İş Fikirleri Ve Para Kazanma

Yeni kanun teklifi: Gurbetçiden BES’lenecekler

BES'e girip ikinci emeklilik hakkı elde etmek isteyen gurbetçiler sisteme döviz yatıracak, Hazine de yatırılan her bir döviz tutarının …

Yeni kanun teklifi: Gurbetçiden BES’lenecekler

BES'e girip ikinci emeklilik hakkı elde etmek isteyen gurbetçiler sisteme döviz yatıracak, Hazine de yatırılan her bir döviz tutarının yüzde 10'u kadar katkı sağlayacak. Düzenlemeyle internet üzerinden sanal kumar oynatan sitelerin jet hızıyla kapatılması da sağlanacak.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve bir grup AKP milletvekili 38 maddelik yeni torba yasa teklifini Meclis'e sundu. 21 farklı konuda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifinin içinde vazife ve harp malullerine en az 20 yıllık sigortalılık süresi ve 5 bin gün prim ödenmiş olması şartıyla ikinci bir aylık bağlanmasından gurbetçilere bedelli askerlik hakkına, işverenlerin işgücü maliyetlerinin düşürülmesinden esnaftan toplanacak ahilik sandığı kesintisinin bir yıl ertelenmesine kadar bir dizi düzenleme yer alıyor.

ÖNEMLİ MADDELER

Ayrıca yetkisi ve belgesi olmayanlara silah satanlara 3 yıla kadar hapis cezası, her asgari ücretli için işverene 75 TL ödenmesi, kredi garanti kurumlarına aktarılacak kaynağın 35 milyara çıkarılması, afetzedelerin elektrik ve doğalgaz faturasının ertelenmesi gibi maddeler yer alıyor.

KİRA SÖZLEŞMESİ İÇİN YENİ DÜZENLEME

Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı ihalelerin Türk Lirası cinsinden yapılmasını getirmiş olacağız. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ndeki taşınmazlarda, üç veya daha fazla birikmiş kira borcu olanlara üç ay süre veriyoruz. Bu süre içerisinde eğer ödenmezse 15 gün içerisinde valiliklerce tahliyelerinin sağlanması öngörülüyor. Vakıf yapım onarım ihaleleri karşılığı kira sözleşmesi yapılan yerlerde de kira sözleşmesi süresince en fazla üç kiradan fazlasını ödememesi durumunda 15 gün içerisinde valiliklerce tahliyeleri sağlanacaktır.

ATEŞLİ SİLAHLAR İÇİN BELGE ŞARTI

Ateşli silahlarla ilgili satın alma belgesi olmayanlara satış yapanlara yönelik 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası yaptırımı getirmiş olacağız. Ticari reklam, tanıtım ve satış için idari yaptırımlar getiriyoruz.

Kanun teklifimiz, eğer bir ulusal kanalda bu silahların satışı yapılırsa o kanala 419 bin lira, yerel TV olursa 20 bin 953 lira ulusal süreli yayın ise 209 bin 563 lira yerel süreli yayın ise 10 bin 476 lira ulusal radyo ise 104 bin 781 lira internet mecralarında ise 104 bin 781 lira idari para cezaları öngörüyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ