Karton Bardak İmalatı Hazırlık

Merhabalar arkadaşlar. Sizlerle bu yazımızda karton bardak imalatı üzerine konuşacağız. Bu yazımızda bu sektör ile ilgilenen arkadaşlara tavsiyeler ve ol haritası düzenleyeceğiz. Öncelikle işimizden biraz konuşalım.

Bardak imalatı kolay gibi görünse de zor bir alan oluğunu bilmelisiniz ancak şunu da unutmayalım ucu açık ve potansiyeli olan bir alan. Ve ürün elinizde kalmaz bunu bilmelisiniz.

 

Öncelikle size makine lazım. bunu şu şekilde aşabiliriz. Makineler biliyorsunuz ki birçok model ve çeşitle birlikte sunuluyor. Piyasadaki makineler yerli ve yabancı olmak üzere ayrılırlar. Yabancı olanlar kore ve çin makinleri ve bu makineler arasında kesinlikle çin önermiyoruz neden derseniz sürekli fire veren ve sorun çıkaran makinelerdir. Bu konuda cebinize güveniyorsanız kore almanızı şiddetle öneririm.

 

İpucu:

Makineleri ilk etapta kesinlikle iki tane alın bu sayede bozulan bir makine olduğunda imalatınız durmaz.

 

Makine maliyetlerine gelirsek çin makineleri 20 bin ile 50 bin arasında kore makineleri ise 50 bin ve 100 bin arasında değişiyor ki bunlar ikinci el fiyatları sıfır almak ilk etapta işi öğrenene kadar sıkıntılı olabilir bilmelisiniz.

Yerli makine alacaksanız önerimiz YM CUP Firmasının deneyebilirsiniz işlerinde iyi bir çizgi izliyorlar.

Ayrıca bardak kalıpları çeşit çeşit olmakla beraber 16 oz tabir edilen boyutlara kadar gidebiliyor. Ama bizler 7 oz otomat bardağı üreteceğiz piyasada en çok satılan bardak  budur. Standart diyelim.

Şimdi etaplardan bahsedelim. Öncelikle tesisi kuralım.

iki makine

Tezgah ahşap olabilir üstünde paketleme yapacağımız

Su ısıtıcı (bardakların sızdırmazlığını denemek için her seride belli bir miktar alıp denemk için)

karton koli ( paketleme için)

ve bardak poşeti 50 li veya 10 lü bardak poşetleyip koliye koymak için

hava kompressörü

klima ( hava sıcaklığını sabit tutmakta yarar var bardak tabanı çok sıcakta sağlıklı yapışmıyor)

Şimdi öncelikle bir tedarikçi bulacağız bardak ham maddesi için hazır yapanlar var biz ilk etapta yüksek yatırım yapmayacağız ve kağıdı kesilmiş bir biçimde alacağız zaten ton başına 400-500 tl arası alıyorlar kesim basım için yani yüksek bir miktar değil bizim için ilk etapta. Sonuçta bir piyasaya giriyoruz ve bu konuda öğrenme aşamasındayız.

Tedarik kağıt için alacklarımız 7 oz bardak kalıbı olan bir tedarikçiden baskımızı oluşturup ton ile iş yapıyorlar ve peşin para çalışıyorlar. Met kağıt , aqua kağıt gibi firmalar var veya dire bu imalatı yapan tedarikçiler var ki bunlar işinize gelir iki iş yerine direk tek kişi ile irtibat kurabilirsiniz. Bu konuda numara isteyenler bize ulaşabilir.

  ( YAN KAĞIT)

 

 

İki şey sipariş edeceğiz birincisi taban kağıdı yani bardağın alt kısmını oluşturan kağıt ikincisi yan kağıt el ile tuttuğumuz kağıt kısım.

Yaklaşık 1 ton yan kağıda 250 kg taban kağıdı gidiyor bu oranları hesaplama ve maliyet yaparken kullanacağız. Kendi tasarımımızı oluşturup veriyoruz buda bize orjinallik ve özgün bir ürün çıkarabilir. Bu konuda önerimiz her yere uygun standart bir baskı bulup kolayca satabileceğimiz bir ürün oluşturmak. Şunu da söyleyelim her faklı desen için klişe yaptırmanız gerekiyor. Buda klişe fiyatları 300 tl gibi bir rakam anlayacağınız baskı için gerekli olan kalıp kaşe gibi düşünün.

 

Siparişi verdik ve ürünler elimize geldi. Şimdi sıra geldi üretime .

Üretim işin en zor kısımı ve üretim aşamasını ikinci yazımızda anlatacağız.

 

Karton Bardak İmalatı Hazırlık” için 10 yorum

 • Kasım 22, 2018 tarihinde, saat 3:03 pm
  Permalink

  Karton bardak kağıdı hangi marka kağıt kullanmak lazım piyasada bulunan kağıtlar genellikle yurt dışı kaynaklı markalar mı ?

  Yanıtla
  • Kasım 22, 2018 tarihinde, saat 6:48 pm
   Permalink

   genelde yurt dışından gelen ithal markakalar kullanılıyor nedeni ise türkiyede kağıt alınıp sonradan üstündeki selefonlu kısım yapılıyır med kağıt gibi kağıtlar maliyetlide oluyor kaliteli kağıtlar da maliyet yükseltiyor. aqua gibi markalar da var

   Yanıtla
   • Ekim 29, 2019 tarihinde, saat 4:58 pm
    Permalink

    İlk üretimi yapabilmem için ne kadar sermaye hazırlamam lazım

    Yanıtla
    • Kasım 28, 2019 tarihinde, saat 5:49 pm
     Permalink

     bu konuda detaylı istatistik lazım bölge kiramı falan diye ama makine ve diğer teçhizat için en az 100 bin tabi hammadde stoğu içinde

     Yanıtla
  • Aralık 31, 2018 tarihinde, saat 12:57 am
   Permalink

   En iyi kağıt Finlandiya kağıdıdır, Ankarada Anıl Kağıt ın kağıtları da iyidir. 1-2 makina ile başlayacaksanız piyasadan kesilmiş kağıt almalısınız, detaylı bilgi isterseniz bana mail adresimden ulaşın yardımcı olurum.

   Yanıtla
 • Aralık 16, 2018 tarihinde, saat 8:09 pm
  Permalink

  kağıt bardakların yapıştırılmasında kullnılan yapıştırcıyı öğrenmek istiyorum.

  Yanıtla
  • Aralık 17, 2018 tarihinde, saat 3:35 pm
   Permalink

   merhabalar. öncelikle yapıştırıcı kullanılmıyor. ısı ile yapışıyor. kağıdın yapısı gereği yüksek ısı ile yapışıyorlar

   Yanıtla
 • Şubat 20, 2019 tarihinde, saat 4:27 pm
  Permalink

  bu iş için belli bir sermaye ayıracaksanız en az 2 makine olarak hesaplayın ortalama bizim kararımız 200 bin olarak başlangıç olabilir.

  Yanıtla
 • Mayıs 20, 2019 tarihinde, saat 6:53 pm
  Permalink

  merhabalar öncelikle kağıt ve türevi maddeler tonaj üzerinden dolar bazında satılır. üretim maliyetleri tamamen sizin elinizde.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir