteğe başvurmak istiyorsanız ilk olarak kendi bulunduğunuz ilçenin kaymakamlık binasına gitmeniz gerekiyor. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsen müracaat yaparak nakit yardımından yararlanabilirsiniz.

Sadece bu yardımı alabilmek için gelir düzeyinizin düşük olması gerekiyor. Ailenizde çalışan kişilerin toplam gelirinin belirli bir gelir düzeyinin altında olması nakit yardımından yararlanabilmeniz açısından mühim bir kriter olarak değerlendirilebilir. Bu ardımdan yararlanabilmek için para yardımı müracaat formunu doldurmalı ve öteki evraklarla beraber kuruma teslim etmelisiniz. Bunların yanında hanede yaşayan ve 18 yaş üstünde olan bireylerin de kimlik belgelerinin aslı ile fotokopilerini de yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Muhtarın imza ve kaşesi olan yoksulluk belgesini de yanınızda bulundurmalısınız. Sonuçlar en geç bir ay içinde açıklanıyor.

Kafi şartları sağlıyorsanız nakit yardımı almaya hak kazanırsınız. Bu hakka erişen vatandaşların müracaat esnasında IBAN numaralarını da belirtmiş olmaları gerekiyor. Belirtilen banka hesaplarına ya da PTT kartlarına yardım paraları kurumlar tarafınca yatırılmaktadır. E devlet üstünden bu yardımı alıp almama hakkına haiz olduğunuzu sorgulayabilir ve informasyon edinebilirsiniz.

 

Erzak Yardımı

Kaymakamlık yardımları içinde erzak yardımı da oldukca fazla kişinin yararlandığı yardım türleri içinde yer ediniyor. Bu yardım yardımıyla gereksinim sahibi aileler besin yardımı alırlar. Vakıflar Genel Müdürlüğü kuru besin yardımı alabilmek için belirli şartları taşımanız gerekiyor.

Bu yardımlardan yararlanmadan ilkin kaymakamlıklar ilk olarak sizi araştırıyorlar. Şartları taşıyıp taşımadığınız görevliler tarafınca inceleniyor ve sonrasında yardımı alıp almayacağınıza karar veriliyor. Erzak yardımı kapsamında kuru besin, yiyecek ve içecek benzer biçimde mevzularda sizlere yardım paketleri gönderilmektedir.

 

Çocuk Yardımı

Çocuk yardımı da kaymakamlık yardımları içinde yer ediniyor. Bu yardımlardan da birçok şahıs yararlanıyor. Çocuk büyütmenin son aşama zor olduğu günümüzde dünyaya gelen bebekler için devlet tarafınca dağıtılan oldukça mühim yardımlar bulunuyor. Bu yardımlar içinde çocuklar için mama, giyim ürünleri ve bez benzer biçimde gereksinimlerin karşılanması sağlanıyor. Bu gereksinimlerin karşılanması için belli oranda sizlere ödemeler yapılır. Çocuk yardımının alınabilmesi için ilgili kurumlara başvuruların yapılması gerekiyor.

Çocuk yardımı üçüncü çocuğa kadar alınabiliyor. Devlet tarafınca verilen bu yardımı alabilmek için şartlarını taşımanız ve uygun şekillerde de başvurusunu yapmanız gerekiyor. Hem de yardımları PTT aracılığı ile çekebilirsiniz. Eğer müracaat esnasında bir banka hesap bilgisi verirseniz bu banka hesabına da yatırılmasını isteyebilirsiniz.

 

Kira Yardımı

Dar gelirli vatandaşlara meydana getirilen en mühim yardımlar içinde kira yardımı da bulunuyor. Bu yardım kirada otura, üstünde ev olmayan kişilerin kiralarını daha rahat ödeyebilmeleri için verilen bir yardım türüdür. Bu yardımlardan yararlanabilmek için şu şartları taşımanız gerekiyor:

Kira yardımı alabilmek için ilk koşul hane halkının gelirinin belirlenen sayı altında olmasıdır.Yardım parasına muhtaç durumda olunduğunun kanıtlanması gerekir.Bunların yanında kira yardımı başvurusu yapanların dul, yetim, ölüm ya da emekli aylığı almaması gerekir.Sigortalı olarak da bir yerde çalışmıyor olmanız gerekiyor.

Bu şartları taşıyorsanız kira yardımı için lüzumlu başvurunuzu yapabilirsiniz. Kaymakamlık yardımları içinde yer edinen kira yardımına müracaat yapmayı düşünüyorsanız yaşadığınız ilçenin kaymakamlığın bünyesinde bulunan Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunmanız gerekiyor. Aile, Emek verme ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı meydana getirilen yardımları inceliyor ve bu yardımların gereksinim sahiplerine ulaştırılmasında kaymakamlıklardan destek alıyor. Bu desteğe e devlet üstünden de müracaat yapabilme imkanı elde edebilirsiniz.

 

Yakacak ve Giyecek Yardımları

Kaymakamlık yardımları içinde mühim bir yardım türü de yakacak ve giyecek yardımları oluyor. Bu yardımdan da günümüzde birçok gereksinim sahibi yararlanabiliyor. Kış aylarının soğuk günlerinin gelmesi ile beraber hem belediyeler hem de kaymakamlıklar harekete geçerek birçok kişiye çeşitli yardımlar yapıyor. Bu yardımlar içinde yakacak ve giyecek yardımları kış günlerinde en mühim devlet destekleri içinde yer ediniyor.

Soğuk havalar ulaşmadan önce bu yardımlara müracaat yapılması son aşama önemlidir. Başvurular Eylül ve Ekim aylarında da yapılabiliyor. Bu yardımlara müracaat yaptığınızda sizlerden beklenen şartları yerine getirmeniz büyük bir ehemmiyet taşıyor. Yakacak yardımı kapsamında kişilere kömür yardımı yapılmaktadır. Bazı illerde bu yardımlar elektrik ya da doğalgaz faturalarının karşılanması şeklinde de yapılabilmektedir. Bu yardımda 30 poşet kömür yardımı yapılır. Araştırma pozitif sonuçlanır ise 15 gün içinde yardımlarınız bağlanır. Ekim ve kasım aylarında bu yardımları dağıtımları yapılır. Bu yardım için öteki evraklar yanında gelir belgesini de eklemeniz gerekir.

Okuyun: 2022 Devletin Verdiği Korona Yardımları Neler?

Eğitim Yardımları

Evladı olan dar gelirli aileler müracaat yaptıkları taktirde eğitim yardımlarından yararlanabilirler. Bu yardımlar yardımıyla evlatların okul masraflarının karşılanması sağlanır. Kırtasiye harcamaları ve eğitim giderleri benzer biçimde giderlerin karşılanması bu yardımlarla mümkün olabilir. Kaymakamlık yardımları içinde bulunur ve birçok maddi durumu olmayan aile bu yardımlardan yararlanabilir. Her yıl verilen bu yardımlardan yararlanabilmek için kurumların şartlarını taşıyor olmanız gerekiyor. Maddi yardım başvuruları için ilgili kurumlara şahsen müracaat yapmanız gerekir. Devlet tarafınca verilen eğitim yardımları içinde şunlar da yer ediniyor:

Giyim yardımıYurt yardımıMaddi yardımŞartlı eğitim yardımıServis yardımıÜcretsiz ders kitabı yardımıÖğle yemeği yardımıEğitim materyali yardımı

Şeklinde birçok değişik yardım türü bulunuyor. Bunların yanında maddi durumu yetersiz ola öğrenciler içi para yardımı da yapılıyor. Para yardımları aylık ya da iki aylık süreçlerle ödenir. Bu yardımlar Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile gerçekleştirilir. Bulunduğunuz il ya da ilçedeki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapmanız gerekiyor. Bu başvurular yapıldıktan sonrasında kaymakamlıklar sizleri araştırır ve lüzumlu yardımlar mevzusunda vakıflara informasyon verir.

 

Proje Destek Yardımları

Proje destek yardımları da kaymakamlık yardımları içinde bulunur. Bu desteğe başvurabilmek için belirli yaş sınırlamaları mevcuttur. 18 yaş ile 60 yaş arasındaki kişilere verilen bu yardım bazı şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. Başvuruda bulunmayı düşünüyorsanız sizin ya da eşinizin etken olarak SGK kaydınızın olmaması gerekiyor. Hem de belirtile yaş aralığı içinde olmanız gerekiyor.

Müracaat sahibi adam bir aday ise askerliğini de fiilen yapmış olması mühim bir kriterdir. Eğer askerlik yapmadıysanız askerlik ile ilişik olmamalıdır. Bununla beraber belirtile yardım bölgesinde ikamet ediyor olmanız gerekiyor. Bu desteğe başvuran kişiler kimlikleri ile beraber kaymakamlıklara giderek müracaat formunu doldurmalıdırlar. Sonrasında yapıla araştırmalar neticesinde bu yardımı almaya hak kazanırsanız başvurunuz onaylanır ve yardımı alabilirsiniz.

 

Özürlü İhtiyaç Yardımı

Kaymakamlık yardımları içinde en önemlilerinden birisi de özürlü gereksinim yardımıdır. Bu yardımı alabilmek için belirtilen özellikte bir bedensel özrünüz olması gerekiyor. Özürlü gereksinim yardımı engelli vatandaşların gereksinimlerini karşılayabilmesi için verilen bir yardım türüdür. Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafınca verilen bu yardımı alabilmek için minimum %40 ve üstünde engeliniz bulunması gerekiyor.

Özürlü gereksinim yardımını alabilmek için SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ile hiçbir şekilde bir bağınız olmaması gerekiyor. Bunun yanında bu hak 18 yaş üstünde olan engellilere ve 18 yaş altı engeli olan yakını bulunanlara verilen yardımdır. Bu yardımda her yıl güncellemeler getirilmektedir. Engel oranının boyutu alınan yardımın da boyutlarını belirleyen unsurlar arasındadır. Bu kişilerin yanlarında muhtar tarafınca imzalanan ve kaşesi bulunan yoksulluk belgesinin olması gerekiyor. Bu başvuruların neticeleri da açıklandıktan sonrasında yardımlar 20 gün sonrasında bağlanmaktadır.

 

Yaşlılık Yardımları

Yaşlılar da kaymakamlık yardımları kapsamından yararlanabiliyorlar. Bu yardımı alabilmek için 65 yaş ve üstünde olmanız gerekiyor. Bu yardım da birçok yardım türünde olduğu benzer biçimde her yıl çeşitli güncellemeler ile artırılabiliyor. Eğer 65 yaş üzerindeyseniz ve maddi anlamda desteğe muhtaç durumdaysanız yaşlılık yardımına müracaat yapabilirsiniz.

Yaşlılık yardımından yararlanmak isteyen kişileri Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurması gereklidir. Yardımlar 65 yaşını dolduran ve hiçbir yerden toplumsal güvencesi olmayan kişilere veriliyor. Alınma süresi de muhtaçlık halinin devamına gore belirleniyor. Müracaat yaptıktan sonrasında tüm işlemler müracaat tarihinden itibaren bir ay içinde tamamlanır. Hak kazandığınız taktirde başvurunuzu takip eden ay içinde ödemelerin yapılması sağlanır.

Bu yardım başvurusu esnasında yanlış gelir beyanında bulunmak, sahtecilik yapmak ya da usulsüzlük yapmak 65 aylığın kesilmesine niçin oluyor. Hem de yersiz ve fazla ödenen tutarlara yönelik olarak da lüzumlu öğrenim işlemlerinin yapılması sağlanıyor.

 

Sıhhat Yardımı

Sıhhat yardımı günümüzde birçok kişinin daha sıhhatli bir halde yaşamını devam ettirebilmesi için almış olduğu yardım türleri içinde yer ediniyor. Sağlık emniyeti olmayan vatandaşlar bu yardımlardan geniş seviyede yararlanabilirler. Bu yardımdan herhangi bir toplumsal güvencesi olmayan kişiler yararlanabiliyor.

Ekonomik anlamda ciddi bir sorun içinde olan herhangi bir toplumsal güvencesi olmayan vatandaşlara devlet tarafınca verilen bir yardım türüdür. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, ailelerin çocuklarını tertipli bir halde hastaneye götürebilmeleri için bu yardımı sunmaktadır. E Devlet üstünden başvurusunun takibini kolaylıkla yapabilirsiniz. Hem de kurumlara şahsen müracaat yaparak da bu yardımı alabilirsiniz.

Şartlı sıhhat yardımını almaya hak kazanan vatandaşlar bu yardımları PTT üstünden çekebilirler. Lüzumlu müracaat takip işlemlerini de gene bu web site üstünden gerçekleştirebilirsiniz. Müracaat yapabilmek için kimlik, geçişlik ya da yeterlik sahibi olmanız gerekiyor. Hem de bir müracaat formu da gene tarafınızca doldurulmalıdır.

 

Eşi Vefat Eden Hanımefendiler İçin Meydana getirilen Yardımlar

Eşi vefat eden hanımefendilerin da kaymakamlık yardımlarından yararlanabilmesi sağlanıyor. Bu yardımlardan yararlanmak isteyen hanımefendileri şu detaylara dikkat etmesi gerekiyor:

Eşinin öldüğünü gösteren bir ölüm raporu almalıdırlar.Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi gereklidir.Müracaat dilekçesi yazılmalıdır.Muhtar tarafınca imzalanan ve kaşelenen bir yoksulluk belgesi alınmalıdır.

Başvuruyu yaptıktan sonrasında araştırma yapılarak bir karara varılır. Eğer yardımdan yararlanmaya hak kazanırsanız yardımlar 15 gün içinde sizlere bağlanır. Bu sü

 

Kaymakamlık Toplumsal Yardımlarına Kimler Başvurabiliyor?

Kaymakamlıklar her yıl yüzlerce hatta binlerce kişiye çeşitli kriterlerde yardımlarda bulunuyor. Bu yardımları alabilmek için hem kurumların belirlediği şartları taşımanız gerekiyor hem de müracaat esnasında bazı evraklar hazırlamalısınız. Başvuruları yapabilecek olan kişiler de açık bir halde kurumlar tarafınca belirtilmektedir. Bir müracaat yapıldığında kaymakamlık tarafınca detaylı olarak araştırılıyorsunuz. Eğer şartları taşıyorsanız kaymakamlıklar sizlere bu yardımları kısa süre içinde veriyor. Kaymakamlık yardımları başvurusu yapabilecek olan kişiler içinde ise şu kişileri saymak mümkün olabiliyor:

Dar gelirli kişilerYoksullarYaşlılarYetim kalan çocuklarDul kala kişilerSıhhat problemi olanlarGeçim problemi sebebiyle yaşamını idame ettirmekte zorlananlar

Kaymakamlık yardımlarından en iyi şekilde yararlanabilirler. Bu yardımları alabilmek için kişilerin bir mal zenginliğinin olmaması gerekiyor. Hem de sigortalı olarak da bir işte çalışmıyor olmaları gerekiyor. Lüzumlu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız lüzumlu belgeleri hazırlayarak başvurularınızı yapabilirsiniz.

Kaymakamlık Toplumsal Yardımına Müracaat İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Kaymakamlık yardımlarına başvurmayı düşünüyorsanız kesinlikle başvurduğunuz yardım alanında sizlerden istenilen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamanız gerekiyor. Bu belgelerin güncel ve tam olmasına itina göstermelisiniz. Yanlış beyanda bulunmak yardımların kesilmesine niçin olmakla kalmaz. Hem de meydana getirilen yardımları da geri alınmasına niçin olur. Kişiler yardım başvuruları esnasında kesinlikle kimlik belgelerini yanlarında bulundurmalıdırlar.

Kimlik belgesi yanında müracaat formunu da detaylı bir halde doldurmanız gerekiyor. Bunların yanında yoksulluk doğrusu muhtaçlık belgesi de almanız gerekiyor. Müracaat formunda yer edinen kimlik detayları, yazışma detayları, adres bilgisi, meslek ve gelir durumu benzer biçimde bilgilerin detaylı olarak doldurulduğundan güvenli olunmalıdır. Eğer engelli yardımına başvurulacak ise kesinlikle hastaneden alınmış olan tam teşekküllü sıhhat raporu yanınızda olmalıdır. Bunun yanında ailesini, velisini ya da vasisini yitirmiş olan vatandaşların da bu kişileri kaybettiklerini belirten belgeler kesinlikle olmalıdır.

Başvurulan yardım türüne gore kişilerden bazı extra belge de istenebiliyor. Kurul raporu ya da kira kontratı benzer biçimde belgeleri de başvurduğunuz yardım türüne gore hazırlayarak kurumlara teslim etmelisiniz. Noksan ve yanlış evrak beyanı başvurularınızın iptal edilmesine niçin olabiliyor.

 

Kaymakamlık Yardımları İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Kaymakamlık yardımları için belli başlı kriterler mevcuttur. Bu kriterlerin taşınması durumunda lüzumlu evraklarla kaymakamlıklara müracaat yapabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki ya da ilçedeki kaymakamlığın içinde yer edinen Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gitmeniz gerekiyor. Giderken yanınızda kesinlikle kimlik, dilekçe ve müracaat formu ile öteki evrakları da götürmelisiniz. Bu yardımlardan yararlanabilmek için de şu şartları kesinlikle taşıyor olmanız gerekiyor:

SGK yada Bağ-Kur tarafınca bir emekli maaşı almıyor olmalısınız.Herhangi bir yerden toplumsal güvencenizin olmaması gerekiyor.Hakkınızda yapılmış olan gelir testinden başarı ile geçmiş olmanız gerekiyor.Bir gelirinizin olsa dahi bunun asgari ücretten fazla olmaması önemlidir.Üzerinizde kayıtlı herhangi bir mal varlığının olmaması da önemlidir.Bu şartları taşıyan kişilerin yoksulluk belgesi de alması gerekiyor.

Tüm şartları taşıyan kişiler ilgili kurumlara lüzumlu belgeleri hazırlayarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Müracaat yapıldığında kaymakamlık çalışanları sizi araştırmaya alırlar. Bu araştırma neticesinde ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşıldığında başvurunuz sonuçlandırılır. Araştırmalar esnasında ev ziyaretleri dahi yapılabilmektedir.

 

Kaymakamlık Yardım Müracaat Sonuçlarının Açıklanması

Kaymakamlık yardım müracaat sonuçlarının açıklanması kurumun yoğunluk derecesine gore değişebiliyor. Başvurularınızın kabul edilip edilmediğini e-devlet üstünden denetim edebiliyorsunuz. Sadece sonuçlar genel olarak 2 hafta kadar sürmektedir. Pozitif yönde bir cevap almanız durumunda da yardımlardan derhal yararlanmanız mümkün olabiliyor.

Yorum yapın