İş Fikirleri Ve Para Kazanma

Fatih Erdoğan, 45 milyon liralık ihaleyi yok saydı

Pasifik İnşaat ve Orpaş AŞ’nin ortağı Fatih Erdoğan, Cumhuriyet gazetesine açtığı 2 milyon liralık dava dilekçesi ile hazırladığı tekzip …

Fatih Erdoğan, 45 milyon liralık ihaleyi yok saydı

Pasifik İnşaat ve Orpaş AŞ’nin ortağı Fatih Erdoğan, Cumhuriyet gazetesine açtığı 2 milyon liralık dava dilekçesi ile hazırladığı tekzip metninde, Melih Gökçek döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden “yoksullara gıda yardımı” çerçevesinde kazandığı yaklaşık 45 milyon liralık ihaleyi yok saydı.

Fatih Erdoğan, Cumhuriyet'e gönderdiği dava dilekçesinde ve düzeltme istemli ihtarnamede, 12 Aralık 2019 tarihli haberlerde verilen bilgilerin gerçeğe aykırı olduğunu ileri sürdü ve ortağı olduğu Orpaş A.Ş’nin 2007 tarihli, 180420 kayıt numaralı ihaleye katılmadığını, dolayısıyla idareyle tutarı 45 milyon 876 bin lira olan bir sözleşme akdetmediğini savladı. Fatih Erdoğan, “milyonluk ihaleler kazandığına ilişkin tutarların kesinlikle gerçeği yansıtmadığını” da iddia etmişti. Oysa, Fatih Erdoğan’ın ortağı olduğu Orpaş A.Ş, 2007 yılında kaynağı Ankara Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılanacak 45 milyon 876 bin liralık ihaleyi kazanmıştı. Bu ihalenin belgesi, Kamu İhale Bülteni’nde 12 Mart 2008’de yayımlanmıştı.

Kamu İhale Bülteni’ne göre, Fatih Erdoğan’ın kazandığı ve 20 kalem çeşitli gıda-temizlik maddesi içeren bu ihaledeki mallar şöyle:

– Gemlik tipi zeytin (2 kg.) 400 bin teneke,

– Beyaz peynir (2 kg.) 400 bin teneke,

– Domates salçası (830 grX2) 800 bin teneke,

– Sofralık tuz (1.5 kg.) 400 bin paket,

– Makarna (500 grX20) 8 milyon paket,

– Sıvı yağ (5 LT) 400 bin teneke,

– Unu (5 kg.) 400 bin çuval, 

– Arpa şehriye (2 kg.) 400 bin paket, 

– Siyah çay 1 kg. (1X3) 1 milyon 200 bin paket, 

– Beyaz şeker (toz) (6 kg.) 400 bin poşet, 

– Reçel: Gül, kayısı, çilek, vişne vb… (2 kg.) 800 bin adet dayanıklı plastik kavanoz,

– Tahin helva (2 kg.) 400 bin adet dayanıklı plastik kap,

– Pirinç (5 kg.) 400 bin poşet, 

– Kuru fasülye (2 kg.) 400 bin poşet, 

– Nohut (2 kg.) 400 bin poşet, 

– Bulgur (2 kg.) 400 bin poşet, 

– Tuvalet sabunu (375 gr. paket) 800 bin paket, 

– Banyo sabunu (1 kg.) 400 bin paket, 

– Çamaşır deterjanı (3 kg.) 400 bin poşet, 

– Sıvı bulaşık deterjanı (2 kg.) 400 bin plastik şişe. 

EŞİ İLE İLGİLİ İDDİA

Fatih Erdoğan, dava dilekçesi ve tekzip istemli ihtarnamesinde, eşi Asuman Erdoğan’ın 2018’de AKP Ankara milletvekili seçildiğini belirterek, Asuman Erdoğan’ın Orpaş A.Ş’nin ortağı olduğu dönemde milletvekilliği yapmadığını gündeme getirdi.

Fatih Erdoğan, böylelikle, Orpaş şirketinin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden ihaleler aldığı dönemde, eşinin şirket ortaklığını kendisi de kabullenmiş oldu. Gazetemizde yayımlanan haberde, eşinin de ortağı olduğu Orpaş A.Ş’nin 2007-2013 tarihleri arasında “yoksullara gıda maddesi dağıtımı” çerçevesinde, Melih Gökçek’in başkanlığındaki Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden toplam 337 milyon 796 bin liralık 9 ayrı ihale aldığı belirtilmişti. İhalelerin alındığı dönemde Asuman Erdoğan, AKP’de önemli görevler üstlenmişti. Asuman Erdoğan’ın resmi sitesine göre, o dönemde kendisinin AKP’de yaptığı görevler özetle şöyle sıralanıyor:

“2008 yılında AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK üyeliğine seçildi. Eğitim İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. İlk defa, 2009 AK Parti Olağan Genel Kongresi’nde ana kademe MKYK üyeliğine seçilen Asuman Erdoğan, beş dönemdir MKYK üyeliği görevindedir. AK Parti Genel Merkez Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevinde Türkiye’de sivil toplumun geliştirilmesi ve güçlendirilmesine yönelik çalışmalara katkı sundu. Halen Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.”

BAŞVURULARI REDDEDİLMİŞTİ

Fatih Erdoğan’ın, Cumhuriyet gazetesinde çıkan haberlerle ilgili tekzip başvuruları ilgili hâkimliklerce, Cumhuriyet’te kendisi ve şirketleri ile ilgili haberler yayımlanmasına ilişkin ihtiyadi tedbir istemi de mahkemece reddedilmişti. 

Cumhuriyet

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ